Kask takmak kaza riskini arttırıyor

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Ali D. tarafından paylaşıldı.

 1. Ali D.

  Ali D. Üye

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  96
  Beğeniler:
  73
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Geçtiğimiz aylarda Yale Universitesi’nden Howie Chong’un kask kullanımı hakkında yayınladığı yazı bir çok farklı kanalda paylaşıldı ve tartışıldı.
  Howie, bisiklet kullanımını özendirmek için şehir içinde sürekli bisiklet kullanıyor ve bilinçli olarak kask takmıyor. Howie hayatı boyunca ‘kafasına’ yatırım yapmış ve yine de çok kıymetli kafasına ısrarla kask takmamasının nedenlerini sıralamış. Çünkü olası bir kaza anında kask takmak aslında yaralanma ihtimalini arttırıyor.
  Sonsuz konvaylarda birer tonluk metal yığınlarıyla paylaştığımız yollarda bisiklete binerken bedenimizi tehlikelerden koruyan metal kafesimiz yok ve kendimizi güvende hissetmek için kask takıyoruz. Kafa yaralanmaları konusundaki korkularımızı masaya yatırıp kaza istatistiklerini incelediğimizde aslında hayatımız boyunca bisiklete binmekten daha tehlikeli aktiviteler yaptığımızı ancak hiçbirinde kask kullanmadığımızı görüyoruz.
  ABD’de yapılan bir araştırmada (San Diego, 1978) baş yaralanmalarına neden olan ulaşım araçları incelendiğinde çıkan sonuç:
  %58 motorlu araçlar
  %16 yaya
  %10 motor
  %6 bisiklet
  Yaya olarak başınızdan darbe alma olranı bisikletle başınızdan darbe almanızdan daha yüksek. Fransa’da 2006′da yapılan araştırma yine benzer bir sonuç ortaya koyuyor: yayalar, bisikletlilere oranla 1,5 kat daha fazla başlarından yaralanma riski taşıyorlar.
  Kask takılmasını savunanlar madem kafalarından yaralanmak konusunda bu kadar endişeliler neden o zaman gün boyunca sürekli kask kullanmıyorlar (arabada, otobüste vb). Bisiklete binerken kask kullanımını zorunlu hale getiren otoriteler neden otomobil sürücüleri ve yayalara da aynı zorunluluğu getirmiyorlar.Çocukları kask takmaya zorlayan yasalar, çocukların bisiklete binerken değil aslında otomobil kazalarında başlarından yaralandıklarını unutuyorlar.
  Bisiklete binerken kask kullanmayı savunmanın altındaki neden baş bölgesine alınan darbeler ise o zaman ayrımcılık yapılmadan yayaların ve otomobil şoförlerinin de kask kullanımına teşvik edilmesi hatta kullanımının zorunlu hale getirilmesi gerekir.
  [​IMG]
  Başınızdan darbe alıp yaralanmak konusunda çok endişelisiniz ve kendinizi güvend hissetmek istiyorsunuz. Peki kask kullanımının yaralanma riskini arttırdığını biliyor musunuz?
  University of Bath’in yaptığı bir araştırmada otomobil sürücülerinin bisikletleri sollarken kask takan bisikletlilere kask takmayan bisikletlilere oranla daha az mesafe bıraktıkları görülmüştür. Kask takan bisikletlilerin yanlarından yeterince mesafe bırakmadan geçen otomobiller hem kaza oranını arttırıyor hem de bisikletçiyi tamamıyle yolun dışına çıkmaya zorlayabiliyor. Yapılan üç farklı araştırma sonuçlarına göre kask kullanımı bazı boyun yaralanmalarını beraberinde getirmektedir.Ayrıca kafanızda plastik bir objenin olduğunu bilmek kaza anında kafanızı normalde çarpmaktan kaçınacağınız bir şeye çarpma riskini arttırıyor. Kask takmanın verdiği güvende olma hissi normalde alınmayacak kaza risklerinin alınmasına neden olmaktadır.
  Kask kullanmamanın kafa yaralanmarını azaltmadığına dair diğer bir araştırma kayak ve snowboard dünyasından. 2003′den beri ABD’de kask kullanımı üç kat artmış olsa da kafa yaralanmalarında herhangi bir azalma görülmemiştir.
  Kask kullanımının zorunlu hale getirilmesi ile bisiklete binen kişi sayısında azalma görülmektedir. Yollarda az sayıda bisikletlinin olması otomobil sürücülerini istedikleri herşeyi yapma özgürliğine davet ediyor ve yollardaki bir avuç bisikletli ise bu sürücüler yüzünden yaralanıyorlar.
  Bisikletlilerin bir yerden başka bir yere güvenli bir şekilde gidebilmesi garanti altına alınmalıdır. İnsanları bisikletten soğutmaya değil bisiklete binmeye teşvik etmeliyiz.Kasksız bisiklet binen kişilere kendilerini güvensiz hissetmelerini empoze etmek yerine bisiklet kültürünü yaygınlaştırıcı faaliyetler yapmalıyız.
  Dünyanın en bisiklet dostu şehirleri Kopenhag ve Amsterdam’da kask kullanımı hemen hemen hiç yaygın değildir.
  Bisiklete binmek özendirilmeli, bisiklete binen kişi sayısı artmalı, yollarda bisikletliler olmalı. İşte o zaman güvenli bir şekilde pedal çevirebiliriz.
  [​IMG]
  otomobil kullanırken kask tak!
  kafa yaralanmalarının 1/2 sı motorlu araçların içinde yaşanıyor
  Howie Chong’un amacı kask takmanın tehlikeli olduğunu kanıtlamak ve kask üreticisi firmalara savaş açmak değil. Altını çizmeye çalıştığı şey: diğer ulaşım araçları ile karşılaştırıldığında bisikletçilerin kafa yaralanmalarının oranının gerçekte gösterilmeye çalışılandan daha düşük olduğu. Kask ile bisiklet kullanmak isteyen herkes bunu yapmakta özgürdür.
  Bisikletçiler için trafikte güvenli bir şekilde yol almayı öğrenmek ve uygulamak kafalarına kask takmaktan daha etkili olacaktır.
  - Güvenliğiniz için şeridin en sağından değil oratasından gidin. Bu şekilde otomobil sürücüleri varlığınızın farkında olacaklar (ayrıntılı burada)
  - Yolları paylaşın. Yollarda otomobiller kadar bisikletin de kullanım hakkı var.
  - Kafanıza kask taktığınız için ölümsüz olduğunuzu düşünmeyin. bu yanlış bir yargı. Kasksızken almayacağınız riskleri kasklıyken de takmayın.
  Yollarda daha fazla bisikletli görmek için ben İzmir sokaklarında kasksız pedal çevirmeye devam edeceğim. Bir kadının bisikletle çiçekli elbisesi ile evinden işine, okula, alışverişe gittiğini gören erkekler, kadınlar ve çocuklar belki bu ulaşım alternatifini denemek için heveslenirler :)
  Daha fazla bilgi için: Howie Chong http://www.howiechong.com
  Kaynak:http://bisikletim.wordpress.com/
   
  CandanC ve S.Araz bunu beğendi.
 2. S.Araz

  S.Araz Üye

  Kayıt:
  28 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  56
  Beğeniler:
  41
  Şehir:
  Samsun
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Tam bir düz mantık.Saçmalık.Araçlarda hava yastığı ve emniyet kemeri var.Neden araçlarda zorunlu değilmişmiş.
  Ben takarım kaskımı.
   
 3. Uğur Kırelli

  Uğur Kırelli Kıdemli Üye

  Kayıt:
  26 Şubat 2014
  Mesajlar:
  258
  Beğeniler:
  122
  Şehir:
  Gaziantep
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  Bullshit.

  İletin kendisine.
   
  mücahid yapıcı bunu beğendi.
 4. verisakeet

  verisakeet Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Nisan 2013
  Mesajlar:
  385
  Beğeniler:
  506
  Şehir:
  Istanbul
  Bisiklet:
  Felt
  Seviye:
  Zaten millet takmamak icin bahane ariyor. Bu tarz basliklar iyice caydirici olacaktir. Interneti zorlarsak sigaranin yararlari uzerine makale bile bulabilirsiniz.
   
 5. Yusuf G.

  Yusuf G. Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  28 Ocak 2013
  Mesajlar:
  592
  Beğeniler:
  760
  Şehir:
  Kocaeli/Gölcük
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Eceliyle ölenlerin oranı sigara yüzünden ölenlere göre daha yüksekse sigaraya başlayalım o zaman :) Bence biraz gereksiz bir araştırma olmuş, bir kere şu var yapılan araştırmalarda nasıl bir istatistik çıkarılıyor. Motorlu taşıt kullanan veya yaya gezenlerin sayısı bisiklet kullananlara göre fazla olduğundan tabi ki oranları da fazla olacaktır. Bu araştırmayı Hindistan da yapsınlar da göreyim sonuçları :) Ayrıca bisiklet kullanıcılarının kafa yaralanmasının az olmasının sebebi kask kullanmaları ve trafikte kurallara daha çok riayet etmeleri olabilir mi acaba?
   
 6. Murat Cömez

  Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  21 Nisan 2013
  Mesajlar:
  6.098
  Beğeniler:
  10.469
  Şehir:
  Giresun
  Adı:
  Murat Cömez
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Bu testi yapan kisi ya kendisi bisiklete ve kaska karsi yada sacmayalarak test yapmis.
  Bu yazinin aksi testlerini google de bulabilirsiniz.

  Böyle sacmaliklara inanip kask takmamazlik kesinlikle yapmayin ve güveni elden birakmayin.
   
  Yakup ADIGÜZEL ve muhammet dinç bunu beğendi.
 7. Yücel Demirkılıç

  Yücel Demirkılıç Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  4 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  667
  Beğeniler:
  301
  Şehir:
  Giresun
  Adı:
  Yücel Demirkılıç
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Kısaca söylüyorum tamamen SAÇMALIK , ben kask takıyorum diye neye güveniyor musum? yok efendim kask var düşsem bir şey olmaz .. ''KASK TAKMIYORSAN KORUYACAK BİR ŞEYİN YOKTUR DEMEKTİR.'' .
   
 8. Murat B.

  Murat B. Forum Trolü

  Kayıt:
  23 Eylül 2013
  Mesajlar:
  2.517
  Beğeniler:
  5.722
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Bilimsel bir kanıt gösteremem ama benim gözlemim Türkiye'de durumun tam tersi olduğu yönünde. Kasksız, kot pantolonla gidene "ne kapatıyosun yolu, kaldırımdan gitsene" şeklinde yaklaşan daha çok oluyor bence.
   
  Hüseyin Külcüoğlu bunu beğendi.
 9. Barış C. Şentürk

  Barış C. Şentürk Üye

  Kayıt:
  15 Şubat 2014
  Mesajlar:
  84
  Beğeniler:
  20
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Bize de taktırmamak amaçlı mı yazdınız ? Örnek verdiğiniz kask takılmayan ülkeler belli başlı avrupa ülkeleri,bisikletçiye saygı var,ancak burası Türkiye her an başınıza bir şey gelebilir. Kendimden örnek vereyim, arkamda taksi vardı adam boşta gaza abanıyor, ses etmedim janta dokununca tartışma çıkarttım. Bir başka örnek de mazgala 38'le girip uçtuktan sonra kafamı yere çarptım, kaska da bana da bir şey olmadı çok şükür. Avrupa'da mazgallarda da sorun yok.

  Konuyu gereksiz buldum. Zaten bu kask olayı da tercih meselesi takan takar takmayan takmaz..
   
 10. Edip Dinçer

  Edip Dinçer HTFU!

  Kayıt:
  12 Haziran 2011
  Mesajlar:
  5.972
  Beğeniler:
  5.530
  Şehir:
  Sarıyer, İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2542522/pdf/bmj00423-0031.pdf

  "They reported a significant increase in risk of upper head injury and loss of consciousness for those not wearing helmets compared with the population based on the emergency room control group."

  "Acil servise gelen kontrol grupta kask takmayanların üst kafa yaralanması ve bilinç kaybı konularında takanlara oranla sayılarının belirgin bir şekilde fazla olduğu belirtilmiştir."

  http://bjsportmed.com/content/24/1/55.full.pdf

  "The conclusion is that a bicycle helmet to a recognised standard provides very valuable protection for the majority of accidents, but it cannot protect the head in a high velocity direct impact."

  "Sonuç olarak belli standartlarda üretilmiş bisiklet kaskları kazaların büyük bir bölümünde ciddi bir koruma sağlayabilir ama çok hızlı doğrudan çarpmalarda koruma sağlayamayabilir."

  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1118836/pdf/1035.pdf

  Bicycle helmets: it's time to use them
  The evidence that they reduce head injuries is too strong to ignore

  "Bisiklet kaskları: artık kullanma zamanı geldi
  Kafa yaralanmalarını azalttığını gösteren kanıtlar göz ardı edilemeyecek kadar güçlü"

  "A systematic review of five case*control studies, published in theCochrane Library, found that helmets reduced the risk by 63*-88% for head, brain, and severe brain injury among cyclists of all ages."

  "theCochrane Library'de yayınlanmış olan beş sistematik kontrol grubu çalışması; kaskların kafa, beyin ve ciddi beyin hasarı riskini her yaştaki bisikiletli için %63-88 oranında azalttığını göstermiştir."
   
 11. #11
  Ali D.

  Ali D. Üye

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  96
  Beğeniler:
  73
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Yorumlar çok doğru kask kesinlikle takılmalı. Ama kask bize fazla mı güven veriyor acaba? Nasıl olsa kafamda kask var diye daha mı dikkatsiz ve hızlı sürüyoruz? Merakımdan soruyorum mutlaka kasksız sürdüğünüz zamanlar olmuştur hepimizin o zamanlar mı daha sık kaza yapıyorduk yoksa şimdi kask takınca mı daha sık kaza yapıyoruz? Son olarak şunu söyleyip bitiriyorum :) Bisiklet sürerken kafanızdan kask eksik olmasın ama kaskınız yokmuş gibi sürün. Bu yazının da ana mantığı bu bence. :)
   
  muhammet dinç bunu beğendi.
 12. Gökhan Toros

  Gökhan Toros Onursal Üye

  Kayıt:
  29 Haziran 2010
  Mesajlar:
  4.515
  Beğeniler:
  7.597
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Test sonuçları doğru, kızmanıza da gerek yok.
  Teorideki bir çok bilgi pratikte gerçekleşmeyebilir.

  Son olarak ise, kask takıp takmamak tamamen sizin "kafanızda" bitiyor. İster takın ister takmayın.
  Takmak istemeyeni suçlamanın bir anlamı da yok açıkçası. Özellikle antrenman için değil de ulaşım için bisiklet kullananların kask, forma, eldiven vs. takmasını, bunda ısrarcı olanları kesinlikle anlayamıyorum.

  Arabayla işe giderken de o zaman Stig gibi gidelim.

  [​IMG]
   
  H.Genç, CandanC, Murat B. ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 13. Sercan T.

  Sercan T. Üye

  Kayıt:
  20 Kasım 2013
  Mesajlar:
  93
  Beğeniler:
  32
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Araştırma yapılan ülkeler arasında Türkiye yok. Bizde tam tersi kask takan bisikletlilere daha az yaklaşıyor araçlar sporcu gözüyle baktıkları için. Yayalar da sadece uzaylı görmüş gibi bakıp bazıları da laf atıyor, o kadar! Amsterdam denilen yerde acaba bisikletliler araç yoluna çıkıyorlar mı hiç bisiklet yolundan? Ankara'dan örnek verecek olursam, şu ana kadar 1 metre bisiklet yoluna denk gelmedim.
  Bizde olması gereken şu: Bisiklet kullanırken kask takmayın değil; yayalara, bisikletlilere ve diğer tüm araçlara SAYGILI bir şekilde yaşanılması öğretilmeli. Bu eğitimler tamamlanana kadar ben kaskımı takmaya devam ederim. Kaza da geliyorum demez, pekmezim akacağına olsun boynum yaralansın. Biz kelle koltukta bisiklet sürüyoruz zaten, bir de kaskı çıkarırsam "Bunun burada ne işi var?!" derler ve direksiyonu üzerime kırarlar.
   
 14. #14
  Ali D.

  Ali D. Üye

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  96
  Beğeniler:
  73
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Kask takmak tabiki de yaralanmaları ciddi bir şekilde azaltır bunun aksi düşünülemez. Araştırmayı düzgün okusaydınız kafa yaralanmalarını değil kaza oranını arttırdığını görürdünüz.
   
  Edip Dinçer bunu beğendi.
 15. Edip Dinçer

  Edip Dinçer HTFU!

  Kayıt:
  12 Haziran 2011
  Mesajlar:
  5.972
  Beğeniler:
  5.530
  Şehir:
  Sarıyer, İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Bu tabirler kask takmanın daha çok yaralanmaya sebep olacağını ima ediyor.
  Bu yüzden bu yazıyı okuyan birinin bu konuyu iki yanlı okuyup kendi kararını buna göre verebilmesi için bu makaleleri paylaştım...
   
  Ali D. bunu beğendi.
 16. #16
  Ali D.

  Ali D. Üye

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  96
  Beğeniler:
  73
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Aslında burda yaralanmalardan kasıt kafa yaralanmalarından ziyade ekstremite yaralanmaları ama GM'lede fazla tartışmak istemiyorum :D Paylaşımınız çok önemli. İsterseniz konuyu kapatabilirsiniz. Teşekkürler.
   
 17. Edip Dinçer

  Edip Dinçer HTFU!

  Kayıt:
  12 Haziran 2011
  Mesajlar:
  5.972
  Beğeniler:
  5.530
  Şehir:
  Sarıyer, İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  "Kask taksam mı, takmasam mı" diye soran bir çok arkadaş var, bu yüzden iki bakış açısının da bulunduğu bir konu olması bence yararlı.
  Sonuçta herkesin kendi muhakeme yeteneği var, yazılanlara göre bir karar verecektir elbet :).
   
  MehmetAliB. bunu beğendi.
 18. Berke

  Berke Road Bike Cyclist

  Kayıt:
  21 Haziran 2013
  Mesajlar:
  5.926
  Beğeniler:
  9.390
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Her koyun kendi bacağından asılır takmayanları kendilerine bırakalım.
   
 19. Emrah Ü.

  Emrah Ü. Yeni Üye

  Kayıt:
  27 Nisan 2014
  Mesajlar:
  17
  Beğeniler:
  20
  Şehir:
  Istanbul
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  "Rakı içenler öldü de, su içen ölmedi mi?" tadında bir yazı. Ne eksik, ne fazla :)

  Kask Hayat Kurtarır!
   
 20. Çetin ŞAHİNÖZ

  Çetin ŞAHİNÖZ Bisikletkolik

  Yaş:
  50
  Kayıt:
  5 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  1.249
  Beğeniler:
  1.167
  Şehir:
  İSTANBUL
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Yani şu yabancı ülkelerde yapılan araştırmaları Türk toplumuna uyarlama merakı da bitmiyor kardeşim.
  Neden her ülkenin ayrı kanunu var, USA bile kendi içinde taban tabana zıt kanunlar ile yönetiliyor.

  Bütün dünya yı tek kanun ile düzenleselerdi o zaman.