Kask Raf Ömrü

Konu, 'Giyim' kısmında Emrah Pektaş tarafından paylaşıldı.

 1. Emrah Pektaş

  Emrah Pektaş Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  12 Mart 2009
  Mesajlar:
  487
  Beğeniler:
  362
  Şehir:
  Balıkesir
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Merhaba

  Kasklarda raf ömrü olup olmadığına dair biraz araştırma yaptım.Daha çok motorsiklet forumlarında bu konu ile ilgili paylaşımlar var.

  Kaza sonucu oluşan darbelerin haricinde güneş ışınlarının, gaz ve sıvı haldeki kimyasalların, yere düşürme gibi küçük darbelerin, kaskın ömrünü azalttığı gibi mantıklı bilgiler sanırım herkes tarafından kabul görebilir.

  Ancak rafda, güneş ışığından uzak bir halde iken kaskın ömrü azalır mı?

  Bir motorsiklet forum sitesinde, dıştaki sert kabuk kısım ile içteki kısmı birleştiren bağlayıcı kimyasalın zaman içersinde reaksiyona devam etttiği ve 5 yıl sonunda istenilen dayanımları sağlayamadığına dair bir bilgi var.Ne kadar doğrudur ve bisiklet kaskları için geçerli midir bilmiyorum.Daha önce orta seviye bir kaskın içinde üretim tarihinin belirtildiğini görmüştüm.

  Kask satılan bazı internet sitelerinde aynı modelin farklı renk seçeneklerinde fiyatların çok daha düşük olduğunu fark ettim.Renginden dolayı az tercih edilmesi sebebiyle bu kadar fark olması mantıklı değil gibi geliyor.Fiyatta sanırım üretim yılının da etkisi var.Buda kaskların raf ömrünün mevcut olduğunu doğrular nitelikte bir durum olsa gerek.
   
 2. S26

  S26 Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.767
  Beğeniler:
  1.553
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Amoeba
  Seviye:
  Ben araştırma yapmadım ancak 98-99 yıllarından kalma bir kaskımı hala güneşten uzak kapalı ortamda saklıyorum. Sırf zamanla ne olacağını görmek için.

  Üzerindeki tozlar iyice yapıştı ve artık çıkmıyor. Bunu geçelim; yüzeydeki yuvarlak köpüğümsü görüntü de iyice düzleşti. Sanki sıcaktan dolayı yüzeysel erime olmuş gibi. Ellediğiniz zaman kaskı ilk bıraktığım zamanki verdiği dokunma hissini vermiyor, biraz sertleşmiş ama aynı zamanda da mukavemetini kaybetmiş gibi. Köşesinden kırıp bakmak lazım aslında.

  Tabi bendeki kask kullanılmış kask ama bu karşılaştırmayı zaten kullanmayı bıraktığım zamana göre yapmaya çalışıyorum.
   
  Emrah Pektaş bunu beğendi.
 3. #3
  Emrah Pektaş

  Emrah Pektaş Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  12 Mart 2009
  Mesajlar:
  487
  Beğeniler:
  362
  Şehir:
  Balıkesir
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Kask arayışım sona erdi ve 2011 model Bell marka bir kask aldım.

  Kaskın kutusunun üstünde birçok uyarı yazısı var; son cümlede ise ''Bell, her 3 yılda bir kaskınızı değiştirmenizi öneriyor.'' uyarısı mevcut.Bu yazı ve kaskımın içindeki üretim tarihi belki ticari bir strateji gereği konulmuş olabilir.Şahsi düşüncem, rafda dahi dursa 3 yıl olmasada belki 5 yıl sonunda kaskların fiziksel nitelikler hususunda istenilen niteliklerden uzaklaşmaya başlayacağı yönünde.
   
 4. M.Cilasun Bayülgen

  M.Cilasun Bayülgen Kıdemli Üye

  Kayıt:
  8 Ocak 2010
  Mesajlar:
  349
  Beğeniler:
  271
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Doğa sporları ve iş güvenliği amaçlı üretilen kaskların yakın zamana kadar yazdığınız gibi üç yıl kullanım, beş yıl raf ömrü olduğundan bahsedilirdi. Şu an (aslında 2009'da) ilgili avrupa normları bu rakamları 10 yıl kullanım, 12 yıl raf ömrü olarak değiştirdi. Hangisi önce biterse malzemenin ömrü bitmiş sayılıyor.

  Eskiden yazılan 3-5 yıl hiç kafama yatmazdı zaten, sonra deniyor ki; "Pet şişe doğada şu kadar yılda parçalanamıyor..."

  Peki kaskların zaafiyeti nedir o zaman?
   
  Emrah Pektaş bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

20160630_084931.jpg
Hazirandı..Hepimizin gelmesini dört gözle bekledeğimiz o harika doğanın bize sunduğu bisiklet koşulları uygun hale gelmişti.Hoş kendi adıma mevsim yada iklim nasıl olursa olsun aynakol kadanssız...
upload_2017-2-1_9-5-24.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...
upload_2015-7-20_12-17-30.png
Antrenmana çıkmadan önce bünyemizin ne durumda olduğunu bilmek can alıcı nokta. Aslında bisikletin başına geçip de pedal çevirmeye başlayıncaya kadar kendimizi yeterince formda hissedebiliriz ama...