Kaskın ömrü ne kadardır?

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@halil ibrahim duran

Bisikletliler bunu kullanıyor mu?

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@cenkduran

Ben ortadakinden kullanıyorum:
http://ep1.pinkbike.org/p5pb7712206/p5pb7712206.jpg

Hem de şehir içinde gezerken :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
2008 de kask aldım trek pahalı idi hala kafamda ,(avatardaki )kafamın üstüne öyle zank diye çakılmadık çok şiddetli çarpma olmadı ,
çok para iyi mal az para kötü mal bu böyle malesef
düşük maliyete aldığınız bisiklet size uzun yıllar gidecek ama tabi uğraştıracak sizi
parça derdi olacak
vitesler hep bozulacak frenler bozulacak ,
akortlar yengen olacak ,
cross ride jantlar ,evet bir numara idi ama 26 jant idi sert arazide tepindik durduk onlar ile banamısın demedi asla akordu bozulmadı sürücü hatası yapılmadı ,
hele bu karbon acaip sağlam çıktı
scott scale 30 ,çatlamamı öyle tepelerden aşağı uçmadık ,
uçsa idik parçamızda kalmazdı ve karbon marbon da kalmaz idi
sürücü hatası yapan karbonunu aynen kırar gider binlerce para ,
arkadaşın biri getirdi ali sporta focus karbon yolu resmen çatlatmış , bi vursan ikiye ayrılacak bi arkadaş ise güzelim slr 26 jantı kırdı önden bodoslama koydu kaldırıma duramadı havada uçtu
slr -süper light road -jant ikiye ayrıldı
tabi çöpe gitti ,
bunlar sürücü hatalarıdır ,

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@halil ibrahim duran

Abartı olmuş. :) Bir kaç videoda dağ bisikleti yarışmalarında iniş yapanların kullandığını gördüm.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Neye ve kime göre abartı olmuş? Ben performansçı değilim, amacım vücut bütünlüğüm bozulmadan spor yapmak. Nasıl motorsiklet sürücüleri tam boy kask kullanıyor ise ben de aynı trafik içinde kullandığım için koruyucu elbise ve tam boy kaskımı giyerim. Çünkü aynı hızdaki aracın bana veya motora çarpması aynı etkiyi yapar. Saate 50km ile yapılan araç - yaya kazalarında kafadan alınan darbelerde ölüm oranı %80 dir. Ve bisiklet kasklarının çoğu sadece kafanın tepesini korur. Bisiklet sürmek, dediğim gibi, keyif benim için; bu keyfi sürerken maksimum güvenlik içinde sürmek hiç de abartı değil.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@halil ibrahim duran

Yorumu ben yaptığıma göre bana göre abartı olmuş. Şimdiye kadar şehirde bu tip kask ile dolaşana rastlamadım. Mevcut kasklarda amaç beyni korumaktır. Çeneyi koruyacak kadar kuvvetli bir çarpışmayı öngörüyorsanız vücudun diğer kemiklerini nasıl koruyorsunuz merak ettim. Koruyucu kıyafetinizin bir resmini paylaşır mısınız? Zırhla bisiklet kullanacaksanız yapmayın.

• Beğen
Tepkiler: Ümit Kocabaş

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Burası karışacak.

Ben kendim çenemi vurmayı öngörüyorum, hatta forumda bunu yaşamış ve geçen ay paylaşmış bir arkadaşımız da oldu. Konusu mevcut.

Bilgisayar başına geçince paylaşırım. Gerçi forumda daha öncebir kaç yerde paylaştım.

Gökhan Toros
Malzeme kalitesinden, çeşidinden ilk mesajımda bahsetmiştim. Çeşitler arasındaki farklardan küçük bir örnek de verdim. Bu konuda hemfikiriz. Firmaların ömür biçmesinin satış kaygılı olduğu konusunda da hemfikiriz. Lakin plastik terden, yağıştan, güneş ışınlarından kolay kolay etkilenecek bir madde değil. Anlatmak istediğim ve bence dediğim kısım bu. Ve bence "bence" diyebilmeli. Karşılıklı fikir alışverişi yapıyoruz. Yanlış bir şey dediysem affola :)

Atalay Mete

Daimi Üye
Tepki
199
Bu tartışmalar bana bir fotoğraf bloğunda konuşulanları hatırlattı.
Malzeme konuşmayı seviyoruz.
Abartı konusunun öznesi aslında Halil İbrahim değil. Bu kask takılmalı fikri abartılı gelmiş arkadaşımıza.
Günlük kullanım için Halil İbrahim arkadaşımın kaskı "önerilen" yani, hafif, bol havalandırmalı kask özelliklerini taşımıyor. Peki, istatistikler kask kullanmayı da abartılı gösteriyor. Ne yapacağız?

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@halil ibrahim duranKatılıyorum ancak yine de full-face kask kullanmıyorum. :)

Klasik bisiklet kaskları sadece düşük hızda düşme ve çarpmalarda etkili. Yüksek hız çarpışmalarında yeterli koruma sağlamıyorlar. Ne var ki, bilhassa yaz sıcaklarında klasik yarım kask bile çok terletiyor. Full-face kaskı düşünemiyorum.

Bisiklet kasklarının temel handikapı bu zaten. Koruma vs. havalandırma.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Atalay Mete

Kask kullanma mecburiyeti yok. İstemiyorsanız kullanmazsınız.

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Bisiklet ve motosiklet kazalarında 1. Ölüm nedeni kafadan alınan darbelerden kaynaklanmakta. Bisiklet kaskları kafanın üst ve yan bölgelerini korurken yüz kısmını ve çeneyi koruyamadığı bir gerçek. İşim gereği motosiklet kazasında tamamen kopmuş bir çene görmüştüm ki burada konuyu uzatmadan ve mide bulandırmadan sadede geleyim.
Kimse daha yüksek korumalı kask kullanıyor diye yadırganmamalı.
Yine aynı şekilde motosikleti dışarda tutarak söylüyorum kask kullanmak mutlaka şarttır demekte bana yanlış geliyor.
...
Kask ömürlerine gelince motosiklet kasklarının ömrü 2 bisiklet kasklarının ise 5 yıldır. Bütün kaskların içindeki köpüğümsü madde iki yıldan sonra bozulmaya başlar. Ayrıca bütün kasklar yere yüksekten düşme gibi nedenlerden ötürü koruma düzeyi düşer. Kaskın içindeki maddenin petek gibi bir yapısı vardır. Bu yapı her çarpmada bozularak zamanla işe yaramaz hale gelir

• Beğen
Tepkiler: Tolga Günsezer

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@cenkduran

Illa dukkandan mi almak lazim? 2 sene once alinmis, cok az kullanilmis bir kaski "gecen yaz aldim" diye satarlarsa nasil emin olabileceksiniz?

Kaldi ki yeri gelir 2 yil da duran kask olur. Hadi 1 yildir rafta olsun. (ki var boyle satislar) %20'si gecmis oluyor omrunun, eger bu gercekse.

Diger konuya katiliyorum. Eger bir firma 5 yil deyip bunu bir sekilde tarih kontrolune el verecek sekilde yapiyorsa, guvenmekten baska care yok.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@M.Ersun

Artık durumları bildiğinize göre bu tip endişelere kapılmamak için 2. el kask almazsınız olur. Dükkandan alınan kaskların içinde üretim tarihi var. İçinde üretim tarihi olmayan kaskı almazsınız olur.

Full face kaskın altına şu kostüm iyi uyardı.

(link)

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@cenkduran

Sadece hijyenik nedenlerden bile 2. kask almam zaten. Orasi da isin ayri tarafi. Magazadan alinan kasklarda uretim tarihi varsa, zaten sikinti yok.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
cenkduran, ben şöyle bir set kullanıyorum:

koruma için:
kafa için:
rüzgar için:
dizler ve uyluk kemiği için:
kalça, kuyruk sokumu ve üst bacak için:

Not: bazı ürünlerin direk resmini bulamadım.

Nasıl bir kıyafet ile bisiklet süreceğime karar verecek akıl seviyesindeyim, sanırım. Ben yapışık tayttan haz etmem ama kimseye de bugüne kadar "Ayıptır, bu kılık kıyafetle ortaya çıkılır mı?" demedim. Benim kendimi rahat ettiğim güvenlik önlemimi almam da, kusura bakmayın ama, sizi bu denli ilgilendirememesi lazım.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@halil ibrahim duran

Giydiğiniz hiçbir kıyafet beni ilgilendirmiyor ama görmek istedim. Her sporun yapılırken giyildiği kıyafetler var. Sizinkilerin buna uyduğunu söylemek çok zor. Tayt (tayt zaten sıkı/yapışık demektir ayrıca "yapışık" sıfatını eklemeye gerek yok) giymenin ayıp olduğunu düşünen bir kafa yapısı ile tartışacak zaten bir şeyim olamaz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@cenkduran

O şekil giyinen armadaşlarım da var. Hiç bir gün ne bi laf ettim, ne ima ettim. SİZİN AKSİNİZE!!!!
Parantez içi bir örnek idi. Yapışık elbiseleri oldum olası sevmem, rahatsız buluyorum, o yüzden de uygun gelmiyor. Yine de "....yapmayın." Gibi bir cümle sarf etmek haddim olamaz. Kim neyle rahatsa onu giyer.
Ettiğiniz lafı görmek için bir önceki alıntıma bakınız.

Yukarıdaki mesajınız da, maalesef, peşin yargınızı ortaya koyuyor!!!

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Tayt giymenin ayıp olduğunu yazıyorsunuz bırakın ima etmeyi. Giyenlere karışmıyorum demeniz bana inandırıcı gelmiyor. Ayıp olduğunu söylemek karışmaktır. Başka nasıl söylenir?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@cenkduran

Siz gerçek hayatta hiç kullanmadığım basit bir örnek cümleye takılmaya devam edin.