Kask kullanımı hakkında

Konu, 'Giyim' kısmında ismail eren tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. ismail eren

  ismail eren Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  17 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  506
  Beğeniler:
  953
  Şehir:
  Yalova - Manisa
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Hala bu devirde kask kullanımı tartışanlar var aklım almıyor bu insanları ne yapma derdindeler acaba? Bunun önüne nasıl geçebiliriz? Avrua Bisiklet Federasyonu'nun kask hakkında yayınladığı bir broşürün tercümesini bir forum sitesinde Ali Nejat kullanıcı adlı kişi tercüme edip yayınlamış. Acaba insanlar kask takmasın, düşüp kafalarını parçalasın ve sonrada zaten pek iyi olmayan bisiklet dünyasının imajı dahada mı kötü olsun diye uğraşıyorlar?

  -------------------------------------------------------------------------------------------

  Bana niçin kasksız bisiklete bindiğimi sorun!
  Merak mı ediyorsunuz?
  Bu broşürü okuyun ve kask propagandasını sorgulayın.
  Kısa yoldan yardım etmek mi istiyorsunuz ?
  Bir rozet takin ve kask tartışmalarına gerçeği taşıyın.
  Daha fazla mı yardım etmek istiyorsunuz ?
  ECF kask çalışma grubuna katılın.
  Kask yasaları ve şok korku promosyonları bisiklet kullanımına çelme takıyor.
  Tez: Bisiklet kaskları %85 oranında kafatası yaralanmalarının, %88 oranında da beyin travmalarının yaşanmasını önlüyor.
  Yanıt: 1989 yılından gündeme getirilen bu çalışma hiçbir zaman gerçek hayatta ispat edilememiştir. Kask kullanımının artması bisiklet kullanımının azalması ile ilişkilendirilmiş, ancak bisiklet güvenliği ile ilgili gözle görülür bir gelişme gösterememiştir.
  Tez: Çocuklar ve ebeveynlerbisiklete binerken kas takmalıdırlar.
  Yanıt: Bisikletçiler, şöförlerden ve yayalardan daha az kafatası travmaları yaşıyorlar. Bu savı desteklersek şöfor ve yayalar da sürekli kask takmalıdırlar.
  Tez: Kasksız bisiklete binmek intihara teşebbüstür.
  Yanıt 1: Kask kazaların olmasını engellemez. Ancak güvenli yollar, şoför ve bisikletçilerin iyi eğitim almaları kazaları önleyebilir.
  Yanıt 2: Kask yasaları ve yapılan propagandalar "suçluyu suçla" tepkisi yaratır, ki hükümetler ve sigorta şirketleri de bundan yararlanarakbisikletçiler için desteği keserler.

  Bisiklete binmek risklerine rağmen faydalarının ağır bastığı sağlıklı bir faaliyettir.
  Avrupada Bisiklete binme ve obezite ilişkisini gösteren tablo
  y aksı - kişi başına bir yılda yapılan km./ x aksı - Ülkeler
  - Kopenhag'da yapılan bir araştırmada, düzenli bisiklete binenlerin binmeyenlere oranlara yaklaşık %29 daha az yıllık ölüm oranına sahip olduğu tespit etilmiştir.
  Düzenli bisiklete binen bir ergenin kendisinden ortalama 10 yaş daha genç bir insanın sağlığına sahip olduğu, ve yaş ortalamasının da ortalamadan 2 yıl fazla olduğu tespit edilmiştir.
  Bisiklete binmenin sağlık yönünden getirdiği faydalar 20:1 oranında risklerin önüne geçmektedir, İlave yıllar sayesinde...
  2003'te İngiltere'de Bir Departmanın yaptığı çalışmada, 114 bisikletçi ölümüne karşılık obeziteden 30.000 kişinin, kalp rahatsızlıklarından da 42.000
  kişinin öldüğü tespit edilmiştir.
  Bisikletle kasklarının Güvenlik önlemelerini arttırıcı etkisi çok azdır. Bisikletçi güvenliği arttırmak için yapılması gereken tek şey "bisiklete binmeyi teşvik etmektir.
  Bisiklete binmenin riskleri azdır. ( 33.miyon km pedal çevirme karşılığı 1 ölüm) Bu ortalama bir bisikletçinin 21.000 sene pedal çevirmesine denk düşüyor.
  Bisiklet kaskları motosiklet kaskları gibi olmayıp, hafiftirler, ve darbe sonucu kırılırlar ve kullanılmaz hale gelirler. Bisiklet kasklarının bazı çarpmalarda dönüşümlü olarak beyin hasarlarına sebebiyet verdiği tespit edilmiştir. Kask kullanımını artması ( avustralya ve Yeni zelanda Kasksız bisiklet kullanımını yasaklamıştır.) güvenlik önlemelerinin artmasıyla ilişkilendirilememiş, sadeceBisiklet kullanımını azalmasıyla bağlantısı kurulabilmiştir. Bsiklet kullanımı daha çok bisikletçinin bisiklete binmesiyle daha güvenli hale gelir. Bsiklet kullanımı kösteklendiği zaman kask yasaları da "sayılardaki güvenliği"düşürür.
  TABLO: Yüzdelere göre kask kullanımıyla , ve bisikletle yapılan km. ile bisikletçi ölümlerinin ilşkisi kurulmakatadır.(kask kullanımı arttıkça bisiklet kullanımı azalıyor, Bisikletçi ölümleri artıyor.

  Kaska karşı değiliz.
  Bazı insanlar kask kullanarak bisiklete binerken kendilerini daha rahat hissediyorlar.
  Biz aşağıdaki gibi bazı iddialara karşıyız:
  - Bisiklet kullanımı olduğundan daha tehlikeli göstermek;
  - Kask kullanımının olduğundan fazla koruma sağladığını göstermek .
  Bisiklete binmek , kask taksanız da takmasanız da eğlenceli, ve sağlıklı bir faaliyettir.
  : ECF - Avrupa Bisiklet Federasyonu
  Kask konusunda ECF'nin tutumu
  Bisikletçiler genellikle sağlıklı ve daha uzun bir yaşam sürerler; Tehlikeli kafatası yaralanmaları enderdir, ve kask giyerek bisiklete binmek konusundaki kask kullanımı, ve kask yasları lehine bulgular zayıftır. Kask kullanım yasaları bisikletçilerin güvenliğini artırmayı sağlamak bir yana, sağlık ve diğer yararlarını bertaraf edercesine onların bisiklet kullanımına karşı yıldırmıştır.Bu yüzden biz yetkililerin;
  - bisiklet kullanımını teşvik edici , bisikletçinin yararını gözeten önlemlere yoğunlaşmalarını
  - Bisiklet kullanımının getirdiği faydaların risklerin önünde olduğunu farketmelerini
  - Kask kullanımının -diğer önlemlerin üzerinde -gerçek anlamada faydaları konusunda tam bir tespit yapmadan kask kullanımına destek vermemeleri için çağrı yapıyoruz.
  Bu broşür Ecf Kask Çalışma grubu tarafından hazırlanmıştır. Ecf'e bağlı tüm üye organizasyonları bu gruba üye olmaları için davet ediyoruz.

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  Çetin ŞAHİNÖZ bunu beğendi.
 2. Ahmet Ayaz

  Ahmet Ayaz Bisikletkolik

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  19 Nisan 2013
  Mesajlar:
  1.185
  Beğeniler:
  2.405
  Şehir:
  K.Çekmece İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  her kuşu diye başlayan bir laf var da şimdi ortama uymaz. bisikletle ilgili tüm sorunlar bitmiş de bir kask kalmış sanki. türkiye'de bisiklet kullanıyorsan kask şart, imkanın varsa gücün taşımaya yetiyorsa zırh bile kullansan yeridir. her şeyi geçtim bu forumdan öğrendiğim bir şeyi tekrarlayayım. kask taktığınızda sürücüler sizi daha çok dikkate alıyor ve sizi trafiğin bir parçası olarak görüyorlar.
   
  Speker, adamjazz, ilker_ege ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 3. #3
  ismail eren

  ismail eren Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  17 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  506
  Beğeniler:
  953
  Şehir:
  Yalova - Manisa
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  aynen öyle. kask takmayana mahalle arasında gezinen çocuklara yapılan muamele yapıyor. kask takanlara profesyonel sporcuymuş gibi yaklaşılıyor.
  .
  onuda geçtim; bu insanların korumak istedikleri bir beyinleri yok galiba
   
  adamjazz bunu beğendi.
 4. Aydın Diricanlı

  Aydın Diricanlı Bisikletkolik

  Kayıt:
  20 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  1.197
  Beğeniler:
  1.879
  Şehir:
  Üsküdar/İSTANBUL
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Bisiklete binerken , kask takın...NOKTA

  NOT : Bu yasa değil, gerekliliktir.NOKTA
   
  Speker, cool_recep, S26 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 5. caner ünsal

  caner ünsal Bisikletkolik

  Kayıt:
  1 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.154
  Beğeniler:
  502
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Normal kullanımda bisiklet binmenin muhakkak kask takılması gereken tehlikeli bir aktivite olmadığı yazılmış. Nasıl her gün arabaya binerken kask takmak gerekmiyorsa kaza ,ölüm , yaralanma istatistiklerinden çıkan sonuç buymuş.
  Her hangi bir kişisel tecrübeden daha ciddiye almak gerken bir yazı. Tabi ki kendi kullanım sitiline ya da şartlara göre her binişte kask takmak kişisel tercih olabilir. İllaki takılacak diye bir şey yok. Tercihleri soğukkanlı karşılamak lazım.
   
 6. Gökhan Toros

  Gökhan Toros Onursal Üye

  Kayıt:
  29 Haziran 2010
  Mesajlar:
  4.524
  Beğeniler:
  7.660
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Durum şu;
  Herkes bisikleti spor amaçlı kullanmıyor. Ulaşım amaçlı kullananlar da var.
  Ulaşım amaçlı kullanan adam ne tayt giyiyor, ne forma giyiyor. Giymesi kadar saçma bir şey de yok zaten. Bu adam 190+ nabızlara da çıkmıyor.
  Bu adam sakin sakin işine giden adam.

  Bu durumda kask takmaya normalde gerek yok. Ulaşım için çıkacaksam ben kask takmıyorum. Ne 20km gibi hızları geçiyorum, ne de uzun mesafe yapıyorum.

  Fakat iş idman yapmaya gelişince iş değişiyor. Hem vücudumuzu hem de bisikleti sınırlarında kullanıyoruz. Bu da kaza riskini arttırıyor.
  Böyle bir durumda kask takılmaması bana göre aptallıktır.
  Şimdiye kadar hiç ciddi kaza atlatmamış olsam bile antrenmana çıkacağım her an kask kafamdadır.
   
 7. Emrah ONAN

  Emrah ONAN Circassian

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  1 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  276
  Beğeniler:
  215
  Şehir:
  Bursa
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  broşürdeki savunulan kasksız da kullanın önerisi avrupa için geçerlidir açıkça, yani neredeyse her şehrinde yeterince bisiklet yolu olup en fazla başka bisikletliye çarpma olasılığınızın olduğu bu olasılığında o şehirdeki bisikletlilerin zaten uzun yıllardır bisiklet kullanmasından ve kültür edinmiş olmasından dolayı bu olasılığın çok az olduğu yollar bunlar. Ben bisikletimi öyle yollarda kullansam bende takmam. Ama Türkiyede trafiğin olduğu yerlerde kullanacaksanız takılması gereklidir. Zaten bu şehirlerde insanlar bisikletlerini genelde işe gitmek ve şehir içi kısa ulaşım için kullanıyorlar, hani bizim halkımızın yarım saat 1 saat süre gibi yürüme mesafeleri içinde. O kadar video var imreniyoruz hollanda olsun almanya olsun vesaire ülkeler şehirler kaç kişide kask gördünüz, tabi aynı zamanda kaç motorlu araç gördünüz trafikle beraber bu videolarda:)

  not: kask taktığım zaman ve takmadığım zamanlardaki trafikte karşılaştığım saygınlığa gelince, çoğu zaman bana yol veriyor araçlar özellikle kavşaklarda ve park halinden kalkacak dolmuş şoförleri bile kask taktığım zamanlarda...
   
  Sefa ve enes savaş bunu beğendi.
 8. Derya Keçeci

  Derya Keçeci Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.748
  Beğeniler:
  4.308
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Derya
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Kask takmayı sadece hız ve kullanım amacıyla ilişkilendirerek;şunlar için şart,şunlar için değil,demek,pek de doğru değil.Hangi amaçla olursa olsun o bisikletle 15-20 km/s hızlara ulaşılıyorsa-ki mahalle aralarındaki çocuklar bile daha fazlasını yapıyor-herkes bir düşme anı simülasyonu yapmalı."Çarpma"'nın mantığı şudur:Sabit bir nesneye X hızla çaptıysanız,altınızdaki araç durur ancak siz X hızda ilerlemeye devam edersiniz.Bu 20 km/s gibi düşük bir hız gibi gözükse de kendi ağırlığınız ve hızınız biraraya geldiğinde,uçuşunuz yerdeki ya da etraftaki bir başka nesneye çarpıncaya kadar sürer.

  70 kg lık bir ağırlığın 20 km/s hızla ulaşacağı kütlesel gücü sayısalcılara bırakıyorum.Ancak ben sözelci olarak bu uçuşun çok dramatik sonuçlanacağını belirteyim.Daha da ileri giderek,ışıklarda durup dururken SPD pedalı çıkaramayarak,kavak gibi devrilen bir arkadaşımız vardı;gözünü hastanede açtığında yaşadığı şaşkınlık,en azından kask'ı pek de gerekli bulmayan arkadaşlarımızca görülseydi iyi olurdu.

  Kafatası çok önemli bir parçayı koruyor arkadaşlar ve onun da çok kuvvetli ve zayıf bölgeleri var.Her düşüş tehlikelidir.Özellikle de Türkiye'de.MP3 ünden şarkı seçerken,aniden açıverir denyö'nün biri kapıyı,uçar gidersin o son şarkıyı dinleyemeden.Kask kurtarabileceği bir hayatı kurtarır.Kask yoksa sizi kurtarabilecek hiç bir şey yoktur.Mucizeden başka.
   
  salvodaze, Sefa, ismail eren ve 8 kişi daha bunu beğendi.
 9. muhammetagan

  muhammetagan Üye

  Kayıt:
  11 Şubat 2007
  Mesajlar:
  76
  Beğeniler:
  29
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Kask yoksa bisiklete binmem. Varsa zaten takmakla kalmaz kask içindeki giro yazısı alnıma soğuk damga olacak kadar alttan ve arkadan sıkarım ki çıkmasın, herkese de tavsiye ederim.
   
 10. Murat Cömez

  Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  21 Nisan 2013
  Mesajlar:
  6.118
  Beğeniler:
  10.548
  Şehir:
  Giresun
  Adı:
  Murat Cömez
  Bisiklet:
  Colnago
  Seviye:
  Ben sahsen almanya da bisikletcilerin %95 de kask gördüm, ne amacla kullanirsa kullansinlar. Sabah firindan ekmek almaya giden kisi bile kask takiyor ve 100m firin yolunu öyle kullanyor. Insanlar almanya da cocuklarini kask takmadan eveden disariya, bisiklet sürmeye cikartmiyor. Videolar da göründügü gibi degil hersey. Almanya da trafikte bisiklet kulanirken yine de arabalara dikat etmek gerekiyor, orada da bisikleti sevmeyen kisiler hala var. Hollandayi bilemem hic orada bulunmadim.

  Son sözüm kask en iyi hayatsikortasidir ve kullanmak sarttir bence.
   
  Sefa, ismail eren, S26 ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 11. Emrah ONAN

  Emrah ONAN Circassian

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  1 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  276
  Beğeniler:
  215
  Şehir:
  Bursa
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  denk geldikçe sürekli görsel medya olarak takip ediyorum şehir içi kullanımlarda görmüyorum ben kask, o zaman kasksız kişileri çekiyolardır oralarda yaşayan gezen gören daha iyi bilir tabi. Kask trafik olan her yerde kullanılmalı, sadece bisikletlilerin kullandığı bir yolda hız da yapılmayacaksa kullanılmayabilirde, tabi ki kullanılması taraftarıyım ve zaten kullanıyorum motorlu taşıtların olmadığı ve sadece gezme dolaşma amaçlı park ve bahçe gibi yerler haricinde
   
 12. caner ünsal

  caner ünsal Bisikletkolik

  Kayıt:
  1 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.154
  Beğeniler:
  502
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Kask takmamak için insanları cesaretlendirme garip bir davranış olur. Tehlikeyi objektif değerlendirmeye çalışmak
   
 13. Emrah ONAN

  Emrah ONAN Circassian

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  1 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  276
  Beğeniler:
  215
  Şehir:
  Bursa
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  Kask, emniyet kemeri gibidir, ne zaman ne olacağı belli olmaz, insan kendine güvense bile(ki güvenmemelidir) karşısındakilere güvenemez o yüzden kask her daim takılmalıdır diyorum benden son söz:)
   
  salvodaze ve S26 bunu beğendi.
 14. caner ünsal

  caner ünsal Bisikletkolik

  Kayıt:
  1 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.154
  Beğeniler:
  502
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Kask takmamak için insanları cesaretlendirme garip bir davranış olur. Tehlikeyi objektif değerlendirmeye yönelik bir yazı . Bağlayıcılığı yok ama değerlendirmek lazım. Türkiye için geçerli olmadığı . Yurtdışında çok yüksek oranda kask takıldığı kaynak göstermek gerekiyor. Almanya, Fransa , italya gibi nüfusu fazla yerlerde ben kask kullanımının yoğun olduğunu görmedim. Ama gerçekte terside olabilir bilmiyorum.
   
 15. BFOkuru

  BFOkuru Onursal Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2013
  Mesajlar:
  2.902
  Beğeniler:
  4.052
  Seviye:
  size ayrı bir istatistiki bilgi vereyim:
  araç yaya kazalarında boyun ve başta alınan darbeler için;

  - saatte 30km / s hızla yapılan çarpışmalarda ölüm ihtimali %50
  - saatte 50km / s hızla yapılan çarpışmalarda ölüm ihtimali %80
  - saatte 80km / s hızla yapılan çarpışmalarda ölüm ihtimali %100

  araçlar ile denk tutan arkadaşlar var da; araçlarda emniyet kemeri ve hava yastığı gibi bir sürü teknolojinin yanı sıra kaporta ve cam gibi engeller de var. bisiklette ne var?
   
 16. Murat Cömez

  Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  21 Nisan 2013
  Mesajlar:
  6.118
  Beğeniler:
  10.548
  Şehir:
  Giresun
  Adı:
  Murat Cömez
  Bisiklet:
  Colnago
  Seviye:
  Bilgi icin tesekkürler, bu tür bilgiler TV'de yayinlanmasi gerekiyor ki tüm türkiye görsün kaskin ne kadar önemli oldugunu. Sizi güzel bilginiz icin tebrik ederim.
   
 17. Ahmet Ayaz

  Ahmet Ayaz Bisikletkolik

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  19 Nisan 2013
  Mesajlar:
  1.185
  Beğeniler:
  2.405
  Şehir:
  K.Çekmece İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Almanya'da ya da başka gelişmiş bir Avrupa ülkesinde kask takmıyor olmaları benim için geçerli bir referans değil. Selenin üzerine çıktıysam kask da başımda olacak. İki pedal basmayla 25-30 km/s hıza çıkabiliyorsam hayati tehlike her zaman vardır. İki kere iki dört.
   
  salvodaze, ismail eren ve Murat Cömez bunu beğendi.
 18. enes savaş

  enes savaş Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  1.644
  Beğeniler:
  425
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Siz en son KASKonuzu ne zaman yaptırdınız ? Ben bu gün itibarıyla yaptırdım ve rahatlıkla biniyorum bisikletime.

  Ne olursa olsun bu işin şakası yok yüksek dişli oranında yüksek devirde giderken düşmek fren ile takla atmak en kötüsü olur ki , bizim kullandığımız hidrolik
  frenin şakası yok.

  Bence en önemli şeydir kask ve dikkatli fren kullanımı...
   
 19. Enes Gürel

  Enes Gürel Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  199
  Beğeniler:
  84
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  Şırnak Gabarda askerlik yaparken
  dağlarda gezerken arazide,nöbette çelik kaskı çıkarmak azrailin elinden tutmak gibiydi benim için.
  düşünüyorumda İstanbuldada aynı şey geçerli :)
   
  Derya Keçeci bunu beğendi.
 20. S26

  S26 Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.767
  Beğeniler:
  1.554
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Amoeba
  Seviye:
  Spormuş ulaşımmış yüksek kadansmış falan hiçbiri önemli değil. 2 hafta geçti geçirdiğim kazanın üzerinden ve sırf kask takmadığım için kafamı betona çarparak kafatasımı kırdım. Yol kenarında çocuğunu bekleyen bir hemşirenin müdahalesi olmasaydı orda o an ölmüştüm; açık ve net yazıyorum bunu. O kadar da eminim çünkü kamera kayıtlarına ulaşıp izleme fırsatı buldum ve doktorların açıklamalarını hala duyuyorum.

  Kask taksaydım 2-3 kırıkla atlatacakken kafatasım kırıldığı için beyin kanaması geçirdim ve komadan 3. gün çıkabildim. Arabanın nasıl çarptığını bile hatırlamıyorum. Hala da tedavim sürüyor. Spor yaparken geçirmedim bu kazayı, kargo vermeye giderken arabanın biri geldi ve çarptı sadece. Kendi hızımın bile önemi yok yani.

  Bakın siz siz olun, burda canlı örnek olarak söylüyorum: kasksız yola çıkmayın!!!

  Not: 15 seneye yakın süredir kask takıyorum ve bir tek bu kazayı yaptığım gün takmamıştım. Millet zaten inanmadı kasksız çıkmaz o yola demişler hep.
   

İlginizi Çekebilir

bikegel.jpg
Selamlar İngiltere'de aylık olarak yayınlanan "Get into Road Cycling" isimli derginin Aralık sayısında yayınlanan "Profesyonel Sporculardan Tepe Tırmanma Teknikleri ve İpuçları" konulu makaleyi...
PicsArt_09-19-07.47.23.jpg
[ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] Merhabalar herkeze Bu gün size bu işlerde acemi olan birisi olarak kendi kafama göre yapmış oldugum tarifi anlatmaya çalışıcam ilk defa...
upload_2017-3-26_11-42-18.png
Her şey demek olmasa da, düzenli aralıklarla FTP tespiti yapıp, çalışma programını buna uyarlamak sistematik çalışmanın anahtarıdır, diyebilirim. Kaç çeşit FTP tespiti yapılabilir? 2004 yılında...