Kask-Köpek ilişkisi?

M.Ergun GÖZET

Forum Demirbaşı
Tepki
688
Bisiklet
Fuji
Arkadaşlar, 1 hafta önce ilk kaskımı aldım ama şöyle bir sorunum var;
Kaskla bisiklete binmeye başladığımdan beri köpeklerin ilgisini çeker oldum.
Son üç-dört gündür epey bir macera yaşadım onlarla. Acaba kaska karşı bir antipatileri mi var?
Bu konuda bana ne gibi bir öneriniz olabilir? Gerçi köpekten korkmam ama yine de insanı tedirgin ediyorlar...

Scudo

Tugfox

Forum Bağımlısı
Tepki
1.218
Ben hic oyle bir sorunla karsilasmadim.. kaskli ya da kasksiz hep bilindik tepkileri gosterdiler bana..

bu konuda tecrubeli bi insan olarak biraz aciyim su konuyu isterseniz..

eger bahsettiginiz kopekler arazi ve orman tarzi yerlerdeki kopekler ise biraz hircin oluyorlar evet.. en mantiklisi sabit bir hizla yolunuza devam etmek.. ani hareketler hem size hem de kopege zarar verebilir..;)

unutmayin ki onlari ne kadar onemsemezseniz onlar da sizi o kadar onemsemeyeceklerdir..

eger bahsettiginiz kopekler sehir icindeki kopekler ise onlardan zaten cogu zaman zarar gelmiyor.. ama panik yapar ani bisekilde uzerilerine bisiklet surerseniz ya da ani bir sekilde hizla pedallariniza asilirsaniz o da normal olmayan biseylerin gerceklestiginin farkina varacak ve pesinize takilacaktir.. bu gayet normaldir..

yillar boyu kurt cinsi kopek sahibi bi insan olarak artik onlarin ruhunu okumaya basladim ben.. benim de basimdan bikac olay gecmedi degil tabi ki ama en onemlisi sakin olup hizlanmadan yolunuza ayni sekilde devam etmek..

Gunesak

Aktif Üye
Tepki
224
Köpeklerin kaskla binen bisikletçilere özel bir ilgi gösterdiğine ben de inanıyorum ve şu şekilde bir tezim var bu konuyla ilgili olarak. köpekler, içinde yaşadıkları ortama göre o bölgede yaşayan insanların dış görünüşlerine göre bir ortalama insan şablonu oluşturuyorlar kafalarında. Bu şablonun dışında bir insan görüntüsüyle karşılaştıkları anda ise bunu bir tehlike olarak kabul edip tepki veriyorlar. Ülkemizde kask ve bisiklete özgü kıyafetlerle bisiklete binen insan sayısı az olduğu için de sık sık köpeklerin ilgisini çekmemiz çok doğal. Belki büyük bir çoğunluğun kaskla bisiklete bindiği Avrupa ülkelerindeki köpekler bu şekilde tepkiler vermiyorlardır bisikletçilere.
Bir de bunların dışında özel ihtisas alanına sahip olan köpekler var. Mesela bir yaz tanıştığım bir turist ailesinin köpeği sadece resmi üniforma giyen asker, jandarma, orman muhafaza memuru, zabıta gibi insanlara havlıyordu. Belki bir gün üniformalı birisinden kötü muamele görmüş olabilir. Sonuçta köpektir ne yapsa yeridir. Dikkatli olalım.

H.Can DEMİREL

Forum Bağımlısı
Tepki
950
Arkadaşlar bende bisiklet binerken köpeklerle ilgili birkaç sorunla karşılaştım.Tuğberk arkadaşımında belirttiği gibi köpekler yaşadığı ortama ve sahiplerine sadık hayvanlar.Koruma içgüdüsüyle bulundukları bölgeyi veya sahalarından geçen her nesneye saldırabiliyorlar.
Bende köpekli bir yerden geçerken ani hareketlerden kaçınıyor ve köpeğin dikkatini fazla üzerime çekmeden yoluma devam ediyorum.Biz insanlar nasıl farklı isek köpeklerde kendi aralarında farklılıklar gösterebiliyor.Yani bazı köpekler kafalarını bile kaldırmadan göz ucuyla sizi takip ederken bazılarıda saldırıya geçip nefesleri yettiği yere kadar(bölgelerinin son bulduğu)kovalamaya devam edebiliyorlar.
Benimde başıma 3 veya 4 peşime takılma hadisesi oldu nereden duyduğumu hatırlamıyorum ama o esnada durdum.Bisikletimi kalkan olarak kullanarak arka tarafına geçip yere çömeldim.(Bikletimi köpekle arama aldım.)Hızla üzerime gelen köpek aniden durdu ve bir süre sonra geriye dönerek sakince yavaş yavaş yerine geri gitti.
Bu demek değildirki her zaman böyle olacak.En kötüsü farkında olmadan köpeklerin ani saldırıları bu durumda ne yapılır inanın bende bilmiyorum.
Dilerim hiçbir arkadaşımın başına bu tür olaylar gelmesin ve yolumuz hep açık olsun...

Tugfox

Forum Bağımlısı
Tepki
1.218
@Gunesak

Gunesak, bu konuda size kesinlikle hak veriyorum.. ornegin bir kopek eger kafasinda kask olan birinden daha once bir zarar gorduyse, sizi gordugunde de ona zarar vereceginizi dusunebilir.. ama bu sefer yapacagi sey size saldirmak degil kendini korumak olacaktir.. yani her ihtimalde siz ona saldirmadiginiz surece o yine size zarar vermeyecektir..

tabi bu soylediklerime dayanarak hic mi istisna olmaz demeyin tabiki de olur.. ama biliyorsunuz ki istisnalar kaideyi bozmaz..

siz siz olun bir kopekle karsilastiginizda mevcut hareketlerinizi degistirmeyin.. uzerine bisiklet surmeyin, bir anda pedallara asilmayin, kopegin uzerine su dokmeye kalkmayin, onu tekmelemeye calismayin.. malesef bu soyledilerimi yapanlar var:(

cok ekstrem bir durum olmadigi surece (bisikletin uzerine atlayip isirmaya calismadigi surece) daha once nasil bisiklet suruyorsaniz oyle surmeye devam edin.. kopek sanki size havlamiyormus gibi davranin.. farzedin ki kulaginizda kulakliklar var ve kopegi duymuyorsunuz..

bisikletcanavari

Forum Bağımlısı
Tepki
1.243
Tüm köpekleri aynı sanmayın bakın bizim oralarda kask takan köpek var :))),

Ama bizim memleketin insanları sizin köpeklerden farksız kask taktıgımda tip tip bakıyolar insana :-(

• Beğen
Tepkiler: Tugfox

Tugfox

Forum Bağımlısı
Tepki
1.218
cok iyiydi ya bu fotograf tam bu konunun ustune:D :D :D :D :D :D