Kask alternatifleri

Onur Onursal

Aktif Üye
Tepki
64
Görüntüsünden ötürü kask takma konusunda çekimser davranan forum kullanıcıları olduğunu okudum, gördüm. Sonuçta çekimser davranılsa da takılması gerekli evet ama bazı gözlere daha az garip görünen kasklar olsa bu onları tercih etmek istemez miyiz? Bence elbete isteriz :) Bu başlıkta alternatif tasarımdaki kaskları paylaşalım kaska görünüşü yüzünden soğuk bakanlara alternatif sunalım.

benzer konu varmıdır diye araştırma yaparken ahmet centelinin gösterdiği şu şekildeki bir kaska rastladım

http://ecx.images-amazon.com/images/I/41aH31hqmdL._SL500_.jpg

Gerçi bu şekildekiler genelde daha yavaş giden kaykay rollerblade tarzı sporlarda kullanılıyor. Bisiklet kaskının daha genişçe bir çevresinin olmasının mutlaka bisikletin hızıyla bi alakası vardır diye düşünüyorum ama hiç kask takmamaktansa kendimi alein gibi hissetmeyeceğim birşeyleri takmak daha hoş olurdu.

• Beğen
Tepkiler: S26
Scudo

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Bisiklet kaskının geniş olmasının faydasını kayıp yan yatıp kaskı yere çarpınca gördüm ben. Omuz genişliğini düşünün, kafa genişliğini bir de kaskın genişliğini... Kask olmasa kafam oldukça sola yatarak yere çarpacaktı sanıyorum. Genişliği az olsa bu kez kask yere çarpacaktı ama kafam bir nebze daha az yana yatacaktı. Geniş olunca hiç yere çarptığımı hissetmedim bile.

Hep aynı şeyi söylüyorum; kim ne derse desin kask takın arkadaşlar. Dalga geçenler önce kendilerine baksın.

Bedreddin

Aktif Üye
Tepki
94
Şöyle bir ürün de ilgi çekici olabilir belki bu anlamda:

(link)

Onur Onursal

Aktif Üye
Tepki
64
Link karşılıksız çıktı an itibariyle ama sanırım sportland sayfasında sorun var.

Goflet

Forum Bağımlısı
Tepki
1.588
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Onur Onursal

bu kaskı takıp 30 km yol yaparsanız beyin haşlanır...aşırı sıcaktan komaya girersiniz...bu tip kasklar genelde bmx/kaykay gibi çok uzun süreli olmayan kullanımlar içindir...mtb ve yol bisikleti kasklarında ise dikkat ederseniz havalanadırma kanalları çok fazladır...buna rağmen yineden kafa terler...

ayrıca kask güzel durması için değil koruması için takıyoruz.

Onur Onursal

Aktif Üye
Tepki
64
@Bedreddin

Linki şimdi açabildim. Bu tip başlıklar bisiklet başlığına göre daha sade duruyor ama verilen cevaplar beklediğim doğrultuda. Gerçi rahatlık açısından farklılıklarını çok düşünmüyorum şu an ama güvenlik açısından bisiklete daha fazla değer katıyorsa klasik bisiklet aşlığı almak gerekebilir. Yine de şahsi fikrim hala kaykay başlığından yana :)

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
goflet arkadaşım gayet güzel açıklamış o kask ile değil 30 kılometre 20 bile gidilmez yaz sıcağında üstelik birde siyah renk :) kendini ilk mesajında söylediğin gibi yaratığa benzetmekten korkma bu kadar insan takıyor üstelik izmir gibi bir ilde yaşıyorsun ki o kadar bisikletçi var ve eğitim seviyesi çok yüksek. insanlar bu kaskları hangi kasabalarda şehirlerde takıyorlar kimse birşeye benzetmiyor emin ol özeniyorlar bile .Bir sürü mühendis tasarımcı oturup birşeyler planlayıp hesaplayıp bir ürün üretiyorlar ve profosyonel sporcular için her geçen günde o ürünü geliştiriyorlar havalandırma olsun hafiflik olsun sağlamlık olsun adamların var ki bir bildiği bisikletlere göre kask şekillerini değiştirmişler amerikayı yeniden keşfetmeye çalışma bence herkez neyi kullanıyorsa onu kullan.

sonEr´´

Forum Bağımlısı
Tepki
1.421
Bisiklet
Salcano
klasik kasklar daha estetik bence özellikle kırmızı renk giro'lar :)

buğra kuddaş

Daimi Üye
Tepki
64
Benim kullandığım kask, Bell'in Citi modeli. Zaten adından belli, şehir kullanımı için tasarlanmış, havalandırma kapasitesi benzer fiyat aralığındaki spor kasklara göre biraz daha kötü, bu da resmi:
http://www.thebellstore.com/images/BellBicycle/Citi/2008/Citi_CharcoalFabricSE_small.jpg
diğer spor kasklarına nazaran, bence daha iyi gözüküyor ama tabi bunlar zevk meselesi...bence kask, eldiven ve belki gözlük gibi markaların belli markalarda ve belli bir fiyat aralığında olması gerekli, tabii imkan varsa, çünkü hem güvenlik hem de konfor işin önemli bir boyutu...
yani ucuz ya da şekli güzel diye hakkında pek yorum olmayan markalar yerine, en klasik ama olumlu yorumları olan marka/ürünler kullanmak daha faydalı.

• Beğen
Tepkiler: Bedreddin

no_education

Daimi Üye
Tepki
64
verdiğiniz linklerdeki geotech modeller hoşmuş. dayanıklılık konusunda ne diyebilirsiniz.

Abdullah Güngör

Daimi Üye
Tepki
33
Bisiklet
Kron
merhaba arkadaşlar 4 gün önce bilinçsiz bi yol çalışması yüzünden kaza geçirdim kafamin sag tarafı yere çarptı ve sol kolum incildi.Allah'tan kask vardi da korudu ve hala sağlam kaskim.Geotech marka 38liraya almıştım gayet güzel,sağlam ve konforlu bi kask fiyatına göre cok uygun herkese tavsiye ederim.Kasklarin hepsi hemen hemen köpükten yapılıyo.Kafanıza olsun,tipini ve rengini beğenin ve alın bence fiyat hic önemli degil.Tabi bu zevk ve para meselesi isteyen 100liralik isteyen 40liralik alir.Ama ne olursa olsun kask takın.ilk defa 4gün önce düştüğümde anladim kaskin değerini.Bundan sonra en kısa mesafede bile kask takmadan çıkmam.Herkesin de iyi veya kötü bi kask takmasını tavsiye ederim.

no_education

Daimi Üye
Tepki
64
arkadaşlar 75-80 liraya alabileceğim en uygun modeli söler misiniz?
bir de bugun 25liraya migrosta kask gördüm ama kalitesinden şüphe edince almadım :D

Bedreddin

Aktif Üye
Tepki
94
Bell Citi'nin yukarıdaki fotoğrafta görülen modeli Türkiye'de satışta mı acaba bilen var mı?

Hüseyin Demirel

Daimi Üye
Tepki
80
o marka değilde farklı bir markanın aynı bu modelini görmüştüm snaırım bulabilirsem link atarım