Kaset dişli (ruble) sökmek ve takmak

Niyazi ALTUN

Forum Bağımlısı
Tepki
435
Bisiklet
Trek
Kaset bisikletin çekiş sisteminde yer alan ve en çok aşınan parçalardan biri. Zincir değişimi yazısında bahsettiğimiz üzere zaman içinde zincirin uzaması ve bunun yanında kirlenmesi gibi etkenler sayesinde aşınan kaseti bir süre sonra değiştirmek gerekebilir. Eski kaset ile yeni zincir kullanımı, zincirin kaset dişlileri üzerinde sekmesine ve kullanımda rahatsızlığa yol açabilir. Ayrıca arka tekerlek göbeğini temizlemek için, yine arka tekerlek göbeğindeki serbest düzeneği tamir etmek için veya sadece zaman içinde çok kirlenen ve dişlilerinin arasına ulaşılmakta güçlük çekilen kaseti çıkarıp da adam gibi temizlemek de kaset söküp takmak için nedenlerden.

Bu bültenimizdeki yazımızın konusu kasetin nasıl sökülüp takılacağı. Önce ihtiyacımız olan aletlere bir bakalım. Kaset montajı için topu topu iki alet gerekli. Bunlardan birincisi kaset anahtarı. Kaseti tekerlek göbeğinin üzerinden sökmek için gerekli olan bu anahtar sadece somun olarak da bulunur, ayrıca pimli pimsiz modelleri de vardır. Pimli olması anahtarın daha sağlam oturmasını, koluyla beraber yekpare olması da daha kolay kontrol edilmesini sağlar.

İkinci alet ise kaseti sadece anahtarla açmaya kalkanların ne işe yaradığını hemen anlayacakları bir alet. Kaseti göbeğe tutturan conta sağa doğru açılıyor. Bunun sebebi pedal çevirirken etki eden güçlerin zaman içinde bu contayı gevşetmemesi. Dolayısıyla bu contayı açmak için anahtarı çevirdiğimizde kaseti bir şekilde sabit tutamazsak serbest düzenek çalışıyor ve aynı pedalları geri geri çevirdiğimizde olduğu gibi kaset boşa dönüyor. İşte bu ikinci alet, yani kaset tutacağı ile de kaseti sabit tutuyor ve anahtarla contayı acarken kasetin boşa dönmemesini sağlıyoruz. Öncelikle elbette arka tekerleği yerinden çıkardıktan sonra kaset tutacağının zincirini kasetin büyük dişlilerinden birinin etrafına mümkün olduğunca iyi oturtarak sarıyoruz. Kaset anahtarı da contaya oturuyor.

Bir elle kaseti tutacakla sabit tutarken diğer elle de kaset anahtarıyla contayı gevşetiyoruz. İlk açılıştan sonra zaten elle de kolaylıkla çevrilecek kadar gevşiyor. Kaseti göbeğe tutturan contayı dışarı aldıktan sonra kaset zaten elle göbeğin üzerinden kaldırılabiliyor. Dikkat: Kasetin ilk 2 dişlisi boşta duruyor. Geriye ise arka göbek ve daha önemlisi bu göbeğin içindeki okla işaret edilen serbest düzenek kalıyor. Arka göbekte kasetin oturduğu kısımda ve aynı şekilde kasetin içinde kabartmalar var. Bunlar aynı bir ray gibi kasetin göbeğe sadece bir konumda oturmasını sağlıyorlar, ki kasetin temizlendikten sonra tekrar yerine takılması esnasında sağlam oturması daha sonra serbest düzeneğin bozulmasına kadar da gidebilecek olan arızalara yol açmamak için çok önemli bir nokta.

Kaseti temizleyip ya da tekerlek göbeğinde haznelerde bakim vs. yaptıktan sonra kasetin tekrar takımı yine aynı işlemlerin geriye doğru uygulanmasından ibaret. Tekrar vurgulayalım, kasetin doğru oturması, oynama yapmaması çok önemli. Son olarak contayı tekrar sıkıştırırken bir yerden sonra contada bulunan ve daha iyi tutunma saglayarak kendiliginden gevsemesini engelleyen tırtıklar hissedilmeye başlıyor. Bu sıkıştırma esnasında da bisikletteki bütün vidalarda, contalarda olduğu üzere dikkat edilmesi gereken nokta eğer bir tork anahtarı varsa 40Nm’yi geçmemek, yoksa da elbette çok asılmamak. 40Nm nispeten sert ve sağlam bir sıkma gerektiriyor, ama unutulmamalı ki gereğinden fazla sert ile kırılma arasındaki çizgi çok çok ince. Önemli olan kasetin takıldıktan sonra sağa sola oynama yapmaması.

Scudo

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Ben o vidayı lastik yatay konumdayken sökemiyorum. Sökmek için oldukça fazla güç harcıyorum ve bir anda çıtırt sesi gelince elim boşa gidiyor sert şekilde. Acaba çok mu fazla sıkıyorum takarken?

yusuf samet yaraş

Aktif Üye
Tepki
41
Ben rubleyi sabit tutmak için eski ince lastik kullanıyorum gayet de iş görüyo ilk basta biraz esniyo ama işimi hallediyorum:D

Niyazi ALTUN

Forum Bağımlısı
Tepki
435
Bisiklet
Trek
Merhaba kardeşim sonucunda ruble pedala bastığın zincir sayesinde dönen bir mekanik parçadır.Bundan dolayı sıkışabilir dişliler.Sen o zaman dikey konuma getirip teknik güç harcayarak kolayca sökebilirsin.Kaset ruble zaten geçmeli olduğu için eski 7 li sistem rubleleri gevşek sıksanda ilk pedala bastığında zincirin hareket etmesi ile yerine oturduğunu patinaj çeker gibi hissettiğimizi hepimiz hatırlarız ..Sen dikkatli bir güç harcarsan zor olmaz..
Sevgi ve saygılarımla..

el_Aksa_1903

الأقصى
Tepki
1.255
İsim
İsa
Bisiklet
Mosso
Arkadaşlar merhaba arka kaseti sökmek için elimde ki bu meret girmedi acaba yeni olunca zorlasam vida ya otururmu bilgisi olan var mı?

Not: bisikletim mosso legarda 1421

Rulmanlı göbek

IMG-20180130-WA0012.jpeg

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Bisikletinizde kaset mi var, vidalı göbek mi? Elinizdeki alet kaset (aşağıda solda gözüken gibi) söküp takmak için. Sağdaki gibiyse farklı bir alete ihtiyacınız var.

el_Aksa_1903

الأقصى
Tepki
1.255
İsim
İsa
Bisiklet
Mosso
@Murat B. sağdaki gibi ve rulmanlı benim göbek onun aletinin adını nasıl soracağım, az önce bisikletciye sordum bu aletin aynısı olur zorla çekiçle vur girer diyor.:D

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Bildiğim kadarıyla bu aletlerin hepsine ruble anahtarı deniyor, ancak farklı birkaç şekli var. Zorlamakla, çekiçle olacağını da hiç sanmıyorum.

Farklı şekilleri göstermesi açısından:
(link)

Sizdeki FR-5.2'ın eşdeğeri olan anahtar, yanılmıyorsam size gereken ise FR-1.3.

• Beğen
Tepkiler: el_Aksa_1903

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@el_Aksa_1903 olmazsa rublenin fotosunu ativerin. Gobege oturduğu yerden belli ederek. Daha kolay yardim edilebilir böylece.

efeozata

Forum Demirbaşı
Tepki
764
İsim
Efe
onun zorlamadan oturması lazım. sadece mil yamulduysa rahat girmeyebilir. kaset vidalı tipse asıl zorluğu kaseti sökmeye çalışırken yaşayacaksın. :ssrtcbya:

Ismaildmr

Forum Demirbaşı
Tepki
397
İsim
Ismail demir
Bisiklet
Salcano
@el_Aksa_1903
Hayir bu aparat uygun degil....elinizdekinin disli kismi cok kisa ve bogaz bolgesi altigen..oysa disliler uzun ve bogaz kismi yuvarlak olacak..size sundan lazim.
(link)

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
Arkadaşlar bu rubleyi sökmek gibi işkenceyle nadiren uğraşıyorum sadece bu aleti kullanarak olmuyor sökme zinciri alsam diyorum baktım internete 60-70tlye diyor en uygun böyle fiyat var mı ya :D bana da çözüm önerisi verebilir misiniz? Sökersem zaten şansa söküyorum zorluyorum rubleyi anca öyle :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@JusTiMe kaset ruble için diyorsunuz herhalde. Eğer öyleyse geçenlerde bir arkadaş ali expresten sipariş vermişti forumda. 15 TL falandı yanlış hatırlamıyorsam. Oralara bakabilirsiniz.

buldum burada yazmış ali expresten sipariş veren arkadaş (link)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@el_Aksa_1903 vidali gibi anladım. Sizin basta kullandiginiz anahtarin girmesi icin gerekli yuvayada sahip degil zaten. Nasil sökülebilir bilmiyorum.
Birde neden sökuyorsuniz acaba?

Bunun sokumunden tahminimce @a.f.k. anlar. Teknik konuda yardimci oluyor.

el_Aksa_1903

الأقصى
Tepki
1.255
İsim
İsa
Bisiklet
Mosso
@enes_vl bir adet tel kırıldı aksilik kasetin olduğu yerde onu değiştireceğim. @a.f.k. hocamın yardımlarını bekliyorum şimdi yanlış aleti tenim etmemek adına. 180 tl tamir çantası al içinde vidalı göbek için aparat koyma bu delta da bunu neden düşünmüyor oda ayrı bir konu.

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
@el_Aksa_1903 sökmesi basit elinize düz 1 şey alın mesela düz tornavida çekiç ile oradaki deliğe sağa doğru onu ilerletmeye çalışın rublenin sol tarafındaki delik