Kaset Dişli(Ruble) Söküm Ve Takımı

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Niyazi ALTUN tarafından paylaşıldı.

 1. Niyazi ALTUN

  Niyazi ALTUN Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  4 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  646
  Beğeniler:
  486
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Kaset Dişli Söküm ve Takımı

  Kaset bisikletin çekiş sisteminde yer alan ve en çok aşınan parçalardan biri. Zincir değişimi yazısında bahsettiğimiz üzere zaman içinde zincirin uzaması ve bunun yanında kirlenmesi gibi etkenler sayesinde aşınan kaseti bir süre sonra değiştirmek gerekebilir. Eski kaset ile yeni zincir kullanımı, zincirin kaset dişlileri üzerinde sekmesine ve kullanımda rahatsızlığa yol açabilir. Ayrıca arka tekerlek göbeğini temizlemek için, yine arka tekerlek göbeğindeki serbest düzeneği tamir etmek için veya sadece zaman içinde çok kirlenen ve dişlilerinin arasına ulaşılmakta güçlük çekilen kaseti çıkarıp da adam gibi temizlemek de kaset söküp takmak için nedenlerden. Bu bültenimizdeki yazımızın konusu kasetin nasıl sökülüp takılacağı.

  Önce ihtiyacımız olan aletlere bir bakalım. Kaset montajı için topu topu iki alet gerekli. Bunlardan birincisi kaset anahtarı. Kaseti tekerlek göbeğinin üzerinden sökmek için gerekli olan bu anahtar sadece somun olarak da bulunur, ayrıca pimli pimsiz modelleri de vardır. Pimli olması anahtarın daha sağlam oturmasını, koluyla beraber yekpare olması da daha kolay kontrol edilmesini sağlar.
  [​IMG]

  İkinci alet ise kaseti sadece anahtarla açmaya kalkanların ne işe yaradığını hemen anlayacakları bir alet. Kaseti göbeğe tutturan conta sağa doğru açılıyor. Bunun sebebi pedal çevirirken etki eden güçlerin zaman içinde bu contayı gevşetmemesi. Dolayısıyla bu contayı açmak için anahtarı çevirdiğimizde kaseti bir şekilde sabit tutamazsak serbest düzenek çalışıyor ve aynı pedalları geri geri çevirdiğimizde olduğu gibi kaset boşa dönüyor. İşte bu ikinci alet, yani kaset tutacağı ile de kaseti sabit tutuyor ve anahtarla contayı acarken kasetin boşa dönmemesini sağlıyoruz.

  Öncelikle elbette arka tekerleği yerinden çıkardıktan sonra kaset tutacağının zincirini kasetin büyük dişlilerinden birinin etrafına mümkün olduğunca iyi oturtarak sarıyoruz. Kaset anahtarı da contaya oturuyor.
  [​IMG]
  Bir elle kaseti tutacakla sabit tutarken diğer elle de kaset anahtarıyla contayı gevşetiyoruz. İlk açılıştan sonra zaten elle de kolaylıkla çevrilecek kadar gevşiyor
  [​IMG]
  [​IMG]

  Kaseti göbeğe tutturan contayı dışarı aldıktan sonra kaset zaten elle göbeğin üzerinden kaldırılabiliyor. Dikkat: Kasetin ilk 2 dişlisi boşta duruyor.
  [​IMG]
  Geriye ise arka göbek ve daha önemlisi bu göbeğin içindeki okla işaret edilen serbest düzenek kalıyor.
  [​IMG]
  Arka göbekte kasetin oturduğu kısımda ve aynı şekilde kasetin içinde kabartmalar var. Bunlar aynı bir ray gibi kasetin göbeğe sadece bir konumda oturmasını sağlıyorlar, ki kasetin temizlendikten sonra tekrar yerine takılması esnasında sağlam oturması daha sonra serbest düzeneğin bozulmasına kadar da gidebilecek olan arızalara yol açmamak için çok önemli bir nokta.
  [​IMG]
  Kaseti temizleyip ya da tekerlek göbeğinde haznelerde bakim vs. yaptıktan sonra kasetin tekrar takımı yine aynı işlemlerin geriye doğru uygulanmasından ibaret. Tekrar vurgulayalım, kasetin doğru oturması, oynama yapmaması çok önemli. Son olarak contayı tekrar sıkıştırırken bir yerden sonra contada bulunan ve daha iyi tutunma saglayarak kendiliginden gevsemesini engelleyen tırtıklar hissedilmeye başlıyor. Bu sıkıştırma esnasında da bisikletteki bütün vidalarda, contalarda olduğu üzere dikkat edilmesi gereken nokta eğer bir tork anahtarı varsa 40Nm’yi geçmemek, yoksa da elbette çok asılmamak. 40Nm nispeten sert ve sağlam bir sıkma gerektiriyor, ama unutulmamalı ki gereğinden fazla sert ile kırılma arasındaki çizgi çok çok ince. Önemli olan kasetin takıldıktan sonra sağa sola oynama yapmaması.
   
 2. S26

  S26 Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.767
  Beğeniler:
  1.553
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Amoeba
  Seviye:
  Ben o vidayı lastik yatay konumdayken sökemiyorum. Sökmek için oldukça fazla güç harcıyorum ve bir anda çıtırt sesi gelince elim boşa gidiyor sert şekilde. Acaba çok mu fazla sıkıyorum takarken?
   
 3. yusuf samet yaraş

  yusuf samet yaraş Aktif Üye

  Kayıt:
  12 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  184
  Beğeniler:
  41
  Şehir:
  istanbul-koç üniversitesi
  Seviye:
  Ben rubleyi sabit tutmak için eski ince lastik kullanıyorum gayet de iş görüyo ilk basta biraz esniyo ama işimi hallediyorum:D
   
 4. #4
  Niyazi ALTUN

  Niyazi ALTUN Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  4 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  646
  Beğeniler:
  486
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Merhaba kardeşim sonucunda ruble pedala bastığın zincir sayesinde dönen bir mekanik parçadır.Bundan dolayı sıkışabilir dişliler.Sen o zaman dikey konuma getirip teknik güç harcayarak kolayca sökebilirsin.Kaset ruble zaten geçmeli olduğu için eski 7 li sistem rubleleri gevşek sıksanda ilk pedala bastığında zincirin hareket etmesi ile yerine oturduğunu patinaj çeker gibi hissettiğimizi hepimiz hatırlarız ..Sen dikkatli bir güç harcarsan zor olmaz..
  Sevgi ve saygılarımla..
   
  Cüneyt Günay ve S26 bunu beğendi.
 5. tolga dedeoğlu

  tolga dedeoğlu Yeni Üye

  Kayıt:
  11 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  33
  Beğeniler:
  6
  Şehir:
  eskişehir
  Seviye:
  kaset anahtarı yerine başka bir alternatif var mı?
   
 6. Barış BİRLİK

  Barış BİRLİK Engineer / Archer / Cyclist

  Kayıt:
  12 Ekim 2009
  Mesajlar:
  652
  Beğeniler:
  303
  Şehir:
  Eskişehir - Morphou
  Adı:
  Barış Birlik
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Centrelock anahtarıda uyar
   
  tolga dedeoğlu bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

PicsArt_09-19-07.56.24.jpg
[ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] Merhabalar herkeze Bu gün size bu işlerde acemi olan birisi olarak kendi kafama göre yapmış oldugum tarifi anlatmaya çalışıcam ilk defa...
20150320_122950-1.jpg
Arkadaşlar bisikletten düştüm köprücük kemiğimi kırdım ..köprücük kemiğini kıran arkadaşlara sorum olucak..özel hastaneye gidiyorum kaynamaz diyor doktor devlete gidiyorum kaynar diyor ben...
skip-the-antioxidants.jpg
Merhabalar, Bicyling.com'un güzel bir makalesini paylaşıyorum :) Alıntı yapılan metin; 8 Quick Recovery Tricks to Get You Back on the Bike Bisiklet üzerine tekrar çıkmanızı hızlandıracak 8 püf...