'' kartepe 1640 da kahvaltı....''

BF Okuru

Üye
Tepki
2
10. turu tamamladık.........
evet 14 km lik rampa yarışında ilk 10 a girerek 8 inci olduk...13 katılım vardı.....iskender ile buluşmadık buna üzüldüm çünki trenin azizliği oldu rötor yaptı ve akabinde geç kalktı haydarpaşadan...
evet söze hacet yok resimler konuşsun.....

http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/263500_200781026634118_100001066659472_540491_252748_n.jpg

trenden indik ve 14 km lik rampa tırmanış yarışına doğru harekete geçtik durmadan çıkılacaktı...

http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/261825_200781283300759_100001066659472_540498_4629129_n.jpg

sağdan sola....

engin özen -mehmet - özkan ,sinan ,mustafa ,sarkiz bey ,volkan çelik ,ali kıran ,aytekin erzan , ben ,ahmet , atom kamil.......

evet birazdan saat 11.00 de yarış başlıyor arkada kartepe 18 yazıyor o ,18 km otele kadar asfalt olan yol, biz zirveye gideceğiz 21 km rampa iş çok çetin 14 km asfalt 2 km stabilize ve en zoru 5 km offroad son derece bozuk kayalı taşlı yol hep rampa ....

kuzu yaylası .......14 km süren rampanın son yeri............
durmadan çıkıldı resim kimse çekemedi çünki herkez ecelle boğuşuyordu sıcaklık 28 derece idi eğimler 9-10 değişiyordu....
tek düz yeri olmayan ilk 14 km lik yol....

ayaklarımı ağaca dayadım kan yukardan aşağıya doğru akınca rahatladım pişmedim üstümdekiler ile ve hiç terlemedim sadece kollar biraz, yalnız kafa çok terledi ama hissetmedim bu bandana teri çekti....kep ile çıkılmaz adamı sıkar ama bisiklet kepleri var onlarla çıkılırsada üstüne kask gerekir düşmede kafa korunsun ...

evet pet şişeden üzerime sular döktüm serinledim aklıma izmit şifalı sular geldi çok iyi gelmişti eylül sıcağının üzerine .....ve buz gibi akan suya kafamı soktum..

mehmet genç dostum bisiklete yeni başlamış olmasına rağmen 3 lüğü aldı ....ilk 14 km lik tırmanış yarışında ....tırmanış yarışı bitti burda ve bundan sonra serbest tırmanış olacaktı ..yalnız ben bayağı azap çektim doğrusu tabi mtb çatal ile olmadı bu iş 5 km lik offroad yol beni öldürdü ama kartepe zirve adına buna katlandım bi de dostları bırakmak istemiyordum...

dereceler ...14 km rampayı durmadan çıkanlar eğim 9-10

ısı 28 derece idi..

1- hasan bahri toros...bir saat 23 dakika...
2- aytekin erzan ----bir saat 25 dakika....
3- mehmet şer ...bir saat 26 dakika
4-volkan çelik bir saat 28 dakika
5- kamil -atom- ...bir saat 29 dakika
6- engin özen bir saat 30 dakika
7- sinan bir saat 53 dakika
8- kudret kurtcebe çavuş steiner bir saat 58 dakika...
9- özkan ...2 saat 17 dakika
10- ali kıran 2 saat 22 dakika..
‎11- ahmet 2 saat 28 dakika
12- mustafa 2 saat 50 dakika
13- sarkiz 2 saat 50 dakika...
tebrikler....

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/261945_200782046634016_100001066659472_540525_4052372_n.jpg

1640 da kahvaltı ....çok zorlu 5 km lik offroad alındı...yukarı doğru ısı azaldı isede kuru sıcaklık vardı

http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/261755_200782249967329_100001066659472_540532_6470360_n.jpg

bekçi baba ya teşekkürler,,,, domatesler ,çaylar ,zeytinler ilaç gibi geldi bi hatıra aldık bekçi baba ile ve emanet ettik o 1640 ı ona ....

http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/260095_200783303300557_100001066659472_540564_1053370_n.jpg

kuzu yaylasına indiğimde turanza orda idi yani iskender onunla hasret giderdik ......
bir kartepe daha bitti kazasız belasız ekip çok iyi idi herkeze teşekkür ederim tek bir hata olmadı herkez tecrübeli idi...yalnız ahmedi uyardık çanta konusunda bide memeti atlet konusunda ..

kartepeye bi daha gelirimmi bilemem ama fox maşayı satınca son 5 km lik offroad cehenneme dönüştü ...gidiş ve dönüş 10 km lik offroadda bayağı acı çektim, bel ağrısı geçti , boşuna amortisör demiyorlar tabi offroad için ama çıktık offroaddan bi kere .....

BF Okuru

Üye
Tepki
2
abi tüm ekibe helal olsun diyorum tebrikler.abi bu kartepe turları bana ayrı bir moral kaynağı oluyor gerçekten.tekrar tebrikler abi ayaklarınıza sağlık bol pedallı günler.

koray_can

Forum Bağımlısı
Tepki
212
çok güzel bir tur ve adrenalin dolu bir yarış olmuş ayağınıza sağlık.yarışın ödülü.yemek olmuş.:)
konuyla alakasız olcak belki ama bişi sorabilirmiyim.böle rampaları.kondisyonunuz iyi olduğu taktirde.kaçıncı vitesle çıkıyorsunuz veya çıkılıyor.akla gelen ilk vites 1 olur rampada genelde yoksa kendinize göremi ayarlanır.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@koraycan

benim kullandığım teknik,, bu tırmanış yarışında şu olmuştur..
sağdan sert bi şekilde dönen ve dik olan eğimli rampaya gelmeden önce arkaya bakarak aracın gelmediğinden emin olarak sola kaçtım..ve o son derece dik olan rampayı en küçük çarkta çıktım 26 vitesde 27 vitesli benim bisiklet ayna kol slx arka aktarıcı xt ve ön aktarıcı lx ve lx vites sistemleri...............
kompenantların iyi olması pedalşöre kolaylık sağlamaktadır tabi...ama en kötü kompenantlar ile polinez rampalarında çalıştım 4 ay sonra sistem bozuldu..
ben eğime göre artık hisseder oldum kacıncı vites olduğunu,,, zorlama olmayacak o vakit bitersiniz ayrıca spd pedal yani kilitli pedal sistemi şarttır yüzde 30 kar rampada sağlarsınız, basarak çıkma olayı bu gibi 14 km lik rampalarda oldukça güçtür ...ayrıca sıcak son derece etkili olur ....

koray_can

Forum Bağımlısı
Tepki
212
tşk.ederim.aslında böle şeyler ufak ayrıntılar olarak gözüküyor.fakat önemli teknikler sanırım.böle şeyleri ufak yarışlarda bilmek avantaj sağlar kanısındayım.

• Beğen
Tepkiler: Furkan Demir

Ozan Seyyah

Daimi Üye
Tepki
124
Bisiklet
Merida
Kudret Abi,seni ve tüm ekibi yürekten kutluyorum.... şimdi bakıyorum da bizim geçen yıl ki yağmurlu çamurlu Erikli tırmanışımız bunun yanında çoook hafif kalmış :)

Cem Şentin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.268
@Kudret Kurtcebe

Tebrikler Kudret Abi. Aytekin Abi ve 11 arkadaşla birlikte bir daha fethettiniz Kartepe'yi. Bu arada sizden bir soruma yanıt vermenizi istiyorum. Bende altimetre olmadığına göre eğim hesabı nasıl yapılır ? Ayrıca eğimine göre rampaları fazla yorulmadan ve hangi vites kombinasyonuyla çıkmam gerekir ? Bu konuda tavsiyeniz nedir ? Bisikletim 24 vites bu arada.

• Beğen
Tepkiler: Furkan Demir

Kadir AYINTAP

Forum Bağımlısı
Tepki
2.702
İsim
Kadir
Bisiklet
Cannondale
@Hasan Bahri Toros

Süpersiniz tebrikler Hasan kartepenin tozunu attırmışsınız.
Turda 1. geldiğin için ayrıca tebrikler kutlarım :)
Mehmet"de iyi çıkmış 3. olmak oldukca güzel.. ödül neydi ben onu anlamadım kartepe oteller bölgesinde 1 hafta tatil iyi giderdi :D

Kudret abiyi ve Tüm ekibi kutluyorum ayaklarınıza sağlık hiç molasız çıkmak her babayiğidin harcı değil tebrikler...

engin özen

Aktif Üye
Tepki
127
Bisiklet
Cannondale
Ben laylaylom çıkacağız zannediyordum.. Bir anda müsabaka içinde buldum kendimi.. Tam da aradığım şeymiş sanırım :) Derecem beni tatmin etti ama sıralamadaki yerimden de pek memnunum diyemem :p Daha iyisi olabilirdi.. Şaka bir yana emeği geçen başta Kudet Abi olmak üzere herkesi kutluyorum.. Kendi adıma çok keyif aldım.. İlk performans tırmanış, sonraki offroad tırmanış, offroad iniş, asfalt iniş.. Kısaca herşey vardı bu turda..

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Ozan Seyyah

ozan çamurdada zordur iş , hele yağmurlu havalarda esas zorluğu biz kartepe 5 temmuzda(2009 ) yaşadık o gün sağanak yağdı zirvede çamura saplandık bayer dostum amortisörü kırdı düşün sen çamurun gücünü çamur değil tam 404 japon yapıştırıcısı mübarek......

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Cem Şentin

eğim hesabı için başka bi arkadaş muhakkak cevap verir cem ama sen bu konuyu bence araştır senin işin araştırmak zati....bu işi en iyi sen yaparsın bizde senin sayende öğreniriz ..yalnız bi arkadaşın bi aleti vardı ve bisiklete takmıştı hem km hemde eğim hesaplıyordu tabi biraz pahalı idi...
cem 24 vites seni rampada yorar, seninle karşılaştık biliyorsun biraz fazla kilolar var onları eritme durumu....

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Kadir AYINTAP

ödül yoktu kadir herkez kendini tarttı ben 2 ağustos 2009 ki derecemin 6 dakika gerisine düştüm ,o vakit bir saat 52 dakikada 14 km rampayı hiç mola vermeden çıktım ama o gün hava kapalı idi....

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@engin özen

engin topiğede yazdım gerçi ama sen görmemişsin durmadan 14 km çıkacağız dedim bence iyi oldu herkez kendini tarttı...6 adam kafa kafaya girmiş yalnız ben hiç durmadan çıktım ayrıca öne koyduğum su çantası işe yaradı onun içinde aytekinin verdiği gel ve su vardı hem tırmanıyordum hem de bi elimle suyu alarak içtim 10 km ye durmadan geldim ve orda bi yandan tırmanma devam ederken öndeki çantadan gel i aldım ve emdim bi anda fişek gibi atıldım son 4 km ye acaip yaptı gel .....enerji barı ......
beni rampada yakalayanlar oldu tabi........önce hızlı başladı hasan ve mehmet ve sen siz önden koptunuz .... sonra atom fırladı .akabinde ben 5 de idim başta, sonra arkadan aytek geldi çavuş dedi ben o ara daire çizerek ustanın arkasında olmaya özen göstererek aytekinin geçmesini sürerek bekledim ve beni geçti...akabinde bana volkan yetişti ve geçti sonra sinan geçti beni bu arada volkan gerçekten fişek olmuş....evet 7 adam önümde idi sekizde ben , sonra beni özkan yakaladı ama sonra bisiketinde bi arıza oldu ve durdu sorun varmı dedim yok dedi....
devam ettim ve 1 saat 58 dakikada kuzu yaylasına yetiştim yaşıtlarıma göre iyi durumda olmak beni sevindirdi....

Çagatay Çimşit

Daimi Üye
Tepki
277
Tüm ekibe tebrikler. Güzel bir performans olmuş :)

@Cem Şentin

Yarışlarda TV ekranlarında gördüğümüz yüzde cinsinden eğim değerini bulmak için yokuşun dibi ile zirvesi arasındaki yükseklik farkını bu iki nokta arasında katedilen mesafeye oranlıyoruz.

Örneğin zirve 1600 metre dibi 300 metre olsun. 1300 metre tırmanılacak.

Bu tırmanış 14000 metrelik yol boyunca olacak.

(1300 / 14000) x 100 = %9.28 eğim

Hasan Bahri Toros

Forum Demirbaşı
Tepki
684
Bisiklet
Scott
@Kadir AYINTAP

Teşekkür ederim Kadir abi seninde aramızda olmanı isterdim :) Burada ödülü bekçi baba bize verdi sağolsun :) Tura katılan arkadaşlarımızda bizim için en büyük ödül oldu :) Otelde bir hafta tatilde iyi olurdu aslında ama sponsorumuz yok şimdilik :)

Hasip Çehre

Forum Bağımlısı
Tepki
1.611
@koraycan

Sevgili dostum amacım senin nezninde tüm bisiklete gönül verenlere yardımcı olmak.....

öncelikle ufak ayrıntı olarak gördüğün tırmanıştaki vites kombinasyonu maalesef senin düşündüğün gibi ufak bir ayrıntı değil bilakis en önemli mevzuudur...her bisikletçinin kendine has tırmanış tekniği olmakla beraber her bisikletçi çok iyi tırmanır diye bişeyde yoktur bisikletçiler arasında çeşitli disiplin farkları vardır mesela bir bisikletçi çok iyi tırmanır ama asla bir turu tamamlayamayabilir bir diğeri iyi tırmanamaz fakat çok uzun tur yapabilir bir diğeri bir gün çok iyi performans gösterirken ikinci gün ayağa bile kalakamazken bazıları günlerce aynı performansı gösterebilir bunların hepsi sizin antreman yapınıza bağlı olarak değişir elbetteki fizik yapınıza görede....günümüzde en değerli bisikletçi büyük turlarda iyi tırmanış yapan bisikletçi tipidir...hepimiz başlarken yanlış yada eksik yaptığımız şeyler olmuştur ama bunları çeşitli araştırmalar ve gözlemlerle düzeltip iyi bir bisikletçi olabiliriz....

kartepe tırmanışı hakkaten büyük bi heyecanla başladı daha pedal çevirmeye başlamadan benim nabız 140hr üzerine çıktı tırmanışta ise 160hr nin altına pek düşmedi Çavuş herkesi çok iyi gazladı ve tüm arkadaşlar kendilerini yarış içerisinde buldularsada aslında herkes kendisi ile yarıştı kimse bir biri ile yarışmadı zaten turun karakteri Kuzu yaylasına kadar inmeden en kısa sürede çıkmaktı herkes kendi kendinin birincisi olduğunu düşünüyorum Kuzu yayladan sonra bekçi babanın ( Allah razıolsun ) ikramları ile birlikte iş keyfe dönüştü...

evet umarım ileri tarihlerde yapılacak diğer Kartepe tırmanışları çok daha keyifli olur....

tekrar tüm ekibe teşekkürler...