Kartal-Ömerli-Bıçkıdere-Ovacık-Şifa Mahallesi turu (31/8/2011)

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Cem Şentin tarafından paylaşıldı.

 1. Cem Şentin

  Cem Şentin Bisikletkolik

  Kayıt:
  28 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.403
  Beğeniler:
  1.333
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Merhaba arkadaşlar,

  4 Eylül'de Kudret Abi'nin düzenleyeceği Bostancı-Bıçkıdere-Bostancı turuna hazırlık mahiyetinde bu turu yaptım. Normalde Salih ve Rıdvan'ın da katılacağı bu turu Samandıra'ya gelirken aradığım Rıdvan'ın hazır olmaması ve Paşaköy sapağında aradığım Salih'in karşıda arkadaşını karşılaması nedeniyle tek başıma yapmak zorunda kaldım ve haliyle onlar olsaydı yapmayı düşündüğüm Bıçkıdere-Göçbeyli-Sultanbeyli-Aydos-Yakacık-Büyükbakkalköy-Ferhatpaşa-Kayışdağı-Başıbüyük-Bostancı güzergahı yerine zorluğu açısından diğerinden aşağı kalmayan Bıçkıdere-Oruçoğlu-Darlık-Mudarlı-Ovacık-Şekerpınar-Şifa Mahallesi-Tuzla-Pendik-Kartal rotasını izlemeye karar verdim.

  7.25'te evden çıkıp sahil yolu-E5 yan yolu bağlantısından yukarı çıkıp oranın gerisindeki üst geçitten Soğanlık'a geçtim. Oradaki bir camide suyumu tazeleyip oradam TEM Bağlantı yoluna çıktım ve sondan bir önceki sapakta oradan ayrılıp bir benzin istasyonunda lastikleri şişirip Samandıra'ya geldim. Oradan dümdüz devam ederek Paşaköy'ün az aşağısında Pendik-Şile bağlantısını sağlayan yola çıktım. Az sonra çıkan 1 km'lik zorlu rampayı çıkarak Şile yoluna çıktım. Ondan sonra 2 km'lik rampayı aldıktan sonra beni sevindirin iniş talebasını gördüm:

  [​IMG]

  Ömerli'ye yaklaşırken civardaki Sırapınar, Hüseyinli, İshaklı ve Kılıçlı köyleri gözüktü:

  [​IMG]

  Ömerli sapağına 1 km kala yolu genişletme çalışması:

  [​IMG]

  Ömerli sapağını geçtikten 2 km sonra suyum bitince bir benzin istasyonunda ilk molamı verdim ve 50 kuruşa yarım litrelik suyu alıp matarama doldurdum ve orada çalışan (adını unuttum) personelin fotoğrafını çektim:

  [​IMG]

  O da benimkini çekti:

  [​IMG]

  Ondan sonra önüme 2 km uzunluğunda bir rampa çıkınca içimden "Bir baba rampa evyallah, çıkalım bari eyvallah" diye mırıldanarak rampayı tırmanmaya başladım:

  [​IMG]

  Rampayı çıkarken Ömerli'ye son bakış attım:

  [​IMG]

  Yanda da 90'ların sonuna kadar kullanılıp, yeni yolun yapımıyla terk edilen eski yolun bir parçası görünüyor:

  [​IMG]

  Suyun yanında getirdiğim kuru üzümün yetersiz kalması nedeniyle aslen Samsun Havza'lı olup Ömerli'de oturan Kulaç ailesinin işlettiği bir gözlemecide mola verdim. Gözlemeye 4, çaya 2 lira bayıldım:

  [​IMG]

  Bu moladan sonra önce bir iniş, ondan sonra da bir rampa daha gelse de onun aşılması kolay oldu ve nihayetinde dosdoğru giderseniz Gebze'ye, Darlık'a girmeden devam ederseniz Ağva'ya götüren Kömürlük sapağına ulaştım:

  [​IMG]

  Bu sapaktan indikten sonra kısa bir çıkışla Kömürlük'e girdim ve merkezindeki bir çeşmede suyumu tazeledim. Çeşmenin sağında köyün internet sitesi www.komurlukkoyu.com yazmakta:

  [​IMG]

  Gerek Kömürlük, gerekse çevresindeki Kervansaray, Artvinler Mahallesi, Bıçkıdere, Oruçoğlu, Darlık, Esenceli, Üvezli, Avcıkoru ve Ulupelit köyleri Osmanlı'nın kaybettiği 93 Harbi sonra Rusya'ya bıraktığı Artvin'den (Hopa ve Yusufeli anlaşma gereğince Osmanlı'da kalmış, diğer Artvin ilçeleri Rusya'ya geçmişti) göçen Ahıska Türklerince kurulduğunu belirteyim.

  Çeşmenin hemen solundan Üvezli'den geçerek Yeşilvadi'de Şile'ye giden eski yola bağlanan sapak görünüyor:

  [​IMG]

  Bu da köyün merkezindeki tabela. Gideceğim yönde Kervansaray, Artvinler, Bıçkıdere ve Oruçoğlu, geldiğim yönde Ömerli ve İstanbul yazmakta:

  [​IMG]

  Biraz sonra Esenceli sapağına ulaştım. Burası 1989'a kadar Beykoz'un Mahmutşevketpaşa (1989'da Ümraniye'ye geçene kadar Ömerli bucak merkeziydi, ondan sonra Mahmutşevketpaşa köyü merkez oldu) bucağına bağlıyken, o yıl Şile'nin Yeşilvadi bucağına bağlanmıştır. O sapağın gerisinde sıradaki köy olan Kervansaray var:

  [​IMG]

  Sadece Kömürlük'e değil, ayrıca Kervansaray, Artvinler, Bıçkıdere ve Oruçoğlu'na da bir yokuş çıkılarak giriliyor ve inişle ayrılınıyor. Bu da birazdan gideceğim Bıçkıdere gibi kaynak sularıyla ünlü Kervansaray'ın kahvesi:

  [​IMG]

  Buradan ayrıldıktan sonra Kervansaray'ın Artvinler Mahallesinden geçtim. Bu yoldaki ilk zorlayıcı yokuşu buraya gelirken çıktım:

  [​IMG]

  Ve nihayet 11.35'te zorlayıcı bir tırmanış sonrası Bıçkıdere'ye geldim:

  [​IMG]

  Oraya gelir gelmez yanında köyün muhtarlığı bulunan Yüksel Abi'nin kıraathanesine gittim. Oranın halkı bana çok ilgi gösterdiler, bana çay ve su ısmarladılar. Hatta bazı gençler bisikletimle ilgili sorular sordular. 1,5 saat sonra da Yüksel Abi de geldi ve namaz kılmak için ayrıldığı 15 dakika haricinde de çevredekilerle birlikte değişik konularda konuştuk. Ben kendisinin 2 fotoğrafını çektim:

  [​IMG]

  [​IMG]

  En son kendisiyle köyden ayrılmadan önce bu fotoğrafı çektirdik:

  [​IMG]

  İhtiyaç molasını verdikten ve mataramı doldurduktan sonra 14.53'te Yüksel Abi ve köyün diğer ahalisiyle vedalaşıp ayrıldım ve 1 km sonra Göçbeyli ayrımına geldim:

  [​IMG]

  Bu ayrımı geçtikten sonra kısa süre düz devam eden yol rampaya dönüşerek beni Oruçoğlu köyüne getirdi:

  [​IMG]

  Bu köy Bıçkıdere'den daha büyük ve 2 rampa daha çıkarak Darlık yönüne çıkabiliyorsunuz. Bu da köyün alt mahallesi olan Karakaş ayrımı.

  [​IMG]

  Tam o anda Bıçkıdere yönüne dönen sarı mayolu ve beyaz taytlı bir bisikletli yanımdan hızlıca geçti ve el sallamamı belki de sürüşüne konsantre olduğundan göremedi. Köyden hafif bir inişle çıktıktan sonra tatlı bir tırmanış yaptım ve yolda ineklerle karşılaştım:

  [​IMG]

  Oradan ayrıldıktan kısa süre sonra uzaktan Ulupelit köyü gözüktü:

  [​IMG]

  Biraz sonra da Ulupelit sapağına geldim:

  [​IMG]

  Devamı yakında...
   
 2. Kudret Kurtcebe

  Kudret Kurtcebe Onursal Üye

  Yaş:
  60
  Kayıt:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  33.134
  Beğeniler:
  43.649
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  [​IMG]

  evet bu önemli bi resim çok teşekkürler keşif kolu cemo,,,,,,,,,,,,,
  kendi rekorunu kırdın 112 km bu pazar 130 km yapacağız ama yüksek tempo ,,,,,,,,,,,,,,,, gerçi sende bu pazar gene gel derim ama biz hızlı olacağımızdan senin arkada motivasyon kırılmaz ise gel biliyorsun b takımı hızlı basıyor ,,,,,,,,,,,
  evet az buz değil tabi 112 km .çıkış 07.25 ve varış 21.00 saatler bence önemli değil çünki kendi temponu korudun önemli olan bu ,,,,,,kafaya koydun ve yaptın ikinci önemli olan gerçek bu, kutlarım ,,,,,,,,,,,,,

  [​IMG]

  yüksel babamız bi tane o ,,,,,,,,,,,
   
 3. ilyas yiğit

  ilyas yiğit Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  317
  Beğeniler:
  325
  Şehir:
  istanbul/sultangazi/malkoçoğlu
  Seviye:
  tebrikler cem güzel bir tur olmuş..
   
  Cem Şentin bunu beğendi.
 4. #4
  Cem Şentin

  Cem Şentin Bisikletkolik

  Kayıt:
  28 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.403
  Beğeniler:
  1.333
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Devam ediyorum. Ulupelit sapağından sonra yaklaşık 1 km'lik iniş sonrası "sıra sıra rampalar" başladı. Haliyle yorgunluğumun artması sonucu onları 3-5 dakikalık molalardan sonra çıktım:

  [​IMG]

  [​IMG]

  Biraz daha ilerleyince ileride Karadeniz'in göründüğü bir manzarayla karşılaştım:

  [​IMG]

  Darlık'a yaklaştığımı Darlık Barajı girişine ulaşınca anladım. Ancak fazla vaktimin olmaması nedeniyle ormanı aralayıp baraj gölünü çekemedim:

  [​IMG]

  Hafif bir rampayı çıkarken yolun kenarında kış için kesilen ağaç öbeklerine rastladım:

  [​IMG]

  Nihayet Teke ve Ağva sapağına geldim. Buradan düz giderseniz Teke üzerinden Ağva'ya gidersiniz. Benim yolum sağdan devam ediyor ve hemen aşağısında Darlık köyü var. Eskiden bu köy Darlık Barajı'nın ortasında bulunuyordu ve barajın yapılması sonucu sular altında kalınca, oranın halkı Kaşbaşı köyüne taşındı ve taşınılan köy bir ara Yeni Darlık adını aldı:

  [​IMG]

  Nihayet Darlık'tayım:

  [​IMG]

  Bu da gideceğim yönü gösteren tabela:

  [​IMG]

  Darlık'tan çıktıktan sonra kısa bir rampayı aldıktan sonra karşıma % 10'luk iniş tabelası çıktı:

  [​IMG]

  İnişten önce Darlık'a son bir bakış attım:

  [​IMG]

  Bundan sonra hızla aşağı inerek önüme çıkan çift rampa öncesi fotoğrafın solundaki ağacın yanındaki köprüden geçerek İstanbul'un Şile ilçesini terk ettim ve Kocaeli'nin Gebze ilçesine giriş yaptım:

  [​IMG]

  Suyum bitmek üzereyken yoldaki bir çeşme imdada yetişti:

  [​IMG]

  Bu arada gittiğim yolun 68. km'sine, kilometre saati taktığımdan beri 900. km 'ye (toplamda 1100 km) ulaştım:

  [​IMG]

  Mudarlı'ya varmadan önce 2. rampayı da almam gerekti:

  [​IMG]

  Rampayı aldıktan sonra hızlı bir inişle Mudarlı'ya geldim. Hızım bir ara 54 km/s'e çıktı:

  [​IMG]

  Mudarlı'daki mısır tarlalarından biri:

  [​IMG]

  Mudarlı'dan çıktıktan 1 km sonra ilk rampa göründü. Bunu almak nispeten kolaydı:

  [​IMG]

  Bu rampadan sonra 500 m'lik düzlük sonrası 2,5 km'lik bir rampa başladı ki yorgunluğumun artması nedeniyle rahat 4 kısa mola sonrası çıkabildim:

  [​IMG]

  Nihayet rampayı bitirdim ve 5 km'lik iniş başladı:

  [​IMG]

  İniş sırasında sadece yolun karşı tarafındaki bir çiftliği koruyan köpekler yüzünden yavaşlasam da bir ara 40 km/s'e çıkan hızımla Ovacık'a geldim. Burada son çay ve su molamı verdim:

  [​IMG]

  20 dakikalık mola sonrası yola çıktım ve 2 km sonra bir ayrımla karşılaştım:

  [​IMG]

  Nedense Akfırat ve İstanbul Park ayrımı sonrasında gözükmeyen ve beni Şekerpınar'a götürecek sağdaki yola saptım. Soldaki yol Kadıllı ve Cumaköy'den geçerek Mollafenari'de Sarıgazi'de başlayan Eski İzmit Yolu'na bağlanıyor.

  Göçbeyli sapağını geçtikten 2 km sonra hafiften yükselmeye başlayan yolda ilerlerken foruma üye ve Kurtköy Yenişehir Grubuna mensup olan Turgay ve Erol'la karşılaştım. Onlar Ovacık'a çay içmeye gittikten sonra Göçbeyli-İstanbul Park üzerinden Kurtköy'e döneceklermiş.

  Önce Erol'un fotoğrafını çektim:

  [​IMG]

  Sırada Turgay var:

  [​IMG]

  Onlar da benim fotoğrafları çekti:

  [​IMG]

  [​IMG]

  Bundan sonra fotoğraf çekmedim. Daha sonra İstanbul Park ve Akfırat sapağını geçip, yorgunluğum nedeniyle hızımı yavaşlatarak nihayet ayrımdan 12 km sonra Tepeören ve Gebze ayrımına vardım. Burayı düz geçerek Şekerpınar'a indim. Şekerpınar ışıklarından düz gidip önce soldaki, sonra da sağdaki sokağa saparak Şifa Mahallesine giden yola çıktım ve epey hızlı giderek 20 dakikada mahalleye geldim. Ancak bacaklarımdaki yorgunluğun sakatlığa yol açmasını istemediğimden Şifa Mahallesi'nden Kartal'a pedallamayı gözüm kesmedi ve Şifa Mahallesi'nde Bayramoğlu'na dönen yola saptım. Kısa bir ihtiyaç molası sonrası GYTE'nin önünden geçerek Fatih İstasyonuna indim. Bu arada babam beni gazetesini almam için aradı. Orada trene binip Atalar İstasyonunda indim. Oradan bildiğim 7 bayiye sırayla pedalladım. Ancak gazeteyi bulamadım. Sonunda pek alışveriş yapmadığım 8. bayide gazeteyi buldum. Onu aldıktan sonra katladım. Ama ceplerime sığmadığı için sağ koltuk altına kıstırıp eve pedalladım. Fatih İstasyonu'na kadar 107, Atalar istasyonun'ndan gazete bulma seferberliği için 5 km, toplamda 112 km pedallayarak 21.00'de evde oldum. Evde soğuma hareketlerimi yaptıktan sonra yemeden önce tartıldım ve 88 kiloya düştüğümü gördüm. Yemekte ekşili köfte, bulgur pilavı ve cacık yedikten sonra duşumu aldım.

  Sonuç olarak bisiklet üzerinde 6 saat 26 dakika kalmışım, toplam süre 13 saat 35 dakikaydı. Yaşadığım bu yorgunluğa karşın, 112 km'yle bisikletle yaptığım mesafe rekorumu kırdığım için mutlu oldum. Bir daha bu tarafa gitsem ya ilkbahar ya da sonbahar mevsimlerini seçerim. Ayrıca bu tur, acilen kaliteli, hesaplı ve kaydırmayan bir slick yol lastiği edinmem gerektiğini gösterdi. Kusurum varsa affola.
   
 5. FATİH ÇOLAK

  FATİH ÇOLAK Kıdemli Üye

  Kayıt:
  7 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  245
  Beğeniler:
  180
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  ayaklarına sağlık çok güzel bir tur olmuş
   
  Cem Şentin bunu beğendi.
 6. Turgay Gürses

  Turgay Gürses Üye

  Kayıt:
  2 Nisan 2011
  Mesajlar:
  84
  Beğeniler:
  113
  Şehir:
  istanbul/kartal
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  çok güzel ve zorlu bir parkurda tur yapmışsın ayağına sağlık. karşılaştığımızda 90 km'yi devirmiştin. trene binmen iyi olmuş daha çok yolun vardı çünkü sat geç olmuştu. bu taraflara yine gelirsen haber ver biz sürekli kullanıyoruz bu parkurları birlikte turlarız.
  bu arada küçük bir düzeltme diğer aradaşın ismi Selim.
  selamlar..
   
  Cem Şentin bunu beğendi.
 7. Rıdvan UĞUR

  Rıdvan UĞUR Aktif Üye

  Kayıt:
  26 Haziran 2011
  Mesajlar:
  171
  Beğeniler:
  159
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Cem kardeşim
  seni tebrik ediyorum
  ve gerçekten seninle gelemediğim için çok üzüldüm
  o kadar yolu yalnız pedallamış olman hem üzdü beni hemde gurur verdi
  aferim sana

  ufak bi noktayada temas edeyim nacizane
  6saat 26dk sürüş süresi
  13sa 35dk toplam süre
  yani sürdüğünden fazla dinlenme yapmak zorunda kalmışsın
  bence bu cok fazla
  yarınki tur içinde ana bir ip ucu var sanırım bu veride

  allah kolaylık versin kardeşim.
   
 8. #8
  Cem Şentin

  Cem Şentin Bisikletkolik

  Kayıt:
  28 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.403
  Beğeniler:
  1.333
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Uyarın için sağol. Bunun 2 nedeni sıcaklığın bastırması ve dişli lastiklerin yolla öpüşmesi nedeniyle özellikle sıkı rampalarda yorulmamdı. Artık daha az yorulayım diye bugün Cadde Bisiklet'ten kaliteli ve hesaplı yol lastiği aldım ve taktırdım. Bisikletin normal dişli lastiğini evimde güneş görmeyen bir yere koydum. Bu nedenle yarınki turu daha kısa sürede ve daha az dinlenerek bitireceğimi umuyorum.
   
 9. mask

  mask Aktif Üye

  Kayıt:
  22 Mart 2009
  Mesajlar:
  194
  Beğeniler:
  196
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Ayaklarına sağlık Cem. Süper tur olmuş.
   
  Cem Şentin bunu beğendi.
 10. Salih Dinçer

  Salih Dinçer Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.025
  Beğeniler:
  784
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Kardeşim benim, ne güzel anlatmışsın...

  Pedalına kuvvet ki o gün olayı kopardın. Yeni lastikleri düşünemiyorum bile. Darlık da güzelmiş hani...:)

  Aslında ben Göçbeyli köyüne gittiğini zannediyordum. Hatta gözlemecide, senin notu telefonla açıp rehberimiz olsun diye okumuştuk. Neyse ki şu saatlerde bizim geçtiğimiz yeri deneyimliyor olmalısın. Bir dahaki sefer rehberimiz ol da Darlık Gölü'nü görek, olur mu?

  Kazasız pedallamalar...
   

İlginizi Çekebilir

20160630_084931.jpg
Hazirandı..Hepimizin gelmesini dört gözle bekledeğimiz o harika doğanın bize sunduğu bisiklet koşulları uygun hale gelmişti.Hoş kendi adıma mevsim yada iklim nasıl olursa olsun aynakol kadanssız...
upload_2016-5-10_14-56-31.png
İki hafta önce yol grubuyla buluştuğumda benim yaşlarda Serdar adlı bir arkadaşın bir iki ay önce koroner bypass ameliyatı olduğunu öğrendim. Doktorunun tavsiyesi üzerine sahilde çok düşük tempo...
DSC1865-630x420.jpg
Sürüşlerimizdeki ortalama hız, ne durumda olduğumuzun iyi göstergelerinden biridir. Yol bisikletine ilk geçtiğimdeki ortalama hız hedefim 25 km/h olurdu hatırlıyorum :) Zamanla daha da yükseldi....