Karşıyız. Rock böyle olmamalı...

okan_ergun

Daimi Üye
Tepki
40
falza uzatmanın alemı yok ısteyen basar parayı gıder,boykor eden karşı olan gıtmes...

Scudo

acumur

Forum Demirbaşı
Tepki
563
Doğrudur.Ancak dediğiniz yinede bu gotik,industrial biraz daha kalabalığa ait tanımlamalar.Ama bu adamlara punk değiller demekde biraz hakszılık olur.Bizzat kendileri kuruluş dönemlerinde Sex Pistolslar,The Clashler -daha sayırılır- arasında yetişmişlerdir ki saydığım grupların punkın bayrak taşıyanları olduklarını açıklamaya hiç gerek yok sanırım.Yine tekrar ediyorum hem içlerinde bulundukları decade e bakalım birde üstüne bu adamların ingiliz olduklarını ekleyelim :;.Bneim şöyle bir yorumum olacak konuyla alakalı.Bu ve benzeri adamalrı işte ne bileyim gotikmiş indsutralmış new wave yada new romantics gibi türlerle sınıflandırmak zaman içinde dinleyeciler ve eleştirmenler tarafından belirleniyorlar ve gruplarda bu yönde kaymalar oluyor.Çok doğal olarak! ama müziğin daha doğrusu türün tamamı Punk ana başlığı altında dillendirilir öylede olması gerekir.Yani Buzzcocks Joy Division(bayılırım) falan vardı en başlarda bu adamlar yokken,onların açtığı yol bu yürüdükleri.Birde ben 91-92 den beri elektronik müzik dinliyorum ama new wave ve punk ağırlıklı olarak çok dinledik zamanında halada dinlerim içimdeki adamda direk punk'tır her tavrıyla.Hatta biraz abartı olacak ama ben bisiklete binmeyide bariz Punk bir tavır olarak değerlendiriyorum:Skull-175 .Sizede görüşleriniz konusunda saygı duyuyorum yani asla çürütmek gibi bir niyetim yok yanlış anlaşılmayın lütfen.Dediğim gibi ben ağırlıklı olarak elektronik müzik dinliyorum sabaha kadar tartışamam derken bundan dolayı sölemiştim yıllardır aktif olarak içinde değilim türün.

bikergrrl

Forum Bağımlısı
Tepki
763
valla shopar ne desen haklisin.. hatta daha da sinir bozucusu su isin sanat boyutu yok mu? :D anacim, adam sanatci, tutturuyo pop da yaparim, punk da.. sonra gidip album bazinda degerlendirmek zorunda kaliyorsun isi.. :p zivanadan cikma cabasi :D durun bi, degil mi ama :)

bukalemun gibi degisiveriyorlar durduk yerde :) bu konuda cok sevdigim bir arkadasimin yazdigi bir makale var, ama buradan link veremiyoruz, neyse, google da boston phoenix, carly carioli ve metallica diye ara, metallica'nin senfoni orkestrasi ile verdigi konserde ki hallerini anlattigi yaziyi bulabilirsin sanirim.. okudugum da hasta olmustum :D ahahah "hayir, bu mtv muzik odulu aldiklarinda tv'nin basinda anne babamizin yaninda oturup, iste, bu benim dinledigim muzik dedigimiz, gururlandigimiz, artik bizim de tarzimiz benimseniyor dedigimiz adamlar aradan seneler gecmis sahnede sirk maymunu gibiler, ama bunun farkinda olduklarindan kendileri ile dalga gecercesine caliyorlar" (kelimesi kelimesine olmasa da boyle bir degerlendirme idi, ve, ehm.. biz yaslilar hatirlarlar, o donem icin dogru bir degerlendirme idi :D )

bir de kategoriler isine guzel bir ayrim getiren tapilasi zekasi ile en baba antropolog Samm Dunn :D :D var, ki eger A Headbanger's Journey'i seyrettiysen orada bir yerlerde gruplari mumkun oldugunca ait olduklari kategorilere oturtmayi becermistir abimiz.. Ancak birsey dikkatimi cekmisti o listelere bakarken, hemen her grubu ilk cikis yaptiklari tarzda listelemis :) aksi takdirde isin icinden cikamayacaginin o da farkinda herhalde :D

Neyse, hava sicak, ben bir soguk bira acip telefon hatlarini bosaltayim, yoksa metal, punk, gotik derken 146 yuzunden cep delinecek :D :D

rock'n coke'a gidenler SOM'u benim icin 2 kere izlesinler (eger sahnede dusunduklerimi yaparlarsa neden sadece dinlesinler demedigimi anlayacaklardir ;) ) ben de onlar icin bol bol yuzerim buralarda

• Beğen
Tepkiler: Anıl(shopar)

bikergrrl

Forum Bağımlısı
Tepki
763
@acumur

ay soylemeden gecemeyecegim :D

"punk" lafini legs mcneill uretmistir, andy warhol, the factory zamanlarinda.. hic bir anlami yoktur, o donem bir dergi cikartiyorlardi adini punk koymak istiyorlar ve "punk is coming" diye bir suru flyer uretiyorlar falan filan.. neyse sonra bir doneme, bir muzige, ve ne hikmetse bir "tavra" damga vuruyor :D

ki onu uretenler de geldigi noktaya biyik altindan kis kis guluyorlar :D

"karsi" tavir vardir, punk, metal, rock ne olursa olsun.. o yuzden de "karsi" festival olarak asil festival baris'a rock'dir kanimca, cunku, punk, rock ya da karsi olma kulturunu daha iyi kavrayabilenler tarafindan yapilmaktadir diyorum, ve gercekten gidiyorum :D

acumur

Forum Demirbaşı
Tepki
563
Onu üretenler bıyık altından kıs kıs gülüyorlar derken sanki ilerde bıyık altından güleriz demek için yapmışlar gibisnden bir mana var bu cümlede ki hiç sanmıyorum.Arkasında yürüdüğünüz her tavrın bir ismi vardır ve bir zamanlar birileri tarafından konulmuştur.Headbang yapmakta ne hikmetse bir tavır bu dünyada kimbilir kimler kıs kıs gülüyordur onada.Neyse hakikaten sabaha kadar tartışılırmış bu konu uzatmayalım bencede.Sen galiba tür olarak biraz daha metala kayıyorsun.Distortion yorar beni.Bass is my base Bu sapakta yollarımız ayrılıyor ne yazıkki
Ben şahsen gidersem senin içinde dinleyeceğim SOM u hatta söz veriyorum 2 adet jack daniels shot alıp dikeceğim kafama senin şerefine ama sende benim için yüz hakikaten tatile gidemedim bu sene hatta dibe dal ve punk is not dead diye bağır suyun içinde benim için:) Hoşçakal.

bikergrrl

Forum Bağımlısı
Tepki
763
acumur beycigim, aslinda manadan cikarim dogrudur, bunu da punkintarihiforum.com gibi bir forum acilirsa uzun uzun anlatirim soz :) ama eger elinize gecerse daha kestirmeden "please kill me" yi okuyun yeter :) :)

jack'a para harcamayin, yaziktir, gunahtir :D siz SOM'u seyredin yeter, ben bagiririm deniz dibinde :p

PS.. Metalle baslayip sirayla, ve bunlara sınırlı olmayarak, endustriyel, gotik, punk ve hard core dinle(mis)yen ama en sonunda bunlarin hepsini koleksiyonunda tutup deli gibi "deneysel"lere saran (ki noise vs vs gibi bir yigin alt grubu var bu isin de, bir kismi elektronige kayar, ama cogunlugunu tanimlamak zordur :) ) birisi olarak "rock"ci oldugum soylenir. ama wedding present'i da severim, cardiacs'i da, anathema'yi da, arch enemy'i de :) (yani popcu olmadigim kesin, bana hep loli-pop'u hatirlatir, seker sevmem :D ) ama distorsyon severim evet, cilalanmis studyo parcalarinin, hele hele studyo gruplarinin yaninda 50 kurusluk adi sani duyulmamis mahalle gruplarinin muhtemelen garajlarinda doldurduklari albumlerden daha haz alirim. dolayisiyla bagimsiz olan herseyden, buna festivaller de dahil ;) ee haliyle cizirti isin kaymagi :D

Anıl(shopar)

Forum Demirbaşı
Tepki
228
valla ben bilmem punk gotik fln :D:D sapına kadar black metal ve hard rock ( ne de olsa metalin babası sayılır) :D:D:D o yüzden bu punk konularını ilgiyle okuyorum bişiler kapiim die :D:D belki lazım olur teşekkürler acamur teşekkürler bikergirrl burda da 666 ıncı mesaja ulaşırmıyız :D:D:D:D

acumur

Forum Demirbaşı
Tepki
563
@bikergrrl

Zevkler ve renkler ....filan falan işte malum konu.Eyvallah diyorum,yeterli olur sanırım .Jack severim sizin içinde içerim maddiyatı karıştırmayalım.Şair ne demiş 'rakı bahane,maksat muhabbet olsun'

acumur

Forum Demirbaşı
Tepki
563
@shopar

Rica ederiz shopar dert değil eski bilgiler aktive oldu beynimiz sirküle edildi fenamı.Bu arada acamur değil acumur yanlışlık olmuş sanırım.

Birde merak ettim ne olacak o rakkama ulaşınca mesaj sayısı.Birisimi!gelecek bir yerlerden.Onun içinmi kafa sallıyor bu metalciler death ciler.Sonra merak ediyorum o rakkamın çook beklenen tarihi geldi haziranın 6 sında da ne oldu .Birisimi! geldi dünyamıza.Sıcak oralar sıcak bak sonra uyarmadı demeyin yanacaksınız ciddi ciddi.
Yine şair ne demiş 'şeytanın en büyük hilesi insanları varolduğuna inandırı ve sonra birden ortadan yok olur...Mahşer günüde ararsınız nerde lan o herif kandırıdı bizi diye .Nihahahaaa.Hadi biraz 'evil' bir gülücük atayımda gönlünüz şenlensin.Yoksada kusacağım bu yaratığın adını anarken . . :cool: :cool: :cool:

Anıl(shopar)

Forum Demirbaşı
Tepki
228
şimdi şöle açıklama getireyim acumur beybizim bikergirrl ile aramızda bişi geçmişti şansa 666 ıncı mesaj bana denk gelmişti :D 666 nın bnm için bi anlamı yok ama sevdiim dinlediim müziin bir nevi simgesi olmuş ben tam tersine biraz daha bağlıyım bi konuda tanrının resmedilişi geçmişti bi animasyondu ona baya bi karşı çıkmıştım kafa sallama olayıda bir nevi motivasyon gibi bişi ben onlardan diilim onlar sadece dinleyici ben bu işin baya bir süredir içindeyim benim asıl ilgi alanım notalardaki sapmalar alakasız notaların birbirne bağlanması o ilgimi çekio :D hee tabi 666 lara baya özenenler var adamların kendi görüşü bişi diemem ve ben baya bir ömer hayyam taraftarıyım biraz garip kaçıo ilgilendiğim müzik tarzıyla ama işte zevkler ve renkler en çok da bu dizelerini seviorum :

Büyükse de isyanım, kötülüklerim,
Yüce Tanrı'dan umut kesmiş değilim;
Bugün sarhoş ve harap ölsem de yarın
Rahmete kavuşur elbet kemiklerim.

ben müzikle dinin karıştırılmaması taraftarıyım

bu arada nick inizi yanlış yazdığım için özür dilerim dalgınlııma geldi :D

• Beğen
Tepkiler: bikergrrl

acumur

Forum Demirbaşı
Tepki
563
@shopar

Evet hak veriyorum bu düşünceye.Seninkisi biraz kurunun yanında yaşta yanara misali.Çünkü bir gerçek varki bu müzik türü tamamen artık satanizmle aynı anda anılır bir hal aldığı için hatta icra edenler ve dinleyenlerde bunu net bir şekilde kabullendikleri için siz ve sizin gibiler kayboluyor bu anlamın içinde.Ama doğru olan noktada duranlarında bu senin savunduğun zihniyet olduğuna sonuna kadar katılıyorum.Müzik kendi başına bir kavramdır,tabikide anlamlar ideolojiler v.s amaçlı kullanılır ama özünde ruhsal bir kavram ve özelliklede din ile karıştırlması çok yanlış.Din, zaten birşeyle karıştırmak özünde çok yanlış.Aşırı derecede kişisel bir kavram.Çok klasik ama hakikaten Allah ve kul arasında başkada kimseyi alakadar etmez.
Şiir güzel evet ama açıkcası ben Hayyam'ı fazla isyankar buluyorum.Sanki karanlığa kendini bırakmışta şiirsel o edebi yeteneklerini kullanıp kendi kendini avutuyormuş gibi gelir bana hep.

Anıl(shopar)

Forum Demirbaşı
Tepki
228
mesela messugah die bir death metal grubu vardır sözlerini bilmem de onu bir parçasını bulup dinlemenizi tavsiye ederim o kadar aksak karışık notalar ve rif ler varki inanılmaz yaa sanki bütün o enstrumantallerin başına bir makina var onlar çalıomuş gibi oluo ama yabancı bir dergide o grubu sizofrenlikle suçlamışlardı neden yaptıkları müzik neymiş sözleri hiç bir anlam ifade etmiyorumuş müzkleri baş ağrıtıcıymış işte böyle zihniyetler olduğu sürece her dalda müzik sadece bir büyük ve paralı şirketlerin gelir kaynağı olmaktan bir yere gidemez en büyük örneği nokia :D sen tut mozartın parçasını cep telefonuna koy :D:D:D yalan mı :D

acumur

Forum Demirbaşı
Tepki
563
Seksenli yılların ortalarında bende o dönem heavy metal e merak saldım ve dinledim kısa bir süre.Müziğe olan uzaklığım o tür düşüncelerden değil tamamen bana hitap etmiyor olmasından dolayı.(iron maiden severim ama :)o ayrı.hallowed be thy name,run to the hills,trooper ooff acaip sağlam şarkılardır)Yani senin özünde bahsettiğin sebepten dolayı sevmiyorum.Hatta ailem tam o senelerde Amerika seyahatine çıkmışlardı ve bende hemen özenti bir şekilde birazda soruştuurp bazı siparişler vermiştim.O plaklar geldi ve inan bir kere bile dinlemedim.Üstünden 20 sene geçmiş hala sıfır plaklar duruyorlar.
Bu arada sen ilgili olduğundan sorayım merak ediyorum.Elimde sıfır dediğim gibi pikaba bile konmamış Mercyfull Faith(King Diamond),Mama's Boys,Possesed plakları var.Bunlar değerli şeylermidir şuan?

acumur

Forum Demirbaşı
Tepki
563
@shopar

Kanımca müziğe aynı telden basıyoruz ama farklı damarlardayız.Ben hiç sözlerini dinlemem müziklerin.Tamamen enstrumanların seslerini dinlerim.Nerde bas girmiş nerde tizler devreye girmiş yada nerede düşürmüşler sonra nasıl tekrar yükselmiş bunlara bakarım hep.Bu yüzdende elektronik müzik dinliyorum.Çok özgür hissediyorum zihnimi.Sözlü müzikte size bir hikaye veriliyor atıyorum kafadan aşk yada nefret yada ne bileyim daha spesifik olarak birşeye takılmış adam onu anlatıyor şarkısında.Öle olduğunda sizede o konularla alakalı hayaller kurmak kalıyor şarkının sözleri neden bahsediyorsa sizde o kanaldan gezmeye başlıyorsunuz.Ama elektronik müzikte öyle değil söz yok.Sen nereye uçmak istiyorsan oraya uç o an o ritim sana nasıl düşüncelere hissettiriyorsa onu yaşa ne bileyim ağla yada aynı şarkıda aşık ol.Özgürsün kısaca istersen ayrıldığın sevgilini ara istersen bir yunus ol dal denizlerde yüz o ritimle zıpla sudan dışarı ve bir atın üstünde kılıç salla . . . . .Özgürsün işte ne diyeyim :D özgürüm işte daha ne diyeyim:cool:

Anıl(shopar)

Forum Demirbaşı
Tepki
228
o plakların değerlilği hakkında bişi söleyemicem kusura bakma :D elektronik müzikte biri vardı sash die onun bi albümüne kafayı takmıştım trilenium du galiba ordaki parçaları gitarla çalmayı denemiştim acayip zordu sonra birazda yavaş olsa adalante yi çalmıştım ama sadec o kadarla kaldı :D

acumur

Forum Demirbaşı
Tepki
563
Değerleri diye sorduğum satayım para kazanayım diye değil merak ettim sadece nedir değerleri bu türü içinde diye.

Sash biraz fazla popüler bir isim zaten çokda uzun soluklu olmadı sadeec adalante falan işte tutuldu bir ara.Elektronik müzik biraz daha kapalı bir tür yani tabiri caizse piyasa bir müzik türü değildir olmamalıdırda zaten.Bunu ifade edende şöyle bir tanımlama vardır hatta müziğin yerini ifade eden ''keep it underground'' şeklinde.Birde elektronik müzikte kendi altında bir çok genre barındırıyor.Ben trance dinlerim deep,goa,psy trance çok dinlerim.Sanada hani denemek istersen senin müziğinle nispeten bağdaşan türde psychedelic trance öneririm.(link) bakmak istersen bu site iyidir radyo olarak.Elektronik müzik sevenlerde şu siteyi öneriyorum bu arada (link)Özellikle yeni başlayanlar ve genre tanımında zorlananlar için çok faydalı çünkü bir çok türde elektronik müzik yayını yapıyorlar.Hani house neymiş progressive neymiş ayırt edebilirler.

Anıl(shopar)

Forum Demirbaşı
Tepki
228
ya sizi şimdi bizim bi abimiz var ona çok benzettim bizim ortamda çoğu kimse tanır her amatör konsere prof konsere gelen bi amca dicem (51 yaşında) baya bi uğraşıo metalle choperrlı giyim genelde siyah deri aığrlıklı ve ben ilk başta inanmadım kimya mühendisi ve bizle abi kardeş ilişkisi yaşan biri ve işin ilginç tarafı eşi de onun gibi işte müzik demekki böyle içine işlio adamın