Karşıyaka-Yanıkköy Turu

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Özgürpedal tarafından paylaşıldı.

 1. Özgürpedal

  Özgürpedal Üye

  Kayıt:
  8 Mart 2014
  Mesajlar:
  75
  Beğeniler:
  348
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Uzunca bir süredir gitmeyi planlıyordum Menemen'e bağlı Yanıkköy'e. Köyün etrafındaki araziler o kadar verimli ki hani insan diksen yetişecek sanki. Toprak pamuk gibi, su desen var, hava ılıman daha ne olsun. Köyde konuştuğum insanların derdi ise gençlerin köyü bırakıp gitmeleri. Genç nesil toprakla uğraşmak istemiyormuş ve kapağı Menemen'e, İzmir'e atıyormuş. Gençler kaçınca da köydeki okul bile kapatılmış. Güzelim köyü, toprakları bırakıp, beton yığınlarının arasında topraksız, yeşile dokunmadan yaşamayı istemek... Bu gidişle yakında her türlü yiyeceğimizi ithal eder duruma geleceğiz herhalde. Toprakla uğraşmanın zor olduğunun farkındayım ama, topraktan uzaklaşmanın da mutluluk getireceğini sanmıyorum. Neyse ki hala inatla toprakla uğraşanlar, ekmeğini topraktan çıkaranlar var. Tarlalar sürülüyordu, bir şeyler ekiliyordu. Muhteşem bağlarda asmalar yeşillenmeye başlamışlardı. Ben de birkaç gözü patlamaya başlamış iki adet asma çubuğunu eve getirip saksıya diktim, turun bir anısı olarak. Bu arada Trek FX hafif arazi aracı olduğunu da ispatlamış oldu. Ne yazık ki İzmir-Çanakkale yolundaki saygısızlıklar sürüyor. Asfaltın en sağından gitmeye çalışsam da kamyon, TIR, minibüs ve otobüsler beni sıyırarak geçmeyi başardılar yine. Sırf huzursuz etmek için korna çalanlar da cabası. Yine de yılmak yok, pedal basmaya devam... [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
   
 2. Lütfi Ö.

  Lütfi Ö. Yeni Üye

  Kayıt:
  15 Mart 2014
  Mesajlar:
  17
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Fotoğraflar gerçekten güzel. Ne yazık ki menemen ve civarı çok değişti. Artık orda bizim insanımız yaşamıyor. Eski tad yok.
  Yolculuğunuz ortalama kaç km hızda ve ne kadar sürdü menemen sınırına gelene kadar ? Bende karşıyakadan aliağaya gitmek istiyorum, tam süreyi kestiremiyorum.
   
 3. d.engin

  d.engin Üye

  Kayıt:
  23 Mart 2014
  Mesajlar:
  64
  Beğeniler:
  8
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Bende bu tür turlara katılmak yada tek başıma biryerlere gitmek istiroum ama daha pompa yama takımı vs bile alamadım.ayrıca patlamaya direncli lastiklerden alamyı düşünüyorum almadan 100 km civarı turlara çıkmak mantıklımı bilmiyorum
   
 4. #4
  Özgürpedal

  Özgürpedal Üye

  Kayıt:
  8 Mart 2014
  Mesajlar:
  75
  Beğeniler:
  348
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Lütfi Ö. ben turlarda ne kendimle ne de başkalarıyla yarışmayı sevmiyorum. Yerine göre hızlı, yerine göre aheste, önemli olan turdan zevk almak. Turlarda ortalama hızım 20-25 arası değişiyor. Menemen'e giderken zaman tutmadım ama, sanırım 45 dakika civarıdır. Aslında ben de Aliağa'ya gitmeyi planlamıştım ancak, trafik akışı hiç hoşuma gitmediğinden Aliağa'ya devam etmedim. Güzergahı kimseye önermiyorum. Yolda bir bisiklet grubuna rastladım, grubun ön ve arkasında iki adet ekip arabası vardı. Tehlike olmasa trafik polislerinden eskort verirler mi? Ben mecbur kalmadıkça bu yola çıkmamaya karar verdim, en çok Seyrek Kavşağı'na kadar gidip, ara yollara gireceğim.

  d.engin, ne tür lastik alırsan al yanında pompa ve tamir takımı olmadan yola çıkma derim.
   
 5. Levent EROĞLU

  Levent EROĞLU Üye

  Kayıt:
  10 Mart 2014
  Mesajlar:
  94
  Beğeniler:
  62
  Şehir:
  Gevelsberg
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Güzel bir tur yapmışsınız Alihan bey, trafikte yaşadıklarınız zaten alışılmış hoş olmayan durumlar neyazık ki. İnşallah trafikte herkesin birbirine saygılı olduğu günleride görürüz.


  Yakın zaman önce en uzun sürüşümü yapacaktım ( toplam 30 - 35 Km ). Hem karayolu hem bisiklet yolları temiz, herhangi bir risk yok düşüncesiyle yanımda sadece pompa ile yola çıktım :) 7. kilometrede lastiğime vida girdi. Bisikletim elimde eve dönmek zorunda kaldım :)

  Bence bu örneği dikkate alın, tedbirli olmakta fayda var. Sorunsuz, güzel turlar dilerim.
   
 6. M.Nuri TEKE

  M.Nuri TEKE Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  24 Aralık 2010
  Mesajlar:
  440
  Beğeniler:
  721
  Şehir:
  ANTALYA
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Abi güzel tur ve fotolar muhteşem olmuş, tulumba enteresanmış harbiden...