Karşıyaka Belediyesi'nin Bisiklet Projesi

Konu, 'Ege Bölgesi' kısmında Evren Uyanık tarafından paylaşıldı.

 1. Evren Uyanık

  Evren Uyanık Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Ekim 2012
  Mesajlar:
  293
  Beğeniler:
  284
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Kaynak: http://www.egedesonsoz.com/haber/Karsiyaka-da-bisikletli-gunler-basliyor/832491

  Karşıyaka Belediyesi’nin kentte bisiklet kullanımını arttırmaya yönelik hazırladığı Karşıyaka Bisiklet (KARBİS) projesi gün sayıyor. Deneme amacıyla ücretsiz olarak hizmete başlayan proje kapsamında sisteme kayıt yaptıranlar, yedi ayrı istasyon arasında ücretsiz bisiklet kullanabilecek. Projenin resmi açılışı Ocak sonunda düzenlenecek törenle yapılacak.

  [​IMG]

  KARBİS Projesi kapsamında Tersane, Karşıyaka Vapur İskelesi, Nikah Sarayı, Bostanlı Vapur İskelesi-Demokrasi Meydanı, Mavişehir girişi, Deniz Kent Restoran ve Tay Park’a 7 istasyon kuruldu. Bu istasyonlara konulan 60 bisikleti kullanmak isteyenler, buralardaki kiosklardan, kimlik bilgilerini girerek, şifre alacak. Kullanımdan sonra ise, istasyonlardan kendisi için uygun olanına bırakarak, şifresini iptal ettirecek. Güneş enerjili kamera ve kilit sistemiyle çalışan projede bisikletler de çip ile bilgisayardan takip edilebilecek.

  Bisikletin hava kirliliği ve otopark sorununun çözümü için en doğru alternatif olduğuna dikkat çeken Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, “Karbondioksit salınımının azaltılmasını Covenant Of Majors (Belediye Başkanları Sözleşmesi) ile taahhüt altına alan ilk belediye olarak, bu yöndeki çalışmalarımıza da hız verdik. KARBİS bu yönde atılmış önemli bir adımdır. Avrupa’da gelişmiş kentlerin pek çoğunda kullanılan sistemi Karşıyaka’da başlatıyoruz. Vatandaşlarımız ister ulaşım, ister spor amaçlı olarak bisikletleri kullanabilirler. Kesintisiz bisiklet yollarının olduğu sahilde başlattığımız proje ileriki aşamalarında farklı semtleri de kapsayacak. Öncelikle Turan’dan Mavişehir’e kadar olan alan üzerinde istasyonlar oluşturup bisikletlerimizi buralara koyduk. Artık, Mavişehir’den Karşıyaka Çarşısı’na vatandaşlarımız bisikletle gelebilecek” dedi.
   
  Osman D., tt2000, tekkir ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 2. Barış Özegemen

  Barış Özegemen Swim Bike Run

  Kayıt:
  14 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  426
  Beğeniler:
  326
  Şehir:
  kuşadası
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  valla cok seviniriz fransada gormstum ılk hasta olmustum burda da olsa ancak ızmır yapardı oda oldu :D hayırlı ugurlı olsun....
   
 3. muratcolakoglu

  muratcolakoglu Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2012
  Mesajlar:
  2.869
  Beğeniler:
  530
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Colnago
  Seviye:
  Sidik yarışı gibi olmasın ama İstanbul'da geçen yazdan beri var. :)
   
 4. Artık Yok

  Artık Yok Bisikletkolik

  Kayıt:
  13 Haziran 2012
  Mesajlar:
  1.357
  Beğeniler:
  1.613
  Şehir:
  Türkiye
  Seviye:
  bu haftasonu pek çok bisikletsever bu bisiklet ile bostanlı yolunda güzel bir görüntü oluşturdular en büyük dileğim vatandaşların bu bisikletleri kendi bisikletleri gibi görmeleri ve zarar vermeden temiz bir biçimde kullanmalarıdır
   
  fleylak ve Samet Koç bunu beğendi.
 5. Cengiz Gökalp

  Cengiz Gökalp Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  23 Ekim 2011
  Mesajlar:
  806
  Beğeniler:
  338
  Şehir:
  antalya
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  zarar vermeden kullanırsak çok daha iyi olur
   
 6. tt2000

  tt2000 Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  19 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  506
  Beğeniler:
  452
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Çok güzel bir uygulama ama Karşıyaka belediyesi bisiklet yolunu elden geçirmeli.

  Yol üzerinde yere sabitlenmiş metal çöp kovaları ve çukurlar var.Uyarı levhası yada zemin boyaması da yok.Bilmeyen yayalar bisiklet yolunda yürüyor.
   
  sema tiryaki ve Artık Yok bunu beğendi.
 7. tt2000

  tt2000 Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  19 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  506
  Beğeniler:
  452
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Bisikletler yoğun olarak gece gündüz kullanılıyor.Çoğunlukla 18 yaş altındakilerde görüyorum.Bana öyle geliyor ki bisikletler kısa sürede pert olacak!
  Ayrıca sayın başkan, bu fotoğrafta ne güzel binmişsin bisiklete.Keşke binmişken bir Bostanlı iskeleye kadar gidip gelseydin.Yoldaki çukurları, kırıkları, çöp kovalarını, bisiklet yolunda yürüyen yayaları görüp belki bir şeyler düşünürdün.

  [​IMG]


  Ayrıca Karşıyaka "yine" kime fark atmış onu da merak ettim.Kim atıyor bu başlıkları yahu? Doğma büyüme Karşıyaka'lıyım, tiksindim artık bu karşıyakalı olmanın sanki matah bir şeymiş gibi bahsedilmesinden.Var mı doğduğu büyüdüğü yeri seçebilen? Varsa gelsin anlatsın nasıl yaptığını.
   
  tekkir ve Artık Yok bunu beğendi.
 8. Cem Unden

  Cem Unden Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Şubat 2010
  Mesajlar:
  3.461
  Beğeniler:
  5.563
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Al bende de o kadar . 1979 yılından beri Karşıyaka'da yaşarım , birgün Karşıyakalıyım demedim . Çünkü öyle çok abuk sabuk adam Karşıyakalıyım diyor ki onlarla aynı sınıfa girmemek için kendimi gizlemek zorunda kalıyorum.

  Başkan Cumartesi günü Bostanlı tarafındaki bisiklet yolunun halini bir açıklasın . Gelin-damat fotoğraf çektirenler , koşanlar , bebek arabası gezdirenler , köpekleriyle bütün yolu işgal edenler . Artık araç yolu , bisiklet yolundan daha güvenli ...
   
  Osman D., sema tiryaki ve tt2000 bunu beğendi.
 9. #9
  Evren Uyanık

  Evren Uyanık Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Ekim 2012
  Mesajlar:
  293
  Beğeniler:
  284
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Ne yalan söyleyeyim ben de bir yerden bir yere giderken bisiklet yoluna çıkmakla uğraşmayıp ana yoldan gidiyorum. Rüzgar güneyden kuvvetli estiğinde deniz taşıp bütün bisiklet yolu kum ve çöp doluyor. Belediye bunları temizleyene kadar birkaç gün geçiyor. Deniz kenarında içki içip şişe kıranlardan kalan cam kırıkları da cabası. Yağmur yağdığında da Balıkçı Barınağı'nın başlangıcındaki köprüyle Sports International arası göl oluyor. Yasemin Cafe civarında yine birkaç yer sürekli gölleniyor.

  Yayalar desen bir süre önce yanından geçerken adamın biri benden korkup arkamdan bir zil taksana diye bağırdı. Adam hem bisiklet yolunda yürüyor hem de bisikletliye kızıyor yani, trajikomik olay. Neyse gittim bir zil aldım sırf bu yol için, çalıyorum çalıyorum sallayan yok. Dibine gelip duruyorum neredeyse, ancak zahmet ediyorlar çekilmeye. Bir seferinde 3 kişi kaplamış yolu yanda daracık bir boşluk var, tam geçecekken orayı da kapattılar, kaldırıma sürttü teker, SPD'nin kilidi zor çıkarttım da ayağımı yere koyabildim, az daha seriliyordum çimlere. Zili de söküp attım. Başkası beni farketsin diye uğraşmak fayda etmiyor. Kimsenin farketmeyeceğini görmeyeceğini duymayacağını varsayıp buna göre önlem almak daha güvenli.

  Sonuç olarak bisiklet yolunun Bostanlı tarafı Çin işkencesi. O tarafta sürülecekse de tıngır mıngır sürmeyi kabullenmek gerek. Tempolu sürülecekse ya bisiklet yolunun Sasalı tarafı kullanılacak ya da mecbur araba yolundan sürülecek.

  Yol meselesinden ayrı olarak Karbis projesi güzel bir gelişme. Başka ülkelerde veya başka şehirlerde yıllardır varsa da geç olsun bizim olsun yani ne diyelim. Güzel düşünülmüş çağdaş bir proje. Bisikleti yolundan da şikayet ediyoruz ama o da çoğu şehirde ve semtte insanların arayıp bulamadığı bir imkan. Evet daha iyisi olabilir, ama bunu da takdir etmek gerekiyor. Fanatikliği ayrı tutuyorum tabi, fanatizmin her türlüsü anlamsız.
   
 10. Cem Unden

  Cem Unden Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Şubat 2010
  Mesajlar:
  3.461
  Beğeniler:
  5.563
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Kimileri , hep şikayet , hep şikayet diyecek ama eleştirmezsek olmuyor işte :) Hakkımız değil mi Belçika , Hollanda'dakiler gibi bisiklet yolları istemek ? :)
   
 11. tt2000

  tt2000 Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  19 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  506
  Beğeniler:
  452
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Yukarıdaki mesajımda bisikletlerin kısa sürede pert olacağını öngörmüşüm.Yanıldım, bisikletler yürür halde ve büyük bir talep var.

  Ayrıca kullanan gençler bisiklet yoluna bizden daha fazla sahip çıkıyorlar! Bizler ya hafta sonu yada bazı akşamlar kullanırken bu gençler hemen her gün o bisikletlerin tepesinde.Birkaç defa bisiklet yolundan yürüyen yayaları uyardıklarına şahit oldum.Bunların arasında genç kızlar da var.Hiç korkmadan 3-4 kişilik genç erkek gurubunu "burası bisiklet yolu yanlış yerde yürüyorsunuz" diye uyardı bir tanesi.Ne zamandır orada bisiklet sürmüyordum.Bugün en kalabalık saatte geçtim oradan.Yine yol yaya dolu ama zil çaldığım an sağa sola kaçışıyorlar.Eskiden kimse kımıldamıyordu.Bariz bir fark var bence.O yolun bisiklet yolu olduğu yavaş yavaş idrak ediliyor gibi.

  Ancak belediyeden halen tık yok. Oraya bir türlü tabela dikmediler, yola uyarı işareti çizmediler.
   
  Evren Uyanık bunu beğendi.
 12. özgür barış uçkaç

  özgür barış uçkaç Aktif Üye

  Kayıt:
  21 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  101
  Beğeniler:
  33
  Şehir:
  bodrum
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  "ne güzel şeysin, ne yaman şeysin karşıyakalı" karşıyaka belediyesine teşekkürler. arkadaşlar en son bodrum'a ne zaman geldiniz? yada hiç bodrum'a geldiniz mi? gelin birde buraların halini görün. hani burası turizimin gözbebeği ya. hah işte sakınılan göze çöp batar. göze kazık girmiş kimse çıkaramıyor. karşıyaka'da yaşadığım onca seneler boyunca bisiklete binmek problem olmadı. sadece karşıyaka için değil izmir için de olmadı. malum güzergahı herkes biliyor. bodrumda bisiklete binmek ızdırap:Skull-175. hele altınızda yol bisikleti varsa. çevre yolları hariç bodrum merkez ve gümbet'te yollar sadece tek şerit araçların yanından sıyrılmak, çukurlardan sıyrılmak ustalık ister. kaldırım yok yayalar taşıtlar içiçe. kaldırım olan yerde metre kare başına 12 kişi geç geçebilirsen, tarfik yoğunluğu da cabası. hadi geçtin konvoyun başını tutun gözünü yoldan kaçır bakalım neler oluyor. mazgalları bilirsiniz değil mi hani şu baklava desenli mazgalları. işte o mazgal bodrumda sadece yeni yapılanma olan iki yerde var. geri kalan mazgalların hepsi çubuk mazgallar hemde trafiğin akış yönünde çapraz yapmada göreyim halini. hadi çapraz yaptın kurtuldun mu yoook. arkandan gelen trafik kurallarından haberi olmadan altına motosiklet (bulan) birsürü denyo var burda. sağa sola çıktınmı (özellikle sağa) sererler adamı yere:boese157:. bisikletsin ya hükmün yok. konacık belediyesine sonsuz teşekkürler. bisiklet yolu yaptılar sağolsunlar:rolleyes:;). kıskandırmak gibi olmasın da bisiklet yolunda ne bir çöp kutusu ne de o meşhur kazıklardan. tek problem (fotğrafını mutlaka eklerim) bisiklet yolu olarak şeritlenmiş "RESİMLENMİŞ" bu yola park edilmiş araçlar:boese157:. ha unutmadan bisiklet yolu dedik ya tam ölçmedim ama heralde 500 veya 600 metre civarı olsa gerek:). olsun buda başlangıç deyip voltalıyoruz 500 metreyi . git gel. dedim ya karşıyaka belediyesine teşekkürler. siz izmir'li bisiklet tutkunlarının kulladığı avantajlar malesef heryerde yok. özellikle KARBİS PROJESİ. kıskandırıyo insanı. yeni bir uygulamadır hataları mutlaka olacaktır. uyarmak ve düzenlenmesi için zaman vermek gerekir diye düşünüyorum. umarım zamanla da düzeltilir eksiklikler. daha keyifli daha güvenli sürüşler çıkarmanız adına. nasip olursa önümüzdeki hafta sonu karşıyaka'dayım özledim karşıyakamı.
  bodrumdan saygılar.
   
  Evren Uyanık bunu beğendi.
 13. Nuri Kongur

  Nuri Kongur Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  30 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  568
  Beğeniler:
  869
  Şehir:
  Kocaeli/ Başiskele Merkez
  Bisiklet:
  Ümit
  Seviye:
  Senelerdir Konyada var. Şehir içerisindeki raylı sistemde kullanılan bilet sistemiyle kullanılabiliyor. En son 2 yıl önce görmüştüm. Şu anda ne durumdadır orada yaşayanlar daha iyi bilir.
   
 14. bmxserdar

  bmxserdar Kıdemli Üye

  Kayıt:
  14 Eylül 2004
  Mesajlar:
  329
  Beğeniler:
  293
  Şehir:
  world
  Seviye:
  Bu beledİye ye teŞekkÜr etmek lazim .tÜrkİye de bİsİklet adina İlerleme var
   
 15. cku

  cku Üye

  Kayıt:
  22 Mart 2013
  Mesajlar:
  76
  Beğeniler:
  21
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  yola belediyeden bağımsız şekilde bisiklet stencili basmak gerekiyor gerçekten

  şuanda karbis bisikleti bulunamıyor, ilginin çok olması güzel

  gezi için kullanmaları güzel, birde gündelik ihtiyaçlar için kullanımı artsa tam olucak. alışveriş ulaşım vs..
   
 16. BF Okuru

  BF Okuru Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  885
  Başlığı aylar sonra tekrar görünce açıkçası çekinerek tıkladım. ''Proje ilgisizlikten, veya kötü kullanımdan vs. iptal edildi'' diye bir paylaşım göreceğimden korktum.
  Tam tersi haberlerin gelmesi heyecan verici. Karşıyaka'daki arkadaşlardan biraz fotoğraflı paylaşım görsek, yoğunlukla ve güzergahla ilgili fikir sahibi olsak daha da güzel olur...
   
 17. #17
  Evren Uyanık

  Evren Uyanık Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Ekim 2012
  Mesajlar:
  293
  Beğeniler:
  284
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Karşıyaka'da Alaybey'den Mavişehir'de kadar 7 istasyon var galiba. Bazı istasyonlardaki bisikletler konum gereği daha çok tercih edildiği için kimi istasyonlarda bisiklet bulmak zor oluyormuş. Görevli bir araç çok bisiklet olan istasyondan bisiklet kalmayan istasyonlara aktarma yapıyormuş.

  Kiralama ücretleri şu anda yarım saate kadar 25 kuruş mu ne, yarım saat 2 saat arası 1 lira, 2 saatten sonra saati 75 kuruş gibi bir şey galiba. Yanlışım olabilir çok emin değilim. Ben hiç kiralamadım ama kiralayan baya arkadaş var onlardan duyuyorum. Uzun yıllardır bisiklet sürmemiş birkaç arkadaşım bu vesileyle tekrar bisiklete ısındılar.

  Genç yaşlı bay bayan çok sayıda kişinin sürekli kullandığı gerçekten çok ilgi gören bir proje oldu. İleride istasyon sayısı da artacakmış. Bisikletler 3 vitesliymiş, elcik çevrilerek vites değiştiriliyormuş. Önde V fren var galiba, arka fren kontra ile pedalı geriye çevirecek şekilde zorlayarak çalışıyor. Ön arka farlar, eşya sepeti, çamurluklar standart donanımda :)

  Arızalı veya bakım gerektiren bisikletlerin denk geldiği oluyormuş bazen ama her yer istasyon zaten, sorun varsa birini bırakıp diğerini alıp devam edebiliyorsun direk. Ayrıca uzak bir yerde yolda kalırsan bir sorun olursa bisiklette acil durum düğmesi varmış, basınca kurtarma aracı geliyormuş. Bir arkadaş söyledi, şaşırdım, güzel düşünülmüş.

  Bu bisikletleri kiralayıp grup olarak turlayan çok sayıda kişi gördüm. Alışverişe çarşıya pazara gitmek için, ulaşım ve ihtiyaç için kullanan insanlar da var. Amacına hizmet eden güzel bir proje. Gerek Karşıyaka Belediyesi'ni, gerek bu tür projeleri uygulayan diğer belediyeleri takdir etmek gerek.
   
  tt2000 bunu beğendi.
 18. Oğuz22

  Oğuz22 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  26 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  329
  Beğeniler:
  54
  Şehir:
  Bodrum
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  Bisiklet yollarıyla birleşirse çok muhteşem olur.
   
 19. tt2000

  tt2000 Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  19 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  506
  Beğeniler:
  452
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Bisiklete ilgiyi ve bisikletliye saygıyı arttırması açısından çok faydalı oldu.Karşıyaka belediyesi nedense halen daha yıpranmış, bakım gerektiren bisiklet yoluna elini atmadı.Ayrıca buradaki yer resimleri ve uyarı tabelaları da halen daha yok.

  Ayrıca kentte bisiklet bir ulaşım aracı olarak görülmek isteniyorsa kesinlikle altınyol'da bir bisiklet yolu yapılmalı.Eskiye nazaran çok sık şekilde yol kenarında yakın geçen araçların rüzgarları ile savrula savrula pedal basan bisikletli görüyorum.Buradan süren ve bu yazıyı okuyan arkadaşlarımdan ricam: eğer yol bisikletçisi değilseniz, antrenman falan yapmıyorsanız biraz konforsuz olsa da o yolda lütfen beton bariyerin arkasındaki kaldırımdan gidin.Yol kenarı yok gibi bir şey ve araçlar çok hızlı.Sağ şerit tankerler ve körüklü otobüslerce kullanılıyor.O yolun kenarında bisiklet sürmek çok çok tehlikeli.
   
  ergin_ramazan bunu beğendi.
 20. ergin_ramazan

  ergin_ramazan Yeni Üye

  Kayıt:
  16 Nisan 2013
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Salcano
  Aynen katılıyorum
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-4-29_8-51-15.png
Antrenmanları kayıt altına alıp bir program çerçevesinde performansınızı takip ediyorsanız, web üzerinden online hizmet veren analiz sitelerini mutlaka duymuş olmalısınız. Örneğin TrainingPeaks...
2.png
Merhabalar :) GCN'nin çok tatlı bir videosunu buldum ve konusunu açıyorum ;) Videoyu izleyelim: [MEDIA] Kilo verin! Averaj hızınızı geliştirmenin en iyi yollarından biri kilo vermektir,...
cycling-nutrition-energy-bars.jpg
Yine uzun ve detaylı bir makale ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :D Bu haftaki konu beslenme ve su içme. Fakat içinde yağ ve karbonhidrat yakımına dair harika, herkesin işine yarayacak...