Karmaşa?

Mustafa Özkara

Forum Demirbaşı
Tepki
454
Merhaba arkadaşlar
Yakın bir arkadaşım bu sıralar bisiklet almak istiyor. Genellikle ulaşım amaçlı asfaltta kullanacak bisikletini. Ancak uzun turlara da çıkmayı düşünüyor. 28" 26" karmaşası tabi ki var.
Bu konuda görüşlerinizin yanı sıra şu bisikletlerden hangileri fiyat performans açısından tatmin edicidir? Scott ve 28" olması açısından P5 öne çıkıyor. Sizin de görüşlerinizi almak istedim.
Çok teşekkür ediyorum.
Kayseri'den sevgiler...

Scudo

umutkahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Bisiklet
Geotech
28 ile 26 için söyleyeceğim şey eğer arkadaşın uzun turlar sırasında yada küçük macera arayışları sırasında bozuk yol veya araziye girecekse mtb yi alsın.ama ben hiç yoldan çıkmam diyosa uzun turlar için yol bisikletini yani 28 olanı alsın.

Emirhan Atasöz

Forum Demirbaşı
Tepki
331
Bence 26 aLsn. Canı Çeker Dağa Tışa Çıkalım Der. Sonra Keşke Demesin.

Mustafa Ozler

Daimi Üye
Tepki
198
genelde asfalta gireceğim bozuk yollara, traktör yollarına, patikalara da çıkarım diyorsa 28"

ama yok asfalta çıkmam, uzun yol binmem, derelerden geçeceğim, kayalardan atlayacağım, çamura batacağım diyorsa 26"

28" diyoruz ama nasıl bir 28" P5 değil... P5 / P55 bunlar geçen seneden en çok kalan modeller... fiyatları düşük olmasına rağmen.... bunu düşünmek lazım... Sporster diyince... en az P4... kilitli maşası vsvs... geçen sene çok konuşuldu bu... uzun yoldan önce jantlarını değiştiririm derse P6 da olur... Hiç değilse düz maşası var... Bunun dışında Trek 7 serisi... olur... 7300 olur... Corratech base var... 28" delta'da... vs vs....

Mustafa Özkara

Forum Demirbaşı
Tepki
454
Mustafa Bey, malum öğrenci bütçesi sebebiyle en ucuz modellere yönelmek durumunda kalıyoruz. Fiyatın 100 Euro yükselmesi dahi birçok sorun çıkartıyor bize. Bu durumda P5'i önermez misiniz ?

hakan sancaktar

Daimi Üye
Tepki
170
ben uzun turlarda 28'de 26'da kullandım ve kesinlikle 26 daha rahat. ve özellikle 28'e yönelik yedek parça bulmak daha zor oluyor; örnek maşa örnek kaliteli dış teker.

• Beğen
Tepkiler: umutkahraman

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
26 incdüz maşa "cannondale bad boy" un bir modeli dışında sanıyorum yok. Ben yokuş aşağı dahi 40 km/s üzerinde gitmediğimden, ani hızlanma gibi bir ihtiyaç da duymadığımdan 26 inc almayı düşünüyorum. bu konu altında sormak istediğim 26 düz maşa kullanımında gözden kaçırdığım başka bir dezavantaj var mı?

makara

Üye
Tepki
229
İsim
Mustafa Ahmet KARA
Bisiklet
Specialized
@jef

28" bisikletteki sorunlar yüzünden 26" ya geçtim bu arada, 28" kesinlikle asfaltta çok daha iyi ama benim gibi asfalt+ dağa da çıkarım çamura girerim nehir aşarım formatında tur yapıyor isen 28" te çok sorunlar yaşıyosun(elindeki yedek parçan bittikten sonra, yolda yedek parçanın çok zor bulunması(iç lastik mesela), jant teli kırma(yanında taşısan süper olur)).Akortun bozulup durması (gerçi bu benim komponentlerden kaynaklanan bişi ama genede standart trek 7.5fx ekipmanı)

26" derim çünkü, ne kadar asfalt yapacağım desende, bir manzaraya kapılıp kendini dağların tepesinde taşların üzerinden geçerken, nehirleri aşarken bulman çok olası, yedek parça sorununu da 28" göre yolda çok daha az yaşarsın. Ama 3000$ üstü bütçen varsa 28" manyak sağlam süper ötesi bisikletler var her yere girersin sorunsuz bişi olmaz(Türkiyede onları satan varmı bulamadım açıkçası).

26" de tur bisikleti olarak aklıma gelenler aşağıdakiler ama diğer markalara da bakmakta fayda var:

1. cannondale bad boy
2. marin muirwoods
3. marin point reyes
4. trek su serisi (bulabilirsen)
5. scott sub serisi(26" olanları ülkemize getiriyorlarmı bilmiyorum)
6. Kadrosu sağlam İkinci el bir düz maşa dağ bisikleti bulup onu bütçen yettikçe kendine göre ayarlayabilirsin. Cro-moly kadro olabilirse süper olur. Kadro olarakta sana eski Peugeot kadrolar, specialized leri öneririm. Castellolarda aklında olsun.

Bu arada 28" düşüneceksen 29" lere de bakabilirsin. Muirwoods 29" için orta sınıf bir tur bisikleti olarak anılıyor.

Düz maşa kullanan biri olarak, yolda, arazide, nehirde hiç bir sıkıntısı yok. Bazen keşke amortisor olsun dediğim yerler oluyor ama turun çok az bir kısmı olduğu için o durumları da saymıyorum.

Mustafa Özkara

Forum Demirbaşı
Tepki
454
Çok teşekkür ediyorum makara.
Böylece 28" hevesinden de vazgeçmiş oldum :) Onun yerine ince lastik düz maşa ile hali hazırda MTB parçalarımı kullanarak bir bisiklet topyalacağım.

• Beğen
Tepkiler: makara