Kardiyovasküler sporlar hangi koşullarda kalp için zararlıdır?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Bahadır Gürel tarafından paylaşıldı.

 1. Bahadır Gürel

  Bahadır Gürel Onursal Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  7 Haziran 2011
  Mesajlar:
  2.085
  Beğeniler:
  8.182
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Adı:
  Bahadır Gürel
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Bildiğiniz üzere kalp ameliyatı olmuş biri olarak (koroner bypass) bisiklet sporu yaparken kalp açısından neyin doğru neyin yanlış olduğu herkesten daha çok beni ilgilendiriyor (bu arada dün sabah bisiklet grubunda benim gibi koroner bypass olmuş Mehmet Ali'yle tanıştım, kardiyoloğunun triatlet olması büyük avantaj, spor konusunda daha iyi yönlendiriyor).

  Uzun zamandır düzenli bisiklet sporunun kalp damar sorunlarına karşı ne kadar faydalı olduğuyla ilgili yazılar ve deneyimlerimi paylaşmıştım. Ancak bir de madalyonun öbür yüzü var: Kardiyovasküler sporlar aşırı derecede yapılırsa kalbin uzun vadede iflas etme olasılığı da var.

  Bu konuyla ilgili iyi bir yazıyı Facebook Ironheart Connect grubuna gönderen Arnold Barrett sayesinde haberdar oldum (Ironheart Foundation, çeşitli nedenlerle kalp ameliyatı olmuş ve halen kardiyovasküler sporlara devam eden sporcuların ve amatörlerin oluşturduğu bir Amerikan organizasyonu).

  Ben Greenfield'in konuyla ilgili yazısı, Dr. James O'Keefe'in Kalıtsal Sağlık Sempozyumu'nda sunduğu çalışmayı referans almış.

  Ben Greenfield'in yazısı: 10 Ways Ironman Triathletes Can Avoid Chronic Cardio Self-Destruction

  Dr. James O'Keefe'in yazısı: https://www.sciencedaily.com/releases/2012/06/120604093108.htm

  Yazı detaylı ve uzun; hepsini aktarmam zor ama ana fikri ve benim deneyimlerimi paylaşayım. Yazının detayları çok ilginç ve sorguladıkça daha fazla bilgi öğrenilecek türden.

  Dr. O'Keefe maraton, triatlon, ultramaraton ve uzun bisiklet mesafeleri için antrenman yapan ve yarış koşan aktif kişileri incelemiş. Düzenli egzersiz yapanlar aktif olmayanlara göre yedi yıl daha uzun yaşama olanağına sahipler.

  Ancak sadece ekstrem şekilde dayanıklılık sporu yapanların verilerine bakıldığında egzersizin faydası önemini kaybederken kalbin zarar görmesi riski artıyor. Aslında ironman triatlon veya maraton koşan bir atletin kalp yapısındaki zorlanma bir hafta içinde düzelirken, çok sık olarak rekabet eden kişilerde aylarca ve yıllarca süren tekrar eden kardiyak yaralanma çeşitli bazı sorunları ortaya çıkarıyor (örneğin atrial ve ventriküler aritmi). Born To Run kitabının yazarı uzun mesafe koşucusu Mart 2012'de Micah True bir antrenman sırasında kalp sorunu nedeniyle ölmüştü (bununla ilgili foruma konu dahi açılmıştı). Kalbinde aşırı büyüme sorunu tespit edilmişti.

  Öyleyse yoğun kardiyovasküler antrenman nedir ve normal bir antrenmandan farkı nedir diye bakmamız lazım. Ironman.com'daki bir araştırmaya göre:

  “Triathletes train an average of seven months for the Ford Ironman World Championship. The average hours per week devoted to training for the World Championship generally fall between 18 and 22. Average training distances for the three events are: Miles per week swimming: 7 (11.3 km), miles per week biking: 232 (373.3 km), miles per week running: 48 (77.2 km).”

  That’s right: the majority of Ironman triathletes training for Kona are averaging close to 3 hours per day, and as an Ironman coach and competitor, I can tell you that the training programs of other Ironman triathletes aren’t far behind – and professional triathletes train up to 4-6 hours per day with chronic cardio!

  Göreceğiniz gibi bu rakamlar çok yüksek. Bu rakamlara ben hiçbir dönemimde ulaşmadım. Profesyonel bir sporcu olmadığımdan istesem de zaman ayıramayacağım kesin. Benim yaklaşımım şu: Normal antrenman şiddetim neyse herhangi bir günde bunun 5 katı bir etkinlik içine girmemek, yani sınırlarını görüp ona göre hareket etmek en doğrusu.
   
 2. mehmetsunu

  mehmetsunu İKONOKLAST

  Kayıt:
  28 Eylül 2011
  Mesajlar:
  4.366
  Beğeniler:
  9.336
  Şehir:
  kayseri
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  @Bahadır Gürel dostumuz yine kendi sorduğu soruya kendi cevap vermiş. iyide etmiş zaten verdiği cevapla bizleri ziyadesiyle aydınlatmış oldu. bencede bu tip rahatsızlıklar motor su kaynatıncaya kadar yapılırsa mümkündür. Biz o sınırlara ulaşmıyoruz. Adam mesela koşmak için doğdum-çeviri doğrumudur acaba- diye kitap yazmış. Bu amerikan yaşam sitili vatandaşlarını kendilerini öldürünceye kadar bir şeylere zorluyor. Başka türlü ayakta kalamıyorlar. En en olmak zorundalar. Tabi ondan sonra gelsin hastalıklar vs. Mesela maykıl ölümsüz olacağım derken 50 sinde küt gitti. Çünkü sistem sağlıksız. Biz öylecene vahşice kendimizi zorlamayız. Bizim milli sporcumuz bile kendini üzmez. Bu nedenle bahsi geçen konular gündemimiz dışındadır. Rahat olabilirsin. Emme velakin sporu bırakmamak gerek. Bıraktığında zararı daha büyük diye düşünmekteyim. Yinede grando fondoya katılmaman sağlığın açısından iyi olacaktır.
   
  Bahadır Gürel bunu beğendi.
 3. Veliuyar

  Veliuyar Kıdemli Üye

  Kayıt:
  3 Haziran 2012
  Mesajlar:
  211
  Beğeniler:
  124
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Veli Uyar
  Seviye:
  Bahadır Bey, bilgilerinizi büyük bir özveriyle paylaşmanız bence övgüyü hakediyor. Emeğinize sağlık.
   
  Bahadır Gürel bunu beğendi.
 4. muratbahar

  muratbahar Yeni Üye

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  13 Mayıs 2016
  Mesajlar:
  19
  Beğeniler:
  15
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Murat Bahar
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Cok faydali bir paylasim, ilginize ve emeginize tesekkurler;
   
  Bahadır Gürel bunu beğendi.
 5. SOZUAK

  SOZUAK Forum Demirbaşı

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  30 Nisan 2016
  Mesajlar:
  522
  Beğeniler:
  689
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Barış SÖZÜAK
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Yani kişinin (amatör yada pro olması önemli değil) kendi kapasitesinin üst sınırlarında spor yapması sağlığa zararlıdır anlamı çıkıyor. Bu yazıyı o şekilde göreyeceksiniz eminim ama şu açıdan bakmanızı isterim. Her bünyenin ister amatör ister profesyonel olsun kendisine ait fiziksel parametreleri vardır. Bunu zorlamadan spor yaptığınız sürece sorun yok ama sınırlarınızı zorlarsanız tehlikeli olabilir. Hele hele enerjinizi ki kalbinizin atması, beyninizin çalışması ve solunum kaslarınızın çalışabilmesi için vücut normalde sahip olduğu enerjiyi sonuna kadar kullanmaz rezerv bırakır bunu da yorgun hissetmenizi sağlayarak yapar, enerji içeceği denilen bir takım saçma sapan sıvılarla desteklerseniz tüketmenize sebep olur. Vucüt alınan maddeler nedeni ile buna zorlanır ve siz farkına bile varmazsınız kalbinizin atması için gerekli enerji bile kalmayacak şekilde depolar boşalmıştır, ölüme sebep olur.
  2 verilen yazıyı en basitinden google translate ile bile çevirip okursanız elit sporcuların kalp atımlarının düzensiz olduğu gibi bir sonuç elde edildiğini göreceksiniz. Kalp yaşa göre (elit sporcu olmanız fark etmez) belirli ve gittikçe düşen üst atım sınırına sahiptir. Eğer siz sürekli olmasa bile örneğin o gün kendinizi bir yokuşu çıkmak için aşırı zorlarsanız ( yani sürekli uç noktada spor yapmanız şart değil) kalp o kadar hızlı atmaya başlar ki bir noktada kasılmaların periyodu o atımı tamamlamaya yetmeyecek hale gelir her kasılmada örneğin 50 cc kan pompalıyorsa çevrimi tamamlayamadan sıfırdan yeni çevrim süresi geldiğinden 30 cc pompalar. Bu da vücudun yeterli oksijenlenememesi ve kas olan kalbin de beslenememesi sonucu fibrilasyon denilen olaya girer . Fibrilasyonun da çeşitleri var ama detaya girmeye gerek yok, kalp kasının olması gerektiği gibi kasılamaması ve kan pompalayamaması demektir. İşte kalbiniz giriş seviyesinde bir amatör sporcu dahi olsanız bu duruma girebilir ve ölebilirsiniz.
  Şimdi bence bu ilk mesajdaki yazıyı okuyunca diyeceksiniz ki ben aşırı spor yapmıyorum öyleyse risk altında değilim ama gerçekte siz de kalbinizin nasıl bir mekanizma ile çalıştığını bilmezseniz zorlandığınız zamanlarda risk alıyorsunuz demektir. Yani ne aşırı ne de çok az spor yapmak zararlıdır, orta düzeyde ve şiddeti kontrollü olarak arttırılmış spor aktiviteleri ömrü uzatmak açısından faydalıdır diye düşünüyorum.
   
 6. Speker

  Speker Aktif Üye

  Kayıt:
  26 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  164
  Beğeniler:
  190
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Alakasiz olabilir ama yinede saglik mevsuzu oldugu icin yazmak istedim. Yakin cevremde iki kez ciddi kalp sorunu olustu.

  1: bir kisinin kalp ritmi bozuldu. Hissettigi sey birden sikinti, soguk terleme vb alisik olmadigi rahatsizlik hissi. Acile kaldirildi. Yogun bakimda takip edildi. Ritm ilacla duzelmeyince kalbi durdurup tekrar calistirdilar. Olay buyuk tuvalette ikinma esnasinda baslamis.

  2: baska bir kisiyi maalesef yine tuvalette kalp krizinden kaybettik.

  Bu iki kiside de kalpte bir sorun yoktu. Fakat buyuk tuvalette asiri ikinma ile basinc artisinin kalbe zarar verme durumu varmis. Literaturde pek yer almiyor ama boyle bir durum var. dikkat edelim diye bahsetmek istedim.
   
  hcikler, Bahadır Gürel ve SOZUAK bunu beğendi.
 7. SOZUAK

  SOZUAK Forum Demirbaşı

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  30 Nisan 2016
  Mesajlar:
  522
  Beğeniler:
  689
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Barış SÖZÜAK
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  İyi yapmışsınız, basit görünen ama ciddi sonuçlar doğurabilen işler bunlar. Yani bu gösteriyor ki kalp kolay kolay durmaz diyebileceğimiz bir organ değil.

  Kalp krizinde de olaylardan birisi kalbi besleyen damarların bir kısmının tıkanması sonucu zamanla kalp kasının beslenemeyen bölümünün ölmesi nedeni ile kasılma işlevini yerine getirememesidir. Sadece koroner damar tıkandı, o anda kalp krizi geçirildi değil. Dengeli spor kan damarlarının sayısının artmasını sağlar. ARtan damarlar ise kanlanmanın yani oksijenlenmenin artması demektir. Böylelikle kalpte artan damar yapısı kalp krizinde ek besleme damarları sayesinde fayda sağlayabilir. Tabi aşırı spor da kalp kasının kalınlaşması sonucu kasılma yeteneğinin zayıflamasına kadar gider.
   
  hcikler, Bahadır Gürel ve Speker bunu beğendi.
 8. Kudret Kurtcebe

  Kudret Kurtcebe Onursal Üye

  Yaş:
  60
  Kayıt:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  33.125
  Beğeniler:
  43.642
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  @Speker
  iki vaka var,
  iki dostumda,

  1- bi dostum sırt çantası ile eğimlerde çıkınca ,rahatsızlandı ,kalp ritm bozukluğu olmuş idi.uzun süren eğimde bu çantanın kayışları kalbe baskı yapmış idi,doktor kesin olarak yasakladı çantayı,

  2- bi arkadaşım fıtık oldu tuvalette ıkınmaktan ,bana şunu demiş idi, ıkınırken kasıklarına iki elinle bas demiş idi,tabi sık sık kabız vakası olanlar için...

  ayrıca uyguladığım bir metod bana artı ile gelmiştir,bağırsakları en iyi temizleyen zencefil,ısırgan otu ve keten tohumu karışımı,bir çay kaşığı ile 3 çorba kaşığı yoğurt ile bulamaç yapılarak akşam yemeğinden 3 saat sonra yenecek bağırsakta ne varsa döküyor..
   
 9. furkan.zaman

  furkan.zaman Hipokrat yeminli bisikletli

  Kayıt:
  31 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  1.113
  Beğeniler:
  1.168
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Furkan
  Bisiklet:
  Raleigh-USA
  Seviye:
  Konuyu paylaşmaniz cok guzel olmus , ben daha sık olarak başımıza gelen bir olaydan bahsedeyim. Bu erken yaşta spor esnasinda aniden olen sporcularin çoğu hipertrofik obstruktif kardiyomyopati hastası. Turkcesi buyumus ve cikisi daralmis kalp hastaligi demek. Bu hastalik otozomal dominant olarak kalitiliyor ve dikkat cekmek isterim ki 500 kisiden birinde bu hastalik var . onemli bir nokta daha var ki bu hastalik eger efor yapmiyorsaniz asemptomatik yani bulgu vermiyor. Spor yapan herkesin en azindan bir ekgsinin ve kardiyak oskultasyonunun(steteskop ile dinleme) yapilmasi gerektigine inaniyorum ben. Herkese iyi pedallamalar.
   
  Speker, hcikler, İbrahim A. ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 10. #10
  Bahadır Gürel

  Bahadır Gürel Onursal Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  7 Haziran 2011
  Mesajlar:
  2.085
  Beğeniler:
  8.182
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Adı:
  Bahadır Gürel
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  @furkan.zaman, deneyimli antrenörlerden gördüğüm şu: Elit atletlerini yılda bir defa sağlık kontrolünden geçiriyorlar. Bunlar yıllarını spora vermiş insanlar olmalarına rağmen işlerin yolunda gidip gitmediğinin bir kontrolü yapılıyor. Bizim gibi amatör olanlar için de bu şart. Havalar düzelip de yoğun aktivitelere başlamadan önce kış döneminde bir kez doktor kontrolünün gerektiğini düşünüyorum. Ben mecburiyetten dolayı her yılın Ocak-Mart döneminde kardiyolojiyi ziyaret edip kapsamlı kontrolden geçiyorum. Son gittiğimde efor testi uygulandı ve doktorum spor yapmak için sağlığımın gayet yerinde olduğunu belirtti.
   

İlginizi Çekebilir

IMG_20170405_113243.jpg
Herkese Merhaba. Ben Necmettin Ünlü. izmirde yasiyorum universite Ogrencisiyim. 21 yasindayim. Hersey 19 yasinda 133 kiloya kadar cikmam ile basladi.Boyum 1.9m idi ama yinede kilo oldukca belli...
upload_2016-10-20_14-40-16.png
VO2max, ciğerlerimize aldığımız oksijenin ne kadarının yakıt üretiminde kullanıldığını gösteren bir üst sınır. Esasen aerobik kondüsyonla ilgili bir konu. Aerobik kondüsyon ise, birkaç dakikadan...
20170411_091317.jpg
Herkese Merhaba. Ben Necmettin Ünlü. izmirde yasiyorum universite Ogrencisiyim. 21 yasindayim. Hersey 19 yasinda 133 kiloya kadar cikmam ile basladi.Boyum 1.9m idi ama yinede kilo oldukca belli...