Kardeşim 95 kilo.

Mehmet Can K.

Aktif Üye
Tepki
51
İsim
Mehmet
Bisiklet
b'Twin
Başlıkta da belirttiğim gibi kardeşim 95 kilo, 16 yaşında, bana bir bisiklet sipariş ettik ona da bir tane düşünüyoruz. Benim alacağım yol bisikleti(salcano xrs 030)'ne binmesi bisiklet açısından bir sıkıntı yaratır mı? :D Daha doğrusu ona bir yol bisikleti alsak uygun olur mu? Bunu ne için diyorum? Açıklayayım bizim çift amortisörlü bir bisiklet var şu anda damda yatıyor ona bindikten 10 dakika sonra lastikteki hava inerdi o derece iri yani :D

Scudo

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
Çok bir sıkıntı yaşatacağını zannetmem. 100 kg üzeri olup yol bisikleti kullanan birkaç tanıdığım var. Bu tanıdığım kişilerin bisikletlerini gözlemleyebildiğim kadarıyla yaşayabilecek olduğunuz tek sorun jant göbekleri olabilir. İzlenimlerim doğrultusunda 90 kg üzeri kişilerde genelde jant göbeklerinin daha az dayandığını ve daha kolay boşluk yaptığını gözlemledim kısmen. Bilmiyorum belki bu konuda kabul görmüş bilgilerde vardır. Gerçi özellikle karbon jant setlerinde genelde üst sınır olur. 90 kg üzeri için uygun değildir vs ibareler olur. Bu kadar üst seviye jant seti de kullanmayacağınıza göre çok sorun olacağını zannetmem. Bisiklet seçimi yaparken sağlam jant seti olan bir bisiklet alırsanız belki daha iyi bir seçim yapmış olursunuz. Alacağınız bisiklet xrs030 tiagra ise r500 jant seti var üzerinde. Sorun yaşatacağını zannetmem. xrs 030 apex ise mavic aksium var. Aksiumlar sorun yaşatırmı bilmem. Tahmin yürütecek olursam pek zannetmem.
Not: Bu kardeşler genelde çok hırçın oluyor nedense. Benim kardeşim benden 4 yaş küçük yani 18 yaşında yaklaşık 98 kg falan ve 1.85 civarı boyu var. Bu yaz kullandığım yol bisikletine binmek istedi. Kardeşime bir şey dayanmadığını bildiğim için içim pek rahat olmasa da verdim bisikleti abim bisikletini benden kıymetli görüyor gibi düşünmesin diye. Ama sağolsun kendisi 3 km içinde sıfır zinciri koparmayı becerdi. Hatta zinciri koparmakla kalmamış aynakol vidalarından 2 tanesi de yerinden fırlamış. Nasıl becerdiyse artık. :)

Mehmet Can K.

Aktif Üye
Tepki
51
İsim
Mehmet
Bisiklet
b'Twin
İşte ben de o durumlardan korkuyorum :D Anladığım kadarıyla 1 metre yakınına yaklaştırmamak lazım. Bisiklet apex modeli.

Mehmet Can K.

Aktif Üye
Tepki
51
İsim
Mehmet
Bisiklet
b'Twin
Salcano City Fun 70 çok hoşuma gitti o da beğenirse bence en uygunu ha yok ben yol bisikleti istiyorum derse farklı tercihlere yöneliriz.

http://store.donanimhaber.com/85/41/64/8541643364DB0B3F260E4BA31AC1A60B.jpg

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
Çok korkacak bir şey olacağını zannetmem. Benimki büyük ihtimal zinciri çapraz kullanıp kopardı. Yol bisikleti kullanımında dikkat edilmesi gereken bir çok şey var. Yol bisikletine yeni geçiyorsan sende kardeşin kadar tehlikelisin belki şuan bisiklet için :)
Ayrıca hiçbir bisiklet kardeşten kıymetli değildir. En azından benimki değil.

Mehmet Can K.

Aktif Üye
Tepki
51
İsim
Mehmet
Bisiklet
b'Twin
@Ömer KARAN

Tabi ki katılıyorum :) Bakalım tecrübe edeceğiz zamanla.

Efecan UZUN

Daimi Üye
Tepki
72
Bisiklet
Corratec
@Mehmet Can K.

Ben yıllardır depoda duran düldül bisikletime 110 kiloyken binmeye başladım banamısın demiyordu şu an 92 kiloyum hala ona biniyorum sıkıntı yok rahat olun :D

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
1998 yılında 67 kilo gittiğim askerlik hizmetinden 84 kilo olarak döndüm. iş hayatına bilgisayar başında devam ediyorum. 107.2 kg ya kadar çıktığımı biliyorum. o kilo da bile bisiklet beni taşıyordu. bilginize.

cenkgultekin

TREK MADONE SLR 7
Tepki
93
İsim
Dr. Cenk Gültekin
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dostum ben 100 kg'ım şuanki bisikletim Corratec Yarış sorun yok. Jantlar Mavic Aksium sorun yok. Gönül rahatlığıyla binebilirsin.

Mehmet Can K.

Aktif Üye
Tepki
51
İsim
Mehmet
Bisiklet
b'Twin
@Mehmet Levent

Yani bisiklet illaki taşır önemli olan uzun süreli kullanımda sorun çıkartmayacak bir model olması. Anladığım kadarıyla yol ya da şehir bisikleti olması bir fark yaratmıyor, akşam geldiğinde artık ne tür bisiklet istiyorsa uygun olarak modeller araştırılır. Lastiklerinin ince olması ağırlıktan dolayı ekstra sorun çıkartır mı? Diye düşündüm tabi hiç yol bisikleti kullanmadığımdan kaynaklı anladığım kadarıyla da herhangi bir sıkıntı yok , sorum yol bisikleti üzerineydi.

Mehmet Can K.

Aktif Üye
Tepki
51
İsim
Mehmet
Bisiklet
b'Twin
@cenkgultekin

Çok güzel, kardeşimin yol bisikleti tercih etmesi durumunda alınabilir anladığım kadarıyla :)

@Efecan UZUN

Maşallah azme bak :D Bende çenemi kırdığımda 2 haftada 10 kilo verip 65'e düştüm şimdi de 60'larda seyrediyorum.

Efecan UZUN

Daimi Üye
Tepki
72
Bisiklet
Corratec
@Mehmet Can K.

Çok geçmiş olsun kardeşim iyiki vücudun tepki vermemiş sarsıntı geçirtirse fena yapıyordu bende ilk verirken çok kötüydüm mide aşırı hızlı küçüldüğü için olmadık yerde küt diye bayıldığım oluyordu çok şükür iki aydır kaya gibiyim :)

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
@Mehmet Can K.

ince bir jant ile, avrupa ülkelerinin hayranlıkla beğendiği asfaltlarımız da, olmaz, arasa da bulamaz ama, bir çukra girerse, jant gider.

Mehmet Can K.

Aktif Üye
Tepki
51
İsim
Mehmet
Bisiklet
b'Twin
@Efecan UZUN

Teşekkür ederim, midenin küçülmesinden kaynaklı sorun yaşamadım farklı sorunlar oldu. Sana da çok geçmiş olsun :)
Rejim yaparak mı kilo verdin?

@Mehmet Levent

Yani önceki sayfadaki resimde belirttiğim gibi bir model daha uygun olur? Eğer yol bisikleti olursa da dikkatli sürmesi gerekir öyle mi?

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
@Mehmet Can K.

merhaba ben bisikletin

(link)

bir önceki benzeri istanbul modeli almıştım. bu bisiklet seri, jantlar v-profil, yani gıpta edilen çukurlara 96-100 kg iken 5-6 kere hızla dalıp çıkmışlığım ve sayın ibrahim melihin yedi sülale geçmişine kadar rahmet okumuşluğum var. sadece sele biraz küçük alışana kadar zorladı epey burositte yayılan kaideyi. ikinci belirttiğiniz bisiklet bana sorarsanız eğer daha uygun.

Mehmet Can K.

Aktif Üye
Tepki
51
İsim
Mehmet
Bisiklet
b'Twin
@Mehmet Levent

Anladım teşekkür ediyorum :)

Efecan UZUN

Daimi Üye
Tepki
72
Bisiklet
Corratec
@Mehmet Can K.

Diyet ve günlük düzenli yürüyüş ile verdim.İki üç ay oldu yürüyüşün sonlarında da koşu yapıyorum.

Mehmet Can K.

Aktif Üye
Tepki
51
İsim
Mehmet
Bisiklet
b'Twin
@Efecan UZUN

7 ayda gerçekten çok iyi başarı kutlarım :)