Alüminyum vs. Karbon kadro

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
@Cyclist999
Bu konuyu çaylarımızı içerken uzun uzun tartışmak lazım hocam :D

• Beğen
Tepkiler: Cyclist999
Scudo

ilker

Forum Bağımlısı
Tepki
987
İsim
İlker
Bisiklet
b'Twin
@NewStyle
Yani sen karalama derken işkembeden atmak olmuyor. Neyse, ağzınızdan çıkana dikkat edin!

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
gıant yol iki arkadaşımın altında kırıldı,biri durduğu yerde dengeyi kaybediyor ve sola düşüyor,kilitli pedalı soldan çıkarmak zordur ,çok seri olmak lazım ,2 gün sonra farkına varıyor, 7500 liralık karbon 6 'ıncı ayda gümlüyor ,scott scale 30 karbon mtb 'yi kıramadım 7 sene taşıdı çok sert düşüş olmadı .kadroyu 600 liradan sattım ,yol scott'larda sorun çıktımı bilmiyorum.tayvandan geliyor gıantlar,kalite kontrolde sorun olur ise,burada milletin elinde aynen patlar,focus karbon çatal kırıldı,bi arkadaşta,önden çarpma ile,yani focusta bile olmakta,benim gıantın çatalı karbon çok şiddetl vurur isek aynen çatlar bu sürücü hatası olur,pazar günü çukuru kaçırınca önden ve arkadan girdik,sonuç ne oldu çatal sağlam,ön jantta akor sağlam ama arkada sorun çıktı, jant dönerken yukarı doğru zıplamaya başladı bunu halledene kadar akla karayı seçtim,önce deltaya uğradım onlar beni yönlendirdi mustafa dosta ,ama bostancıda idi yeri,yakın olan mehmet aliye gittim birlikte jant akordunu düzelttik ,yassı olduğu için teller bi adet teli tutacak mandal gerekti,sonuçta zıplamayı çözemedik, son çare burak oldu o halletti tokmağı tepeden vurdu çok az zıplama yapıyor hissetmiyorum,jant mavic aksium 20 telli .

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kudret Kurtcebe

Valla 50 bin K yı doldurmuş kadroyu çok iyi sattın kudret abi çok iyi sattın. Biz o fiyata kompile bisikleti satamıyoruz. Birde bu yassı teller çok pis ahlaksız oluyorlar, bir çukur görseler hemen gevşiyor. Bulmak zor akordu zor. Afilli diye aldığın tel işte böyle oyun çevirir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@mehmetsunu

valla dikkat edeceğiz bundan sonra ,yassı tel aynen şiddetli bir darbede akort kaçırıyor, 20 tel oluncada sorun çıkıyor,bir mal hafiflerken önemli olan sağlamlığıda kazın ayağı öyle değil hem hafif olacak jant hemde çok şiddetli bir şekilde çukura girince akort kaçmayacak ve jant zıplamayacak böyle bir jant icat edildimi acaba zannetmiyorum.valla scott kadro çok uğurlu geldi bana 4500 vermiştim, sonra 500 liraya amortisörü sattım fox yüzlük idi kadro 600 'e gitti 1100 lira kazandırdı bisiklet, o kadarda bindik yahu

mehmetsunu

Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Müsadenle bir maliyet hesabı çıkarmak istiyorum @Kudret Kurtcebe abi. Şimdi 50 bin K bindin. Kilometreye istanbul trafiğinde otobosada binsen kendi hususi arabanda olsa mimimum 25 kuruş yakacağından hareket edersek 0.25*50000=12500 tl eder. 12500+1100=13500-4500=9000 tl kardasın. Birde 20 tel jant kullanıyorsun benim fitnes 32 tel bırakta biraz akortu kaçsın değilmi. Senden 24 tel fazlanın o kadar hamallığını yapıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Yusuf !!WOW!!

mehmetsunu

Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Rehavet

Burada onlarca küsür yorum yapılmış bu arkadaş olayı özetlemiş. Herkes bisikleti için bir ölümsüzlük arıyor. yani benle birlikte yaşasın diyor. Yok öyle şey. şair ne diyor suda çürür. (Bu şair hakkaten kimdi bilen biri yazsın) yani suyun bile çürüdüğü, her maddenin bir süre sonra bozunuma uğradığı bir ortamda hiç bir şey ilk alındığı gibi kalmayacağı ortada. Çizilir düşer kırılır, vurursun ezilir. Yani bu bisikletin fıtratında var. Bence bisikletin bu başlığında ortaya koyduğu üzere ölümsüzlüğüne kafa yormaktansa onla geçireceğin mutlu mesut dakikalara odaklanmakta fayda var. Yoksa bu ruh hali şizoid bir durum (şizoid de ne lan)

• Beğen
Tepkiler: nature_lover

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@mehmetsunu

rehavete aynen katılırım ,kendime dönüp şöyle diyecem ,,

ulan kudret kendine gel......:):D:D:D:D

Burada onlarca küsür yorum yapılmış bu arkadaş olayı özetlemiş. Herkes bisikleti için bir ölümsüzlük arıyor. yani benle birlikte yaşasın diyor. Yok öyle şey. şair ne diyor suda çürür. (Bu şair hakkaten kimdi bilen biri yazsın) yani suyun bile çürüdüğü, her maddenin bir süre sonra bozunuma uğradığı bir ortamda hiç bir şey ilk alındığı gibi kalmayacağı ortada. Çizilir düşer kırılır, vurursun ezilir. Yani bu bisikletin fıtratında var. Bence bisikletin bu başlığında ortaya koyduğu üzere ölümsüzlüğüne kafa yormaktansa onla geçireceğin mutlu mesut dakikalara odaklanmakta fayda var. Yoksa bu ruh hali şizoid bir durum

mehmet sunu

iyiki varsın beni gene silkeledin kendime getirdin
rehavet dostumda tabi.

insanın kıyameti kendi ölümü iken dünyanın ömrünü hesaplamak ister
aluminyon veya karbon bisikletini malzemenin ömrünü bitirene kadar kullanan var mı ?

rehavet dostum mesajı ile yıktı ortalığı.

SOZUAK

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Barış SÖZÜAK
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Karbon bisikletim olmadı, olsun diye heveste etmiyorum ihtiyaç yok benim için. Eğer bütçeniz kurtarıyor ve olasılık olarak alüminyum kadrodan daha fazla çöp olma ihtimali var iken (alü kadrolu bisiklet sayısı karbon kadrolu bisiklet sayısının bin katından fazladır şu forumda o nedenle örneğin 1000 alü kadrodan 5 i kırıldıysa, 100 karbon kadrodan 5 i kırıldıysa bunu kıyasladığınızda karbon daha hassastır anlamına gelir) gidip yenisini yerine koyabilecek ve yolunuza devam edebilecek gücünüz varsa karbon alın yoksa hiç ilişmeyin. Şimdi bütçenizi zorlayıp anca karbon aldığınızda oldu ya şanssızlık kadro kırıldı, kullanılamayacak duruma geldi. Yenisini alamıyorsunuz yada size teklif edilecek bir meblağ karşılığında (ki genelde o meblağ aslında kadronun gerçek maliyetini size gösterir bence) yenileyemiyorsanız uzak durun.

Genel olarak forumda çok düzeyli tartışmalar var ama illa birisi diğerine fikrini kabul ettirecek değil. Neden bu kadar aşırı uçlarda oluyorsunuz ki. Ben fikrimi ve tecrübemi paylaşırım geçer giderim. Yanlışsa da anlatılırsa sevinirim ve şimdiden hatalarımı gösterecek olanlara teşekkürlerimi sunar vermem olası yanlış bilgiler için ise kasıtlı olmadığını ifade edip özür dilerim. Bu kadar hakaretamiz yada ucu hafiften aşağılamaya, yalancı demeye gidecek ifadelerde bulunmaya gerek yok. Ben karbon kadro ile uzun süre sorun yaşamamış olabilirim bu şansa da olabilir, tecrübeli olduğum için de olabilir ama herkeste aynı durum olacak değil. Rehavet'in dediği gibi kaç sene alıp kullanacaksınız ki. Zaten karbon alan en fazla 10 sene sonra devreder o bisikleti. Metal yorgunluğu vs de sorun olur mu piyasada 30-40 yıllık metal kadrolar var kimbilir kaçıncı sahibinin elinde şu an. Bende bile 1980lerin sonu ile 90ların başı arasında yaşı olan bisiklet var. Durumu da gayet iyi, kırılsa da üzülmem artık zaten sağlayacağı faydayı sağlamış.

• Muhteşem
Tepkiler: _Madmexx _

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@C. Tiryaki
Düz mantık yapıyorum: Futbolcular bir maçta giydiği formayı diğer maçta giymiyor. Bu yırtıldığı, söküldüğü anlamına gelmiyor. Sponsorlar sürekli yeni, gıcır gıcır bisikletlerle boy göstermek istiyor olabilirler.

SOZUAK

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Barış SÖZÜAK
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@BF Okuru Hocam o forma 50 dolarsa kadro 2500 dolar şimdi elma-armut kıyaslaması olmuş. Formalarda yer gelir sponsor değişir kullanılmadan bile çöp olur takım için.

SOZUAK

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Barış SÖZÜAK
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Yanlış açıdan baktığınızı düşünüyorum. Bir forma tasarımı kumaşın tasarımı, üretimi işlenmesi ile bir kadronun tasarımı, üretimi, testleri çok farklıdır. Kadro herşeydir bisikletçi için forma işin küçük bir parçasıdır. Kim üretirse üretsin. Parasal kaynağa bakmıyorum. Kadro fabrika takımı diye bedavaya mı geliyor.

hashus1099

Deprem Dede
Tepki
1.464
İsim
hashus1099
Bisiklet
Canyon
@BF Okuru
forma maliyeti 10 lira civarıdır. 14 futbolcu sezonda 40 maça çıksa. toplamda bir bisiklet maliyeti bile etmez.
sallamasyon bir şekilde; her etapta başka bisiklet kullanan, 50 etap koşan 10 bisikletçinin firmaya maliyetini bir düşünün. bir de bunun etap ortasında değiştirilen bisikletleri de katın.

• Beğen
Tepkiler: SOZUAK

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@SOZUAK @hashus1099 O zaman kesin "Bu kadro karbon. İkinci yarışta kırılabilir" diyerek bir kez daha kullanmıyorlardır. Başka ihtimal kalmadı çünkü.

hashus1099

Deprem Dede
Tepki
1.464
İsim
hashus1099
Bisiklet
Canyon
@BF Okuru fakat kadroları kullanıp kullanmadıklarını hala bilmiyoruz? belki garibim domestiklere veriyorlardır. :D

• Beğen
Tepkiler: SOZUAK

SOZUAK

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Barış SÖZÜAK
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Öyle bir iddiada bulunmadım ama eposta adreslerini buldum ilk fırsatta mesaj atıp soracağım. KEsin bir yargıya varıp söylemediğim birşey üzerinden siz dahi %100 bilmiyorsunuz ki varsayımlarla konuşurken iddialaşmanız ne derece doğru. Polemik yaratmak yada sorun yaşamak istemiyorum kimseyle. Ben sanmıyorum kullanıyorlardır der geçersiniz gider. Ben sadece mantık olarak binlerce doların ödül olarak verildiği aynı zamanda markaların prestij için yarışıp reklamlarını yaptıkları bir yarışta kadrolarının kırıldığını canlı yayında naklen bu spora ilgi duyanlar ile sonradan seyredenlerin görmesi sonucu uğrayacakları maddi kaybın her yarışta kadro değiştirip kendilerini güvenceye almalarından daha pahalıya patlayacağını düşündüğüm için öyle yazdım. Ticari düşünmüyorsunuz bazı şeyleri ama hayat spor, eğlence, keyif vs için yapılmıyor bu yarışlar tamamen duygusal işler için yapılıyor. Siz pro değilseniz (profesyonel bir işi meslek edinen, o işten geçimini sağlayana denir acemi demiyorum dikkat edin) bu işlerin içinde değilseniz yada ticaretle felan çok ilgili değilseniz farklı olduğunu düşünmeniz normal. Ben de bisiklet veya sporla ilgili bir ticari faaliyette yada çıkar sağlayan bir işle uğraşmıyorum ama örnek verdiğiniz Trek fabrika takımını adamlar hobi için kurmuyorlar.

• Beğen
Tepkiler: nature_lover

Battutaettanci

Daimi Üye
Tepki
281
İsim
yasin
Bisiklet
Corratec
kıt kanaat sağdan soldan kısıp karbon alınacaksa alınmasın. limitlerde gezmeyi macerayı seviyoruz galiba :) ben de dahil ..

alüminyum kadro karbon maşa iyi bir jant seti neyimize yetmesin :)

• Beğen
Tepkiler: Helen ve SOZUAK