Karbon kaplama yöntemlerinde ayrı bir sayfa: Sulu karbon kaplama

Ahsen Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Dahon
Arkadaşlar bir arkadaşım aracının içinde bir kısmına yapmıştı bu şekilde. Benimde direk aklıma bisiklet parçaları geldi. Suya batırılarak karbon kaplama yapmak. Görünüşü folyo kaplama karbonlara gore çok daha guzel. Ayrıca yapıştırma, yapışkan filan olmadığı için sanki direk kendi deseniymiş gibi oluyor. Bisiklet kadrosunda nasıl durur acaba diye düşünmeye başladım. Veya kadronun kaplanması bu sisteme nasıl entegre edilebilir.
Benim aklıma ilk gelen sanki sadece tek taraf kaplama yapıldığı izlenimi veriyor. Yani acaba kadroyu suya tamamen batırsak hertarafı tek hamlede kaplanırmı?
Fikirlerimizi paylaşalım güzel şeyler yakalayalım.
Özellikle ikinci videonun son kısmında yapılan ürünlerin resimleri fotoları var. Onlarıda incelerseniz baya işimize yarayacak bir sistem gibi.

Scudo

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Oldukça güzel ancak bisiklet kadrolarına uygulanmasında sorun olur gibi çünkü sadece tek tarafı düzgün kaplıyor arka kısmı muamma :)

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Kesinlikle bisikletin borularını sarması sıkıntılı olacaktır. Tek bir sefer suya batırma şansı oluyor anladığım kadarıyla..

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
zaten bisikletin kadrodan başka göze dolu gözükecek başka yeri yok. yarış bisikletlerinde kadro bile göze dolu gözükmüyor. ama kask'a yapabiliriz gibi.

UtkuSener

Forum Demirbaşı
Tepki
678
Bisiklet
Trek
2. videonun 4.15 saniyesinden itibaren bisiklet de kaplıyorlar :D yapılmaz diyen arkadaşlar videoları izlemedi herhalde ;)

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok güzel bir teknik, başarılı. Dc-fix kaplamalardan uyguluyorum ben evde çeşitli yerlere ama bu çok farklı. Malzemesi nerede satılıyor acaba? Püskürttüğü özel bir kimyasal mı? Detay bilgi var mı? :) Ciddi ciddi girişirim ben buna.

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@UtkuSener

Orada kapladığı 3M karbon değil ki. Öyle illa ki kaplanır. :) Benim kastettiğim aşağıdaki gibi. Bizzat ben kapladım.

https://i.hizliresim.com/b4ylB8.jpg

• Beğen
Tepkiler: OEmpire

meseduzu

Forum Bağımlısı
Tepki
342
Bisiklet
b'Twin
Geri donusumude olmali

MaliSen

Üye
Tepki
88
İsim
Mehmet Ali Senturk
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
merhabalar konuyu hortlatmak gibi oldu ama Bursa'da Atolye 53 adında bir yer buldum orada deneyeceğim bu sistemi bakalım önce cavalierimin boyasını sökmem gerekecek :)

RmzBurak

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
İsim
Remzi Burak
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
merhabalar konuyu hortlatmak gibi oldu ama Bursa'da Atolye 53 adında bir yer buldum orada deneyeceğim bu sistemi bakalım önce cavalierimin boyasını sökmem gerekecek :)
Ne iş yapıyorlar tam olarak?

orijin

Aktif Üye
Tepki
571
İsim
usta
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bu karbon değilki. farklı bir boyama tekniği kullanmışlar sadece. jantta güzel görünüyor

MaliSen

Üye
Tepki
88
İsim
Mehmet Ali Senturk
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ne iş yapıyorlar tam olarak?
Selamlar Burak Bey yüzey kaplama yapıyorlar. Su kaplama yöntemi olarak geçiyor sanırım kaplama sonrası etiketleri takıp birde vernik uygulaması yaıldığında sağlıklı olacağını düşünmekteyim.