Karbon kadrolar

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Arkadaşlar aşadaki kadro yakında burada satılacak galiba :)

Giant XTC Advanced SL :

http://www.wiggle.co.uk/images/giant-xtcadvsl-zoom.jpg

2009 model bu 1kg lık kadro okuduğum yabancı kaynaklı yazılara göre özellikle üretim tekniği ve dizaynı ile mühendislikteki son nokta. Ayrıca kullanılan malzeme "T-800 composit" ve bu malzemeyi bizzat Giant'ın kendisinin üretmesi oldukça ilgimi çekti ve aşağıda güzel bir detay var :)

(link) 'dan alıntı :

"T800 carbon fiber is the only carbon fiber that has attained certification from the FAA for the critical flight path components for the Boeing 777."

Karbon kadro konusunda piyasayı domine eden Scott LTD ler yanılmıyorsam T-700 veya ayarında bir malzeme ile üretiliyor. Özellikle dizaynı ile göze çok hoş görünen 2009 model Specialized S Works kadrolarda FACT 11r carbon var. Yine Speci. lerde kullanılan AZ1 tekniğinin bir benzerini de Giant kullanıyor.

Specialized S-Works Carbon HT 2009 :
http://www.ciclidrigani.com/Specialized%20Telaio%20S-Works%20SJ%20HT%20carbon%202009.jpg

Şimdi sihirli soruya gelelim hemen sizce hangisidir ? :D

Giant XTC Advanced SL mi ?
Specialized S-Works Carbon HT 2009 mi ?
Yoksa yeni model bir Scott Scale LTD mi ?

Scudo

Nevzat KÖSEOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
593
ağırlıkları hakkında bi bilgim yok ama kendi tercihim

Specialized S-Works dan yana olurdu görünüş açısından

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
@Nevzat K.

Specialized'ın bir önceki modeli S-works fact m10 kadro üzerindeki orjinal karbon sele borusu ile 1300gr civarında geliyordu. 200gr sele borusu dersek 1100gr eder bu. Yeni kadronun biraz daha hafif olabileceği ihtimalini düşünürsek aşağı yukarı her üç kadro da yaklaşık 1000gr civarındalar. Belki 20-25 gr farkla Scott Scale daha hafif olabilir. Yani ağırlık konusunda ciddi bir fark yok gibi.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
fiyatlardan hic bahseden yok mu yaff bn ögrenciyim alım gücüm olur olmaz rica etsem şu advanced in fiatını birisi yazsa

TheCarpediem07

Forum Bağımlısı
Tepki
522
Hepsi cok guzel ve pahali benim tercihim specialized den yana olurdu ömür boyu garantisi var diye biliyorum o bir avantaj

zekixx

Forum Bağımlısı
Tepki
197
İsim
Zeki
Bisiklet
KTM
Para önemli değise benim tercihim Specialized S-Works dan yana olurdu, ama fiyat/performans açısından kesinlikle Giant. Bildiğim kadarı ile T-800 Formula arabalarındada kullanılıyor.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
@raven1442

İlk olarak şunu söylemeliyim;

Şuan buldupum anda SV-fren uyumlu bir Scale LTD alabilrim gözümü bile kırpmadan... Tabiki V-fren kullandığım için...

Giant ise Sağlamlıktan ödün vermeyen bir firma içim rahat olurdu...

Ama Specialized yerin bambaşka benim için... Yani şuan HT ye geçicek olsam ve Özel modeifiyeli bir Sid WC kullanmasam hemen değiştirirdim... Çoktan kullanmaya başlamıştım...

Specialized bu sene büyük atak yaptı... Kadro gerçekten hafifledi ve 1000gr sınırına geldi, bunun yanında genişletilmiş BB30 orta yatak sayesinde orta göbek esnemezliği arttı fakat artık kolayca bulunabilen klasik aynakollarlar ise kullanmak mümkün değil... Aynakolun BB30 uyumlu olması gerekiyor... Ayrıca Alt tarafa doğru genişleyen şaft tasarımı ve buna uygun terralogic amortisör sistemli 135gr lık FutureShock sayesinde esnemezlik çok üst düzeyde diyebilirim...

Yani Specialized i Kadro + Maşa + Aynakol olarak alırsanız en mükemmel kombinasyon olur diyebilirim...

Bu arada S-works BB30 aynakol ağırlığı orta yatak dahil 630gr +/-10 seviyelerinde hemde karbon...

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Kisaca, Specialized artik Cannondale gibi bir firma haline geldi. Özel amortisör tasarimlari, özel orta göbek yatagi.

Sanirim zaman icerisinde bir cok üretici bunu yapacak, teknolojiyi ögrettikleri uzak dogulu üreticiler artik hic zorlanmadan hafif kadrolar üretiyorlar. Kalite ayni seviyede mi? Orasi tabi ki tartisilir, ama kimsenin de zaten uzun ömür umrunda degil neredeyse. Zaten 2 yilda bir en gec kadro degistiriyor bu islerin meraklilari.

Bakin mesela, Axman karbon bir mtb kadrosu üretti. Tipki Scale LTD gibi sele borusu kullanilmiyor, kadronun toplam agirligi üreticinin web sitesinde 1000 gr olarak verilmis.

Bu arada konuyu biraz saptirdim, geri yoluna sokmak icin söyle söyliyim. Eger tekrar sadece önden amortisörlü karbon bir kadro alacak olsaydim bu üc kadrodan Scale'i tercih ederdim. Ama seceneklerimin arasinda mutlaka Lefty'nin yüzü suyu hürmetine Cannondale de eklerdim.

kron_xc4000 esk

Forum Bağımlısı
Tepki
482
saydıklarımız hepsi yüksek teknolojiyle üretilen ürünler ama ben olsaydım scale
derdim çünkü her sene kendini yeniliyor ve alıcılarından şikayetçi olanı duymadım

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
TR de neden bir saplantı haline geldi birkaç marka anlam veremiyorum.. ben olsam yukardakilerden kesinlikle Giantı seçerim ama maddi durumum iyi değil ve yurtdışı imkanım varsa Giant ile aynı fabrikada üretilen JBC pro karbonu alırdım...

(link)

• Beğen
Tepkiler: Fırat Ayanyan

kron_xc4000 esk

Forum Bağımlısı
Tepki
482
kalite hiçbir zaman saplantı olamaz
bunlar en iyi üreticilerden sadece bir kaç tanesi kişisel farklılıklar olabilir saygı duyuyorum ...

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
yorum yapan tüm arkadaşlara çok teşekkürler :)

Çağrı hocam Specialized gerçekten çok güzel bisikletler yapıyor. Birkaç gün kadar önce Etiler Aktifpedal'da Epic FS catbon'u test ettikten sonra derin bir off çektiştim :( bu bisikleti ABD'de çok uygun bir fiyata bulmama rağmen elim boş geri döndüğüm için.

Piyasada gerçekten çok başarılı modeller var. Yazdığım 3 model haricinde Halil hocamın dediği gibi yine çok başarılı Cannondale'ler var, ayrıca yine buradan bulunabilecek Trek 9 serisi var. Hatta Marin'in karbon kadrosunuda bu listeye ekleyebiliriz. Arka çatalın biraz dar olması dışında Marin hiç fena durmuyor ve yorumlar oldukça iyi.

Ercan hocam gelelim yurtdışına :) olay bizim sınırları aşınca farklı boyutlara gidiyor, en azından benim için :) Ben en başından beridir Merlin veya Litespeed titanyum kadro istiyorum. Gerçi 1kg luk kadrolar insanın aklını fazlasıyla çeliyor ama daha uzun ömürlü ve bence daha kaliteli bir kadroyu birkaçyüz grama tercih edebilirim galiba.

Şerif Şentürk

Forum Bağımlısı
Tepki
756
Bisiklet
Scott
rocky mountaınde olabilir carbon kadroda seçenek ama ömürboyu garantilimi bilemicem

Şerif Şentürk

Forum Bağımlısı
Tepki
756
Bisiklet
Scott
@Ercan Bayram

gıantla aynı fabrikada diye üretiliyorsa nasıl aynı kalite oluyor yada jbc yan ürünümü gıantın bide imzanızdaki sözü tamamlayınız (bıraktığınız anda gerilersiniz)

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Giand advanced SL 1650 eu civarında satılacak burada. Aynı paraya Scott da alınabiliyor. Yukardaki Specialized ise maşası ile 3000 eu civarında galiba :)

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
@raven1442

Evet fiyat S-Works için o seviyede fakar içerisinde şunlar var;

200gr lık Özel Karbon sele borusu
1350gr lık Terralogic Amortisör (Şaft ve taç kısmı karbondan) Fox F32 serisi ve 2006 SID WC nin en iyi özelliklerinin birleşerek oluşturduğu hafiflik sağlamlık ve teknoloji...

Yani böyle bakarsak sırf amortisörün bile 900-1000€ arası bir değerde olacağını düşünebilirsiniz SID ve FOX a bakarak.

Sele borusu ise 225€ şuanki Türkiye satışı...

Bu durumda Specialized kadroda aynı fiyatlara geliyor... Tek negatif kısmı ilk alım maliyeti.

kazıma

Forum Demirbaşı
Tepki
65
bu karbon kadrolar gerçekten ağırlık olarak çok iyi bende ilerde karbon kadroya geçmek istiyorum benim hayelimde corratec in Carbon-Alloy-Composite (CA+) olarak üretilen kadrosu var bana tasarım olarak hepsinden güzel geliyor yani karbon kadro aldım mı bunu almak isterdim diğerleri sanki daha çelimsiz gibi:) geliyor bu kadronun satisi olmadığını biliyorum ama temin etme imkanı olabilir mi?
birde bu kadronun orta boyunun ağırlık olarak 1250gr olduğu nette yazıyodu kadronunda Carbon-Alloy-Composite (CA+) böyle bir yapıya sahip olduğu halde sizce hafif midir? bence tam hafiflik ve rijitlik olarak en iyisi diye düşünüyorum fikirleriniz paylasırsanız sevinirm
işte kodro
(link)
[URL=http://g.imageshack.us/img266/yeniresim