Karbon kadrodan çıt sesi gelmesi

Ertuğrul Mengi

Daimi Üye
Tepki
238
Bisiklet
Merida
Geçen sene benimde başıma geldi, 2 hafta boyunca aradım ve buldum. Sorun; bir vida ile kadroya monte edilmiş arka frene giden spirale klavuzluk yapan plastik parça. Artık sinirimden ve mutluluğumdan ağlayacaktım sesi yokettiğimde. Bu çıt sesi için bir ana konu açıp tüm olasılıkları yazmak lazım, iyi hâyır duası alırız :)

Scudo

meseduzu

Forum Bağımlısı
Tepki
342
Bisiklet
b'Twin
beninde gidonu sağa veya sola çevirdiğim zaman ellerime tık tık vurma oluyor. yani bişey bir yere takılıyor kurtuluyor o anki titreşim elciklerden elime yansıyor. gidona yüklenerek sağa veya sola çevirdiğimde, boşda havada çevirdiğim zaman bişi yok gidona yüklenince oluyor. tekeri söktüm vidaları kontrol ettim yok en sonunda furç takımını söktüm bakım yaptım ses gitti rulmanların içinde pislik vardı galiba. bunuda deftere yazabilirsiniz. :)

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Tepki
1
İsim
Ertuğrul
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba ,
Bende de aynı sorun var pedal çevirirken sanki bilya dağılmış gibi ses geliyor du tamirciye gittim pedalı değişti orta göbeği soktu tüm parçaları soktu en son aleminyum kadroda çatlak vardır dedi ama görünen birşey yok garanti de yok kaldık ortada

• Beğen

alisirin

Aktif Üye
Tepki
213
İsim
ali
Bisiklet
Scott
Pedaldan geldiği zannedilen sesler bazen alakasız yerlerden gelebiliyor. Ben bariz pedaldan geldiğini düşündüğüm sesi gidon bağlantılarını sıkarak çözmüştüm:) Genel bir bakım yapın bence bütün bağlantı bölgelerine.

• Beğen

yavuzkosar

Kendi halinde bir yaşayan.
Tepki
3.122
İsim
Yavuz
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bugun bende de başladı bu ses olayı bi bakıma götürecektim bakalım ne çıkacak :)

• Beğen
Tepkiler: :DDD

Kerim BEŞER

Forum Demirbaşı
Tepki
414
Bende yaşadığım tecrübelerle benzer durum sonucunda sorunun arka QR mandalını gevşetip gresleyip tekrar sıktığımda çıt sesi gitmişti.aynakoldan geliyomuş gibi his veriyodu.

yavuzkosar

Kendi halinde bir yaşayan.
Tepki
3.122
İsim
Yavuz
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bende de pedal gevşemiş şimdilik çözüldü.

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.024
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
konunun kadro ile hiçbir alakası yok , ama başlık karbon kadro diye başlıyor.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
ateist adama tüm sureleri okutturur, o derece..

• Beğen
Tepkiler: Kerpetenmelih

onurguler

Üye
Tepki
61
İsim
onur güler
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Merida
Karbon sele borusu ve karbon kadroda, sele kelepçesi gevşek oldumu da ses çıkatıtyor.

• Beğen
Tepkiler: amasseia

ajoleyte

Üye
Tepki
4
İsim
Ajlan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba, bendede pedala yuklenince çıt sesi geliyor oturarak veya ayakta farketmiyor, pedal tam turu atarken ÇIT sesi net duyuluyor.
--Sele borusundan olma olasiligini eledim ayakta yuklenip pedallarkende yapiyor.
--Ucu fazlalik olan vites , fren tellerine baktim biryere carpmiyor.
--Pedallari tutarak ayna kol gobek bosluguna baktim sifir bosluk.

Kadro kulagina baktiricam benim kontrol ettiğim yerlerde boşluk sifir.

İzmirde bu konuya tecrubesi olan teknik servis varsa söylerseniz sevinirim arkadaslar 🤙🏼

• Beğen
Tepkiler: amasseia

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.779
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Karbon sele borusu ve karbon kadroda, sele kelepçesi gevşek oldumu da ses çıkatıtyor.
Karbon farketmeksizin aynı durum alüminyum kadroda da oluyor, 2 gün önce başıma geldi, sorunu bulana kadar akla karayı seçtim.

YagizY

Üye
Tepki
216
İsim
Yağız Yıldırım
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Geçenlerde aynı konudan muzdarip bir forumdaş sesin zincirden geldiğini bulduğunu yazmıştı. Konuyu bir aratın isterseniz.

• Beğen
Tepkiler: ajoleyte

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.068
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
ajoleyte
Ah o çıt çıt sesleri insanı çıldırtan sesler,o kadar çok yerden gelme ihtimali var ki,işin en komik yanı hiç beklemediğin yerden çıkıyor iş.Sele borusu diyorsun,göbekten gelebiliyor,pedaldan sanıyorsun,jant telinin biri gevşemiş oluyor oradan gelebiliyor,en iyisi bir tamirciye uğrayın sesi bulacağım diye uğraşmayın.

BülentBayraktar

Aktif Üye
Tepki
117
Bisiklet
Trek
Aynakolu açmadan boşluk olup olmadiğinı anlayamazsıniz. Benim başıma geldiği gibi, kontrol etmeme rağmen anlayamadım. Bisiklet tamircisi de kontrol etti anlayamadı. Aynakolu açınca küçük bir boşluk olduğu anlaşıldi ve o sinir bozucu çıt sesi kesildi.

• Beğen
Tepkiler: karanbatu

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Aynakolu açmadan boşluk olup olmadiğinı anlayamazsıniz. Benim başıma geldiği gibi, kontrol etmeme rağmen anlayamadım. Bisiklet tamircisi de kontrol etti anlayamadı. Aynakolu açınca küçük bir boşluk olduğu anlaşıldi ve o sinir bozucu çıt sesi kesildi.
Aynakolun neresini açtınız?

BülentBayraktar

Aktif Üye
Tepki
117
Bisiklet
Trek
Neresi söküldü?
Aynakol sökülünce göbeğin boşluğu alındı. Anlamadim ki dalga mi geçiyorsun? Bende güvendiğim tamirci var ona götürdüm o halletti. Bu konuda ilgili yerlerde sayısız video var, göbek boşluğunun alındığı. Sorunu olan arkadaş da kendisi yapmayacak, tamirci tavsiyesi istemiş.

• Beğen
Tepkiler: ajoleyte