Karbon kadrodaki ses

Gökhan Kutluer

Daimi Üye
Tepki
691
Bisiklet
Diğer
Merhaba arkadaşlar,

Karbon kadro bisikletimden son günlerde periyodik olmayan, yani sebebinin neye dayandığını tam olarak bilmediğim bir ses geliyor.

Çıtırdamaya benzeyen bir ses ancak bisiklete binmediğim esnada gelmiyor. Yani bisikleti sarstığımda, salladığımda, lastiklerin üstünde sektirdiğimde, ileri gerip yapıp frenlerini sertçe sıktığımda vb. hareketlerle zorladığımda bu ses gelmiyor. Sesi biraz daha tarif etmek gerekirse, fren vites kablolarını sertçe birbirine vurduğunuzda veya kadroya sertçe değdiğinde çıkan sese biraz benzediğini söyleyebilirim. Ancak sürerken dikkat ediyorum, kabloların sarsılması sonucu bu ses çıkmıyor. Ya da kadronun içinde kalan kısmından geliyor olabilir mi?

Pedallardan gelmiyor. Aynakoldan da geldiğini sanmıyor çünkü sesi bisiklete binerken yakın ve net duyuyorum. Bir kazadan sonra gidonum yamulmuştu. Acaba furç yatağında bir sorun olmuş olabilir mi? Nasıl giderilir? Ya da sele borusu, kelepçesi veya selenin monte edildiği noktalarda mı bir sıkıntı vardır? Nasıl giderilir?

Yardımcı olmanızı rica ediyorum.

Scudo

biker_boy

Üye
Tepki
53
Gökhan bey ; bir tahmin de bulunayım. Genellikle parçaların birleşim-sele kelepçesi bölgesi veya gidon boğazı bağlantıları gibi noktalardaki gevşeme ya da pislenmeler neden oluyor. İsterseniz kontrol edin.

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
Bisikleti bir guzel temizleyin.detaylıca.daha sonra bisikleti yaglayin.ozellikle kadro uzerinde fren ve vites kablolarinin gectigi yuvalar(sanirim adaptor deniyor) o bolumlere dikkat edin.ben de baslarda ses furstan geliyor sanmistim eski kadromda.sonra sorun orada cikti.muhtemelen o tip bir problem vardir...

Ekrem Yılmaztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
477
Bisiklet
Cube
Bende tarif ettiğiniz sese yakın bir sesi çukura girdikten sonra tellerin birinin gevşemesi sonucunda yaşamıştım .görünürde birşey yoktu ama dediğiniz gibi zıplatınca falan o titreşimi duyuyordum kontrol edebilirsiniz

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Kutluer

Ahmet SARI

Daimi Üye
Tepki
220
Gökhan bey,

(Alıntıdır)
(link)

Bisiskletimden sürekli bir yerinden çıtırtı gelmeye başlamıştı. Nereden geldiğini anlamakta zorluk çekiyordum ki, kablo ucundaki bir parçanın yerinden çıkıp, kabloların ucu açıkta kaldığı için, her hareketimde sinir bozucu bir ses yapıyordu. Böyle bir şey olabilir mi?

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Kutluer

Gökhan Kutluer

Daimi Üye
Tepki
691
Bisiklet
Diğer
Hepinize tek tek teşekkür ederim.

Bir sürü bisikletçi dolaştıktan sonra sorunu ne hikmetse kendim çözdüm.

2 yerden ses geliyor: Biri kabloların kadroya girip çıktığı yerden, yeniden kablolama yapılacak; ikincisi ise, selenin sele borusuna monte olduğu yerdeki parçaların birinden. Seleyi söküp tekrar takacağım.

Bundan sonra durumun ne olduğunu tekrar bildireceğim.