Karbon kadro için gres yağı

mehmetbeyy

Aktif Üye
Tepki
48
merhaba, karbon kadro bisikletim için, özellikle orta göbek, gres yağı almak amacıyla araştırma yaparken, iki çeşit gres yağı arasında kaldım, ritchey 5 ml ve 80 ml, gres yağlarında çeşitli numaralandırmalar var ancak hangi numara hangi parçlara iyi olur bulamadım, numaralarla ilgili açıklama çok yok, ritchey gres yağlarının 05-301-105 ve 05-301-108 şeklinde numaraları. shimanonunda gres yağları var ancak karbon parçalar için olduğuna dair bir ibare göremedim, sizin öneri ve tavsiyelerinizi bekliyorum ve şimdiden çok teşekkür ediyorum zaman ayırdığınız için.

• Beğen
Tepkiler: Kırmızı At
Scudo

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
5.756
Bisiklet
Scott
Mesajınızda bahsi geçen Ritchey karbon gresinin kullanım amacı yağlama sağlamak değildir; karbon-fiberden mamul bileşenlerin montajında, daha iyi tutunma sağlamak için kullanılır.

Karbon-fiberden mamul bileşenlerin montajını yaparken belli kurallara uymak gerekiyor. Örneğin karbon-fiber bir gidonu, gidon boğazına takarken, vidaların belirli tork değerlerine göre sıkılması lazım. Gidonlar için bu değer genellikle 5 nm'dir. İşte burada karbon gres devreye girer. Gidonla gidon boğazının birleşim yerlerine karbon gres sürersiniz, böylece vidaları 5 nm sıksanız bile iki bileşenin birbirine daha kuvvetli şekilde tutunmasını sağlarsınız.

Karbon kadronuzdaki orta göbeği ve aynakol milini yağlamak için lityum bazlı, su itici özelliği yüksek herhangi bir gres kullanmanız yeterlidir. Lityum bazlı gresler genelde sarı renkte olurlar ve piyasada "sarı gres" adıyla da satılırlar. Ben size, kendi bisikletimin maşa şaft borusunu, furç takımını ve orta göbek / aynakol milini yağlamak için kullandığım SKF Rulman Gresi'ni tavsiye edebilirim.

mehmetbeyy

Aktif Üye
Tepki
48
@Mehmet Altuğ çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için, tavsiye ettiğiniz ürünü alabileceğim bir internet adresi verebilirmisiniz, biraz araştırdım 2-3 çeşidi var söylediğiniz markanın

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
5.756
Bisiklet
Scott
Internet üzerinden satışı var mı bilmiyorum. Ben hırdavatçılardan temin etmiştim. Yaşadığınız yerdeki hırdavat malzemesi satan dükkanlara sorabilirsiniz.

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
492
Bisiklet
Scott
Sele borusu. gidon- gidon boğazı bağlantısında ben bunu kullanıyorum . İlk bakışta pahallı gibi gelmekle beraber Çok az kullanmak gerektiğinden yıllarca yetebilir. Tacx Carbon Assembly Compound | Chain Reaction Cycles

Bisikletin kullanım kılavuzunda Sele borusu kelepçesi tork 4 Nm geçmeyecek şekilde sıkılması tavsiye edilmiş olmakla birlikte bu kadar az sıkışmaya rağmen hiç kayma yapmıyor. Doğal olarak fazla çizik de oluşmadı.

Orta göbek vs de gres olarakta
kullanıyorum.

tolga akyol

Forum Demirbaşı
Tepki
463
Bisiklet
KTM
Ben Sele borusuna flan hiçbir şey sürmedim. Zararı olur mu?

mehmetbeyy

Aktif Üye
Tepki
48
İnternette araştırırken denk gelmiştim, sele borusunun kadroyla kaynaması veya diğer parçaların birbiriyle kaynaması olayı varmış, o konuda bilgisi olan varsa paylaşırsa çok memnun olurum

Tepki
2
İsim
mert yiğit
Bisiklet
Lapierre
ben hiçbiyerde karbon gresi bulamıyorum yardım ederseniz sevinirim

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.464
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Karbon gresi...Hiç duymamıştım, normal gres karbona zarar mı veriyor?

bonder76

Daimi Üye
Tepki
709
İsim
Bumin
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu bağlamda ben de birşey danışmak isterim. Gres yerine pedal veya sele monte ederken vazelin yada el kremi kullansak işe yarar mı?

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Aybek Cihan

Forum Bağımsızı
Tepki
2.541
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
  • Beğen
Tepkiler: HakanAydn

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.464
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Aybek Cihan rengi nedir?
Screenshot_20200609-221855.png

Bendeki karbon olsa bunu denerdim kesin..😁

Aybek Cihan

Forum Bağımsızı
Tepki
2.541
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@HakanAydn Rengi markadan markaya değişebilir. Park Tool'unki mavi sanırım. Bendeki gibi cam rengi olanlar var.

• Beğen
Tepkiler: HakanAydn

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
5.756
Bisiklet
Scott
@Aybek Cihan Bu pasta/macun, bir yağ türevi değildir. Kullanım amacı, yüzeydeki sürtünmeyi arttırmaktır.

Karbon parçaların montajında, bu tür pasta/macunların alternatifi olarak kullanabileceğiniz, çok kolay bulunan ve ucuz bir madde var: Saç jölesi. Deneyin, işe yarıyor.

Aybek Cihan

Forum Bağımsızı
Tepki
2.541
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Mehmet Altuğ Alışkanlık, herkes karbon yağı dediği için ben de öyle diyorum. Macun olduğunun ve işlevinin farkındayım. Jöle önerisi çok iyi.

Yukarı Alt