karbon kadro aliminyum kadro

yarıscı

Aktif Üye
Tepki
42
arkadaşlar öncelikle merhaba herkese ben bisiklet alıcam karbon yada aliminyum bu konu hakında görüşlerinizi almak istiyorum karbon ile aliminyum arasında ne fark var yani salamlık ve kulanışlık açısından bunu merak ediyorum hangisini tercih etmeliyim acaba

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Karbon sağdece yarış performansı için üretilmiş olan özel hafif esnemez kadrolar. Alüminyum ise antremada yarışda ve her koşulda korkmadan kulanabilceğin malzeme, ama Scandium tavsiye ederim:)

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
"Yarışçı" eğer ki forumda biraz araştırma yaparsan bu konu hakkında uzun ve faydalı bir çok tartışma bulabilirsin ;).

yarıscı

Aktif Üye
Tepki
42
teşekür ederim fakat yeni üye oldum internete gezerken buldum burayı baya güzel bir site şimdi bu bilgiyi hangi bölümde bulabilirim hangi acaba:?

yarıscı

Aktif Üye
Tepki
42
acilen bu bilgiye ihtiyacım var yarın full karbon kadro ve full karbon maşa olan bir bisiklet var onu gidip almayı düşünüyorum ama milet aliminyum al diyip kafamı karıştırıyorlar o yüzden acilen bilgi ve tecrübesi olanların bilgilerine ihtiyacım var

Eaworkz

Forum Bağımlısı
Tepki
1.561
(link)

Aradıgın konu sanırım bu.Burada bahsedilmiş karbon kadrolardan...

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
İlk öne bu konu bütçenle alakalı yani 500€ ya bisiklet alacaksan zaten karbon kadrolu bir bisiklet alamassın..Şuan piyasada karbon kadrolu bisikletler 2000$ civarından başlıyorlar...

Onun dışında karbon kadrolarda çeşit çeşit ve kalite kalite yani bütün karbon kadrolar birbirinin aynı değil, yani sadece karbon olsun demek içinde alınacak kadro var gerçekten ben karbon kadroyum paramın her damlasını hak ederim diyen çok kaliteli kadrolarda var.( Marka bilerek vermiyorum kötüleme yada övgü olarak görülmesin diye)

Aluminyum kadrolar uygun fiyatlı ama uygun fiyatlarına göre hafif kadrolardır ve gayette sağlamdırlar. Fakat alu kadrolar metal yapıları gereğince hafifledikçe inceliyor ve inceldikçe rigitlik (esnemezlik) miktarları azalıyor. Bir kadro ne kadar esnemez ise pedala basarken harcadığınız güç o oranda yola aktarılır yani güç kaybınız azalır bunun yanında ani yüklenmelerdeki ataklığınız artar çünkü bisiklet gereksiz yere gücü emmez ve tekerleklere aktarır. 200€ gibi fiyatlara kadrolar olduğu gibi 900€ hatta 1300€ gibi fiyatlara çok kaliteli hafif ama esnemezliklerindende ödün vermemiş kadrolar mevcuttur...

Onun dışında karbon ile aluminyum arasında yer alan Scandium ve Zirkonyum gibi seçeneklerde mevcut. Zirkonyum alu.'nun farklı bir alaşımıdır ve alu kadrolarla aynı ağırlıklarda olmasına rağmen içindeki zirkonyum elementi sayende esnemezliği arttırılmıştır. Scandium ise zirkonyuma göre daha hafif ama genede onun kadar esnemez bir kadro malzemesidir...Bu iki malzemede kullanıldıkları kadrolar üretim alanları içerisinde kullanıldıkları sürece alu. kadrolara göre çok daha sağlamdırlar...

Karbon kadrolaar bu malzemelere göre daha farklı bir yapıda olup esnemezlik açısıdan en yüksek seviyededirler.Tabi bu kadronun üretim şekli üretim tekniği ilede alakalıdır. Ayrıca karbon malzeme reçine lif ve bazı malzeme karışımlarından oluştuğu ve üretim aşamasında fire oranı yüksek olduğu için fiyatları yüksek ve sağlamlık üretim kalitesi sağlamlıkla çok yakından alakalıdır.Yani sadece karbon olsun diye üretilmiş bir çok karbon kadronun kırık resimleri bulunabilirken gerçekten kaliteli üretilmiş markalı karbon kadroların kırık resimleri çok uç noktalar yada araba kazası felan olmadıkça belki 5000-10000 de bir görülür. Yani karbon kadrolar alu kadrolara göre daha sağlam, daha esnemez ve metal yorgunluna uğramadıkları için daha uzun ömürlüdürler...
ama dediğim gibi bütün artı özellikler kadronun üretimiyle doğrudan orantılı olup
markadan markaya farklılık gösterirler...

Bunlar ışığında gerçekten iyi bir bütçen yoksa orta sınıf alu, daha iyi bişey için scandium yada zirkonyum bakabilirsin.Ama gerçekten 2000€ gibi bütçelere çıkmayı düşünüyosan bence gerçekten kaliteli karbon kadrolu bisikletler bulabilirsin...

• Beğen
Tepkiler: Fatih Buzgan

burgazz

Forum Bağımlısı
Tepki
324
eline saglık tam bır basyazı olmus bende benım pislet nıcın hamur gıbı gıdıyor dıyordum:D

yarıscı

Aktif Üye
Tepki
42
arkadaş süpersin ben bisiklet alıyorum yani bisiklet 2 el satan milli bir yol yarışcısı bisikletçi kendisi bisikleti geçen sene balkan turundan aldı bende biliyorum ordan aldığını ve bisikletin markasını hiç duymadım macar malı campangolo daytona malzemeli bisiklet fransa bisiklet turunda yedek bisikletmiş üstünde yazıları ile var yani ama genede kakarsızım sabah gidip alıcam kararsız karasız galiba çok teşekür ederim ilgilendiğiniz için saolun

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Malzemesi Campagnolo ise karbon kadrolu bir yol bisikleti için fena sayılmayacak bir rakam... Yol bisikleti kadroları genelde MTB lere göre daha pahalı olduğunu düşünürsek fiyat iyi sen markayı söyle belki biliriz yani...

yarıscı

Aktif Üye
Tepki
42
markasını unutum macar malı yarın alınca resmini çekip koyucam malzemelri camangolo daytona teşekür ederim çağrı kardeş

burgazz

Forum Bağımlısı
Tepki
324
yaw campy daytona hıc duymadım ben bı sıtesıne bı bak ıstersen yol malzemelerınde o ısımde bır grubu yok sanırım sımdı bende bakacam

burgazz

Forum Bağımlısı
Tepki
324
2000-2001 yıllarında uretılmıs simdılerde chorus adıyla uretılıyormus recordun bır alt modelı ıyı dır herhalde

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Burgaz ben de 2002'den itibaren Centaur adı ile üretildiğini öğrendim yabancı forumlardan. Chorus olduğuna emin misin?

burgazz

Forum Bağımlısı
Tepki
324
halıl haklısın centaur mus.ufak bır goz yanılması malum gec vakıt:p
yalnız campy ıse ıyıdırde parcada problem yassayabılırsın

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Özellikle kaset dişlilerin Shimano ile uyumlu olmaması gerçekten Türkiye şartları için kötü bir durum. Gerçi herkes Campy malzeme için Shimano'dan çok daha uzun ömürlü diyor ama... Bilinmez tabi şehir efsanesi olabilir :).

Ahmet Gökdere

Forum Bağımlısı
Tepki
2.494
@yarıscı
kardeş sanki seni tanıyo gibiyim hiç tour de frans da bulundun mu teşekküler tarzın güzel