Karabük Aladağ'da Mangal Keyfi

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Tuncer Bayık tarafından paylaşıldı.

 1. Tuncer Bayık

  Tuncer Bayık Kıdemli Üye

  Kayıt:
  23 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  330
  Beğeniler:
  320
  Şehir:
  SİVAS
  Seviye:
  Üzerimize düşen miskinliği atma zamanı gelmişti. Sıkılmıştım artık ve bu pazar mutlaka biryerlere gitmeliydik :( . KARBİS ekibi tek tek arandı ama nafile.Kimi 15 tatili fırsat bilmiş ve memleketlerine gitmiş,kimisi haftasonu imtihanları var,kimisi karne şovu sonucu evden ültümatom almış,kimi de Pazar için birikmiş işleri bahane ediyor :boese157: . Uzun lafın kısası ekip darmadağın olmuş. Cuma günü iş yerimde yoğun iş vardı.Bu işlerin içinde telefon trafiği yaşarken gelen bir telefonu yine bir iş telefonu olarak açtım ama pazar günleri diyor,tur diyor,gezi diyor,gençlik spor diyor.Cümlelerini sürdürürken ortalarında ancak kafam toplanıp bisiklete çark edebildi. İsterse bu pazar gelebileceğini söyledim. Sonradan tanışıp konuşmalarımızdan anladım ki, İsmail kardeşim de uzun yol sevdalılarındanmış ve kafasına göre kimse olmadığından yakın mesafelerde yalnız takılırmış.
  [​IMG]
  [​IMG]

  İsmail kardeşim de bu pazarki mangallı gezi ile ekibimize katılmış oldu. Sonunda yerini buldun,hoş geldin aramıza İsmail. Bize göre en kısa gezilerimizdendi (40km-10kmsi 260dan 910 rakıma tırmanış) ama kendisine göre rekorunu kırmış. Sen bizimle daha nice rekorlar kıracaksın inşallah İsmail.
  Gelelim geziye: Gezi bir hafta öncesinden ayarlanmıştı.Aladağda kurulu Güneşli Köyü’nden olan esnaf ağabeymiz Tornacı Mahmut Usta bizi bekleyecekti ve mangal sözü vardı. Program hazırdı.

  [​IMG]
  [​IMG]

  Ama gel gelelim ekip yoktu ortada. İsmail’in de geleceğini pek ummuyorum.Pazar günü Gençlik Spor’un önünde 10’da buluşacaktık.Biraz da erken gitmişim. Bekler dolanırken, Karabüklünün kasklı-gözlüklü filan bir bisikletli görmeye alışık olmadığı bakışlardan seziliyordu. Havanın önceki günkü güzelliği kalmamış,yerini soğuk ve puslu bir havaya bırakmıştı.Normalde bırak bisiklete binmeyi,dışarı çıkmak bile akıl karı değildi. Hadi ben bu işin manyağıyım dedim :D . Belliydi ama İsmail akıllıydı ve gelmeyecekti. Gitme az daha bekle.Ya geç kalmışsa ve gelirse.İyi de yapmışım.Yarım saat gecikme işte ekibimizin yeni elemanı İsmail. “Hani nerde ekibin gerisi!” diye düşündüğünü seziyorum. Tanıştık ve sonra kendisine bir kask ayarladık. (böyle durumlar için zulada çok yedek var çaktırmayın) . İsmailim Aladağ’a çıkan yolun başındaki Kayabaşı Mahallesinde ilk rampayı çıkarken “daha çok varmı?” demeye başladı. Ancak sonraları o sorunun yorgunluktan kaynaklanmadığını ispatladı . Akören az gerimizde kalmıştı. Ancak Akören’in köpekleri alışılmadık bir tutum sergilemişler ve bize bir “Hav” bile dememişlerdi :bilmiom: . Hiç üzülmedik tabi ki.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Rakım yükseldikçe ufak ufak kar parçaları yerini yol kenarlarında geniş kar görüntülerine bırakıyordu.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG][/URL
  [​IMG]


  Saat 12’yi geçmiş ve biz, soğuk ve karlı tepelerde 770m rakıma ulaşmıştık. Bu arada yol tamamen asfalt ve geniş. Ama benim için bisikletten inme zamanı. Hazırladığım çivili lastikleri takmadığıma çok pişman oluyorum .Çünkü o noktadan sonra yol tamamen buz kaplı. Yer yer yumuşamış olsa da hızımızı kesmeye gücü yetmeyen rampa yanına buzu müttefik almış bizi engellemeye çalışıyordu. Tam tepeye vardığımızda rakım 990 olmuştu. Tam tepeye KARBİS’in bayrağını diktikten sonra ( Yalan! Daha öyle bir bayrak yok. Tepeye bayrak dikmek lafın gelişi) iniş için kendimizi hazırladık. Ve o da ne! :003: Tepenin arkası, yani inişte bir parça bile kar ve buz yok ...
  Demiyeceksin hemen! :( İnişin hazzına ve gazına kapılmış giderken birden fark ettiğim buzlanmaya girmeden durabilmek için uğraştımsa da ancak buza hızım azalmış olarak daldım . Üç beş sallanma ve hasarsız ve güzel bir düşüş. Ben düşmedim valla bisiklet düştü! Bisikletin suçu. Duramadı ayakta! Ondan sonrası ufak buzlanmalar ve kontrollü inişimiz, haydaaa.Yol ikiye ayrıldı. Nerden gidecez şimdi? Mahmut Usta’ya telefon edelim bakalım.Cevap geldi:”Aşaadan gel aşaadan.Kadıköy var.İnince aykırı gel ööle.” Anladıysam arap olayım. Arap olmadım ama zenci olacam galiba. Aşağıya hangisi gidiyor diye bakıp girdik birine. Sürekli iniyoruz.Madem inecektik niye çıktık onca buzlu rampayı! Bu işin cilvesidir deyip inmeye devam ediyor bir yandan da “amma da çıkmışız yav” diye düşünüyoruz. Sonunda Kadıköy’e geliyoruz. Bu İstanbulluların bildiği Kadıköy değil. Harbi,esas bir köy, KadıKöy. Ve yol gösterici tabela bize “aykırı” gitmenin anlamını gösteriyor. Güneşli Köy’ü yolu aşağıdan geldiğimiz tarafa yöneliyor.Tabelanın olduğu yol ağzında ağaç kökünden yapılmış heykel dikkatimizi çekiyor.

  [URL=http://imageshack.us][IMG]http://img264.imageshack.us/img264/50/25012009031gf5.jpg

  [​IMG]

  Bir resim daha alıp devam ediyoruz asıl hedefimize. İşte köy işte tabela.

  [​IMG]
  [​IMG]

  Ve işte garip garip bakan iki-üç köylü! Sonradan öğreniyoruz ki onlar köy nüfusunun yarısını oluşturuyormuş! Mahmut Usta’nın adını verince hemen ısınıyorlar bize.Yolu tarif ediyorlar. Kısa bir sohbetten sonra yukarı çıkan yoldan “aykırı” gidiyoruz. Mahmut Usta kapının önünde mangalı kurmuş bizi beklerken buluyoruz.
  İçeride de sıcak sobanın bizi beklediğini öğrenmemiz bize en büyük ödül oluyor. Biz sobanın başında ıslak üstümüzü kuruturken dışarıda mangal közünü bulmuş, balık ve tavuğa hazırım diyordu. Biz de yardımımızı esirgemiyoruz ve olaya el atıyoruz.

  Altımız kuru,karnımız da tok olduktan sonra bu pedalize bebekler daha ne ister :04: . ÇAY! Mangal keyfini çay ve sohbeti ile tamamladıktan sonra hava kararmaya başladığını belli etmekteydi. Karanlığa kalmayalım dedik ama Karabük’e girişimizle güneş de batmış olacaktı.

  [​IMG]
  [​IMG]

  Köyden farklı bir yoldan indik.10 km iniş.Ama köy yolları olduğundan ve kısmen buzlu olduğundan riskli bir iniş. Bir 10km de düzden sonra Karabük’teyiz. Şehrin öbür ucuna varıp çıktığımızda olmazsa olmazlardan biri başımıza geldi. Kazasız belasız varaydık ne olurdu yani! İsmail’in arka aktarıcısı somundan kurtulmuş ve gerisi malum. ”İsmail yanında 14 anahtar var mı? ” . İsmail’de lüzumlu lüzumsuz alyan takımının tamamı mevcut. Ama asıl tekerini sökecek anahtar yok! Acemilik. Öğrenecek. Böyle tecrübe ediniliyor bu işler. Gece karanlığı olmuş ve yağmur yağmakta ve ben İsmailin en büyük alyanını çekiç gibi kullanarak aktarıcıyı ayrıldığı somunun arasına vurarak sokmaya çalışıyorum. :( Ama nafile. Bir 14 anahtar olsa işlem tamam ama olmayınca olmuyor.Neyse ki yol yardımı alabileceği bir tanıdığı bir telefon ötede imiş. Yol yardımı tanıdığı geldi ve İsmail ve teçhizatsız bisikletiyle vedalaşarak minibüsle gözden kayboldular. Ben de eve tabi. İsmail’in teçhizatsız bisikletinin ona yaşattığı (bir de üzerine hiçbirşey giymemiş, üşüdü ve ıslandı haliyle) sıkıntılar hariç iyi bir antenman gezisi oldu. ( o havada yapılan geziye de başka isim verilemez heralde! )
  Haftaya ekibin toplanmasını ümit ediyorum. Daha kalabalık bir pazar gezisi yaparız umarım. :in:
   
 2. omerkabul

  omerkabul Aktif Üye

  Kayıt:
  21 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  153
  Beğeniler:
  137
  Şehir:
  karabük
  Seviye:
  güzel olmuşş tuncer beyy::) :) kıskandım vallaa ayrıca h g ismail kardeş aramızaa benim terciğim zonguldak istakameti tuncer bey biliyo bu sene plan lar varr izmir antalya gidecezz inş aramızaa sende gelirsinnn:in: ömer kabul,
   
 3. Kemal Tecimen

  Kemal Tecimen Kıdemli Üye

  Kayıt:
  3 Aralık 2005
  Mesajlar:
  327
  Beğeniler:
  318
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  karda kışta keyifli gezi finalde mangal keyfide bir okadar güzel ayaklarınıza sağlık


  kemal tecimen
   
  Tuncer Bayık bunu beğendi.
 4. Tolga Gürgün

  Tolga Gürgün Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Aralık 2005
  Mesajlar:
  1.725
  Beğeniler:
  2.385
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Tuncer Bey ,

  Paylaşım için çok teşekkürler . Bacaklarınıza kuvvet , afiyet olsun :)

  Selamlar,
  Tolga Gürgün
   
 5. felis911

  felis911 Bisikletkolik

  Kayıt:
  17 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.368
  Beğeniler:
  918
  Şehir:
  ce
  Seviye:
  afiyet olsun güzel gezi olmuş paylaşım için teşekkürler
   
 6. Sedona_Royal

  Sedona_Royal Aktif Üye

  Kayıt:
  18 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  180
  Beğeniler:
  142
  Şehir:
  İstanbul-Beylikdüzü
  Seviye:
  Çok güzel bir gezi yapmışsınız. Temiz oksijeni bol bir gezi olmuş anlaşılan :)
   
 7. teampasha

  teampasha Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  439
  Beğeniler:
  236
  Şehir:
  Adana
  Seviye:
  magalda parkurda süper, özellikle son karedeki yol müttiş. orada olmak isterdim. elinize sağlık
   
 8. huseyin kılıc

  huseyin kılıc Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  14 Haziran 2008
  Mesajlar:
  687
  Beğeniler:
  267
  Şehir:
  Adana_Malatya
  Seviye:
  paşa abiye katılıyorum çok güzel :)
   
  teampasha bunu beğendi.
 9. Ziya Yurdakul

  Ziya Yurdakul Kıdemli Üye

  Kayıt:
  15 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  360
  Beğeniler:
  136
  Şehir:
  Karabük
  Seviye:
  örencinin zor durumda kalıpda bisiklete binememesi...çok üzüldüm gelemedim!ama istiparat sonsuz aladağa tırmanırken gören akrabalarımda haber aldım.bidahaki bensiz gezişinizde durup ziya nerde diye hesap soracak.ayrıca bize keltepeye cıkmayı teklif etti tepede mangal.1999 metre:Dkolay deil denemeye varmıyız?
   
 10. Ziya Yurdakul

  Ziya Yurdakul Kıdemli Üye

  Kayıt:
  15 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  360
  Beğeniler:
  136
  Şehir:
  Karabük
  Seviye:
  karabük gezilerine ilgi az foto makinası lazım bi iki tane daha
   
 11. hakın

  hakın Aktif Üye

  Kayıt:
  21 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  101
  Beğeniler:
  71
  Şehir:
  İZMİR
  Seviye:
  tuncer abi geldim :)) gezilere devam.. ziya bende makine var merak etme ;)
  ayrıca ismail aramıza hoşgeldin ;)
   
 12. Berkay Mestan

  Berkay Mestan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  22 Aralık 2008
  Mesajlar:
  248
  Beğeniler:
  81
  Şehir:
  Bursa
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  güsel bi tur olmuş gerçektende son karedeki yol harika :)
   
  Tuncer Bayık bunu beğendi.
 13. irfancan

  irfancan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  10 Kasım 2007
  Mesajlar:
  559
  Beğeniler:
  696
  Şehir:
  söke
  Seviye:
  Bir kaç karede olsa harika yerler olduğu belli,teşekkürler.
   
 14. #14
  Tuncer Bayık

  Tuncer Bayık Kıdemli Üye

  Kayıt:
  23 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  330
  Beğeniler:
  320
  Şehir:
  SİVAS
  Seviye:
  Tekekkürler İrfan Beey. Sen oralarda teksin galiba. Aydın'dan başkasını görmedim. Yazın kısmetse Çanakkale İzmir yapacaz. Efes harabelere de uyramayı planlıyoruz. Yakınsan tanışabiliriz. Tertibiz ne de olsa.
   

İlginizi Çekebilir

quads-996.jpg
Bir sabaha karşı makalesinde daha birlikteyiz :D Adeta ince işçilikle yontulmuş bir kuadriseps kası, çoğumuzun hayalidir... Fakat bunu ya profesyonel sporcularda, ya da gerçekten fit durumdaki...
Wind_Tunnel_Drafting_1024x1024.jpg
Merhaba forumdaşlar :) Aslında başlığı "Drag nedir? Yenir mi?" yapmayı düşündüm ama bu bir Drag'a giriş konusu değil, Drag'ın ne olduğunu zaten bilenler için beyin yakan bilgiler içeren bir makale...
upload_2017-2-6_8-48-58.png
Bugüne kadar üzerinde hiç durmadığım bir konudan bahsedeceğim: Antrenman yoğunluğu dağılım modelleri (ingilizce kısaltması TID, yani Training Intensity Distribution). TID nedir, ne işe yarar...