Kar tanelerindeki o muhteşem ve düşündürücü görüntüler

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında stratus tarafından paylaşıldı.

 1. stratus

  stratus Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  30 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  523
  Beğeniler:
  268
  Şehir:
  ist.
  Seviye:
  Allahü teala ne kadar güzel yaratmış;hiçbiri birbirine benzemediği gibi hiçbiri de yere düşerken biribirine değmiyor,teker teker ayrı ayrı yeryüzüne konuyorlar.Tam tersi olsaydı üzerimize çığ yağardı. Ve dünyanın yaratılmasından bu zamana kadar geçen zaman içersinde yağan karların şekilleri de hep farklı olduğu buradan anlaşılıyor. Aklın alamayacağı kadar sayıda kar tanesi ama hiçbiri biribirine benzemiyor ve hepsi de farklı şekillerde...İnsanı çok şaşırtan ve bir o kadar da düşündüren bir durum... İşte o muhteşem görüntüler;

  http://www.samanyoluhaber.com/haber-88274.html
   
  KemalBaloglu bunu beğendi.
 2. MertDokur

  MertDokur Kıdemli Üye

  Kayıt:
  22 Kasım 2007
  Mesajlar:
  273
  Beğeniler:
  214
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  kartaneleri çok güzeldir tabi, bir japon bilim adamının (otomoydu galiba soyadı) yaptığı bir çalışmada var su moleküllerine müzik dinleterek farklı biçimlerde buz kristallerinin oluşma eğilimde olduklarını gösteren. çalışma büyük ölçüde çürütüldü gerçi (araştırma yöntemi geçersizliği) onlarada bakmanızı tavsiye ediyorum ama sanatsal çalışmalar olarak. elvis presley dinleyen buz ile bach dinleyen buz arasındaki farklar ilginç hakkaten : )
  yanlız anlamadığım şey biçimlerinin dünyaya çığ düşmesi ile ne alakası var?
   
 3. #3
  stratus

  stratus Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  30 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  523
  Beğeniler:
  268
  Şehir:
  ist.
  Seviye:
  "yanlız anlamadığım şey biçimlerinin dünyaya çığ düşmesi ile ne alakası var?"

  Biçimleriyle değil,yağma şekliyle alakalı... Kar taneleri yeryüzüne teker teker birbirlerine hiç değmeden inmektedirler.
  Eğer tam tersi olsaydı,havada birleşerek yeryüzüne çok daha büyük kütleler halinde inecekti;sanki çığ düşmüş gibi yani. Mesela gökten kar taneleri yerine birleşerek kar topu haline gelmiş yağan karları düşünün,halimiz nice olurdu o zaman...
   
 4. lepidoptera

  lepidoptera Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Kasım 2007
  Mesajlar:
  461
  Beğeniler:
  479
  Şehir:
  Samsun
  Seviye:
  Kar tanelerinin birbirine değmemesi bir fizik yasasına dayanır. (Coulomb kanunu)Bu yasaya göre aynı yükler birbirini iter ,zıt yükler ise birbirini çeker.Bulutlarda kar taneleri aynı elektrik yüküyle yüklenir ve bunun sonucu olarak birbirlerini iterler.Bu kanun olmasaydı gökyüzünde kar taneleri birleşerek cığ gibi yeryüzüne inerdi.
   
  Spec bunu beğendi.