Kan vermek ve performans

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Merhaba benim aklima bir sey takildi, acaba kan verdigimizde alyuvar sayimiz azaldigi icin dolayli olarak kaslara tasinan oksijen miktari ve uretilen gucte azalir mi?
Yani performansimiz duser mi?
Evet ise eksilen kan hucrelerimizin tekrar uretilmesi ne kadar surer?
Tesekkurler

Scudo

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
Azaldığını bizzat test ettim :) Şirketteki arkadaşımızın babası ameliyata gireceği için kan lazım oldu. Öğlen gibi 1 ünite kan verdim. Gün sonuna kadar vücudumda hiçbir değişiklik yoktu.

İse bisikletle gidip gelirim. 3 KM yolum var. 150 Mt. de rampa. Eve gelene kadar bayağı yoruldum. Bisikleti yukarı çıkardığımda ise gözlerim karardı, kulaklarım tıkandı. Beynim kendisine daha fazla kan gelmesi için vücudumu yatırmaya çalıştı yani.

Ertesi gün herşey normal seyrine dönmüştü.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
En azindan birkac gun yorucu aktivitelere girmemek gerekiyor diye biliyorum. Vücut zaten kisa zamanda kendisini yeniliyor.
Askerde sabah kan vermistik, ogleden sonra bölük olarak bizi 3000 mt techizatli kosuya cikardilar, tum millet dokuldu, cogumuz grip oldu. Kan yenilenene kadar sanirim bagisiklik sistemi de belirli oranda gucsuzlesiyor.

cihangir

Aktif Üye
Tepki
164
İsim
Cihangir
Bisiklet
Scott
(link)

linkte kanın ne kadar zamanda yenilendiğinin cevabı mevcut. onun dışında tabiki güç kaybı kısa bir süre yaşanacaktır.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Normalde alyuvarlarin yani eritrositlerin yari omru 120 gundur , bu demek oluyor ki kemik iliginden hergun eritrositlerin 1/120 si yenileniyor. Aynı zamanda kemik iligi eritrosit yapimini 7 kata kadar artirabiliyor . bunun haricinde vucutta dalakta yedek kan bulunur miktari azdir fakat 100 cc kadar yedek var. Bagisiklik hucrelerinin cesitlerine gore degismekle beraber en onemli denebilecek grup olan notrofillerin yari omru 6-8 saat kadar , yani kan verdikten sonra kaninizin degerlerine baksak bagisiklik hucrelerinizi azalmis olarak bulamayiz bile . toplam kanimizin ortalama olarak 1/12 sini bagis yapiyoruz (450/6000) . bu degerler fizyolojik ve teorik bilgiler yani tam saglikli insanlarda toplumun yuzde 96 sinin uydugu degerler. Pratikte ne oluyor bilmiyorum , kan verdikten sonra bisiklet surmedim hic . teorik olarak sikinti yok gibi gorunuyor . hadi diyelim ki bir seyler olacak , 1 ünite kan hemoglobini 1 birim artirir , erkekteki alt sinir 14 tur. Yani 1 unite kan verince en fazla 13 e duseriz. Buda 1/14 luk performans kaybi yapar (aslinda yapmaz sadece hemoglobin degerine gore performans belirlenmez tabiki ☺)