Kamplı "Uludağ" ( Sarıalan - Çobankaya ) Turu [ 13 - 14.07.10]

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Metin Güler tarafından paylaşıldı.

 1. Metin Güler

  Metin Güler Kıdemli Üye

  Kayıt:
  26 Haziran 2007
  Mesajlar:
  370
  Beğeniler:
  338
  Şehir:
  BURSA
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Herkese merhabalar,

  Forumda gezi paylaşımı yapmayalı hayli uzun zaman olmuştu; 13 Temmuz Salı günü arkadaşım Ömer'le gerçekleştirdiğimiz ve bir gece Sarıalan'da çadır kurup, Uludağ'ı bol bol pedalladığımız bu 2 kişilik gezimizi sizlerle paylaşmak istiyorum..
  (peşin not: okumaktan sıkılan olabilir, arazi parkuru için 2. mesajıma bakınız :) )

  Daha önceden planını yaptığımız ve hafta sonu yağan yağmur dolayısıyla Salı gününe ertelemek zorunda kaldığımız planımızı uygulamak için sabahın altısında, 1 saatlik uykunun ardından kısa bir hazırlık ve kahvaltı yapıp arkadaşımın evine doğru pedallıyorum. 4 kişilik çadırımızın yükünü eşit olacak şekilde zaten tıka basa olan çantalarımıza dağıtıyoruz. Ve teleferiğe doğru başlıyoruz tırmanmaya. ( Evet dağa teleferikle çıkıyoruz. Ben de tamamen kas gücü ile bir tur geçekleştirmekten yanayım ama aşırı yükümüz olduğundan bu yolu kullanmaya mecbur kalıyoruz istemeye istemeye de olsa.) Amaç ilk sefere yetişebilmek. Bu sırada sırtımızdaki bu yükle ve daha o saatte 27 derece olan sıcaklıkta dağa tırmanmanın neredeyse imkansız olduğunu son ana kadar karayoluyla çıkma isteği olan benim kabullenmem hiç de zor olmuyor. Teleferiğe iki bisiklet ve sırtımızdaki çantalara ek olarak yaptığımız market alışverişini de yanımıza alıp çıkıyoruz ve zar zor yerleşiyoruz.

  [​IMG]

  Daha önce hiç kamp deneyimim olmadığını baştan belirteyim fakat işin içinde bisiklet de olunca hiç düşünmüyorum bile kalma konusunu. Bu kampın asıl amacı ileride yapacağımız diğer kamplı turlar öncesi bir ön izleme niteliği taşıması. Eksiklikler, alınacak tedbirler, edinilecek tecrübelerin hepsi gözü karartıp çıktığımız bu gezide belli olacak.
  [​IMG]
  [​IMG]
  25 dakika süren (aktarmalar dahil) sıkış tepiş bir yolculuğun ardından Sarıalan’ a varıp bize gösterilen çadır sahasında, ufak bir keşiften sonra uygun bir yere çadırımızı kurmaya başlıyoruz.
  [​IMG]
  [​IMG]
  Bütün koşturmacaya ve telaşa rağmen çadırımızı kurup yükümüzü atmamızın rahatlığı ile birer keyif çayı hak ettiğimizi düşünüyoruz. Fakat bunu elde etmek o kadar kolay olmayacak. Doğal hayatın gerçekleri ile yüzleşmeye yavaş yavaş başlıyoruz :D Zira haftasonu yağan yağmur etrafta kuru çalı çırpı bırakmamış. Sarıalan’da turistik eşya ve yiyecek satan büfe tarzı bi yerden mangal kömürü bulup başlıyoruz ateşi yeniden keşfetmeye :D.. Dakikalarca cebelleşip yakabildiğimiz ateşteki ilk çayımız uzun uğraş sonucunda hazır. Tadı nasıl mı ? Tabiki berbat :D Acele edip kömürlerin köz olmasını beklemeden suyu ısıtmaya kalkışınca suya is kokusu sinmiş. Ziyan olmasın deyip :D çayla beraber bir kahvaltı yapıyoruz açık havada.
  [​IMG]
  İşte teknoloji harikası ocağımızda çaylarımız sallanırken..

  [​IMG]
  [​IMG]
  tadı ve soğukluğuyla meşhur ayılı çeşmenin önünde hiç eksik olmayan kalabalığın arasında verdiğimiz mola
  [​IMG]
  işte o meşhur kare, fakat bu sefer tam sayılmaz :)
  [​IMG]
  kışın kayakçılarla dolup taşan pistlerde şimdilerde doğa gösterisini sergilemekte..
  [​IMG]
  [​IMG]
  İlk gün için belirlediğimiz rota, Sarıalan’dan Oteller ve Çobankaya üzerinden Bakacak’a gitmek..Bursa’nın çoğu yerinden görülen Bakacak, Uludağ’daki radyo-tv vericilerinin olduğu manazara seyir yeri.
  [​IMG]
  geldiğimizde sisli olan hava biraz olsun açılıyor ve şehri adeta google earth kıvamında önümüze seriyor
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Yolda o kadar çok güzel kare var ki hepsi için durmak istesek geç kalacağız, bu yüzden bir kısmını yolda çekmeye devam ediyorum.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  bisikletim ve küçük zirve aynı karede
  [​IMG]
  bu mevkide genelde atları görebilmek mümkün. tahminimce yılkı atı diye tabir edilen atlar olsa gerek..mutlu bir aile tablosu :)
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Ve çadırımıza döndüğümüzde ~31km yol yapmış oluyoruz.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Artık akşam yemeğimizi hazırlamaya koyuluyoruz, hava kararmadan dışarıda işimiz kalmamalı.Bisikletlerimizi de 4 kişilik çadırımızın diğer iki misafiri kabul edip kontenjanı tamamlıyoruz.
  [​IMG]
  [​IMG]
  yemek sonrası dışarı çıkıp biraz eğlenceli kareler yakalıyoruz :)

  Havanın kararmasıyla çadırımıza giriyoruz ve biraz muhabbet edip bir yandan da yorgunluktan bir an önce uyumak istiyoruz. Bu sırada akşamüstü yanımıza gelen bir dedenin anlattığı olay hakkında düşünüyoruz acaba yaban domuzları bize de bişey yapar mı diye. Sonra dışarıda yemek bırakmadık gelmez herhalde diyerek avutuyoruz kendimizi. Bir ara muhabbet kesiliyor ve uykuya geçiyoruz derken bir sesle tekrar uyanıyorum. Uyku sersemliğiyle önce garip bir kuş sesidir diye düşünürken gelen ayak sesleri ve homurtular yaban domuzunu işaret ediyor. Tedirginlik içinde arkadaşımı uyandırıp uyandırmamayı düşünüyorum ve bir süre sonra sesler kesiliyor. Sonra acaba tekrar gelir mi endişesiyle yine beklemeye başlıyorum. Yaklaşık 1,5 saat sonra tam uyumak üzereyken bu sefer arkadaşım metin kalk yaban domuzları geldi ne yapalım diye soruyor. İkimiz de endişe içinde çadırın içinde oturup sessizce kulak kesiliyoruz. O bekleyiş sırasında acaba ses çıkarsak giderler mi ya da ışık mı yaksak ? Çadıra saldırır mı , nasıl savunuruz kendimizi? diye fikir yürütmeye çalışırken bir yandan da cep telefonumdan internete girip yaban domuzlarından korunmayla ilgili bilgi almaya çalışıyorum fakat çıkan birbirinden endamlı fotoğraflar ve de ümitsiz yorumlara bakıp hayal kırıklığına uğruyoruz.
  Gece boyunca neredeyse eşit zaman aralıklarıyla 3-4 defa çadırımızın etrafını ziyaret edip uykumuza mani oluyorlar. Günün ağarmasıyla dışarısını kolaçan edip nihayet uykuya dalıyoruz. Fakat o stres ve uykusuzluk gezinin can sıkan detayı oluyor.
  Not: gezinin devamı olan 2. gün ve parkur fotoğrafları altta
   
 2. #2
  Metin Güler

  Metin Güler Kıdemli Üye

  Kayıt:
  26 Haziran 2007
  Mesajlar:
  370
  Beğeniler:
  338
  Şehir:
  BURSA
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  11 gibi uyanıp hemen kahvaltı için ateş yakıyoruz. Yemeğimizi yedikten sonra bu 2. ve son günümüzü dünün aksine arazide değerlendirmeye karar veriyoruz.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Önce dereyi geçip yukarıdaki ufak turu yapıyoruz, ardından ise bence Uludağ’daki en güzel parkurlardan biri olan 10 kültürfizik istasyonu bulunan 2,1km lik orman yoluna giriyoruz..Tabi biz istasyonda değil harika patikasındayız..İşte fotoğraflar her şeyi anlatıyor:
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Bu güzel kareleri yakalarken telefonumun şarjı bitiyor ve bundan sonrasını malesef çekemiyorum..
  Çadırımıza gelip dönüş hazırlıklarımıza koyuluyoruz. Dönüş yolunda 3km tırmanmadan sonra eve kadar sürecek olan ~30km lik inişe başlıyoruz.
  Tam inişe geçtiğimiz sırada yolumuzu kesen yaklaşık 7-8 başıboş dağ köpeğinin eşkıyalığı bizi durduruyor. 5-10 dakika bekleyip bir servis minibüsünün arkasına sığınıp o bölgeyi atlatıyoruz. Turun son olumsuz hadisesini de zararsız bir şekilde atlatıyoruz. Gece gerilen sinirlere hiç de iyi gelmiyor tabi aynı tedirginlikle bu uzun inişi tamamlamak..
  İlk kamp maceramızı bu şekilde tamamlıyoruz. Seçtiğim fotoğrafları ve uzun anlatımımı bıkmadan okuduysanız teşekkür ediyorum. Bizim için ilginç bir tecrübe oldu..Gelir gelmez bu yazıyı yazdım fotoğrafları ise sonra dahil edip yayınlayacağım burada..
  Bir daha düşünür müyüm? Daha yeni geldim onu biraz düşünmem gerekecek :D
  İyi forumlar . . .
   
 3. BULUT ÇELİK

  BULUT ÇELİK Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  29 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  460
  Beğeniler:
  181
  Şehir:
  istanbul AVCILAR
  Seviye:
  harika bi tur.:) tebrik ederim :in: fotoğraflara diyecek bişey yok bambaşka bir yer uludağ umarım bir gün bende böyle bir maceraya atılacak cesareti bulurum ;)
   
  Metin Güler bunu beğendi.
 4. Selim Üsel

  Selim Üsel Bisikletkolik

  Kayıt:
  1 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.032
  Beğeniler:
  1.527
  Şehir:
  BURSA
  Seviye:
  Uludağ her zaman bir başka.
  Çok güzel olmuş. Tebrik ederim.
   
  Metin Güler bunu beğendi.
 5. AydınGünaydın

  AydınGünaydın Bisikletkolik

  Kayıt:
  9 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.129
  Beğeniler:
  1.516
  Şehir:
  Erzurum(Aşkale)
  Seviye:
  Fotoğraflar ve anlatım güzeldi.
  Gezinin içinde gibi hissetim.
  Kamp deneyimi yaban domuzundan dolayı tam zevk alamamış olsanızda yine de güzel bir tecrübe olmuştur.
  Ayakalarınıza sağlık. Bol pedallı ve kamplı günler... Saygılar
   
  Metin Güler bunu beğendi.
 6. Taner Rona

  Taner Rona Bisikletkolik

  Kayıt:
  25 Nisan 2009
  Mesajlar:
  1.161
  Beğeniler:
  689
  Şehir:
  Bursa
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  çok güzel bir tur ya ..daha önce denemedim teleferik bisiklet aliyormu ek ücret vb . aliniyormu ...
   
  Metin Güler bunu beğendi.
 7. Orhan Kılıç

  Orhan Kılıç Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Ocak 2010
  Mesajlar:
  1.487
  Beğeniler:
  2.421
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Paylaşımınız için teşekkürler. + Temmuzda Uludağa çıktığımızda sizin kadar şaslı değildik ve Bakacaktan baktığımızda aşağıda ve tepelerde sis tabakası görüşü olumsuz etkiliyordu, özellikle şehri görme konusunda. 7 Ağustosta tekrar ve bu sefer kamplı gideceğiz. Demek ki yaban domuzlarına dikkat etmemiz gerekiyor.
   
  Metin Güler bunu beğendi.
 8. mert aygün

  mert aygün Üye

  Kayıt:
  18 Nisan 2010
  Mesajlar:
  93
  Beğeniler:
  67
  Şehir:
  balıkesir
  Seviye:
  patika güzelmiş
   
 9. Hakan Eşme

  Hakan Eşme Bu muydu Yaşam? Hadi Öyleyse Bir Kez Daha!!!

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  27 Şubat 2008
  Mesajlar:
  1.771
  Beğeniler:
  6.163
  Şehir:
  Keşan
  Adı:
  Hakan EŞME
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Harika bir tur, sıcak bir anlatım, keyifli bir macera.
  Paylaşım için teşekkürler.
   
  Metin Güler bunu beğendi.
 10. Menderes Batmaz

  Menderes Batmaz Üye

  Kayıt:
  13 Nisan 2009
  Mesajlar:
  74
  Beğeniler:
  96
  Şehir:
  BURSA
  Seviye:
  Çok güzel bir gezi olmuş.Ve tabiki deneyim.Tebrikler
   
  Metin Güler bunu beğendi.
 11. #11
  Metin Güler

  Metin Güler Kıdemli Üye

  Kayıt:
  26 Haziran 2007
  Mesajlar:
  370
  Beğeniler:
  338
  Şehir:
  BURSA
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  7 lira normal yolcu ücretinin yanında bisiklet için bir de çocuk bileti kesiyorlar..toplamda 10,5 - 11 liraya denk geliyor.. çıkacak olursanız halk günlerine denk getirmemeye çalışmanızı tavsiye ederim, aşırı kalabalık yüzünden hem sıra bekleyip hem de teleferikte sıkıntı yaşayabilirsiniz..biz normal bir günde gitmemize rağmen iniş ve binişlerde az da olsa sorun yaşadık diyebilirim.
   
  Taner Rona bunu beğendi.
 12. Aydın Akyokus

  Aydın Akyokus Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  8 Aralık 2009
  Mesajlar:
  652
  Beğeniler:
  435
  Şehir:
  ISPARTA
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  paylaşım için teşekkürlerr...
   
  Metin Güler bunu beğendi.
 13. Göksun Özkirişçi

  Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

  Kayıt:
  4 Mart 2010
  Mesajlar:
  1.174
  Beğeniler:
  1.087
  Şehir:
  Gaziantep
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  çok güzel bir gezi yapmışsınız.resimler çok güzel.ayaklarınıza sağlık...
   
  Metin Güler bunu beğendi.
 14. Ali Emrah AYYILDIZ

  Ali Emrah AYYILDIZ Aktif Üye

  Kayıt:
  24 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  165
  Beğeniler:
  95
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  fotolar harika çok güzel tur olmuş
  maaşallah
   
  Metin Güler bunu beğendi.
 15. Deniz Taş

  Deniz Taş Kıdemli Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  242
  Beğeniler:
  193
  Şehir:
  istanbul büyükçekmece
  Bisiklet:
  Dahon
  Seviye:
  Paylaşımın için teşekkürler
  orada olmuş kadar olduk ayağınıza sağlık
   
  Metin Güler bunu beğendi.
 16. Ahmet Salih Özenir

  Ahmet Salih Özenir Onursal Üye

  Kayıt:
  8 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.105
  Beğeniler:
  3.821
  Şehir:
  Mersin
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Arkadaşlar, kutlarım sizleri. Tecrübesiz olmanıza rağmen zorlu bir doğada kamp yapmışsınız, zira pek rahat bırakmamış ziyaretçileriniz... :) Fotoğraflar ve anlatımınız da çok güzel. :in:
   
  Metin Güler bunu beğendi.