Kalpiye deneyimim

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
Spd pedal ve ayakkabı çok maliyetli geldiği için, bu işe kalpiyeyle başlayayım dedim. Ağırlık olarak fazla ağır gelmedi bana hassas tartım yok, sert plastikten yapılmış zaten, tanesi 100 gr civarı vardır yoktur. Şekil şemal olarak bundan ibaret. İlk deneyimimi 25 km lik bir sürüşle gerçekleştirdim. Pedalı yukarı çekmek inanılmazdı diyebilirim, ciddi bir hızlanma güç artışı vardı. Özelliklede 2 bacağımda aynı açıda silindir gibi çalışıyordu. Her neyse kendimi kaptırdım ayaklarımın bağlı olduğu aklımdan çıktı ışıklarda durdum.

Ayağımın bağlı olduğunu hissettim hemen çıkardım düşmekten kıl payı olmasada kurtuldum, zaten ayağın büyük bir kısmını kaplamadığı için az biraz çekseniz çıkıyor. Ayaklarınızı sokarken biraz sorun olabiliyor yada alışamadığımdan dolayı bakmadan ayakkabıları kalpiye içersine sokamıyorum, isterseniz pedalın kalpiyesiz tarafınıda kullanabilirsiniz. Bir süre sonra pedalı çekiyorsunuz ama çektiğinizin bile farkına varmıyorsunuz sanki, zamanla yukarı çeken kaslar gelişirse çok daha iyi sonuçlar alınabilir.

Yüksek devirlerde kullanımda da gayet işe yarıyor. Kalkışlarda düşük viteste iyi bir güç uygulandığında gidonu kendinize çekmeseniz dahi bir süre ön kalkık gidiliyor (continental sport contact slick lastiklerle). Kalpiyeyi sıkma işlemini sadece 1 defa yaptım ondan sonra sıkmaya gerek yok zaten kaza anındada bisikletten kurtulamama gibi bir şey olucağını sanmıyorum illaki çıkar çok sıkı değil, tabi sıkı olmaması 360 derecelik pedal turunu rahatlıkla çevirebilemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Yani sonuç olarak 15 tl ye çok ciddi bir güç artışı ve haz aldım diyebilirim.

Merak ettiğiniz şeyleri sorabilirsiniz elimden geldiğince cevap verebilirim. Google'da toe clips diye arattırırsanız daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Scudo

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Abi çok güzel duruyor.Bu arada kadro biraz küçük herhalde sana?
Çünkü sele borun çok yukarda be abi. :)
Bu arada baya rahattır spd kullanımı.Sen birde spdye geçince gör :)

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
@M.Burak KARADAĞ

Bakalım bir gün spd ye de geçeriz :) . Kadromu seviyorum aslında 16" civarında boyum 1.85 :), tabi bu kadroyu bırakmamamın tek nedeni sevmem değil, ufak kadronun avantajları var " Mustafa Acar" beyin dedikleri gibi atak olması, seri olması, kontrolünün daha kolay olması, manevra yeteneğinin artması, takla atma anında bisikletten çabuk kurtulma gibi. 24 saat bisikletin üstünde olsam bile sorun yaratmıyor benim için, bitek 80 mm maşa kullandığımda bileklerime baskı oluyordu onuda 100 mm maşaya geçerek hallettim, tabi rahat etmemde pedli tayt ve eldivenlerinde etkisi var :) . Spd ayakkabılarıyla dolaşmak sıkıntı bir avm ye bile girsen yandın takunya gibi :) tabi daha iyi olduğu kesin ancak maliyeti ve bu ayakkabının altındaki metal kısım açısından pek iyi değil, en azından benim için :) .

• Beğen
Tepkiler: Triban

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Ben de 3 gün önce aldım ve kullanmaya başladım. Performans artışı gerçekten inanılmaz. Forumdan Fatih Bey satıyordu ondan aldım takım halinde. Tavsiye edebilirim spd'ye göre çok daha ekonomik.

akifberkant

Forum Bağımlısı
Tepki
1.566
Bisiklet
Salcano
Ben de Decathlonda satılan kalpiyeden almıştım. Bahsettiğiniz kalpiyeden daha hafif ve kolay kullanışlı. Performansı kesinlikle etkiliyor. spd kullanmayan ya da kullanamayanlara tavsiye ederim.

(link)

Bora Yurttutan

Aktif Üye
Tepki
84
son verilen kalpiye örneği bayağı kafama yattı
yokuşlardaki performansımı arttıracaksa almak şart
teşekkürler

Hamza Hakkı

Forum Demirbaşı
Tepki
303
Bisiklet
Giant
Bisikleti aldığımda üstünde vardı. İlk 2 hafta alışma dönemimde olduğum için kullanmamıştım sonra taktım gerçekten ani hızlanmalarda çok işe yarıyor. İlk kullandığımda çok yoruyor gibi gelmişti ama bir haftada alıştım. Bazen ben de ışıklarda unutuyorum çıkarmayı ama düşecek olunca kendiliğinden çıkıyor zaten. Spd kullanamayan Herkese tavsiye ederim.

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
@Bora Yurttutan

Yokuştada işe yarıyor tabiki, sonuçta pedalı sadece bastırma yerine aynı zamanda kendimizede çekince daha az yorucu oluyor.

akifberkant

Forum Bağımlısı
Tepki
1.566
Bisiklet
Salcano
@mustafa şükrü yıldırım

Evet kayışsız.

Emre Yıldız

Forum Bağımlısı
Tepki
502
Bisiklet
Giant
Merhaba bende Wellgo LU-935 Pedal var benım pedalıma olurmu nasıl uygulanıyor?

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
Evet uyar hocam, uygalanışı için google görsellere toe clips yazarsan görüceksin. Bu arada gönderdiklerinde vidalar vs. gelmiyor, bende bisikletçime taktırdım.

• Beğen
Tepkiler: Emre Yıldız

Komili

Aktif Üye
Tepki
54
@akifberkant

kardeş su gösterdiğin siteden nasıl alışveriş yapabiliyoruz yabancı sitelerden pek anlamamda bir de bunun kargo ücreti değişiyor mu ?