kalp sorunları lütfen dikkat edelim

bedo

Forum Bağımlısı
Tepki
332
arkadaşlar geçenlerde bir kardiyolok kalp uzmanı ile konuştum
ve çoğu insanda görünen kalp kapakçığı sorunu ve kalpteki adele büyüklüğü ile ilgili konuştuk ve bu hastalığı olan kişiler kendisi fazla farketmezmiş bunlar kontrol de ortaya çıkarmış ve zararlı olan şekilde olan kalp kapakçıkları ve adele büyüklükleri varmış bunlar ilk başta nefes darlığı kalp sıkışması kalpte bir uyuşma hissi ve tıkanma tarzı olaylar ile ortaya çıkıyor ve dikkat edilmesi gereken unsurlar bu hastalık doğuştan veya anne babadan geçme akraba evliliklerinde ortaya çıkıyormuş iyi niyetli olanı var birde kötü niyetli olan hastalık var kötü yani ağır dercede olan hastalara ilk başta anjiyo yapılıyor ve eko ları çekiliyor gerek olursa eğer kalp adelesi büyükse amiliyat adelerin yanlardan tıraşlanması ve tedavi eğer sadece kalp kapakçığının şeklinde bozukluk varsa ilaç kullanımı ile belli bir süre sonra düzeliyormuş eğer kalp adeleniz hafif dercede büyüklük sorunu varsa hayatınızın sonuna kadar o ilaçı kullanmak zorundasınız çünkü o ilaç sayesinde daha az tıkanma ve nefes darlığı oluyor yanlız bu çocuklar için değil çocuklarda kontrolde eğer kalbin farklı üflediği duyulursa ile dinleme cihazı ile çocuk kalbi olduğu için ilk başta ekargel çekiliyor ve bakılıyor ya oluşan kalbin üzerindeki küçük noktacıklar yani delikler ergenlik çağında kapanıyor ve sorun kalmıyor <bu çocuk yaştakiler için>
ayrıca çocuk kalbinde adele veya kapakçık sorunu varsa bir anca tedaviye başlanması gerekiyor ;)
anjiyonun yapılmasının nedeni
kalb te oluşabilecek hastalıklar için önceden kalp damarlarında tıkanıklık var mı yokmu diye bakmalı çünkü hem kalp hastalığınız hemde damarlarda tıkanıklar varsa damarlarda ölümcül bir şeye dönüşüyor anında
lütfen dikkat edelim

Scudo

Fatih Özgenlik

Forum Bağımlısı
Tepki
393
hazır konu açılmış madem ben de buradaki doktor arkadaşlara, mesut beye mesela bir şey sormak istiyorum.
babam küçük yaşta romatizma olmuş daha sonra bundan kaynaklanan bir kalp rahatsızlığı yaşadı. yıllar boyunca uygun tedavi yapılmadığından(o zamanın şartları) aort kapağı büyük ölçüde işlevini kaybetmiş(tam kapanmadığından kan sızdırıyormuş) ve kalp anormal derecede büyümüş.buna bağlı olarak geçirdiği ameliyatan yaklaşık 6-7 yıl sonra babamı kaybettik.
merak ettiğim şey ise şu;
kalp rahatsızlığı kalıtsal olabiliyor ve babam kalp hastası olduğuna göre ben de risk altındayım. fakat babamın rahatsızlığı, romatizma sonrası oluşan bir hastalık. yani bunun kalıtsal olarak bana etki etmesi mümkün mü?
şimdiden teşekkür ediyorum...

ayrıca bilgiler için sağolasın bedo...

bedo

Forum Bağımlısı
Tepki
332
tabi ben uzman doktor değilim ben sadece sohbet esnasında doktora dinledim ve birazda araştırma yaptım babınız siz dünyaya geldiktenönce kalp inde sorun çıkmışmıydı bu çok önemli

Fatih Özgenlik

Forum Bağımlısı
Tepki
393
evet ben doğmadan yıllar önce başlamış rahatsızlık...böyle olması risk altında olma olasılığımın yüksek olacağını düşündürüyor.

bedo

Forum Bağımlısı
Tepki
332
risk altına olduğunuzu ancak şöyle anlıyabilirsiniz güzel bir hastaneye gidip ekoardiografi çekenirek bunu anlayablirsiniz

bedo

Forum Bağımlısı
Tepki
332
arkadaşlar sanırım bu önemli konu ile ilgili fazla ilgilelenen kişi yok

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Geçenlerde kalbimi kontrol eden doktor "oo harikaaa, muhteşemmm" diye yorum yapmıştı :)
2004 lerde 197 olan nabız rekorumu 2005 de 199 a taşıdım ve en sonunda 2006 da da defalarca 200 (atış/dakika) nabız görerek kişisel rekorumu kırdım umarım 2007 de 201 ve 202 leri görebilmek umuduyla :D

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Maşallah Hakan Abi...
Ben 193 görmüştüm en yüksek ancak sürekli nabız saati kullanmadığım için ne yazık ki çok sağlıklı bir takip yapamıyorum.

bedo

Forum Bağımlısı
Tepki
332
@Hakan Yazman

tebrikler doğrusu ama fazlada hızlı atmasın yani sizlere ihtiyacımız var :D

simplonmurat

Forum Bağımlısı
Tepki
336
İsim
Murat ALTINCAN
Bisiklet
Simplon
kapadokya yarışında nabzımı 205 görmüştüm.bir an için durduğunu zannettim ama durmamış.o kadar hızlı atınca hissedilmiyor.

Koray Bozkuş

Daimi Üye
Tepki
10
İsim
KORAY BOZKUŞ
Bisiklet
Merida
arkadaslar bildigim kadariyla kalbin guclulugu nabzin performans sirasinda ne kadar hizli atmasiyla degil, duragan bir andaki dusuk nabiz sayisiyla olculur.
Kalp ne kadar gucluyse daha az calisarak yapilmasi gereken isi iki atim yerine bir atimda yapacaktir.
Normal eriskin bir kadinda nabiz sayisi 70-80, erkekde 60-70 dir. Spor yaparak bu nabiz sayisini dusurmek, yani kalbi guclendirmek mumkundur.
En saglikli nabiz olcumunu sabah uyandiginizda sol el bileginizden yapabilirsiniz.
Doga sporlari, bisiklet gibi yuksek efor gerektiren sporlarla ilgilenen herkesin bir kardiyologa gorunmesinde fayda var kanimca.Ben gelecek hafta Eko cektiricem mesela..
Bunlari bir donem dagcilik egitimi aldigim kulupde antrenman dersinde ogrenmistim. eksik ya da yanlis oldugum bir nokta varsa lutfen duzeltin. saglikla...

• Beğen
Tepkiler: bedo

sniper

Forum Demirbaşı
Tepki
557
@bedo

çok güzel acıklamışsın....

buraya kadar herşey normal... sehir merkezindeyken hemen en yakın acile gidip oksijen ve sakinleştirici birkaç ilacı serumla verdiklerinde yarım saatin içerisinde normale dönebilir... ama ya dere tepe bisiklet veya başka bi spror yaparken böyle bi durumla hissettiğinde bi kişi nasıl bi önlem almalı...

biliyorsunuz kalp hastalığı farkedilmeyen bi hastalık çok sağlıklıyım diyen bi kişi bile kalp rahazsızlığı olabiliyor....

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@Fatih Özgenlik

Cevap: Hayır. Yani risk altında değilsin. Ancak sen de poststreptokoksik kardite yakalanırsan durum ayrı.
Edinsel (sonradan kazanılan) bu tür rahatsızlıkların babadan(yada anneden) oğula(çocuğa) geçmesi sözkonusu değildir. ;)

@Hakan Yazman

Hocam, dakikada 202 (bin) devir sanırım halen yanlınca turbojet uçak motorlarında var. :eek: :eek:

• Beğen
Tepkiler: cado

Ediz Tevfik Özgan

Forum Bağımlısı
Tepki
972
Hocam hazır sizi yakalamışken. Kalp damar hastalıklarına yakalanma riskimizi azaltmak için nasılbir bisiklet programı yapabiliriz.Yani sportive performansı arttıran programlarla uzun vadede kalp sağlığımızı koruyacak programlar araında nasılbir fark yada paralelliklervardır yada yoktur. Heryerde sporcunun derecesini arttıracak önerilere rastlamak mümümkün ama 90 yaşında Allah izin verrirse tabi dağlıklı bir kalbe sahip olabilmek için nasıl spor yapılmalı bu pek bahsedilmiyorpek. İlgi alaka ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@edi55

Hakan Hocamdan bu sorunun cevabını ben de sabırsızlıkla bekliyorum. :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@super64istanbul

Evet doğru. Ben de bir yarışta 206 görmüştüm. O galeyanın içinde fark edilmiyor. Yarış bittikten sonra nabız saatine bakarken şoke oldum. Olmaması gereken bir rakam. Düzenli antrenman yaparak bu sayıyı düşürmek en sağlıklısı.

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@edi55

Üstad iş başa düştü. Ben bildiklerimi paylaşayım, eksik kalan yer varsa Hakan hoca tamamlasın.

Kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltmak için sedanter (hareketsiz veya az hareketli) hayatı terketmek ilk koşul. Sporcu değilseniz, bisikletle veya başka bir şekilde ömür boyu en az gün aşırı yani haftada 3-4 gün ve günde 1-3 saat arası sportif aktivitede bulunmak gerekli. 90 yaşından sonra bu programda bir miktar hafifletme yapılabilir. :) Bu aktivide esnasında yaşa göre değişmek üzere nabız sayısı 120/dk üzeri seviyelerde ve solunum sayısı da 25 civarı olmalı. (Yani sırtınızdan ter damlamalı). Spor yaparken dediğiniz anlaşılacak kadar karşıdan anlaşılabilir cümleler kurabilmeli ancak şarkı söyleyemeyecek kadar efor sarfediyor olmalısınız.
Yine sağlığınızı korumak için bisikletforum a da düzenli giriyor olmalısınız. :)
Sportif performans için uygulanacak antrenman programları ise daha ilkeli, daha yoğun ve enerjik programlar. O programları bir teknik danışman gözetiminde uygulamak daha doğru olsa gerektir.

Selam ve sevgiler.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
@Mesut Girgiç

Ahhh ahhh :) Üstadım, Yeni gelişmeleri bu vesileyle aktarayım, yarış nabzım bu sene sırasıyla 202 ve 204 (atım / dakika ) ya taşıdım mükemmel bir duyguydu, son yarışlarda kilo verdiğim için nabızım fazla yükselmiyor ama ben yine de peşini bırakmam bu işin :) Bu arada tabii bini eksik olacak :eek:

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
@edi55

Değerli Mesut abim yeterince açıklamış, ben de biraz katkıda bulunayım, öncelikle vücudumuz hareket etmek için yaratılmış, günlük hayat ise bizi hareketsizliğe iten etkenlerle dolu, nabız saatiniz olmadığını varsayarsak terlemeniz esnasında yağ yakar kalp damar sağlığınızı korur dolaşımınızı biraz geliştirirsiniz, nefesiniz biraz yetmemeye başladığı zaman (oksijen borcuna girildiği zaman) glikoz ağırlıklı enerji tüketirsiniz, dolaşım sisteminiz güçlenir kuvvetiniz artar kaslarınız gelişir bu ikinci tür antrenman haftada 1-2 yi geçmemeli ve uzun sürmemelidir. Terlemenin altında yapılan antrenmanlarda çok sağlıklı ve faydalıdır kaslar toparlanır, sağlığınız artar moraliniz iyi olur, dolaşım iyileşir, bir çok insan en az bu seviyede bol bol antrenman yapmalıdır.
Unutmadan sağlık sadece antrenmanla değil vücudumuza aldığımız besinlerle, zihinsel tutumumuzla, uyku düzenimizle, stres yaratan durumlarla nasıl başa çıktığımızla da yakından ilgilidir, sağlığımız antrenmanın yanında bütün bu saydığımız faktörlerin güzel bir harmoni içinde hayatımızda vücut bulmasıyla iyileşir...