Kalp Sağlığı

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar merhaba, geçenlerde alpyese kardeşimizin vefat konusu (link) herkesi olduğu kadar benide etkilemişti. Yakın zamanda nabız antrenmanlarına başladığım için hiç bir sorunum yokken sadece kontrol için kalbimi göstermek istedim. İyiki gitmişim çünkü kalbimde ASD varmış, bunu öğrendim. Bilmeyenler için, nedir bu ASD? Halk diliyle kalp deliği, doğuştan var olan ve belli bir yaşa kadar kendini göstermeyen, zamanı geldiğinde sağ kalbi büyüttüğü için kalp yetmezliği ve buna bağlı olarak gelişen nefes darlığına yol açan bir hastalık(imiş).
2 türlü çaresi olan bir hastalıkmış, birincisi açık kalp ameliyatıyla deliği yamama, ikincisi ise kasıktan girerek uyanık bir şekilde yarım saati biraz geçkin bir operasyonla deliğe şemsiye açma. Ama bu şemsiye olayı her vakaya uygun değilmiş. Uygunluğu görmek için TEE denilen yöntemle kontrol.
Bugün TEE yaptırdım ve benim sonuç Allah'a çok şükür şemsiyeye uygunmuş. Önümüzdeki günlerde gün alıp operasyonu yaptıracağım inşaallah başarılı geçer.

Diyeceğim şu, sağlamda olsak bazı tetkikleri yaptırmamız gerekiyor arkadaşlar. Özellikle bisiklet üzerinde kalbe çok yük bindirdiğimiz için bir kontolde fayda var.

Sağlıcakla kalın :)

Scudo

yoğurtcu

Forum Demirbaşı
Tepki
247
Bisiklet
Diğer
doktor 2 sene önce bende de ufak bi delik olduğunu söylemişti. şimdilik bi sakınca yok sene de bir kontrol ettir doğuştan demişti. bazen derin nefes aldığımda kalbimde batma oluyor acaba bununla alakalı bir durum mu

• Beğen
Tepkiler: mehmet.ali

Mahir Erdogan

Aktif Üye
Tepki
92
Lütfen doktora gidiniz internet bu tür konular için gayet kirli bir ortam

irfanyazicitunc

Forum Bağımlısı
Tepki
901
İsim
İrfan
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konuyu açan mehmet beyin söylediği gibi , eğer yüksek nabıza dayalı spor yapıyorsak, bisiklet sporu bu işin başlarında gelen bir spor dalı ,
Yılda bir kere olmasa bile iki yılda bir kalp chek up yaptırmanız gerektiğini düşünüyorum, hele hele 40 yaşın üzerindeysek ihmal etmememiz gerek. Herkese sağlıklı pedallar diliyorum.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@mehmet.ali hocam buyuk gecmis olsun ama kafama takilan soru su operasyondan sonra normal bir insan gibi saglikli olunacakmi? Yani yuksek tempolu spor yapalabilirmi? Ve nefes darligi konusu gececek mi? Bende yuksek tempoda 1 dk yokus cikinca nefes nefese kaliyorum kalbim hizlica atiyor nefes borum darmis ve yeterli hava gecmiyormis gibi hissediyorum bendede olabilir diye dusunuyorum ama ne yazikki hastaneye gidemem cunku isten ayrildim sigortasizim sanirim olume mahkumum :)

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@AytacALTAY Teşekkür ederim. Dostum zaten şuanda da normal insan gibiyim çok şükür :D Dediğim gibi herhangi bir zararı yok şuan. Hatta doktora, operasyona kadar ne yapayım dediğimde 32 sene ne yaptıysan onu yap dedi :)
O soluğu tersten alma durumu farkı bişey, her bisikletçide olur sadece kimisi %1, kimisi %10 eğimde:)

@Nyusha batma bazen banada oluyor yani bazenden kasıt bu zamana kadar 3-5 dir sayısı.

yoğurtcu

Forum Demirbaşı
Tepki
247
Bisiklet
Diğer
@mehmet.ali hocam valla sen baya rahatsin. bende hastane fobisi var. igne gordugumde gozlerim karariyo, kulaklarim cinliyo, mide bulantisi, bas donmesi sonra da soguk bi ter dokuyorum. gecenlerde 20lik dis ameliyati izledim youtube tan onda da ayni fobi sokunu yasadim. bu korkuyu yenip nasil rahat olabilirim? sizin yaptiracaginiz operasyon bana yapilacak olsa su anda cok kaygili olurdum. masallah siz cok rahat foruma girip mesaj yaziyorsunuz

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Nyusha Hocam operasyon değilde bu TEE işleminin tekrar yapılacak olması biraz tedirgin ediyor açıkçası. Bildiğin bahçe hortumu kalınlığında hortumu daldırdılar boğazımdan birde baygın değildim düşün :D

• Beğen
Tepkiler: yoğurtcu

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
@mehmet.ali bey geçmiş olsun .Hepimiz için ufak bir hatırlatma olmuş. Arabayı bile periyodik bakımlara sokarken kendimizi ihmal etmemek gerek .

• Beğen
Tepkiler: mehmet.ali