Kalp krizi geçiren kişinin yapacakları (bilgi değiştirildi okuyanlar tekrar okumalı)

Hayrettin

Forum Demirbaşı
Tepki
662
İsim
Hayrettin
Bisiklet
Salcano
Çok yorgunsunuz ve canınız da fena halde sıkkın.Birdenbire göğsünüzde,kolunuza ve çenenize doğru yayılmaya başlayan korkunç bir ağrı hissediyorsunuz.En yakın hastaneye sadece on dakikalık mesafedesiniz ama hastaneye ulaşmayı başarıp başaramayacağınızdan bile emin değilsiniz.
NE YAPACAKSINIZ..?
PEK ÇOK İNSAN KALP KRİZİ GEÇİRDİĞİ SIRADA TEK BAŞINA OLUYOR, ETRAFTA YARDIM EDECEK KİMSE BULUNMUYOR.
KALP ATIŞLARI DÜZENSİZLEŞEN VE KENDİSİNİ BAYILACAKMIŞ GİBİ HİSSEDEN BİRİNİN BİLİNCİNİ YİTİRMEDEN ÖNCE YALNIZCA 10 SANİYE KADAR ZAMANI VARDIR.BU DURUMDA NE YAPMANIZ GEREKİR?
PANİĞE KAPILMADAN ÜST ÜSTE KUVVETLİCE ÖKSÜRMEYE BAŞLAYIN.ARABANIZI SAĞA ÇEKİN MOTORU DURDURUN DÖRTLÜLERİ YAKIN ARABANIN ARKASINA GEÇİP SIRT ÜSTÜ YERE YATIN AYAKLARINIZI ARABANIZIN BAGAJINA DOĞRU YUKARI KALDIRIN VE ÖKSÜRMEYE BAŞLAYIN ÖKSÜRMEDEN ÖNCE HER SEFERİNDE DERİN BİR NEFES ALIN;
ÖKSÜRÜKLERİNİZ GÜÇLÜ OLSUN,DERİNDEN GELSİN VE UZUN SÜRSÜN,TIPKI GÖĞSÜNÜZDE BİRİKMİŞ BALGAMI ATMAYA ÇALIŞIR GİBİ ÖKSÜRÜN.HER İKİ SANİYEDE BİR DERİN NEFES ALIP ÖKSÜRÜN VE BUNU YARDIM GELENE DEK YADA KALP ATIŞLARINIZ TEKRAR NORMALE DÖNENE DEK SÜREKLİ YAPIN.
SAKIN ARABANIZIN İÇİNDE OTURMAYIN BU ESNADA SİZİ GÖREN İNSANLAR YARDIM EDECEKLERDİR DERİN NEFES ALMAK CİĞERLERİ OKSİJENLE DOLDURUR.ÖKSÜRMEK KALBE TAZYİK YAPAR VE KAN DOLAŞIMINI RAHATLATIR.KALBE UYGULANAN BU TAZYİK,KALBİN NORMAL RİTMİNE DÖNMESİNİ KOLAYLAŞTIRIR.
BÜTÜN BUNLAR SİZE, BİLİNCİNİZİ KAYBETMEDEN ÖNCE HASTANEYE YETİŞECEK ZAMANI TANIR. AYAKLARINIZ YUKARI DOĞRU KALDIRILMIŞ OLDUĞUNDAN VÜCUDUNUZDAKİ BÜTÜN KAN KALBE BASINÇ YAPACAKTIR. BU POZİSYONDA YATMAK KALBİN NORMAL ÇALIŞMAYA DÜZENİNE GEÇMESİNE YARDIMCI OLUR BU KONUDA MÜMKÜN OLDUĞUNCA ÇOK
KİŞİYİ BİLGİLENDİRİN.
BU BİLGİ SAYISIZ İNSANIN HAYATINI KURTARABİLİR !!!
ASLA, 'BENİM BAŞIMA GELMEZ!' DİYE DÜŞÜNMEYİN. HAYAT TARZIMIZIN EPEYCE DEĞİŞTİĞİ ŞU SON YILLARDA ARTIK HER YAŞTA İNSAN KALP KRİZİ GEÇİRİYOR...

edit:bir yerdeki bilgi yanlışlığından dolayı özür diliyorum kimsenin canını tehlikeye sokacak durumların ortaya çıkmasına sebebiyet vermek istemem (teknik terimler olmakla birlikte.) oksuruk valsalva manevrasi yapar . kalbin on yukunu artirir aort diseksiyonu ruptur olmayacaksa rupture olabilir , kalp icindeki papiller kas kopyacaksa bu nedenle kopabilir ve bunlar olumcul komplikasyonlardir. @furkan.zaman ın yardımıyla anlayacağımız; damara pıhtı tıkanması durumu dışında -ki bunu biz anlayabilir miyiz bilemiyorum- kriz anında öksürme işi yapılmamalıdır.

Sevdiklerinizi bilgilendirmek için PAYLAŞINIZ

Scudo

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Yaş 45, okurken sona doğru ne oluyor dedim, nefesim daraldı arkadaş. Bunları bilip evhama kapılmamak elde değil. Faydalı bilgi için sağol.

Hayrettin

Forum Demirbaşı
Tepki
662
İsim
Hayrettin
Bisiklet
Salcano
@MuratHan

@Bianchi tdl 1300

Rica ederim özellikle yaz aylarında daha çok karşılaşılacak bi problem olduğunu düşünüyorum. Yaş da dinlemiyor bu, bilinçlenip soğukkanlı kalmayı öğrenmek gerek.

• Beğen
Tepkiler: ÇaNakkaLeRuHu

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Hayrettin o kadar kitap klavuz okudum fakat şu oksurme olayina dair hicbir hece okumadim . acil tip ilk yardim bilgisini (link) en guncel haliyle buradan okuyabilirsiniz .aha 2015 kılavuz çeviri diye aratirsaniz turkce halinide bulabilirsiniz . oksurmek kalbin onundeki yuku artirir tazyik falan saglamaz . kalbi yorar . bebekler aglarken oksusururken morarırlar nedeni nefes alamamaları ve kalp outputunun azalmasidir , bunu bircogumz gozlemlemistir . bizde de ayni oksurmek bir ise yaramaz , kalp krizi gecirirseniz oksurmeye calismayin !

Hayrettin

Forum Demirbaşı
Tepki
662
İsim
Hayrettin
Bisiklet
Salcano
@furkan.zaman

• Kuvvetli öksürük geçici olarak kan akımını artırabilir. Yeni başlamış bir pıhtıyı yerinden sökme ihtimali çok düşük olsa da burun deliklerinizi kapatarak kuvvetli biçimde öksürün.
  • ( (link) )

Bu durumda kalan şahıslar kendilerine, devamlı ve şiddetli bir şekilde öksürerek yardımcı olabilirler.
Her öksürükten önce derin bir nefes alınmalı ve öksürük sanki göğüs derinliğinden balgam çıkarmak istercesine derin ve uzun olmalıdır. Derin nefes alma ve öksürük, yardım gelene ya da kalp normal ritmine geri dönene kadar, durmaksızın her iki saniyede bir olacak şekilde devam etmelidir. Derin nefes alma akciğerlere oksijen ulaştırırken, öksürük hareketi kalbi sıkıştırarak kanın dolaşımını sürdürür. Kalp üzerindeki sıkıştırma hareketi aynı zamanda kalbin normal ritmine dönmesine de yardımcı olur.

( (link) )

Kuvvetli öksürük geçici olarak kan akımını artırabilir. Yeni başlamış bir pıhtıyı yerinden sökme ihtimali çok düşük olsa da burun deliklerinizi kapatarak kuvvetli biçimde öksürün

( (link) )

PANİĞE KAPILMADAN ÜST ÜSTE KUVVETLİCE ÖKSÜRMEYE BAŞLAYIN.
ÖKSÜRMEDEN ÖNCE HER SEFERİNDE DERİN BİR NEFES ALIN; ÖKSÜRÜKLERİNİZ GÜÇLÜ OLSUN, DERİNDEN GELSİN VE UZUN SÜRSÜN, TIPKI GÖĞSÜNÜZDE BİRİKMİŞ BALGAMI ATMAYA ÇALIŞIR GİBİ ÖKSÜRÜN.
HER İKİ SANİYEDE BİR DERİN NEFES ALIP ÖKSÜRÜN VE BUNU YA YARDIM GELENE DEK YA DA KALP ATIŞLARINIZ TEKRAR NORMALE DÖNENE DEK SÜREKLİ YAPIN.
ERİN NEFES ALMAK CİĞERLERİ OKSİJENLE DOLDURUR.
ÖKSÜRMEK KALBE TAZYİK YAPAR VE KAN DOLAŞIMINI RAHATLATIR.
KALBE UYGULANAN BU TAZYİK, KALBİN NORMAL RİTMİNE DÖNMESİNİ KOLAYLAŞTIRIR.

( (link) )

• Beğen

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
@Hayrettin Yalansavar'ı kaynak olarak göstermişsiniz fakat makalenin tamamını okumaya zahmet etmemişsiniz. Bakın ne diyor?

Öksürmesini önererek kalp krizi geçiren bir kimsenin ölümüne neden olabileceğinizi biliyor musunuz?

Bu yöntemin uygulandığı tek yer, yoğun bakımda yatan ve monitorize edilmiş ( yani kalp ritmleri elektronik cihazlarla takip edilen) hastalar.

Linki tekrar veriyorum. Fakat bu sefer okuyun lütfen...

(link)

• Beğen
Tepkiler: Hayrettin

ersnpk

Daimi Üye
Tepki
516
İsim
Ersin
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Şehir - Tur
bunları okuyup bilip sürekli kendini dinlemektende vazgeçsin bunu yapan varsa : ) vücudunuzu dinleyin ama evhamlanmayın yoksa zaman içinde bu bilinç panik atak başlangıcı ve ilerlemesine yol açar buda kalbinizde sorun varmış gibi sürekli bir endişeye çevirir..varsa bir problem direk hastanelere başvurun (söylediklerimi kendim yaptım evhamlandım boşa beynimi yordum hastaneye gittiğimde sadece bir kas ağrısı olduğu anlaşıldı ) :) bisiklet sporunda terleyip göğsümüze rüzgar yiyoruz buda kasları çok zedeleyip kalp ağrısıyla karıştırılacak ağrılara neden oluyor..kendinizi rüzgardan koruyun ve acaba demek yerine vakşt kaybetmeden doktora görünün..

Decsan

Forum Bağımlısı
Tepki
903
İsim
Ethem C.
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bisiklet üzerinde iken olursa ne yapmalıyız_?

Hayrettin

Forum Demirbaşı
Tepki
662
İsim
Hayrettin
Bisiklet
Salcano
@Decsan

''ARABANIZI SAĞA ÇEKİN MOTORU DURDURUN DÖRTLÜLERİ YAKIN ARABANIN ARKASINA GEÇİP SIRT ÜSTÜ YERE YATIN AYAKLARINIZI ARABANIZIN BAGAJINA DOĞRU YUKARI KALDIRIN'' bölümünü bisiklete uyarlayabilirsiniz mesela..

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Hayrettin kardeşim bu sekilde internet haberleriyle tip alaninda şu şöyleymiş bu böyleymiş diye ahkam kesmek oldukça yanlış . internet yalan yanlış haberlerle dolu kaldıki halkimizda bir cok şeyi yanlis bilebiliyor. Bir bilgi ogrenmek isyorsan sana link verdim . bunun haricinde (link) buradan dunya capinda doktorlarin konuyla ilgili yaptigi calismalara ulasabilirsin öksürük ve miyokard infarktüsü diye aratabilirsin (site ve makaleler ingilizce) . yine bunlarin haricinde guncel tip kitaplarini alip ilgili bolumu okuyabilirsin . sadece bu konuda degil her konuda dogru bilgiye ulasmak istiyorsan bunun gibi seyler yapmalisin . oksuruk valsalva manevrasi yapar . kalbin on yukunu artirir aort diseksiyonu ruptur olmayacaksa rupture olabilir , kalp icindeki papiller kas kopyacaksa bu nedenle kopabilir ve bunlar olumcul komplikasyonlardir. Biri burada okuduğu için oksururse ve basina bunun icin birşey gelirse sorumluluk alacak misin? Cekilin benim yuzumden oldu ameliyatini ben yaparim , tazminatini ben veririm , saglik masraflarini ben karsilarim , olursede karşı tarafta bunun hesabını veririm diyebiliyor musun ?
Cevabın hayırsa boyle ölümcül durumlar hakkinda yorum , bilgilendirme yapmadan önce düşün bu bilgiler doğru mudur diye .lutfen konu hakkinda profesyonel olduktan sonra birilerine birseyler anlat .

Hayrettin

Forum Demirbaşı
Tepki
662
İsim
Hayrettin
Bisiklet
Salcano
@furkan.zaman link ve bilginin düzeltilmesi için teşekkürler. Öksürük sadece bazı durumlarda önerilebiliyomuş anladığım kadarıyla. Mesajı düzenleyince admin başlığı "kalp krizi geçiren kişinin yapacakları (bilgi değiştirildi okuyanlar tekrar okumalı)" olarak değiştirebilir mi? @Sadettin Z. @Edip Dinçer

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
@furkan.zaman

adam kalp krizi geçiriyor belkı çölün ortasında kalmış yanında kimse yok telefonunun sarjı bitmiş son çare öksürse yada yere yatıp ayaklarını havaya kaldırsa kalp ritmi belki normale dönecek başka yapcak bişeyi kalmamış ne yapsın ölümü mü beklesin

ben de spazm geçirdim çocukken kalp krizi geçiririp öldüm sandılar hastanede önemsiz bir kalp spazmı olduğu ortaya çıktı

belkı kalp krizi geçirmiyordur o anda kalp krizi geçirirp geçirmediğinide anlayamaz çoğu kişi ayrıca kalp krizi geçirirken öksürmek de zordur nefesiniz daralır kola göğse ağrı saplanır bırakın öksürmeyi nefes almak da zorlaşır. ayrıca genç birinin öksürmeyle kalp damarları falan yırtılmaz bu kadar abartmayın her profesörün yazdıgı kitaplara da inanmıyorum her kafadan farklı bir ses çıkıyor

tanıdığım kalp ameliyatı yapan bir profesör vardı bize ameliyat için zeytin yağı kullanan akdeniz ege bölgesinden kalp ameliyatı için kimse gelmez doğu dan acılı etli yağlı sürekli tüketen insanlar gelir der

bir diğer profesör ekmek yemeyın der sonra buğday ekmeği alın der sonra kendı dediğini yalanlar buğday ekmeği yemeyin ot der otda yağ yapar der... şeker vs der... neyse kim olduğunu biliyorsunuz diğer profesörün :islik:

• Beğen
Tepkiler: soul_boy

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@cemç. Siz bildiginiz gibi yapabilirsiniz . belkilerle amalarla boyle bilgiler elde edilmiyor ve uygulamaya koyulmuyor . kanita dayali tıp denen birsey var . bir kanit elde etmek icin yüzlerce ayni ozelliklere sahip hastayi bulup sadece bir degisken varligini gozetmek gerekiyor . sonra cikan verilerin istatiksel olarak anlamlı bulunmasi gerekiyor . kalp spazmı kalp krizinin farklı bir mekaniznası prinzmetal anjina yada ekmekçi anjinasi diye ararsaniz belli basli bilgiler bulabilirsiniz . ayrica aort kalbin damari degildir aort ana atar damardir . aort diseksiyonunda kalp krizi görülebilir yani aort diseksiyonunun kalp krizine yol acmasi olasidir . fakat hasta aortum mu yirtildi kalp krizimi geciriyorum diye ayirt edemez . oksurunce olebilir . oksurmese belki ameliyat sansida olabilir. Siz boş konusmaya devam edebilirsiniz . ben herseferinde uyarida bulunmaktan yorulmayacagim.

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
@Hayrettin

bunun kalp krizi geçiren birinin uygulayabileceği hususunda çok ciddi tereddütlerim var.Kaldı ki kap krizi geçiren birini gördünüz mü? müdahale ettinizmi? kalp krizi geçirme nedeni ne olduğunu biliyormusunuz,örnek olarak,kişide kalp yetmezliğine bağlı bir kriz mi var,bu yetmezlik kapak yetmezliğimi,kasın deforme olması ,işlevini yapamaz hale gelmesinden mi vs yüzlerce neden var.Kalp krizi ile yukarılarda bahsedilmiş,başka tür sıkıntılar ile karıştırılmakta.ama öksürmek vs fizyolojik olarak çok mantıklı değil,eğer gerçekten bir kalp krizi geçiriyorsak yalnızsak ve veya yanımızda bu işi bilmeyen bir varsa iş kötü,hatta bilen bile olsa kolay bir şey değil bu? karşınızda birden nefes alamayan ve morarmaya başlamış birini görmek ve hiç bir ekipman olmadan müdahale kolay değil.

• Beğen
Tepkiler: Uğur S.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Arkadaşlar üç ana damarım %99 oranında tıkandığından kalp ameliyatı oldum. Bu arada, iki yıl önce Acil İlk Yardım kursuna gidip bu sertifikayı aldım. Tahmin edeceğiniz gibi, kalp konusunda bulabildiğim herşeyi öğrenci disipliniyle okuyup öğrendim.

Ancak tek bir şey söyleyebilirim: Bir kriz geçirdiğinizi hissettiğiniz anda ilk ve en önemli şey, acilen bir sağlık kuruluşunu aramak ve yerinizi tarif etmektir, bunu yapamıyorsanız ulaşabildiğiniz birisine bunu yapmasını istemektir. Bu ilk ve en önemli konudur. Bu, aslında her acil durumda gereken şeydir. Biz doktor değiliz; başımıza bir iş gelmişse veya yakınımızdaki insanın başına birşey gelmişse, temel amacımız onu hayatta tutacak teknikleri öğrenmektir; sorun çözmek uzmanın işidir, bizim işimiz değil. Acil İlk Yardım eğitimi alalım; bu, kan vermek, organ bağışlamak kadar değerlidir.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Kalp krizini ve ilk anda yapılması gerekenleri anlatan bu video çok söze bedel. Tabii burada da en önemli konu acil ilk yardım konusunda bilgi sahibi olmak. Maalesef bu konuda da şanssız bir ülkede yaşıyoruz.