Kalori ölçerler

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Erhan Doğaner tarafından paylaşıldı.

 1. Erhan Doğaner

  Erhan Doğaner Bisikletkolik

  Kayıt:
  28 Aralık 2006
  Mesajlar:
  1.046
  Beğeniler:
  62
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  arkadaşlar merhaba. kendime bir nabız ölçer almayı düşünüyorum 100 liraya güzel bir alet alabiliyorum. kaloriölçer özelliğini de barındırıyor üstelik...
  peki bu kalori ölçerler tamamen doğru mu? yani gösterdiği bilgilere güvenebiliyor muyuz???

  cevaplarınızı bekliyorummm
   
 2. Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya
  Selamlar, bu konuda teknik bilgisi olan arkadaşlar da yardımcı olurlarsa aslında daha iyi olur ancak ben işin tıbbi yönüne biraz ışık tutmaya çalışayım.

  Herkesin metabolik(bünyesel) özellikleri farklı olduğundan aynı işi yaparken harcadıkları kalori farklı olabilir. Ancak bu kişisel farklılığı bir kenara bırakacak olursak; kilometre saatinden kalori ölçen aletleri kullanmaktansa nabıza göre harcanan kaloriyi ölçenleri tercih etmeniz yerinde olmuş.
  Nabız saatiyle yapılan kalori ölçümlerinin size yaklaşık olarak bir fikir vereceği ve amacınıza ulaşmada yardımcı olabileceği kanaatindeyim.

  Gerçek kalori bilançonuzu ise(yani yaktığınızın, aldığınıza oranı) mesela bir haftalık periyodlarla yapacağınız kilo ölçümü ile anlayabilirsiniz.
  Günlük olarak gıdalarla birlikte alınan sıvı ve katı gıdaların vücut ağırlığını görece değiştirdiği için ölçümün haftalık yapılmasını tavsiye ettim. Mesela bir haftalık spor programından sonra sabah wc ihtiyacını giderdikten sonra aç karna kilonuzu tartabilirsiniz. Mesela son bir haftada 250 gr.(0,25kg) vermişseniz ve bu kiloyu da yağlardan yakarak verdiğinizi farzedersek;
  1 gr yağ 9Kcal olduğuna göre, bir haftanın bilanço sonucu olarak 2250 Kcal yakmış ama gıdalarla bunu almamışsınız demektir. Normal koşullarda spor yapmayan bir erişkinin günde 3 öğünde alması gereken kalori miktarı da hemen hemen 2500 Kcal ye tekabül eder.

  6-8 saat antenman yapan elit sporcuların ortalama enerji gereksinimi günde 5500 (Kkal) kadardır. Yani salt yağ olarak baktığımızda bu kaloriyi yaklaşık 600gr. yağ karşılar. Ancak tüm kalorinin yağlardan karşılanmayacağını bildiğimize ve BESİN PRAMİDİ denen bir olay olduğuna göre öncelikle Karbonhidratlardan sonra yağ ve proteinlerden bu ihtiyaç giderilmelidir.

  Konu çok geniş onun için fazla dağıtmadan ve konuyu bizler gibi hobi bisikletçiliği yapanlarla sınırlayarak noktalıyorum.

  saatte 15-20 km hızla sürülen bisikletle saatte yaklaşık 400 Kcal kadar enerji harcanır.
  bunu sadece kalori anlamında karşılamak için, günlük beslenmemize ilaveten; her saati başına 100 gr bisküvinin 450 kalori ihtiyacını karşıladığını söyleyebilirim. Yada 4 dilim beyaz ekmek. (100 gr) da yaklaşık 400 gr enerjiyi sağlar. Bunlar kompleks karbonhidrat olduğu için aşırı susatmadan ve yavaş yavaş kana enerji verirler. Basik şeker tabir edilen akide şekeri vb. pek tavsiye etmem.
  Ayrıca çukulata vb. de pek tavsiye etmem. Tahıl gevrekleri ise tavsiyeye değer.

  Yine su, mineral ve vitamin ihtiyacını da doğal yollardan karşılamayı ihmal etmeyiniz.

  :) :) :)
   
  d.berkay bunu beğendi.
 3. #3
  Erhan Doğaner

  Erhan Doğaner Bisikletkolik

  Kayıt:
  28 Aralık 2006
  Mesajlar:
  1.046
  Beğeniler:
  62
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  bilgiler için çok teşekkürler:) saolun....
   
 4. d.berkay

  d.berkay Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Ekim 2006
  Mesajlar:
  3.887
  Beğeniler:
  3.211
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Demir Berkay
  Bisiklet:
  Marin
  Seviye:
  Çok sağolun mesut bey çok güzel açıklamışsınız...
   
 5. Hakan Yazman

  Hakan Yazman Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2004
  Mesajlar:
  4.046
  Beğeniler:
  5.764
  Şehir:
  Alanya/İstanbul
  Seviye:
  Selam
  Kalori ölçerler tabii tam doğruları vermiyor, doğru değerlere yaklaşabilmek için kilomuzu ve yaşımızı maksimum nabzımızı (saatine göre) ve aktivite durumumuzu saate girmemiz gerekiyor. Buna rağmen tamamiyle gerçek değerler bekliyemeyiz, değerler tahminidir ve gerçek değerler kişiden kişiye değişir, ama iyi bir referans kaynağı olabilir yine de. Ayrıca saatte yaktığımız kalori de ne kadar sert bir antrenman yaptığımızın göstergesi olabilir (mesela 1 saatte 1000 kkal çok iyi bir değerdir).
  Ayrıca belirtmek gerekirki antrenman yapmanın ana amacı kalori yakmak değildir , vücudun kimyasını değiştirmektir, iyi bir antrenmanda belki az bir kalori yakarız ama antrenman sonrasında gün boyunca vücudumuz çok daha fazla kalori yakar ve metabolizma hızı artar...
   

İlginizi Çekebilir

upload_2017-2-1_9-14-6.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...
upload_2017-3-26_10-43-17.png
Her şey demek olmasa da, düzenli aralıklarla FTP tespiti yapıp, çalışma programını buna uyarlamak sistematik çalışmanın anahtarıdır, diyebilirim. Kaç çeşit FTP tespiti yapılabilir? 2004 yılında...
upload_2016-11-16_14-15-13.png
Bu sabah @emrah9700, kullanmaya başladığı güç ölçerle ilgili bir iki soru iletmişti whatsapp'tan. Astigmat başlangıcı nedeniyle telefondan okuyup yanıt yazmam zor. Sorularını buradan yanıtlamaya...