Kaldırımdan iniş

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında Barış Yılmaz tarafından paylaşıldı.

 1. Barış Yılmaz

  Barış Yılmaz Üye

  Kayıt:
  13 Ekim 2007
  Mesajlar:
  52
  Beğeniler:
  12
  Şehir:
  Istanbul
  Seviye:
  Bisikletle şehir içinde 20-30 santimlik kaldırımlardan bisiklete zarar vermeden nasıl inilir? Ya da yollarda asfaltın bozulması yüzünden oluşan ufak çukurlardan veya arabaları yavaşlatmak için kullanılan tümseklerden?

  Belirli bir teknik var mı?
   
 2. İsaAlp

  İsaAlp Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  13 Mart 2007
  Mesajlar:
  709
  Beğeniler:
  280
  Şehir:
  ankara
  Bisiklet:
  Bulldog
  Seviye:
  Bu konuda herhangi bir özel teknik olduğunu zannetmiyorum. Eğer MTB kullanıyorsanız, ne şekilde inerseniz inin, bisiklet zarar görmez, ayrıca kendiniz de zarar görmek istemiyorsanız, inerken veya engel geçerken ayağa kalkın yeter.
   
 3. omertokatli

  omertokatli Üye

  Kayıt:
  4 Ocak 2009
  Mesajlar:
  84
  Beğeniler:
  62
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  kaldırım dan inerken ön freni azsıkıp ön tekeri az yavaşlatıp arka mekanizmanı sallamadan sesiz ce inebilirsin ama o salantı hiç etki etmez sadece sert vurmamaya çalış iniş çıkışlarda frenlerini kullan yeter ama bunu için de frenlerini iyi tanı az veya fazla sıkarsan kaza olabilir Allah korusun
   
 4. konusances

  konusances Üye

  Kayıt:
  24 Şubat 2009
  Mesajlar:
  54
  Beğeniler:
  17
  Şehir:
  Balıkesir
  Seviye:
  ben genelde inerken hızlıysam bisikletin 2 tekerininde aynı anda deymesine dikkat ediyorum çünkü ağırlığı sadece bi tekerleke değil ikisine ayıro böylece yaklaşık 60 kg bineceğine 30 kg biniyor.yavaş giderkende ön teker havalandığında direksiyonu elimle tutuyorum ama aşağı doğru hiç baskı yamamaya çalışıyorum teker yere değince ağırlığımı veriyorum.
   
 5. qatrio

  qatrio Aktif Üye

  Kayıt:
  8 Nisan 2007
  Mesajlar:
  192
  Beğeniler:
  63
  Şehir:
  istanbul-Ataköy
  Seviye:
  yavaşlayın kendinizi arkaya biraz verin yumuşak inersiniz ancak sıradışı bi iniş içinde hızla gelirken ön tarafı zıplatın ve 2 teker aynı anda yere iner..(tavsiye etmem)
   
 6. yaminkutlu

  yaminkutlu Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  2 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  529
  Beğeniler:
  767
  Şehir:
  İzmir/Ankara
  Seviye:
  En sağlıklı yöntem sadece ön freni kontrollü bir şekilde sıkarak inmek! Eğer bisikletinizi seviyorsanız bunny hop yapmanızı önermem..
   
 7. İsaAlp

  İsaAlp Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  13 Mart 2007
  Mesajlar:
  709
  Beğeniler:
  280
  Şehir:
  ankara
  Bisiklet:
  Bulldog
  Seviye:
  Özür dilerim ama bu oldukça yanlış, benim düşünceme göre her türlü inişte önce arka, sonra ön fren sıkılmalı veya ikisi beraber de olabilir ama herhangi bir şekilde bisikletin burnu aşağı doğru iken sadece ön freni sıkmak biskletin önünü kaydırabilir veya takla atmanıza sebep olabilir. Aslında bu her zaman geçerli olan birşey, çok özel durumlar dışında, ön fren her zaman arkaya yardımcı olarak kullanılmalı.
   
 8. umut52

  umut52 Üye

  Kayıt:
  10 Mart 2008
  Mesajlar:
  70
  Beğeniler:
  44
  Şehir:
  ordu
  Seviye:
  Sen en iyisi kaldırımdan inerken ya bebek arabaları yada bisikletler inip çıksın diye yapılan yerlerden inip çık,eğer böyle biryer yoksa ya eline al bisikletini yada atlarken bisikletin hiçbir tekerini boş bırakma ki tek teker üstüne binmesin yük ama şahsen ben kendi bisikletimde bu kadar düşünmüyorum direk olduğu gibi dalıyorum neden mi?
  Hani bazenn hakemler ufak foulleri ve ya itişmeleri görmezden gelirya oyun aksamasın zevki çıkısn diye işte bende o yüzden oyun akışını durdurmuyorumki oyunun tadı bozulmasın...Anla artık
   
 9. Güvenç Terzierol

  Güvenç Terzierol Bisikletkolik

  Kayıt:
  18 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.224
  Beğeniler:
  299
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  valla ben daha yükseklerden atlamaya basladım son 1 haftadır.
  60-70 cmden salcano 303SRD ile atlıyorum:D
  aslında ilk baslarda biraz kötü atlarsınız ama bu anlatarak olmaz bana göre he anlatırsın ama pratikte yapamazsın çünkü onun için bi his gerekiyor..
  ilk zamanlar ya çok ön çekerdim dengemi kaybederdim. iki tekere inerdim olduğum yere çakılır kalırdım..
  tech.türk ün dediği doğru. o yükseklikte çarparsın ayna kolu ve dişlilere zarar verirsin ve dişliler geçtiğin yere takılır ve dengeni kaybedersin..

  ilk baslarda ufak kaldırımlarda dene nedemek istedğimi anlıycaksın..
  biraz çalış ama ne olursa olsun ARKA TeKeRe düşmen gerekiyo yoksa denge kaybı olur.
   
 10. Serkan ÇİÇEK

  Serkan ÇİÇEK Yeni Üye

  Kayıt:
  13 Haziran 2009
  Mesajlar:
  12
  Beğeniler:
  12
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  O anki hıza, psikolojiye ve yüksekliği ne kadar mesafe kala farkettiğinize göre değişebilecek bir şey bu bence. Bunların sonucunda da bir anda düşünüp, karar verip, uygulamak lazım. Bazen yavaşlanabilir, bazen pedala yüklenilebilir, hatta bazen durulabilir de bence.

  Yalnız yukarıda yazılanlara eklemek istediğim bir şey daha var; iniş sırasında dizleri biraz kırıp, vücut ağırlığından kaynaklanacak kuvveti sönümlemek de çok faydalı olacaktır.
   
 11. kubilay toka

  kubilay toka Aktif Üye

  Kayıt:
  15 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  135
  Beğeniler:
  71
  Şehir:
  mersin
  Bisiklet:
  Amoeba
  Seviye:
  aslında bende iki frenide kontrollü bir şekilde sıkıp in diyecektim ama kaldırım 30 cm'miş.o zaman hızlı gelip iki tekerinde yere aynı anda değmesini sağlaman gerek.onun için de hızlı gel ve ön teker boşluğa çıktığında gidonu birza kendine çek ki; önce ön sonra arka teker inmesin.bu şekilde ikisinide aynı anda indirirsin.mtb bisikletin varrsa bunny hop yap derim ama bisikletine değer veriyorsan yapma derim ben:D
   

İlginizi Çekebilir

upload_2017-2-6_15-35-17.png
Bugüne kadar üzerinde hiç durmadığım bir konudan bahsedeceğim: Antrenman yoğunluğu dağılım modelleri (ingilizce kısaltması TID, yani Training Intensity Distribution). TID nedir, ne işe yarar...
upload_2016-5-10_15-11-39.png
İki hafta önce yol grubuyla buluştuğumda benim yaşlarda Serdar adlı bir arkadaşın bir iki ay önce koroner bypass ameliyatı olduğunu öğrendim. Doktorunun tavsiyesi üzerine sahilde çok düşük tempo...
% 8 eğimli bir tırmanış.jpg
Yeni aldığım power meter'i bir kaç ativitede denedim şuan için verilerin yüksek olduğunu düşünüyorum, Bu 135kmlik dünki nabzımın %65'inde yaptığım rahat tempo turumdan değerler [ATTACH] Bu...