Kaldırımda binmek için bisiklet almayı düşünüyorum. Sedona 711 nasıl olur sizce?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Ali Sırıklıgil tarafından paylaşıldı.

 1. Ali Sırıklıgil

  Ali Sırıklıgil Üye

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  29 Eylül 2012
  Mesajlar:
  81
  Beğeniler:
  21
  Şehir:
  Isparta
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Öncelikle tüm bisiklet dostlarına merhabalar.

  Benim 2013 model Sedona 311 model bir şehir bisikletim var. Ve çok memnunum. Evimle işyerimin arası 3,6 km. Yaz boyunca işe onunla gidip geldim. İşe gidip geldiğim güzergah trafiğin yoğun olduğu bir yol olmasına rağmen yaz aylarında gidip gelirken pek sıkıntı çekmedim.

  Ancak okulların açılmasıyla birlikte benim kullandığım yolun trafiği aşırı derecede yoğunlaştı. Bisikletle işe gidip gelirken hemen hergün küçük veya büyük bir tehlike atlattım. Ondan dolayı artık arabayla gidip geliyorum.

  Benim gidip geldiğim güzergahın trafiği çok yoğun olmasına rağmen kaldırımlar da bir o kadar boş. Ben de bir dağ bisileti alıp işe kaldırımlardan gidip gelerek bisiklet keyfinden vazgeçmemeyi düşündüm.

  İşe gidip gelirken kullanmayı düşündüğüm kaldırımlar; çok az insanın kullandığı, yaklaşık 2 metre genişliğinde, yer yer genişliğin 1 metreye düştüğü, hatta otobüs duraklarının olduğu kısımlarda yarım metreye düştüğü, kaldırım boyunca 4-5 metre arayla ağaçların olduğu, kaldırım taşlarının eski olduğu ve cam kırıklarının eksik olmadığı bir yerdir.

  Gerek kadro boyunun (düz yolda 19 inch olan kadro boyu bana tam gelse de) yükekliğinden dolayı, gerek 28 inch olmasından dolayı, gerekse lastiklerinin ince olmasından dolayı kaldırımda Sedona 311 bisikletimi kullanmam zor oluyor. Mevcut bisikletimin manevra kabiliyeti kaldırım için çok düşük kalıyor.

  Asla (zaten yaş ve kilo itibariyle de imkansız) kaldırımlarda atlama ve zıplama yapmadan sakince kullanabileceğim, kadrosu sağlam, yağmurlu havalarda fren sıkıntısı çekmeyeceğim, kaldırımda rahat manevra yapabileceğim, cam kırıklarından pek etkilenmeyecek bir bisiklete ihtiyacım olduğunu düşünüyorum.

  Bundan dolayı da mevcut bisikletimi elden çıkarmadan sadece kaldırımlarda kullanmak için yeni bir dağ bisikleti almayı düşündüm.

  Yaptığım araştırmalar neticesinde 16 inch kadro boyunda Sedona 711 hidrolik disk frenli modelinin bana uygun olacağı kanaatine vardım.

  Konuyu okuyan bütün bisiklet dostlarının yorumlarını ve yardımlarını bekliyorum.

  Teşekkürler.
   
 2. sedat_slave

  sedat_slave Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  28 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  562
  Beğeniler:
  513
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Beldeyama
  Seviye:
  Tehlikeden kaçmamız mümkün değil. Ama ne olursa olsun kaldırımdan uzak durmamız gerekir.
  Kaldırıma adım attığınız an potansiyel katilsiniz demektir.
  Bütün araçlar için geçerlidir bu.
  O yol hakkınız değil ve birine zarar verecek olursanız bunun hesabını veremezsiniz.
  Karar sizin.
   
  Ali Sırıklıgil bunu beğendi.
 3. Naci ATAY

  Naci ATAY Aktif Üye

  Kayıt:
  10 Mart 2013
  Mesajlar:
  132
  Beğeniler:
  31
  Şehir:
  İSTANBUL
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  seleniziyumuşak tutun. seçtiğiniz model gayet uygun...sedat beye hem katılıyorum hem katılmıyorum yol verdilerde bizmi kullanmadık. gittiğiniz mesafe kısada olsa tedbiri elden bırakmamak lazım. kask eldiven güvenlik unsurlarını unutmamak lazım...
   
  Ali Sırıklıgil bunu beğendi.
 4. ÇEVİK

  ÇEVİK Euzübillahimineşşeytanirracim

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  23 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  108
  Beğeniler:
  23
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Volkan Ç.
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  seçtiğiniz model gayet uygun bence
   
  Ali Sırıklıgil bunu beğendi.
 5. atta

  atta Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  20 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  775
  Beğeniler:
  412
  Şehir:
  -
  Seviye:
  Seçtiğiniz model gayet uygun. Birde patlaklar için koruyucu şerit alırsınız (koruyucu sıvı balans yapabilir) olur biter.
  Birde kaldırımlar boş ise ve elleriniz frende olursa dikkatli olursanız sıkıntı çıkmaz. Ziliniz olsun mutlaka ;)
   
  gok ve Ali Sırıklıgil bunu beğendi.
 6. #6
  Ali Sırıklıgil

  Ali Sırıklıgil Üye

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  29 Eylül 2012
  Mesajlar:
  81
  Beğeniler:
  21
  Şehir:
  Isparta
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Yorum yazan arkadaşlara teşekkürler. Bahsettiğim kaldırımlar genelde boş oluyor. Sabah işe gidiş saatinde bile o 3,6 km lik kaldırım boyunca toplamda en fazla 8-10 kişi anca oluyor.
   
 7. Tolga Günsezer

  Tolga Günsezer Bisikletkolik

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  19 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  1.264
  Beğeniler:
  1.136
  Şehir:
  Manisa / Sarıgöl
  Bisiklet:
  Whistle
  Seviye:
  Kullandığınız bisiklet ile almayı düşündüğünüz bisikletin kadro kaliteleri ve sağlamlıkları aynıdır. Lastik patlaması açısından 28" ince lastikler 26" 2.2 genişlikteki lastiklere göre daha yüksek basınca uygun olduğundan cam kırıkları ve diğier patlak risklerine göre daha avantajlıdır. 28" lastiklerle doğru basınçta daha az patlak yaşarsınız. Kaldırımlardan atlamayacağınızı yazmışsınız hoş atlasanız da 711 311'e göre ilave bir avantajı yok hatta dezavantajlı. Kadro boyuna ve jant büyüklüğüne göre manevra kabiliyeti düşük derseniz teknik inişleri olan bir rotada değilseniz birkaç güne aynı kıvraklığı yakalarsınız. Fren olarak iyi bir pabuç ile jantlar çamura gömülü kullanmadığınız sürece rahatlıkla güvenli fren yapabilirsiniz.

  Sonuç olarak şu an sahip olduğunuz bisiklet kullanım amacınıza en uygun bisiklet. Bence başka macera aramaya gerek yok.
  Ayrıca trafik ne olursa olsun kaldırımda sürmeyin. Uygun ışıklandırma ile kask ve kask aynası kullanarak yasal olan şekilde yolda kullanın.
   
  Ali Sırıklıgil bunu beğendi.
 8. Gökhan Toros

  Gökhan Toros Onursal Üye

  Kayıt:
  29 Haziran 2010
  Mesajlar:
  4.518
  Beğeniler:
  7.618
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  3.6km çok çok kısa? Daha uzun bir rotanız yok mu, daha az trafik olan bir yol çizseniz kendinize?
  Hem bisiklet masrafından kurtulursunuz, hem de sabah biraz da olsa fazla spor yapmış, bu keyifi biraz daha yaşamış olursunuz.
   
  atta ve Ali Sırıklıgil bunu beğendi.
 9. verisakeet

  verisakeet Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Nisan 2013
  Mesajlar:
  385
  Beğeniler:
  507
  Şehir:
  Istanbul
  Bisiklet:
  Felt
  Seviye:
  Bisikletin, araclar kadar yoldan gitme hakki var. Kaldirimdan giderseniz surekli yayalardan bagiris cagiris isitirsiniz. Birine carparsaniz 100% haksiz olursunuz. Birini yaralarsaniz ki umarim boyle birsey olmaz, direkt haksiz olursunuz, yargilanirsiniz. Yoldan gitmeyi ogrenmeli ve onlemlerini almali bence. En azindan ciddi sekilde guvensiz bolgelerden yavas sekilde kaldirimdan gecersiniz ki bunun da dogru oldugunu savunmuyorum. Haklarinizin nerede oldugunu ve nerede olmadigini unutmamali.
   
  Ali Sırıklıgil bunu beğendi.
 10. ömer yetmişüç

  ömer yetmişüç Aktif Üye

  Kayıt:
  25 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  130
  Beğeniler:
  40
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Araç yolu hakkında size hak vermemek elde değil bende 711 ve 301 var.
  Aslında 711 bahsettiğiniz şartlara çok uygun. Ben hidrolik disk frenine hayranım. V fren iyidir vs vs ama o güzergahta disk frenleri bozma şansınız yok. Standart lastikler bence işinizi görecektir. Selesini değiştirmeniz gerekebilir çünkü üzerinde gelen sele beton sele. Kesinlikle 711 le daha fazla yorulacaksınız. Bence birinden dağ bisikleti bulun kullanın. Ben bahsettiğiniz yolu 301 imle geçerdim açıkcası. 311 in lastikleri çok inceyse lastik değiştirip devam etmelisiniz bence.
   
  gok ve Ali Sırıklıgil bunu beğendi.
 11. hakkında: boşluk

  hakkında: boşluk Bisikletkolik

  Kayıt:
  8 Haziran 2013
  Mesajlar:
  1.438
  Beğeniler:
  871
  Şehir:
  Doğu Senegal
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Aynı mesafede bende işe gidip geliyorum bisiketim sedona 721 1.50 lik lastik var elinizdeki bisiket gayet yeterli bu iş için şehir içi zaten mtb kullanarak pek akıllıca iş yapmıyorum sizde mtb almayın bari o kadar cık mesafe için masraf yapmayın boşuna. Kaldırım olayına gelirsek yoldan gideriz arabalar kızar edilme tehlikesi de bir yana kaldırıma çıkarız yayalar kızar nerde kullanılacak bu bisiket yolu vardıda bizmi kullanmadık
   
  Ali Sırıklıgil bunu beğendi.
 12. gok

  gok Bisikletkolik

  Kayıt:
  28 Nisan 2012
  Mesajlar:
  1.026
  Beğeniler:
  311
  Şehir:
  ankara
  Seviye:
  Her türlü arazi,asfalt yol ve hava koşulu için mtb iyidir.Seçimin yerinde buluyorum.Yol,şehir,29'' mtb,26'' mtb,hybrid bisiklet kullandım.26'' mtb yi çok yönlü kullanım açısından başarılı buldum.29'' mtb konforlu olsa da çok hantal buldum.Yalnız Sedona'nın 27,5 mtb yi merak ediyorum.26'' mtb kadar çevikse daha fazla tutulacağını umuyorum.Hız için yol bisikleti mükemmeldir.Fakat kullanım alanı kısıtlıdır.Heybe çanta takılmaya müsait kadro yapısı yok,ağırlığa karşı ince lastik yetersiz kalıyor.Hybrid bisiklette arazide mtb ye göre çok yetersiz kalıyor.Sedona 721 serisinde bagaj takma yeri varsa bagaj,heybe çanta günlük gezi,tur,alışveriş için mutlaka ihtiyaç duyuluyor.Bana göre bisikletin çok yönlü kullanışlı olması önemlidir.Diğer taraftan bütçe durumu çok iyi olunursa 3 bisikletin olması. Yol-hız için yol bisikleti,arazi için mtb,uzun turlar için surly long tucker tarzı bisiklet.Bu kadar lüxü herkes taşıyamaz.Mtb her telden oynar:D.
   

İlginizi Çekebilir

upload_2015-7-20_12-17-30.png
Antrenmana çıkmadan önce bünyemizin ne durumda olduğunu bilmek can alıcı nokta. Aslında bisikletin başına geçip de pedal çevirmeye başlayıncaya kadar kendimizi yeterince formda hissedebiliriz ama...
upload_2016-12-15_15-15-20.png
Hatırlarsınız, geçen yılın Aralık ayında Recovery nabızdan bahsetmiştim (*). Kısaca hatırlamak gerekirse; bir intervalin sonunda pedala basmayı bıraktığımızda nabzımızın ne kadar hızlı düştüğüyle...
upload_2017-5-5_23-31-12.png
Amerikalı Amber Neben kadınlarda TT kraliçesi. 15 yıllık geçmişinde 2 Olimpiyat, 2 Dünya, 2 Ulusal ve 2 Pan American şampiyonluğu bulunuyor. Amber hakkında daha fazla bilgiyi kendi sitesinden...