Kal sorunu

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
merhabalar

SPD pedalım pdm520 ve kutudan çıkan kal ı kullanıyorum

önceleri baya iyiydi durum

ilk taktığımda alışana kadar 1 kez benden dolayı düştüm...

2. düşüşüm ise spd ile (bu tabir doğru deil sanırım ama) mazgalların üzerinden atlamak için bunny hop yaptım sağ tarafı fazla çekmişim sanırım sürat de baya vardı yan yan düştüm sol spd yere inerken ayaklarım açısız düz olmasına rağmen çıktı ve fena düştüm...

herneyse akıllanan ben spd pedalların ayar vidasını eski duruma göre baya bir sıktım ayar vidasından...
hatta birkaç arkadaşım bisikletimi denemek için aldığında spd yi çıkartamadı ve neredeyse düşüyordu çok sıktığımı biliyorum
Bugün tekrar birkaç hareket ve denge için uğraşırken olduğum yerde zıpladım 10cm kadar ve yere düz ve açısız inmeme rağmen sağ spd çıktı :boese157:

tahminim kal de bir sorun var ayar vidasında sıkacak mesafe hala var ama sizlere danışmak istedim...
Noluyor arkadaşlarımda sorun yok
ben binince spd de çıkma oluyo anlayamadım gitti :boese157:

sıkarak tekrar mı denemeliyim yoksa kal'ı mı değiştirmeliyim ???

Scudo

Ergün Gündoğar

Forum Bağımlısı
Tepki
206
SPD'yi gevşetmelisin, sorun spd'nin sıkılık ayarında değil, ayağını oynattığın için otomatik olarak çıkıyor, pedalın ne durumda çıktığına iyice alışman lazım ve spd'ye düz basman gerekiyor, bileğini yanal oynattığın her durumda spd çıkar.

SerkanEriş

Bisiklet Meraklısı :)
Tepki
170
İsim
Serkan Eriş
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
alışırsan ve ayağın çıkıyorsa sıkı olması fazla dert olmaz..
birde altaki parçanın rengi ne hatta model numarasını yazarsan daha iyi olur.
siyah olanlar çıkıyorsa cleat lerin ayakkabı altı pozisyonu elden geçmeli..
eğer daha farklı bir renkli cleat varsa alu veya sarı onlar 3 pozisyonda çıkabiliyor o zaman çıkması normal... :D

cleat :1. koç boynuzu; kama, kelepçe, mesnet takozu; kaymayı önleyen lastik, takoz vurmak.
2. koçboynuzu. kama. takoz.
3. mesnet takozu. kama. kelepçe. kaymayı önleyici tutanak. krampon. destek. çivi. çapraz. raptiye. takoz.

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Ercan'cım kurura bakmassan bir şey sormak istiyorum..
spd lerine imrendiğin arkadaşların da senin gibi "bunny hop" vb. hareketler yapıyorlar mı? acaba.. :D
Yanlış anlama lütfen.. :)

Sanırım senin daha üst performans bir spd ye ihtiyacın var..

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
Mesut abi bisiklet üzerinde denge işini çözmeye çalışıyorum
ve sırf bu iş için spd ye geçtim
bisiklet bana yön vermeyecek ben bisiklete yön vereceğim...

bunny hop yapan sanırım çok fazla kimse yok :)

şu an spd pedal en sert ayarda ve hala çok kolay şekilde çıkmaya devam ediyor...

sanırım sorun benim kal de ama ben 520 model olan spd lerden baya bi soğudum sanırım rafa kalkacak bu gidişle...

yayları kolay gevşemeyen tavsiye edebileceğiniz 520-540 modelleri hariç model tavsiyeniz var mı?
shimano olması şart değil farklı model kullananların da yorumunu bekliyorum

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Ercan yeni bir model alacaksan mutlaka 4x4 ü denemelisin.. Gürsel bey aynısından kullanıyor.. ona bir danış istersen.. ben almak istemiştim ama o sıralar biraz pahalıydı galiba..
selamlar.

• Beğen
Tepkiler: Ercan Bayram

Bibendum

Forum Bağımlısı
Tepki
463
Pedalı ve kalleri iyice temizle,sonra sıkılık ayarnı iyice gevşet tekrar ayarla. bi dene istersen...

• Beğen

Spec

Forum Demirbaşı
Tepki
659
Öncelikle herkese merhaba. Foruma üye olalı baya oldu ama bu ilk mesajım. Tartışmalara katılmadan önce forumu takip edip birşeyler öğrenmek istedim.

Bende m520 kullanıyorum ve hiç memnun değilim. Kuvvetli sıçramalarda spd ayagımdan cıkıyor ve bunun sıkılıkla veya ayagımı yana oynatmamla hiçbir alakası yok. Hatta ayar vidalarını asırı derecede sıkmısım ve bu yüzden ilk pedalım çatladı. Sagolsunlar deltadakiler garantiden değiştirdiler pedalımı. Artık hızlı giderken bir engelle karsılastıgımda bisikleti zıplatmaya korkuyorum cunku birkaç kere ayagımın spd den kurtulmasından dolayı düştüm. Şimdilik bisikletim de kötü oldugu için önemsemiyorum ama seneye yeni bisiklet alınca kesinlikle ben de rafa atacağım bu pedalları.

T

Tuğrul

Misafir
Eggbeather ya da look 4 X 4 bende kullanıyorum.çok memnunum.İlk başlarda biraz sıkı gibi ama sonra alışıyor. Ayar vidası,sıkı olması,gevşek olması gibi bir derdi yok.Çünkü ayarı yok.

Uğur Taşdemir

Forum Bağımlısı
Tepki
598
Time Atac denemeni öneririm, sen istemediğinde kesinlikle pedal cleati bırakmıyor. Shimanolara göre biraz pahalılar. Bende Time Atac Ti Carbon vardı, fiyatı 200 eu civarında. Atac XE,Atac XS modelleri 70-90 eu civarındalar.

• Beğen

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
Uğur nerde bulabiliriz bu spd pedalları ve kal ı bulunabiliyor mu?
yardımcı olursan sevinirim ;)

Uğur Taşdemir

Forum Bağımlısı
Tepki
598
Bike n outdoor ve Kaçkar'da var. Cleatleri yanında veriliyor ve çift yönlü(spor-hobi) kullanılabiliyor. Ayrıca cleati de bulunuyor. Fiyatı 20 eu idi sanırım.

Lykos748

Üye
Tepki
5
İsim
Kaan Suna
Bisiklet
Bianchi
Merhaba bisikletçi dostlar,
Forumda ki ilk postumun böyle bir konu olmasını istemezdim ama yardıma ihtiyacım var. Neyse geçelim konumuza.
2 gün önce bulunduğum şehirdeki bulunduğum bir bisiklet mağazasından ayakkabı, pedal ve kal aldım. Orada malzemeleri giydim ve o şekilde trafiğe kapalı bir alana gittim. Burada bir kal vidası düşürdüm ve diğer ayakkabının ise kalin ise yerinden kaydığını farkettim.
Sonraki gün kal vidalarını sıkıp tekrar denedim ama bu sefer daha da sıkıntı yarattı. Kal pedaldan ayrılmadı. Ben ayağımı yana çeviriyordum ama kal pedaldan hiç hareket etmiyordu. Sadece vida yerlerinden kayıyordu. Tekrar denedim ve bu denemeden sonra kalin vidalarının kaydığını farkettim. Hem de sadece bir kere pedaldan sökmemle.
Sizce ne yapmalıyım dostlar? Tehlikeli bir durum çünkü ayağımı pedaldan çok zor söküyorum.

ophellia

Aktif Üye
Tepki
55
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar kilitli pedala geçeli 4 gün oldu. Her şeyi sıfır aldım. Yolda yürümedim ve bu kal in ordaki sarı şey neden düşmüş olabilir ?
(link)

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.272
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Geçmiş olsun.. Ürün orijinal mi?
Yürüdüğünüz zemin bozuksa olabilir...

ophellia

Aktif Üye
Tepki
55
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@cazci
Orjinal hocam bu kal kullanılır mı şimdi yoksa çöp mü oldu?

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.272
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kullanılır elbette ama yürürken aksama olabilir..Kal koruyucu alsanız iyi olur.
Yürümek bu tür donanıma uygun değil..

CeRKeZ

Kağnı Arabası
Tepki
1.188
İsim
Yunus Emre Cebe
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu sarı zımbırtı herkeste düşüyor. Tanıdığım kimsenin kalinde bunların kalmaya devam ettiğini görmedim. Böyle kullanılabiliyor merak etmeyin.

sonerogul

Aktif Üye
Tepki
342
İsim
Soner Oğul
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hiç bir problem olmaz, bu şekilde kullanılır. Aynı durum benim de başıma gelmişti. Bisiklet durunca ilk yere bastığınız ayağın altındaki kal bu ise normaldir böyle bir şey. Yakın zamanda diğer sarı parça da kopacaktır. Ama dediğim gibi ne yürümede ( ki zaten attığınız en fazla 5-10 adım) ne de pedala kilitlenmede herhangi bir sorun olmaz.

ophellia

Aktif Üye
Tepki
55
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok teşekkürler arkadaşlar.