Kafein ve Kakao.

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında gokhancan tarafından paylaşıldı.

 1. gokhancan

  gokhancan Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  9 Haziran 2008
  Mesajlar:
  801
  Beğeniler:
  668
  Şehir:
  istanbul/bayrampaşa
  Seviye:
  Özellikle bu iki madde hakkında bazı bünyelere acı olmasına rağmen çok güzel ve hoş geliyor.

  Kakao nun Theobramin denen bir madde sayesinde beyin reseptörlerini uyardıgını seratonin ve endorfin salgısını arttırdıgını okumustum.

  Kafein ise hemen hemen bütün sporcular tarafından tercih ediliyor.

  Bu iki ürün hakkında hocalarımızdan bilgi alabilirmiyiz?
   
 2. Hakan Yazman

  Hakan Yazman Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2004
  Mesajlar:
  4.046
  Beğeniler:
  5.754
  Şehir:
  Alanya/İstanbul
  Seviye:
  Kafein için yazacak çok şey var, bilindiği üzere artık Wada doping listesinden kaldırıldı, yani istediğiniz kadar kahve içip yarışa girebilirsiniz :) tabii yarışabilirseniz, önceden belli bir miktara kadar izin veriliyordu. Kafeinin etkisi ve içildikten sonra kanda olan kafein miktarı kişiden kişiye farklılık göstermekte sanırım bunun yasak listesinden kaldırılmasında etkisi olmuştur .
  Kafein özellikle dayanıklılık sporlarında çok tercih edilmekte bunun nedeni yağ yakım oranını arttırarak kısıtlı olan glikojen depolarının daha uzun süreli kullanılmasına olanak sağlaması.
  Yine kafein merkezi sinir sistemi uyaranı olarak, konsantransyonun artmasını, yarışçının agresifliğinin artmasını, daha uyanık olmayı sağladığı bilinmekte. Bir yokuş, sprint ve güç antrenmanından önce içeceğiniz kahve antrenman verimini ve pedala verdiğiniz gücü arttıracak bunun sonucu olarak kaslarınız daha çok yıprandığı için daha fazla gelişecektir ama dinlenme süresi de uzayacaktır.
  Negatif olarak da kafeinin diüretik etkisi vardır vücuttan su atar ve dolayısıyla suda eriyen vitamin ve minarelleri de.
  Kafein neurotoksindir. Alışkanlık yapar, etkilerinin devam etmesi için zamanla daha fazla almanız gerekir aynı zamanda toksikitesi artar. Uykusuzluğa ve sinire el titremesine yol açabilir. Sporcu açısından en önemli negatif etkisi kramplara neden olabilmesidir, çok yüksek eforda krampa yolaçması kuvvetle muhtemeldir.
  En sağlıklı doğal alım yöntemi filtre kahvedir. nescafe gibi hazır kahvelerden uzak durunuz (bunlar çok zararlıdır filtre kahveye göre) ve kahve içmek istiyorsanız filtre kahve içiniz.

  En iyi kullanım şekli de bir süre kullanıp bir süre ara vermektir yoksa zamanla verdiği avantajlar silinir. Yine kullanım ve bırakımı "Taper" yaparak yani azar azar arttırıp azar azar bırakmak, bıçak gibi kesmemek en iyisidir. Muhtemel olarak bıraktığınızda alışkanlıktan dolayı çöküntü, boşluk hissi, şiddetli başağrısı gibi "withdrawall" bırakma semptomları olabillir...

  Son tavsiyem mümkün mertebe sporcu çok üst seviyelerde değilse ve antrenör kontrolünde dönemsel olarak uygulanmıyorsa pek fazla alıştılmaması en sağlıklı yöntemdir...
   
 3. teampasha

  teampasha Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  439
  Beğeniler:
  236
  Şehir:
  Adana
  Seviye:
  kafein yeterince açık ve net anlatılmış, çok teşekkür ederiz hocam. Kakao içinde bi yorum bekliyoruz.
   
 4. Önder Tarım

  Önder Tarım Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  3.400
  Beğeniler:
  1.908
  Şehir:
  Bologna / İtalya
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Ayrıca kafein alarak daha konsantre olduğunu düşünen insanlar üzerinde yapılan bi belgeselde 1 hafta kafein almadıkları takdirde tekrar eski konsantre düzeylerine çıktıkları görülmüş.Yani ne kadar bağımlı olursanız olun kahve vs. için 1 hafta içmediğiniz takdirde vucüt eski halini toparlıyor.
   
  melih3576, Şerif Şentürk ve gokhancan bunu beğendi.
 5. Hakan Yazman

  Hakan Yazman Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2004
  Mesajlar:
  4.046
  Beğeniler:
  5.754
  Şehir:
  Alanya/İstanbul
  Seviye:
  Kakao nun spor litaratüründe ergojenik yardımcı olarak pek bir kullanımı yok, bununla birlikte Kakao da az miktarda kafein içermektedir, bu yüzden aslında etkileri biraz kafeinin hafif etkilerini yapar. Eğer kahveyi bırakmışsanız alışkanlık nedeniyle sorun yaşıyorsanız markette alışveriş yaparken içgüdüsel olarak çikolataya yönlenmeniz olasıdır (benim başıma çok geldi) ve çikolatayı yiyince kafeini bırakmanızdan dolayı olan semptomların hafiflediğini görebilirsiniz. Onun dışında işte çikolata mutluluk verir vs gibi haberlerin birazda çikolata üreticileri tarafından medyaya pompalattırıldığını düşünüyorum. Yine kakao ve kakao yağının hazmı oldukça güçtür ve sporcu açısından pek bir faydası yoktur ve çikolatanın içerdiği çok fazla yağ ve şekerden gelen boş kalori nedeniyle sporcuya negatif etkisi vardır. Ama öte yandan kafein zararları dışında sporcu için çok etkili bir ergojenik yardımcıdır, yeterki doğru ve seviyesinde kullanılsın, ben de çalıştırdığım sporculara yokuş ve sprint antrenmanlarında antrenman verimini arttırmak açışından kahve öneriyorum...