Kafası kırılan vidayı çıkartmak

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.999
Merhabalar,

Pazar günü arka fren bakımımı yapmak için bagajı sökmem gerekti. Bakımdan sonra bagajı tekrar monte ederken vidalardan birini fazla zorladığımdan olsa gerek, vida çat diye kırıldı ve kadronun içinde kaldı.

Şansım, vida kadronun içinde değil, 1-2 mm dışında kırıldı. İçten kırılsaydı nasıl çıkarabilirdim bilmiyorum.

Kırıldığı andaki görüntü:

http://images.tapatalk-cdn.com/16/03/01/f0ba061a3b3c8e9c3821f1e32502e1e4.jpg

Biraz parlamış ama durum anlaşılıyor.

Önce penseyle ucundan tutup sökmeyi denedim ama işe yaramadı.

Sonra biraz araştırdım.. Demir testeresiyle üzerine bir çizik atıp sonra tornavidayla çevirip sökmeyi denedim. Sonuç başarılı:

http://images.tapatalk-cdn.com/16/03/01/f1b2e9c65cc1ff98aead7bafadc732ea.jpg

http://images.tapatalk-cdn.com/16/03/01/03d512edc9c9d08b20174897afa5558a.jpg

Cidden insanın moralini bir anda alt üst eden, küçük ama mide bulandıran türden bi sorun :) Başkasının başına da gelebilir dedim, çözümünü paylaşmak istedim. İlla ki benden önce de yazanlar olmuştur ama en azından hafızalr tazelenir..

Kıssadan hisse: Vidaları çok zorlamayın ve kaliteli vidalar kullanın. :)

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Birhan K. Ek olarak eğer vida kafasına çizik atılamayacak şekildeyse şu aletleri de işe yarıyor... :)

(link)

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.999
Evet ama bunlar daha ince bir işçilik istiyor sanırım. El ustalığı gerek. Çünkü matkapla kullanılıyor ve o küçücük delikte tahribat yaratmak an meselesi.

İlla vida kıracaksanız da dıştan kırın en iyisi :D

emre önen

Daimi Üye
Tepki
461
Bisiklet
Motobecane
@Birhan K.
bu vidanın vidalandığı yere montajdan önce kılavuz çekmenizde fayda var (tornacılar halleder) zira bozulmuş taktığınız başka vidaları da bozar
son resimdeki vidanın diş uçlarının bozulmuş olması dişi vidanın hasar gördüğünün delilidir.

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.999
Kılavuz çekmek nedir? Vidaların üzerinde bazen boya gibi bir madde oluyor, o mu? İçten de mi yapılıyor aynı işlem, sadece vidaya uygulasak yetmez mi? Altı üstü bagaj takıcaz. Bildiğim tornacı filan yok ki bu civarda.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Birhan K. Yok yok göründükleri kadar zor değiller :) Bu arada klavuz çekme tekrar diş açma veya bozulmuş diş varsa düzeltme oluyor ama sizinkinde gerek olmayabilir gördüğüm kadarıyka kırılan kısım dışarıda :)

emre önen

Daimi Üye
Tepki
461
Bisiklet
Motobecane
@BF Okuru
son resimdeki kırık vidanın en ucundan 8-10 dişin tepe noktaları parlamış bu vidanın takıldığı deliğin içindeki dişlerin bozulduğu anlamına gelir.
bu deliğin içine klavuz çekilip dişler düzeltilmezse takılacak olan her yeni vidanın dişlerini bozacaktır.

• Beğen
Tepkiler: Birhan K.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@emre önen Deliğin içini görmek lazım vidanın parlaması çok bişey ifade etmiyor... Malzemesine de bağlı olabilir...

Migel

Daimi Üye
Tepki
431
İsim
Migel
Bisiklet
KTM
Klavuzu herhangi bir sanayide belkide ücretsiz çektirebilirsiniz.3 numaralı klavuzla üstünden geçecek.1 dakika sürmez :)Civata içerden kırılırsa deliğe uygun demir bir çubuğu vidanın üstüne kaynatıp(kaynak makinesi gerekli :) ) o şekilde çıkarabilirsiniz.Bu durumda da çıkmıyorsa matkap ile uygun çaptaki matkap ucu kullanarak civatayı delmeniz gerekmektedir :)Başka metodlarda vardır lakin benim fabrikada kullandığımız metotlar bunlar.

ulsbyrm

Aktif Üye
Tepki
142
İsim
ulaş bayram
Bisiklet
Cube
benim de başıma geldi.ancak vida ucu sıfır kalmış üzerine çizik atamadım.Bir arkadaşla beraber matkap kullanarak giriştik.Çok zor oldu.tavsiyem kaliteli vida kullanın ve arada yenileyin.

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben komple titanyum yapayim diyorum vidalari bazen gece yatarken aklimdan geciyor. Icimde kelebekler ucuyor bi an sanki mayis ayinda upuzun bir akdeniz kasabasinda ellerim cebimde dolasiyor gibi hissediyorum
. sonra bi bakiyorum tv karsisinda, acunun kanalinda o ses malatya pötürge programina bakarken uyuyakalmisim megersem