kafama takıldıda...

duman_yak

Üye
Tepki
8
Ya arkadaşlar ben bu tour de france sı eneco turu falan hiç kaçırmadan izliyorum ama yarışlarda bazı şeyşeri anlamıyorum tama prologu anladımdaeatb 1 etap 2 ..... onlar noluyo birinci nasıl belirleniyo mesela kaçan grup die bişe var o noluyo .....
....birisi bana yarışların kapsamını anlatabilirmi acabaaa?
thanksss...

Scudo

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Kaçan grup denilen tayfa önden koparak gider ve yarışı ilk sıralarda bitiremeselrde , yorulana kadar geçtikleri kapılardan topladıkları puanlarla sıralamada üst sıralara tırmanmayı sağlayabilirler.

Etaplarda kapılarda ve finish sıralamasına göre verilen puanlar var ve sıralamalar bu puanlara göre veriliyor..bende yol bisikletiyle tam ilgilenmediğim için bu kadar biliyorum...

sGonzales

Forum Demirbaşı
Tepki
462
kaçan gurup dedikleri yarış esnasında pelotondan kopan kişilerdir. Bunlar genelde farklı takımların kafa adamlarıdır birbirleriyle anlaşırlarsa finiş düzlüğüne kadar birbirlerini taşırlar ama genelde peletondaki yarışçılardan daha fazla efor sarfettikleri için pelotonun kaçan gurubu yakalama şansı büyüktür. Tabi bazen tavşanlar vardır bu tavşanlar yarış esnasında kısa siprintler atarak gurubun temposunu bozmaya çalışır aslında kendi takımına yardım eder diğer takımların kafa adamları bu tavşanların peşine takılırsa tavşan son gücüne kadar adamı yorar ve sonra temposunu düşürür tabi diğer takımın adamıda onunla birlikte bitmiş olur. fransa turunda belli etaplarda belli kapılar vardır mesela forma renkleri o zamana kadar puanı en yüksek kişi taşır yeşil forma siprint birincisine kırmızı puanlı forma ise bayır etaplarının birincilerine veriri. en önemlisi olan sarı forma ise tur boyunca finiş çizgisinden en kısa sürede geçen kişinindir. tabi bu formalar tur boyunca kim puanını yükseltirse onun üzerindedir.