Kadroya Binen Yük Hakkında

Dethagorf

Forum Bağımlısı
Tepki
353
Merhaba, aklıma takılan bir soru var acaba kadroya fotoğraftaki gibi otururken ile bi bacağımız yerde bi bacağımız pedalda seleye oturmak arasında kadroya binen yük açısından bir fark var mıdır? Fotoğraftaki kişi çelik kadro bromptona oturuyor aynı şekilde aluminyum kadro dahon,tern gibi gibi katlanır bisikletlere oturmasında bir sakınca olur mu?

https://i.hizliresim.com/X48n2R.jpg

Scudo

SOZUAK

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Barış SÖZÜAK
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Sürüş esnasında tüm yükü taşıyan noktaya bacakların ağırlığı hariç daha az yük yüklenmiş.
Bunun dışında durur vaziyette binen yükün daha fazlasını sürüş esnasında bir çukurdan geçerken anlık olarak uyguluyoruz zaten. Hani, matkaplar darbe gücü ile anca betonu deler ya işte çukurdan geçerken de ağırlığımız ek yük olarak kadroya biniyor. O halde kırılacaksa zaten darbe anında hiç şans yok. O yüzden içiniz rahat olsun.

• Beğen
Tepkiler: Dethagorf

Dethagorf

Forum Bağımlısı
Tepki
353
@kutsaruzgar

@SOZUAK

Teşekkür ederim cevaplarınız için. Ben de otururken buna dayanmayacaksa sürüşte hiç güven vermez dayanmaz diye düşünüyordum.

BurakS

Aktif Üye
Tepki
176
Bisiklet
Cannondale
Specialized'ın bir videosunda bazen tek bir bölgeye 400kg'den fazla (sert darbelerde) ağırlık binebildiği söyleniyordu. Kadronun üzerinde oturmak, kuş tüyü koymakla eşdeğer.

• Beğen
Tepkiler: Dethagorf

Yılmaz Uyar

Forum Bağımlısı
Tepki
758
Ağırlığın veya darbenin bir noktaya yükleme yapmasıyla, geniş ve farklı/çoklu noktalara yükleme yapması aynı etkiyi oluşturmaz. Örneğin sadece kadronun üst borusuna kuvvet uygulayarak oturmakla, zaten bisikleti oturarak kullanıyorum farklıdır. Ek olarak karbon kadroların en zayıf alanı üst boru (toptube) denilen bölgedir.

Dethagorf

Forum Bağımlısı
Tepki
353
@Yılmaz Uyar Peki durum aluminyum ve çelik için nasıldır bu şekilde oturulması bir probleme yol açar mı?