kadronun orta yatagı diş yedi nasıl tamir edilir ?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
arkadaşlar benim ng650 lim daha önce un monte yani kare göbekti daha sonra deore holwtec ıı ye geçtim fakat acamiydim ve kadronun orta yatagını tıraşlatmandan göbegi taktım ve orta göbek ayna kol tarafındaki hem göbegin dişlerini hemde kadronun dişlerini yeni kadro alacak paramda yok nasıl tamir edilebilir bilgilendirirseniz çok sevinirim

Scudo

enes savaş

Forum Bağımlısı
Tepki
300
Bisiklet
Salcano
@ibt1990

Geçmiş olsun. Kolay telafi edilebilir değil ama yeni bir göbekle kadroyu zorlayarak yeni diş açmaya çalışabilirsiniz... Yani vidanın yerine biraz daha farklı dişli bir vida takmak gibi...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
:D kardeş dedigin sistemde kadronun orta yatak dişlileri daha büyücektir mahveder kadroyu + orta göbekler daha yumuşakbir yapıya sahiptir yani yeni göbekte çöpe gider :)

enes savaş

Forum Bağımlısı
Tepki
300
Bisiklet
Salcano
@ibt1990

Hmm. Anladım. Bilmiyorum o zaman. :)

Kamil Kamil

Daimi Üye
Tepki
106
Bisiklet
Kron
sonuna kadar soktunmu yani sonuna kadar geldde yalamamı yaptı. yoksa yarıya kadar soktunda yamuk girdiğinimi farkettin.

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
@ibt1990

Ne derece bu dişler bozuldu her hangi bir görsel olmadığı için net konuşamayacağım ama gittiği yere kadar gider diyerekten onarılma ihtimalleri var. Bunlardan ilki yivler zorlanmadı, aşırı deformeye uğramadıysa klavuz ile tekrardan dişi diye tabir ettiğimiz yuvayı tekrar etmek olacaktır, erkek için ise klavuz yerine pafta ile aynı işlem yapılır. Bunun içinse ya bu tarz benim gibi malzemelere ilgi duymalı, sipariş etmeli ya da daha kolay ve pratik olaraktan sanayide borulara rekor açan yer ve ustalar bulmalısınız. Diğer onarma işi ise ki eğer yivler onarılamayacak kadar hasara maruz kaldıysa iyi ve sorun çıkartmayacak bir göbeği çelik macun, metal epoksi ya da yine bunların türevlerinden olan loctite firmasının vida kilitleme yapıştırıcısı ile de kalıcı bir şekilde bb bölgesini sabitleyebilirsiniz.

meseduzu

Forum Bağımlısı
Tepki
342
Bisiklet
b'Twin
+1
usta en güzel şekilde anlatmış.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
eyvallah abi erkegin girdigi kısım 2 spacer kadar dişler saglam gerisi gidik kadroda aynı şekilde specerleri çıkartp demir macunuyla iyice yapıştırıcamk

Burçak Erbil

Forum Bağımlısı
Tepki
2.691
Oncelikle gobegi dogru yonde cevirdiginizden eminsiniz degil mi? Aynakol tarafi ters distir.

En saglami o bolgeyi kaynakla (veya belki celik macunuyla) doldurup, kilavuzla tekrar dis acmak, ama o kilavuz cogu bisikletcide bulunmayabilir. Eski bir gobegin kapagina yivlere dik 4-5mm genisliginde 3-4 tane kanal acarak idareten bir kilavuz yapabilirsiniz ama o kilavuzu kullanmak icin gobekte en azindan kilavuzu dogru yonlendirecek birkac saglam dis lazim.

Yapistirma secenegini uygulayacaksaniz gobek yataginin eksene dik ve merkezde oldugundan bir sekilde emin olmaniz lazim, dis tutmadigi zaman yatak egri yapisabilir, diger tarafla esmerkezli olmayabilir, iki durumda da problem cikar. (Bu arada gobek cogu modern gobekte oldugu gibi sadece aynakol tarafina monte edilen yekpare tipte ise yapistirma cozumunun calisacagini pek sanmiyorum)

• Beğen
Tepkiler: Çağdaş Lale

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
en güzeli yeni bi kadro almak olacak sanırım kadroda ufak gelmeye başladı teşekürler arkadaşlar