Kadromu ne yapmalıyım?

Tepki
10
Arkadaşlar ciddi bir sorunum var.Henüz 15 günlük olan bisikletimin ön vites aktarıcısının olduğu boruda ön aktarıcıdan dolayı srtünme ve çizik ve boya döküntüleri oluşmuştu.Akçalı marka bir boya ve bir de aynı marka vernik alıp oraları hafif kapatıp verniklemeyi düşünmüştüm.Bisiklet sedona 321.Fakat işi tam halledemedim.Hafif zımpara yaptım boya yaptım vernik attım fakat düzgün bir görüntü alamıyorum.Ve her nasıl olduysa boru üzerindeki kırmızı motif çizgi hafif kalktı sökülmedi fakat buruşuk bir görünüm aldı.Bisikletimin malum garantisi var aslında.Ama şu anda temizliğe genelde önem veren biri olarak psikolojikmen de çok rahatsız oluyorum.Bu konuda sanırım kendi yapabileceğim birşey yok.İstanbulda yaşıyorum acaba bu kısmı bir şekilde İstanbulda biryerlere verip orjinali gibi yaptırabilir miyim?Sanırım hafif bir boya ve üzerine vernik yeterli olacak gibi.Şu anda o boru hafif zımparalı, dolayısıyla matlaşmış hale.Birkaç çizik dışında boyasında sorun yok.Acaba bu konuda ne yapmam gerekir?Bir oto boyacıya versem bu işi halledebilir mi?Ben bisikletimin ve her eşyamın düzenine temizliğine çok önem veren biriyim ve dolayısıyla bunu bir şekilde halletmem gerekiyor.Bu konuda yapılması gereken nedir?Eğer boya ise, tavsiye edebileceğiniz güvenebileceğim bir yer bilenler varsa çok memnun olurum.İlginize şimdiden teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: ali tekintüre
Scudo

ali tekintüre

Daimi Üye
Tepki
137
mtb mi kullanıyoruz?süs,maket bisiklet mi?boyaya çiziğe bu kadar takılmayın kullanıp zevkini çıkar,düş,kalk,çamura gir...boyayı kendin yap yeter.hayat bu gündür tadını çıkar..

Tepki
10
Yok dediğim gibi sedona 321 yani tur/şehir bisikleti.Fakat şu anda hafif zımpara yaptığm için boruda mat bir görünüm artı attırıcının bağlandığı kısımda hafif boya döküntüleri var yani sanırım o kısmın hafif boyanması ve genel bir verniklenme gerekmekte.Yalnız bunu yaptırabilir miyim, ne kadar sağlıklı olur ne tarz yaptırmalıyım ve nerede yaptırmalıyım onu bilmiyorum

eray akyol

Forum Demirbaşı
Tepki
160
hiç boyayla uğraşmayın. görüntüsünden hoşnut olmadığınız kısımdaki boyanın renginde reklamcılardan sade renkli sticker alın. daha sonra çizilen matlaşan kalkan boyanın üstüne yapıştırın kesinlikle hiçbir şekilde belli olmuyor ancak aynı renkte bulmanız lazım. şahsen kendi bisikletimde uyguladığım bir yöntem gayet de tatmin edici. umarım yardımcı olabilmişimdir.

bol pedallamalar ;)

Tepki
10
@eray akyol

Fikriniz için teşekkür derim.peki boya hakkında bir bilginiz var mı?Acaba bir otoboyacısına vs verirsem o kısımdaki küçük kısımlara hafif bir boya atsa ve genel bir vernik yapsa nasıl olur dersiniz?Fırınlı bir yerde örneğin..

Tepki
10
Arkadaşlar sorunumu daha iyi açıklayabilmek adına birkaç fotoğraf çektim.

(link)

(link)

(link)

Arkadaşlar fotoğraflarda da görüldüğü gibi.Ön attırıcının olduğu kısımda sürtünmeden dolayı olan bazı çizik ve boya dökülmeleri var.Diğer kısımlarda ise hafif zımparadan kaynaklanan bir matlaşma...3. fotoğraftaki triple buttered yazısı ve yanındaki kırmızı sütunda hafif boya kabarması olmuş durumda.Şu durumuyla alt kısımdaki boyası döküllmüş yerlere hafif bir fırınlı boya ve borunun geneline genel bir vernik attırmak mümkün müdür?Acil yardım ve fikirlerinizi bekliyorum.Çünkü fikirleriniz doğrultusunda hemen bisikletimi yaptırmayı istiyorum.

Cengizhan Terzi

Forum Bağımlısı
Tepki
197
oraya araba kaplama folyosu al kapla belli olmaz .. fazla canınıda sıkma :)

Tepki
10
@CengizhanTerzi

Tavsiyeniz için teşekkürler.Benim boya konusunda ısrar etmemin sebebi şu.Zımpara yapıldığı için sonuçta o kısmın orjinalliği bozulmuş durumda.
2.Kaplama yaptığımda bölgenin üzeri kapanacak ve yine orjinal görüntü kaybolacak diye düşünüyorum.:)

Tepki
18
boyacıda aynı renk karışımı yaptırırsın ancak bence o boruyu komple boya cunku butun boruyu zımparalamışsın ya spreye doldurt ya da al boyayı kutuda oto boyacısına attır

TanerT

Üye
Tepki
13
Fotoğraflardan çok kötü gözükmüyor. Bence bu şekilde kullanmaya devam edin.

Kısmi yerlere boya yaparak çok iyi netice almayı beklemeyiniz. Usta değilseniz, aynı tonu ve parlaklığı yakalama ihtimali düşüktür. İyi bir sonuç için, kadro tamamen boyadan arındırılıp zımparalanıp, bir usta tarafından (oto boyacı, statik toz boya) yeniden boyanmalıdır.