Kadrodan gelen çıt çıt sesi

Burak YAVRU

Aktif Üye
Tepki
87
Tam olarak ismini bilmiyorum anlatmaya çalışayım. Aynakolun olduğu göbekten özellikle yokuş çıkarken pedalı çevirince çıt diye bir ses geliyor. Biraz zorlama olduğunda hemen bir çıt sesi geliyor sanki kadroya bişey çarpıyormuş gibi. Bazen seriye bağlıyor sağlı sollu pedal çevirken çıt çıt çıt :mad:. Bisiklet daha yeni 2 aylık çok fazlada kullanmadım. Çok canımı sıktı açıkçası. Neden kaynaklanıyor olabilir acaba? Yardım lütfen.

Scudo

oğuz tüm

Daimi Üye
Tepki
161
İsim
Oğuz
Bisiklet
Salcano
eğer orta göbek bilyalıysa bilyalar yerinden oynamış olabilir yeniden dizmek veya ufak bi masrafla rulmanlıya geçmek işe yarıyabilir aldığın yere götür bi baktır derim neticede henüz 2 aylık ve yeni

Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.432
Bisiklet
Focus
Sesin kaynagi dogal olarak bir cok yer olabilir ve bu tip durumlarda ses genellikle tahmin edilenin disinda bir yerden geliyordur.. Oncelikle seleye oturmadan ayakta surup deneyin derim, sesin kaynagi sele-sele borusu ikilisinden biri olabilir.
Ikinci olarak quickrelease'lari farkli modellerle degistirip deneyin ve dogru kapandigindan emin olun.
Ses bu sekilde de devam ediyorsa, pedallarin torkunu kontrol edin.
Ordan da sonuc cikmazsa sirasiyla gidon bogazi vidalarinin tork ayari ve temizligi, aynakol yaprak vidalarinin tork kontrolu, son olarak da orta gobegi temizleyip yagladiktan sonra tekrar deneyin.
Aklima gelenler simdilik bu kadar.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Octalink göbeklerin kadroya monte edildiği yerinden "mutlaka ses gelir" kanısı doğru mudur acaba? Soğuk havada ses artıp sıcak havada kesiliyor gibi duyumlar aldım ve tecrübe de etmekteyim bu durumu. Kadro aluminyum, göbek vidası ise farklı malzeme (çelik galiba, emin değilim) olduğu için farklı genleşmeden dolayı yapıyormuş..?

Eğer öyleyse bir sonraki parça değişiminde aynakol ve göbek modelimi değiştirmeyi düşünüyorum da...

• Beğen
Tepkiler: Burak YAVRU

Burak YAVRU

Aktif Üye
Tepki
87
Ben en iyisi yarın bi bisikletçime uğrayayım. Çok teşekkürler yardımlarınız için.

ilkcan çağdaş

Forum Bağımlısı
Tepki
265
sorun genelde yeni bisikletlerde mevcuttur ve büyük ihtimalle kaynağı orta göbek bilyalarıdır.Çünkü siz bisikleti ilk aldığınızda bilyalar ister kalıp olsun,ister dizme ki,dizme bilyayla fabrikalar uğraşmıyor,kalıp bilyaları fabrikalar kauçuksuz gres ile dizerler.Daha ucuz olsun diye.Fakat bu tür gresler zamanla bilya yüzeyinden kaybolacağından,çıt çıt ses yapmaya başlar.Ancak sizin bisikletteki durum erken başlamış,demekki bayağı bir ince yağ ile bilya yerine yerleştirilmiş.
Çözümü orta göbeği söktürüp kauçuklu gresle (sarı renkte oluyor genellikle)bilyaları monte ettirmek.Sorun hala daha var ise.Arkadaşların dediği gibi başka kısımlara da göz atın.

• Beğen
Tepkiler: Yunus M.
K

kura772

Misafir
bianchi argon model ve bi aylıkken aynı sorunu çıkaran bi bisikletim var.servisin kapısını aşındırdım gide gele ama sorunun kaynağı bulunamadığından çözüm de bulunamıyor.son bi kaç gündür bi kesiliyor ses ardından yine gelmeye başlıyor.ama üzücü, can sıkıcı bi durum.ortalamanın üstünde bi bisiklet alıyosunuz ve uyduruk bisikletlerin yapmadığı sorunları yapıyor.

Tepki
7
Aynı sorun bendede var ne yaptıysam çözemedim bisikletçide baktı ama bulamadı bence hiç uğraşma öyle kabullen .

haldun989

Aktif Üye
Tepki
231
İsim
Haldun SAYI
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konu geçeli çok olmuş ama bende de aynı sorun vardı pedalı gevşediği için oluyor :) Pedalı sıktığın zaman problem ortadan kalkıyor :D

• Beğen
Tepkiler: QEXEC

recep24ank

Forum Bağımlısı
Tepki
4.634
İsim
Recep Eşref ÇINAR
Bisiklet
Carraro
bende ilk aldığımda vardı sorunu araştırdım çözdüm.

1) Gidonun Sıkıca Sıkılmaması
2) Bedalların iç kısımları yağsız olduğu için cik cik ötmesi
3) Ayna kolda bulunan 4 tane bidanın gevşek olması

bu 3 tanesini çözdünmü olay tamamdır.. haa unutmadan bedalların aliminyum ise bu sorunu hep yaşarsın kardeşim biraz daha iyi birşey almanı öneririm.

atakibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
302
Sorununuz malzemelerin bağlandığı noktaları montaj sırasında içeride kalan yatak paso gibi noktalara gres yağ sürülmediğinden ses yapmaktadır.Orta göbek,pedal,sele borusu,gidon gidon boğazı ruble ve furç gibi montajı sırasında içeride kalan kısımda gres yağ kullanırsanız bu tür sesleri yaşamamış olursunuz.Ayrıca malzemleri ileride bakımda veya bir başka amaçla tekrar sökerken rahat sökebilirsiniz... ;)

• Beğen
Tepkiler: İbrahim Aslanhan

ilkcan çağdaş

Forum Bağımlısı
Tepki
265
haldun dostum,sendeki sorunu şöyle yap,derim.Pedaldaki somunu söküyorsun,somunun önüne,ortası biraz daha biraz pul koyuyorsun,pul pedal kolunun milde oturduğu kısıma kadar gidecek ve sıkıyorsun.

Tepki
17
@ibrahim akyıldız

sele borusunu iyice sıkıştır orda lastik bir conta var onu değiştir.

Tepki
33
konu biraz eski ama bu şekilde sorun yaşayan arkadasımız aramızda muhakkak mevcuttur...2 aylık bisikletimde aynı sorunu bende yaşıyordum,orta göbek dahil sökülmedik,yağlanmadık,kontrol edilmedik yer kalmadı ama bir türlü çıt çıt sesi kesilmedi..son çare olarak kadronun içine WD 40 sıktılar ve kadroyu havaya kaldırarak WD 40 ın içeriden tüm kaynak yerlerine temas etmesini sağladılar...1 haftadır her gün 20-30 km yapıyorum tek çıt sesi dahi duymadım

Abdülhamit Topçu

Forum Demirbaşı
Tepki
694
İsim
Abdülhamit TOPÇU
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Pedallarınızı iyice sıkıştırın. Hiç beklemezsiniz ama bu sorun genelde bundan oluyor.

Tepki
36
İsim
Serdar Y.
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Şehir - Tur
kesinlikle sele-sele borusu diyorum. Geçenlerde başıma geldi. İnanılmaz derecede çatır çutur ses geliyordu kadrodan. Sele en altta olduğu içindir kesin diyip biraz 2 cm yukarı kaldırdım. Sesten eser yok. Deneyin derim.

Tepki
15
Bende de aynı sekilde ses vardı. Sele altı çantanın boruyu sıkan klipsi çarpıyormuş meğer her pedal basışta şort degdiği icin.

Caner HOCAOĞLU

Daimi Üye
Tepki
170
Bisiklet
Bianchi
ÇIt Çıt sesi benimde başıma geldi ve bisiklet sürerken can sıkıyor ve nerden geldiğini tam olarak anlayamıyorsun. Ben başta gidondan sandım ama daha sonradan sele borusundan kaynaklandığını gördüm. Sele en altta kalmış 1-2 cm yükseltince sorun çözüldü gibi. Birde sele borusunun zamanda toz ve kirden dolayı arasında biriken kum parçalarıda sese sebep verebilir. Temizlemekte yara var.