''kadro sorunları yanlış kadro almak''

BF Okuru

Üye
Tepki
2
dostlarım,
burada yalnış kadro almaktan dolayı sıkıntı çekmiş arkadaşlarımın dertlerini dinleyelim ,bilmemek ayıp değil tabi,öğrenmemek ayıp ,şimdi hepimiz bisiklet almadan önce ,markaya bakıyoruz önce marka aklımıza gelmekte ama bacak boyumuz önemli tabi ve boyumuz kol uzunluğu ,
şimdi kendimden bahsedeceğim benim boy tam 1.74 cm bacak boyum içten ölçünce yani bacak ile gövdenin birleştiği yerden ölçünce 83 cm geliyor ,,,
bisikletim mtb ,karbon scale -30
üst boru uzunluğu 53 cm dir ve sele kilidinden ayna kolun orta noktasına olan uzaklık ise 48 cm dir
bacak boyuma ve gövdemin uzunluğuna ve kollarımın uzunluğuna yan tesiri olmadı bu kadronun ,,
bir dostumuz bu forumda yalnış mtb kadrosu almış idi bacağı kısa idi ve kadro büyük almış idi ve kıkırdak zedelenmesine maruz kaldı..diğer bi dostumuzda yol bisikletinde büyük kadro aldı ve sorun yaşadı bilek ağrıları çekti evet ,,şimdi bir dostumuzda hem yol hemde cyclo cross bike kullanmakta kullandığı yol bisikletinde üst boru 56cm olmasına rağmen aynakol - sele borusu arası 53 cm gibi bir uzunluğu var. Aynı şekilde cyclocross bisikletinde bu mesafe 48cm. Fakat üst boru yine 56cm civarı. Kısacası, ikinci bisiklet ona çok küçükmüş gibi görünmesine rağmen aslında hiç de öyle bir durum söz konusu olmadığını kendisi ifade etti
buradan ne çıkar şu çıkar ,,

Yol bisikletinde kadro boyu bacak boyuna göre değil, bütün açılara göre yapılıyor. O nedenle komple bisiklet açılarına göre kadro seçmek gerekiyor.

yol bisikletinde ve cyclo cross bike larda özel bi durum söz konusu,,,,
mtb kadro kullandığım için bacak boyu hesabını hesaba kattım ,,
evet beyin fırtınası yapalım ..

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
evet tuncay üner dostum yol bisikletinde büyük kadro aldı..

https://www.bisikletforum.com/images/icons/icon1.pngBoyu 1,75, iç bacak boyu 76cm.

56 kadro vermişler 54 istemiş..

gökan toros dostumla karşılaştırma yapıyorum
gökan dostumun boyu, boy 1.83
bacak boyu 83 dedi ama emin değil..

evet gökan dostum ne kullanıyor...

yol bisikleti, üst boru 56cm -aynakol - sele borusu arası 53cm

sonuç ,,,,,,,
gökan dostumda hiç bi sorun yok ....
ama tuncay dostumda bilek ağrıları...

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
Kudret Bey merhaba,

Hatırlarsanız, dün açmış olduğunuz konu başlığında bu konuya paralel bir takım sorularım olmuştu. Bisikleti iki bacağımın arasına alıp, ayakta durduğumda kadro üst demiri ile bedenim arasında boşluk kalmıyor.
Boyum: 1.73cm
İç bacak boyum: 73cm

Carraro Sportive 225 (Hybrid)'in ölçüleri ise;
Kadro üst borusu: 53cm
Anyakol-Sele ağzı mesafesi: 46cm
Selenin, sele ağzından uzaklığı: 16cm
Gidonun eğimi: 10 derece

Pek çok yerde, "bisiklet, iki bacak arasındayken 3-4 parmaklık açıklık olması gerektiği" şeklinde bilgiler mevcut, dün size sorduğum zaman bu açıklık mesafesinin az olmasının sorunlara yol açabileceğini belirtmiştiniz. Ancak beden ölçülerimden dolayı mı yoksa bisikletin ölçülerinden dolayı mı bilmiyorum ama şu ana dek herhangi bir rahatsızlık yaşamadım (gerçi inerken bazen ayağım seleye takılabiliyor sele yüksekliğinden dolayı :p). Tabi sadece, günlük 1.5-2 saat bisiklete binen bir amatör olarak yorumda bulunuyorum. Daha uzun süreli/mesafeli veya daha tempolu sürüşlerde negatif bir etki ile karşılaşır mıyım emin değilim. Bu yüzden içimde ufak da olsa "Ya kadro yüzünden bir sağlık sorunu yaşarsam?" kuşkusu peyda olmuş durumda. Merakla bu konuyu takipteyim açıkçası.

Sizin de belirttiğiniz gibi, teorik hesaplama uygulamalarından ziyade kullanıcının ölçüleri ve bisiklet üzerindeki duruşu bu olayın can damarını oluşturuyor sanırım.

Tepki
38
Bisiklet
Corratec
Benim Boyum 174 ve yol bisikletimin kadrosu 50 cm.
Ben bir şey okumuştum ona göre kadro boyumu belirledim. ideal oturma pozisyonunda yol bisikleti kullanırken gözlerimizi aşağıya çevirdiğimizde ön jant göbeğini görmemiz gerekiyormuş.
Bu doğru mudur acaba?

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Cem Özenen

Gidonu fren kollarından tuttuğunuzda durumun dediğiniz gibi olması gerekiyor.
Düzenleme: Ön jant göbeğini görmemeniz gerekiyor. Yanlış okumuşum..

Şu video çok güzel. Hem anlatan elemanın, tıpkı Tarkan'ın seslendirdiği belgeseldeki gibi, yatak sesini kullanması hem de verdiği bilgiler çok başarılı :).

Berk Mercancı

Forum Bağımlısı
Tepki
887
Bisiklet
Raleigh-USA
Ilk yol bisikletimi 2. el almıştım kadrosu 60 cm'di, yani bana 4 cm büyük. Başta sorun yoktu ama 3-4 ay sonra feci bel ağrısı yaptı. Sonra 56 cm Scott s30 aldım. Üst boru yanılmıyorsam 56,5 cm gibi bişeydi. Tabiri caizse cuk diye oturdu. Sonra maşadaki spacerları yukarı atıp 110 mm gidon boynunu en aşağı çektim. Bu sefer daha da rahat ettim ve bisiklet üzerindeki kontrolüm arttı, virajlara daha kontrollü girdim. Eğer bisikleti satmasaydım daha uzun bir gidon boynu takmayı düşünüyordum. Daha rahat edecekmişim gibi gelmişti...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
sefa bey ,,bisiklet bu mu ne zaman aldınız ?

http://www.carrarobisiklet.com/Images/Products/1920/Sportive_225.jpg

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Cem Özenen

forumda gökan toros dostumuz yol kullanmaktadır teorik bilgisi fazladır ...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Berk Mercancı

berk bey,
geçmiş olsun ..
yol bisikletinde yalnış kadro alınmış tekrar geçmiş olsun..

berk bey
boyunuz kaç cm ? birde bacak boyu içten kaç cm ?

http://classiccycleus.com/home/wp-content/uploads/2011/10/Scott-Speedster-S30.jpg

scott s 30 yol...

Tepki
38
Bisiklet
Corratec
@Kudret Kurtcebe

Onu bilmiyorum açıkçası ölçmedim hiç :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Cem Özenen

http://www.competitivecyclist.com/images/pages/fitcalc/measure_ex_1.jpg

video ,,
birisinin yardımı olması lazım tabi..

Berk Mercancı

Forum Bağımlısı
Tepki
887
Bisiklet
Raleigh-USA
@Kudret Kurtcebe

Teşekkür ederim. Boyum 182 cm, bacak boyum 84 cm

Düzeltme: Bacak boyum 88 cm imiş...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Berk Mercancı

berk bey ,
60 cm lik yol kadrosu aldınız ve boyunuz ,1.82 ve bacak boyu 88 cm ise 60 cm lik yol size büyük geldi , demekki o 4 cm bile fark yapmakta bunlar çok önemli buradaki dostlarımız için ,
ve 56 kadro size uydu evet bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim..

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
@Kudret Kurtcebe

Evet Kudret Bey, yaklaşık 1 haftadır görseldeki bisikletin 46'lık kadrosuna sahibim. Öncesinde, yaklaşık 2-3 ay kadar 16-17" kadrolu Kron xc500 kullanıyordum (ki Kron'da söz konusu birkaç parmaklık boşluk oluşuyordu) ama Carraro bu hadikapına rağmen, Kron'a kıyasla daha rahat bir kullanım hissiyatı oluşturdu bende.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Sefa.N

şimdi 3-4 parmak boy mesafesi mtb için bende geçerli olabilir ,sizin şehir bisikleti ve 28 jant olduğu için farklı bir konum olabilir diye bir mantık çerçevesinden bakıyorum olaya, yani elma ile armutu karıştırmamak, biri mtb 26 diğeri 28 şehir bisikleti herhangi bir olumsuzluk olursa, yazarsanız sevinirim..

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
Tabi ki Kudret Bey, seve seve yazarım. Netice de bu başlığın amacı, takipçileri bilgilendirmek. :)

Zaten, bisikletimin marka ve model ölçülerini aktarırken bilinçli olarak Hybrid bir model olduğunu belirtmiştim. Jant faktörü ise aklıma gelmedi bile.
Her neyse deneyerek öğreneceğiz kadro boyumun hatalı mı yoksa uygun mu olduğunu. :)

ilker_ege

Üye
Tepki
18
Merhabalar, benim boyum 1.63, bacak boyum 70 cm. Carraro 224'ün 46 cm kadrosunu denedim, sürüş çok rahattı. Ama ayakta dururken orta demirle aramda hiç boşluk yoktu hatta biraz baskı da hissettim. Bu sorun yaratan bir durum mudur? Bana sıkıntı olabilir gibi geldi.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@ilker_ege

ilker bey bisiklet bu mu ?

http://www.carrarobisiklet.com/Images/Products/1920/Sportive_224.jpg

şehir bisikletimi aldınız..?

ilker_ege

Üye
Tepki
18
Kudret Bey bisiklet budur, almadım sadece deneme amaçlı bisikletçide sürdüm. Bende Decathlon'dan aldığım Original 5 modeli var.

Ya eşime bisiklet alacağız ya da bendekini ona bırakıp bana alacağız. Anladığım kadarı ile 28 jant şehir bisikletlerinde kadro bulmak benim için biraz zor, 46 cm büyük geldi gibi hissettim. Keza eşim de 1.55 boyunda ona da şehir bisikleti bulamadık şimdilik.

Bu durumda mtb alıp belki lastikleri inceleri ile değiştirmek çözüm olabilir.