kadro seçimi

Gürsel BARANLI

Daimi Üye
Tepki
180
Bisiklet
Specialized
merhaba arkadaşlar yıllarca arabalarla haşır neşir olduk en sonunda usandık emekli olduk bisiklet merak sardı ilk defa binecegim (bu arada yaş 48 bitiyor)bir adet pejo outdor komple altus olan ikinci el tama çok teamiz bisiklet aldım.pedalın çalıştığı yerle sele borusunun arası tam 50cm boyum 190cm aşagıda bir kaç sorum olacak tercübe ve bilginizle aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşşekür ederim. 1.benim bisikletim ölçü olarak kaç kadro oluyor.2.yaz seonlarında günlük en fazla 8-10 km kullanma fırsatım oluyor bu bisiklet benim için yeterlimi.3.50cm uzunluktaki kadroya ragmen sele borusunu çok uzun tutarak kullanıyorum doğrumuı?4.yıllarca otomobil konusunda hep modivikasyon işiyle uğraştım bisikletdede biraz yüksetsem ekipmanları ben acaba bu yükseltiyi fark edebilirmiyim yoksa araçlarda ki gibi egsoz sesi beni yanıltırmı.5.ne önerirsiniz abinize korkutmadan yavaş yavaş yoksa cros motorun anahhtarı üstünde vallahi ona binerim .TEŞŞEKÜRLER ŞİMDİDEN

• Beğen
Tepkiler: ahmetçetinkaya
Scudo

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
@grslbrn
sele borusunun üzerinde bir işaret vardır. sele yüksekliği bu işaretin kadro içerisinde kalacağı şekilde ayarlanmalıdır. işaret dışarda kalacak kadar sele yüksek kullanılırsa tehlikeli olur.

Gürsel BARANLI

Daimi Üye
Tepki
180
Bisiklet
Specialized
aynı söylediğiniz gibi tehlike sınırını aşmışım.düzeltim ama bu seferde biraz kısa alışamadım yeni boru gerekecek herhalde.ilgin için teşekkür ederim.sagolasın

Tepki
10
Boyun 190 cm ise en az 50 - 52 cm lik yani 21" kadro kullanmanı lazım. Sele ayarı basit bir yöntem ile yapılır: topuk alttarafla pedala basıyorsun, bacak dik bir şekilde ve o durumda sele hissedilir olmalı.

• Beğen
Tepkiler: Gürsel BARANLI

Gürsel BARANLI

Daimi Üye
Tepki
180
Bisiklet
Specialized
ikinci el 21 kadro bisiklet bulmak kolay olurmu acaba?20 bir adet merida buldum fiatda anlaşamadık.sürekli takip ediyorum ikinci elleri kısmet

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
21 kadro İlla ki bulursunuz. Bulunmaz diye bir şey yok. Bisiklet seçimi vücut ölçülerinize göre çok dikkatli yapılmalı, aksi taktirde sürüşünüzden olması gereken şekilde zevk alamazsınız. Hatta olması gerekenden çok daha farklı seçilmiş ölçülere sahip bir kadro sürüşünüzü eğlenceye değil işkenceye dönüştürür. Bunu vücut ölçünüze uygun olan ve olmayan iki bisikleti sürdükten sonraki tecrübe ile çok rahat farkedersiniz. Bu arada her ölçü her tip bisiklet için aynı hesaplanmaz. Örneğin bir Yol bisikleti ve MTB için aynı hesaba göre kadro seçilmez. Bu hesabı yine alacağınız bisiklet türüne göre yapmalısınız.

Bu arada bir sakıncası yok ise isminizi öğrenebilirmiz?

• Beğen

Gürsel BARANLI

Daimi Üye
Tepki
180
Bisiklet
Specialized
bilgilerin teşekkür ederim .20 kadro düşünüyordum henüz bulamadım 21 de olur dedi arkadaşlar takip ediyorum.eski bisikletimin pedal göbeginde sele borusu 50 cm kaç inc tekabil eder bilmiyorum almak istediğim mtb bu arada hiç sakıncası olmayan ismim gürsel baranlı

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Evet bu ismi bir süre öncesinden hatırlıyorum yanılmıyorsam 2000 lerin ilk çeyreğinde aktif yarışıyordunuz. Sizi bu forumda bir bisikletsever olarak görmekten büyük mutluluk duydum:) Bende bisikletin yanında bir motorsporları tutkunuyum, tabi benim ilgim ralliden daha çok pist (DTM, F1) ve endurance(GT, Lemans serisi) yarışlarına.

Aslında siz zaten geçmişte ralli de edindiğiniz tecrübelerden mekanik bir sporda ergonominin sporcunun sağlığı ve konsantrasyonu açısından ne kadar önemli olduğunu zaten biliyorsunuz. Benim bunu bisiklete bağlayacağım nokta aynı önemin bisiklet içinde geçerli olduğu. Size aşağıda kendiniz için kusursuz kadro ölçülerini hesaplayabilmeniz için bir link veriyorum. Buradan bütün vücut ölçülerinizi girerek net kadro ölçülerine ulaşacaksınız. Benim tavsiyem bu ölçülerin dışına %3-4 sapmanın dışında çıkmamanız. Tekrar görüşmek üzere sizinle bir forum ortamında da olsa tanıştığım için çok memnun oldum:)

(link)

• Beğen

Gürsel BARANLI

Daimi Üye
Tepki
180
Bisiklet
Specialized
merhabalar aytaç kardeşim beş yıl lisanslı otomobil yarışların aktif içinde olup güzel anılarla ve çevreyle ayrılmak zorunda kaldığım için aslında çok üzgünüm.Ne mutlu ki sizler tarafından hatırlanmak ise inanın öyle güzel bir duygu ki yuttuğum her tozlu kmleri yeniden yaşadım.2002 hitit rallisi sonunda aldığımız güzel dereceden sonra talihsiz bir kulak ameliyatı sonucu kulak sıvım patladı inanılmaz denge problemleri sonucu ayaga kalktım.otomobil sürmek artık benim için karşıdakinin başını yakmak gibi tehlike doğrucagı için( çok zorunlu haller dışında 70km geçmemek şartıyla yılda 1000km civarlarında)kullanmaktan azami kaçıyorum.3 tekerle arabayı finişe getirdiğimize göre azimle tek denge ile sol kulak (cihaz destegi ile duyorum) var bisikletle dengemi bulmaya çalışıyorum.biraz kompedanı yüksetmek ve güzel bisiklet sahibi olmak için sizlerin tasviyelerini duymam zor olsada ne güzel görebildiğim (bunada çok şükür)için okuyorum.kazadan sonra her şeyi bırakararak yalovaya yerleştim orada yaşıyorum.şu an bayram izini için ankaradayım bayram dönüşü mns ekleyin sizce sakıncası yoksa görüşürüz.gurselbaranli@hotmail.com.

• Beğen
Tepkiler: Aytaç Biber

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Sağlık probleminizden haberim yoktu, bir otomobil tutkununun ve profesyonel yarış pilotunun otomobilinden uzak kalması çok zor olmalı, ne söyleyebilirim bilmiyorum, gerçekten çok üzüldüm, çok geçmiş olsun.

Msn adresinizi tabiki seve seve eklerim. Görüşmek üzere:)