Kadro Seçimi İçin Tavsiye (Scott S30 vs Geotech Oxygen)

Tepki
0
Merhaba Arkadaşlar,

Dağ bisikletinden yol bisikletine geçmek istiyorum. Amatör olduğum için bir süredir forumda yazılanlardan belli fikirler edinmeye çalışıyorum. Sıfır ya da 2. el bisiklet almak yerine kendi bisikletimi toplamak istiyorum.

Toplamaya çalıştığım bisiklet için 2 kadrodan birini seçmeyi düşünüyorum.
Bunlardan birisi Geotech Oxygen diğeri de Scott Speedster S30.

İlk başta yüksek donanımlar alamayacağım fakat daha sonra bisikletimdeki parçaları yenilemek istediğimde alacağım kadronun buna uygun olmasını istiyorum. Bu konuda yardımcı olabirseniz sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

Not: Bisiklet seçimi bölümüne de bu konuyu yazmıştım. Herhangi bir cevap gelmedi. Bu bölüme yazmanın daha uygun olacağını düşündüm. Yönetici arkadaşlar Bisiklet seçimi bölümündeki konuyu kaldırabilirler.

Scudo

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Speedstar kadro daha önce incelenmişti
(link)
(link)
(link)
S30 ve oxygen her açıdan birbirine yakın kadrolar (Özellikle Ağırlık fiyat) Bisiklet toplamak ise keyifli ama bir o kadar meşakkatli bir iş.Birbirine benzer kadro ve açılara sahip iki bisiklet yerine forumdaki yol bisikleti alanını iyice inceleyip farklı alternatifleri değerlendirmeniz de doğru olabilir.Kişisel görüşüm,bütçenizin de kısıtlı olduğunu belirtmeniz üzerine söylüyorum,hazır bir yol bisikletine yönelmeniz zira yol toplayanlar genellikle orta ve üst segment komponentler kullanıyor.Bbu da minimum 2500-3000 tl demek .Bu fiat elbet alt sınır.Çok yukarılara da çıkar.Öte yandan Oxygen ya da s30 kadroya,ne kadar ucuz komponent takabilirsiniz ki,değil mi? MTB değil ki bu acera ile alivo ile geçiştiresin...Kafanızı karıştırmak istemem.Bahsettiğiniz segmentteki kadroları yine orta segment komponentlerle donatmanız halinde,bahsettiğim bütçe şart.Değilse kadroyu alıp küçük adımlarla ilerlemek.

Tepki
17
Merhaba Umut,
Kadro olarak Geotech oxygen'i tavsiye ederim. 3 kere dipçiklenmiş olması nedeniyle karbon kadro kadar olmasa bile yakın performans sergilediğine emin olabilirsin. Kesinlikle memnun kalacağını düşünüyorum. Donanım açısından değerlendirirsek, ''yüksek donanımlar almayacağım'' diyorsun. Mutlaka sen de araştırmışsındır ama örneğin Shimano'yu göz önüne alalım. En düşük olan Sora set mi donatacaksın? Bence değmez... En azından Tiagra set donatmalısın. Hiç değilse taş gibi sağlam ve problemsiz kullanırsın. Ancak hafiflik ve performans da gözönüne alındığında bana sorarsan Ultegra set ile başla... Sıfır alacaksan bu bile hatırı sayılır miktarda bütçe ayırmanı gerektirir. Yok 2. el alacağım diyorsan bulduğunda bana da haber ver :) Ama ben Shimano değil sram ya da campognolo set donatacağım diyorsan 2. el orta ve üst seviye sram veya campognolo set bulman ise iyice zor. Bu yüzden iyi araştırmak öyle karar vermek önemli. Ama şunu sanırım sen de fark etmişsindir; yol bisikleti MTB'ye benzemez. Biniş zevki yüksektir. ama karşılığında daha fazla harcamayı gerektirir. Burada söylediklerimi de göz önüne alarak vereceğin karar en doğru karar olacaktır. İyi sürüşler bol güneşler.