Kadro ömrü

semir karabulut

Daimi Üye
Kayıt
30 Nisan 2010
Mesaj
347
Tepki
303
Yaş
38
Şehir
İzmir
Bisiklet
Cannondale
Arkadaşlar merhaba. Son zamanlarda bende bir paranoya oluştu. Şöyle ki, özellikle hızlı inişlerde (60-70 km/s), acaba kadrom kırılır mı, acaba maşam kırılır mı gibi düşünceler aklıma takılıyor ve frene asılmaya başlıyorum. Sahi, bir kadronun ömrü ne kadardır ? Mesela bende 2010 yılında almış olduğum Carraro 475 J Race var. Maşam da 2010 yılında 2. el olarak aldığım havalı Reba SL. Bisikletle 5000 km'nin üzerinde yol yaptım ki bunun büyük kısmı asfalt. İki kez Kartepe inişi ve birkaç kez de Kartepe'ye eşdeğer toprak/taşlı yol inişleri [35-40 km ortalama hızla] dışında çok da hırpalamadım bisikleti. Aydınlatın beni :)
 
Scudo

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Kayıt
25 Haziran 2007
Mesaj
2.935
Tepki
2.098
Çelik kadro bianchi thomisus. 5 yılda 10 bin km yaptım sorun olmadı. Drag climber alu kadro hiç binmedim furs yatağından çatladı. Vesvese yapmayın. O kadar yol gitmissiniz bişey olmamış. Vurup düşüp düşürüp bir yerini gocertmeden kırmadan catlarmadan sizi daha bir bukadar taşır
 
  • Beğen
Tepkiler: semir karabulut

Lenora Nora

Daimi Üye
Kayıt
27 Mayıs 2015
Mesaj
285
Tepki
155
Şehir
Eskişehir
İsim
Lenora Nora
Bisiklet
Carraro
@semir karabulut Merhaba Semir ;
O kadar korkutma kendini.Ki özellikle Carraro konusunda.Carraro'da kolay kolay kadro catlak kırılma vs. duymassın rahat ol.Ve ayrıca kendini kasma yani "cok iyi marka kadroda olsa kötü marka kadroda olsa kalite bakımından" kırılma,catlama hususu tam tersi olabilir.Bu sans.Yani kötü marka kadron kırılmazken iyi kadron kırılır.Bu o anki kullanıma,sarta,güne,saate baglı.Yarın ölücegimizin karantisi olmayısı gibi bisey yani. :)
O yüzden rahat ol.Keyif almaya bak her kadro kolay kolay kırılmaz.Masada öyle.Gönlünce eglen.Ki kırılsa dahi 2 yıl icinde servis yenisiyle degistirir.Özellikle bazı markalar bu konuda cok hassas adına asla laf getirmez ikinci kelime kurulmadan kadron gelmis olur.
İyi Forumlar Dilerim.
 
  • Beğen
Tepkiler: semir karabulut

canayaz0734

Daimi Üye
Kayıt
3 Nisan 2015
Mesaj
301
Tepki
664
Şehir
istanbul
İsim
Can AYAZ
Bisiklet
Diğer
Aliminyum kadrolar dayanıklı ama ağır, Karbon kadrolar hafif ama narindir.Birincisi bunu göz önüne alalım.Bisikletin kadrosunu ne zamandan beri kullanıyoruz?Zor şartlarda kullanıp zorlanan kadro çatlayabilir...Metal alaşımları zamanla yorulabilir kullanılan alaşımların yoğunluğuna,kalitesine göre bu süre değişebilir. Örneğin Merida markası kadrosuna ömür boyu garanti vermektedir.Fakat Tur bisikleti ile kalkıp hoplayıp zıplarsak kadroyu elimize alabiliriz.
 
  • Beğen
Tepkiler: semir karabulut
Yukarı Alt