Kadro-Maşa boya sökümü ve boyanması

Gökhan Ö.

Forum Demirbaşı
Tepki
266
Bisiklet
Focus
Merhabalar arkadaşlar
Bisikletlerimin üzerlerindeki marka stickerlarını sökmek istiyorum.
Stickerlara hazır girişmişken,biliyorum işi çok zorlaştırmak oluyor ama , üzerindeki ana rengin haricindeki desen/çizgileri de kendi zevkime göre yeniden yapmak istiyorum. Öncelikle cyclocross bisikletime girişip başarı durumuna göre diğerine geçerim diye planladım.
Sanırım en temizi kadro ve maşadaki boyayı komple sökmek ve yeniden boyamak. Kadro alüminyum , maşa karbon. Boya sökmek için kimyasal kullanımayı planlıyorum ama karbon maşa üzerinde boya sökücü kimyasalın istenmeyen bi etki bırakmasından çekiniyorum. Alüminyum üzerinde kullanımında sorun olmadığından forumda çok yerde bahsedilmiş ancak karbon üzerinde boya sökücü kimyasal kullanımı hakkında ait bilgim yok.
Boyama, zımparalama işlemi yaparken karbon maşayla ilgili dikkat etmek gereken nüanslar var mı acaba?
Ben denk gelemedim ama eğer başka bi konuda cevaplarım varsa, link verseniz de olur , sorun değil ...
Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler :rolleyes:

Scudo

alperen_69

Forum Bağımlısı
Tepki
305
Bisiklet
Giant
kadronun boyasını sökseniz bile kendiniz boyamayın elektrostatik boya öneririm ,karbon aşa içinse hiç bişey diyemeyeceğim

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.307
Bisiklet
Scott
Merhaba,

Karbon parçalardaki boyayı kaldırmak için sanıyorum sırasıyla 1200 ve 1500 numara su zımparası kullanılıyor. Dikkatlice, karbon liflere zarar vermeden zımparalama yapmanız gerekecek.

Saygılar

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Ö.

ilkcan çağdaş

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Komple kadroyu boyamaktansa:kadronuzun üzerindeki stickerleri dikkatlice alttaki boyaya zarar vermeden sökün ve sadece stickerlerın söküldüğü boyanın kısmını local ( kısmi ) olarak boyayın.
Eski boyalı bölümleri bulaştırmamak içinse kağıt bant ve gazete kağıdı kullanın.

Cem Özyurt

Forum Bağımlısı
Tepki
294
Bisiklet
Mosso
öncelikle stickerları kaldırdığınızda, kalkan kısım çukurda kalacak, o yüzden 3. yorum mümkün gözükmüyor, kadroyu baştan boyayın bu işlem çok zor değil hem eğlenir hem gönlünüze göre boyarsınız, bu işlemi daha önce yapmıştım belki görmemişsinizdir;

(link)

karbon maşaya gelince, en ince zımparayla kaldırırsanız problem olmaz diye düşünüyorum, ama tamamen içiniz rahat etsin, boyayı kaldırmadan boyayın, bu işlemi de daha önce uyguladım herhangi bir problem olmuyor, 2-3 kat atarsınız alttaki fon kapanana kadar, zımparalanmıştan farksız oluyor, kolay gelsin

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Ö.