kadro, maşa boru çapı

Melih AÇIK

Daimi Üye
Tepki
97
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
yeni sabıt bir maşa alacağım. deneyerek almak gibi bir şansım yok. maşanın kadroya uyup uymayacağını, kadronun ve mevcut maşamın çapını nasıl öğrenebilirim. bisikletim scott aspect 29 trail. yardımlarınızı bekliyorum

Scudo

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Melih AÇIK
(link)
resimdeki bisikletiniz ise veya alın borusu dediğimiz en öndeki şaftın geçtiği kısım aynı ise ölçünüz 1-1/2" olarak geçen 38mm lik ISO tip gömme furş takımı içeren bir şaft düzeniniz var. bu 1-1/2"=38 mm ve konik şaftlı denen (tapered steerer= 1-1/8" to 1-1/2" olarak geçen 38den 28 mmye konik açılı) tiplerinide yeni bir furş takımı ile kullanabilirsiniz.

kadronuzun çapını şuanki kullandığınız furş takımının en küçük iç çapını ölçerseniz size sonuç verecektir. konik ise belli olur dibi kalın üstü ince.. 1-1/8" konik ölçüsü gidon bağlana yerdedir. ve yaklaşık 28-29 mm gelmektedir. değilse standart çoğu yeni nesil seri üretim kadrolarda 1-1/2" yani 38mm ISO tip dir ki bunuda üstünün ve altının eşit çapta olduğunu görerek anlayabilirsiniz..

Alacağınız maşa 28mm lik konik çapa yani şaftın en alt çapı 38mmden başlar ve açı ile 28 mm ye düşer. Bu tip şaft borusu olanları adaptör ile 38 mm düz alın borulu bisikletlerde kullanabilirsiniz.

bu arada şaft borusunun uzunluğuna belli edin ona göre alım yapın...

• Beğen
Tepkiler: MehmetAliB.

Melih AÇIK

Daimi Üye
Tepki
97
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
şaft borusunu hesaba katıyorum zatende bu çap konusunda soru işaretleri vardı kafamda. tam olarak bisikletim odur. şimdi anladıgım kadarıyla çapı furç takımı ile uydurabiliyoruz değil mi?

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Melih AÇIK
http://www.bike198.com/wp-content/uploads/2010/01/tapered-steerer-tube-wfo.jpg
http://www.nsmb.com/assets/images/gear/2009magura/_I4I6439crop.jpg
yukarıdaki resimde konik alın borusu olan bir kadro ve maşa var.yani çapı giderek daralan. bu kadrolara zorunlu konik şaftlı maşa lazım.yada 1" li ve bulabilirseniz uygun furş..

bunlarda 1.5"lik kadro alın borusu ve maşa şaftı
http://deluxebmx.com/wp-content/uploads/2012/02/deluxe-2012-sacre-bleu-frame-chrome-headtube-675.jpg
http://i366.photobucket.com/albums/oo104/foes81/52A53B57-A530-48F5-9E4F-E4296A9F86DF-223-000000167566056D.jpg

resimdeki kadro ise konik değil 1.5" lik alın borusuna sahip, bunlara alacağınız konik şaftlı,1.5" li ve 1"li maşaları kullanabilirsiniz (kısaca hemen hemen tüm seri üretim maşaları).
tabikide furş takımınıda alacağınız maşaya uygun seçmeniz gerekecek.

eğer elinizdeki kadroya konik şaftlı maşa alacaksanız alacağı şekilde resimdeki gibi olur...

http://www.bikebiz.com/cimages/6ddbc47ae97e1a3e63b47277d0326163.jpg

Tepki
1
Herkese merhabalar. Ben giant snap 24 bisikletime rockshox tora tk maşa almak istiyorum. Fakat buldugum masa tapered sanırım konik maşa anlamına geliyor. Bu maşayı bisikletime uydurmanın bir yolu var mıdır? Teşekkürler..

• Beğen
Tepkiler: berat özkan

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Snap 24 serisinde internetten gördüğüm kadarı ile gömme furş takımına sahip..

Anladığım şekilde ise aşağıdaki ürün veya benzerleri gerekir.

(link)

The PRO RMI-1.5 Tapered Integrated Headset is designed to fit tapered head tubes for both Road and MTB use, weighs only 85 grams. Sealed Cartridge Bearings, includes PRO Gap Cap.

açıklamadada dendiği gibi yol ve MTB bisikletleri için gömme furş takımını bahsettiğiniz tapered (konik) şaflı maşalar için uygun hale getiriyor..

linkteki ürün yada benzerleri işinizi görecektir..Lakin alırken maşa şaft uzunluğunuzun da bir önemi olacaktır. Kısa ise farklı tipte aynı görevi gören ürünler mutlaka vardır.

Bisikletçilere şaft borusu için birbuçuk parmaktan bir parmağa adaptör furş takımı istediğiniz söylerseniz size yardımı dokunacaktır.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
çelik yarış bisikletimi hafifletmeye çalışıyorum. 2. el 1-1/8 düz şaft karbon maşa buldum. bunu 1 inç maşa ile çalışan alın borusuna nasıl montaj yapabilirim? alın borusunun iç çapı 29.5 mm, yani 1.125 inç şaft (28.5 mm) içine sürtmeden giriyor o bakımdan bir sorun yok. yaratıcı beyinlerden fikir bekliyorum.

tunahankayak

Daimi Üye
Tepki
311
İsim
Tunahan
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
merhabalar konu açamıyorum
Altı köşebent orta göbek takmak için standart kadroda göbeğin diş dibi ve diş üstü çapları ne olmalıdır klavuz uzunluğu kaç mm olmalı bilenler varmı ?

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
merhabalar konu açamıyorum
Altı köşebent orta göbek takmak için standart kadroda göbeğin diş dibi ve diş üstü çapları ne olmalıdır klavuz uzunluğu kaç mm olmalı bilenler varmı ?
Merhaba öncelikle foruma hosgeldiniz.

Alti kösebent orta göbek ile ne kast ettiginizi bilmiyorum ama tahminimce siz ya 4 köse yada Oktalink göbeklerden bahsediyorsunuz.
Standart kadro diye birsey yoktur, kadrolarda ya BSA, ITA, Fransiz vs diye gider göbekler. Sizin bisikletiniz avatra göre B-Twin ve %98 eminimki BSA göbekdir ve istediginiz göbegin ölcüleri su sekilde olami (BSA 1,37 x 24) tabiki BSA ise bunu da Yunanin uzunlugundan anlaya bilirsiniz BSA 63mm yada 73mm olur ITA 70mm olur, Fransiz olma ihtimali yok yada üzerinde eski göbek duruyorsa üzerinde yazar. Ayrica Yol bisiletlerinde BSA olarak 68mm göbek yuvasi olur MTB lerde 68-73mm Göbek BSA bu genelikle göbeklerin üzerinde yazar.

Klavuz uzunlugu ile anladigim kadar ile mil uzunlugunu soruyorsunuz, buda kadro ile falan alakali degil tamamem üzerindeki Aynakol ile alakali. Her Aynakol modeli belirli bir mil uzun kullanir bunu ya bisikletinizden cikan mili ölcmelisiniz yada googleden marka ve modeline göre arastirmalisiniz. Misal aynakolunuz atiyorum aliviodur ve buna shimano misal 111mm uzunlugunda mil kullanacaksiniz demistir. Simdi siz buna 113-115mm veya daha büyük kullanirsaniz zincir hattiniz capraza düser ve ayar tutmaz yada misal 109 ve altini kullanirsaniz yine aynisi olabilir hatta kücük disli kadroya bile sürte bilir.

Umarim yazdiklarim anlasilir sekildedir, anlamadiginiz nir yer olursa sora bilirsiniz.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Murat Cömez kılavuz ile milin ne alakası var? arkadaş kadronun göbek yatağının içindeki dişlerin hangi kılavuzla çekildiğini sormuş. kılavuz, yani dişi vida oluşturmak veya yamulmuş/bozulmuş dişleri düzeltmek için kullandığımız basit hırdavat.

Murat Cömez

Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Murat Cömez kılavuz ile milin ne alakası var? arkadaş kadronun göbek yatağının içindeki dişlerin hangi kılavuzla çekildiğini sormuş. kılavuz, yani dişi vida oluşturmak veya yamulmuş/bozulmuş dişleri düzeltmek için kullandığımız basit hırdavat.
Öncelikle sunu söyleye bilirmki ben soruyu tamamen yanlis anlamisim, sahsen ben göbek soruyor sandin. Ama yinede ben kilavuzun ne oldugunu siz yazana kadar bilmiyordumondan ortagöbek aradigini sandigimdan mil sandim. Hatta kosebentmidir nedir onuda karemil yada octalink sandim. Ben türkceyi sonradan ögrendigim icin bu kelimeleride bilmemem normaldir ama dövecekmis gibi "kılavuz ile milin ne alakası var" diye yazmakta ayiptir.
Madem yamulmus/bozulmus disleri düzeltmek icin kullandigimiz basit hirdavat ise neden arkadasa yardimci olmuyorsunuz ki buarada hirdavatinda ne oldugunu bilmiyorum. :)
Bence o yuvalarin dislilerini acmak icin olan klavuzmu hirdavatmi neyse iste, benim dilimde Gewindeschneider olan alet cokda basit bir sey degil. Öncelikle sanayide falan bulunmasi zor hatta imkansiz diyebilirim ve cok pahali bir alet.

tunahankayak

Daimi Üye
Tepki
311
İsim
Tunahan
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Öncelikle sunu söyleye bilirmki ben soruyu tamamen yanlis anlamisim, sahsen ben göbek soruyor sandin. Ama yinede ben kilavuzun ne oldugunu siz yazana kadar bilmiyordumondan ortagöbek aradigini sandigimdan mil sandim. Hatta kosebentmidir nedir onuda karemil yada octalink sandim. Ben türkceyi sonradan ögrendigim icin bu kelimeleride bilmemem normaldir ama dövecekmis gibi "kılavuz ile milin ne alakası var" diye yazmakta ayiptir.
Madem yamulmus/bozulmus disleri düzeltmek icin kullandigimiz basit hirdavat ise neden arkadasa yardimci olmuyorsunuz ki buarada hirdavatinda ne oldugunu bilmiyorum. :)
Bence o yuvalarin dislilerini acmak icin olan klavuzmu hirdavatmi neyse iste, benim dilimde Gewindeschneider olan alet cokda basit bir sey degil. Öncelikle sanayide falan bulunmasi zor hatta imkansiz diyebilirim ve cok pahali bir alet.
hocam desteğiniz için teşekkürler
bu evden çıkamadığımız sürede sıkıntıdan kadro tasarlayayım dedim
sorduğum şeyleri diğer arkadaşımız anlamış aslında bilgisi varmı bilmiyorum ama
son zamanlarda shımanonun yaygın teknolojisi hollowtech göbeğe takacak bir yuva tasarlamaya çalışıyorum kısacası onun için diş dibi diş üssü vs çapları hakkında bilgisi olan arkadaşlar varmı

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@tunahankayak malesef bilmiyorum aradığın kılavuzun niteliklerini. ayrıca standart bir diş ölçüsü kullanıldığını da sanmıyorum. çünkü bir klasik olarak malzeme yumuşadıkça daha büyük hatve gerektiriyor diş sıyırmaması için. benim çelik kadrolardaki diş çok ince mesela. aluminyumun bu kadar küçük bir hatveye dayanabileceğini sanmam. o sebeple, ankara'da istteki gibi bir "hırdavatçılar çarşısı" var mı bilmiyorum ama, eğer varsa kılavuz/pafta satan bir esnafa takacağın göbeği götürürsen sana inç sistem mi, metrik mi, hatvesini ve diş üstü çapını rahatlıkla söyler elindeki diş tarağıyla.

tunahankayak

Daimi Üye
Tepki
311
İsim
Tunahan
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@tunahankayak malesef bilmiyorum aradığın kılavuzun niteliklerini. ayrıca standart bir diş ölçüsü kullanıldığını da sanmıyorum. çünkü bir klasik olarak malzeme yumuşadıkça daha büyük hatve gerektiriyor diş sıyırmaması için. benim çelik kadrolardaki diş çok ince mesela. aluminyumun bu kadar küçük bir hatveye dayanabileceğini sanmam. o sebeple, ankara'da istteki gibi bir "hırdavatçılar çarşısı" var mı bilmiyorum ama, eğer varsa kılavuz/pafta satan bir esnafa takacağın göbeği götürürsen sana inç sistem mi, metrik mi, hatvesini ve diş üstü çapını rahatlıkla söyler elindeki diş tarağıyla.
teşekkürler hocam o işi daha sonraya bırakayım ben o zaman

Murat Cömez

Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
hocam desteğiniz için teşekkürler
bu evden çıkamadığımız sürede sıkıntıdan kadro tasarlayayım dedim
sorduğum şeyleri diğer arkadaşımız anlamış aslında bilgisi varmı bilmiyorum ama
son zamanlarda shımanonun yaygın teknolojisi hollowtech göbeğe takacak bir yuva tasarlamaya çalışıyorum kısacası onun için diş dibi diş üssü vs çapları hakkında bilgisi olan arkadaşlar varmı
Sorun degil Tunahan bey, bende yanlis anlasma icin özür dilerim. Simdi dielileri acma aletine gelince yine yukarida yazdigim gibi ölcüler. Holloetech 1 veya 2 farkaetmez ikiside BSA oluyor yani 1.37x24 dislerin hepsi BSA oluyor ve BSA ya sadece Hollowtech degil ayni zamanda karaemil, octalink, HT1 ve Ingiliz dislerin hepsi oluyor.
Yani durum söyle: BSA 1.37x24mm - ITA (Italyan) 36x24mm - Fransiz 35x24mm vs devam size BSA lazim oldugu icin hepsin yazmaya gerek yok. Bu ölcüler Aluminyumdada Celikdede hep ayni ve ayni alet ile aciliyor. Bu Klavuzlari malesef arkadasin dedi yerlerde bulmaniz nerdeyse imkansiz varsadagercekten cok büyük bir mucize olmus olur. Bisiklet kilavuzu göbek icin veya masa icin özel bir üretim ve sadece bisiklet anahtar takimlari satan bölgelerde bulabilirsiniz .
Mesela BSA iki tarafida tek yöne dönerken ITA saga ve sola dönüryor.
Size örnek ve görüntü olarak kendi aletlerimden örnek vereyim. Altdaki fotoda misal Klavuzun ITA versiyonu ile dislileri aciyorum.

200 (4).JPG
200 (3).JPG
200 (5).JPG
200 (6).JPG

Ilk Fotografda ITA klavuzu, sol taradaki disli icin. Görüntü ve genislik hepsinde ayni sadece dedigim gibi disli ve yön farki var. Inanin bu klavuzundan Sadece BSA dislisi acmak icin almaniz gereken alet sag ve sol olacak ve ayni zanada fotograflardaki klavuzun takildigi aletde lazim.
Bunlar set olarak baslangic icin ucuzlarida var. Mesela Cyclus markadan BSA icin olan set 100€ civarinda ve inanin sadece tek birtane klavuzu 200€ - 300€ olanda ve Set olarak 600€ 700€ olanlarda var. Yani demek istedigim pekde basite alinacak bir sey degil.
Mesela aldaki linkde size örnek olarak bir set linki vereyim. BSA nin ölcüleride yaziyor.

(link)

(link)

(link)

Umarim yanlis anlasilmadan sonra bu bilgiler isinize yarar.

Son düzenleme:

tunahankayak

Daimi Üye
Tepki
311
İsim
Tunahan
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sorun degil Tunahan bey, bende yanlis anlasma icin özür dilerim. Simdi dielileri acma aletine gelince yine yukarida yazdigim gibi ölcüler. Holloetech 1 veya 2 farkaetmez ikiside BSA oluyor yani 1.37x24 dislerin hepsi BSA oluyor ve BSA ya sadece Hollowtech degil ayni zamanda karaemil, octalink, HT1 ve Ingiliz dislerin hepsi oluyor.
Yani durum söyle: BSA 1.37x24mm - ITA (Italyan) 36x24mm - Fransiz 35x24mm vs devam size BSA lazim oldugu icin hepsin yazmaya gerek yok. Bu ölcüler Aluminyumdada Celikdede hep ayni ve ayni alet ile aciliyor. Bu Klavuzlari malesef arkadasin dedi yerlerde bulmaniz nerdeyse imkansiz varsadagercekten cok büyük bir mucize olmus olur. Bisiklet kilavuzu göbek icin veya masa icin özel bir üretim ve sadece bisiklet anahtar takimlari satan bölgelerde bulabilirsiniz .
Mesela BSA iki tarafida tek yöne dönerken ITA saga ve sola dönüryor.
Size örnek ve görüntü olarak kendi aletlerimden örnek vereyim. Altdaki fotoda misal Klavuzun ITA versiyonu ile dislileri aciyorum.

223880 dosyayı görüntüle
223879 dosyayı görüntüle
223881 dosyayı görüntüle
223882 dosyayı görüntüle

Ilk Fotografda ITA klavuzu, sol taradaki disli icin. Görüntü ve genislik hepsinde ayni sadece dedigim gibi disli ve yön farki var. Inanin bu klavuzundan Sadece BSA dislisi acmak icin almaniz gereken alet sag ve sol olacak ve ayni zanada fotograflardaki klavuzun takildigi aletde lazim.
Bunlar set olarak baslangic icin ucuzlarida var. Mesela Cyclus markadan BSA icin olan set 100€ civarinda ve inanin sadece tek birtane klavuzu 200€ - 300€ olanda ve Set olarak 600€ 700€ olanlarda var. Yani demek istedigim pekde basite alinacak bir sey degil.
Mesela aldaki linkde size örnek olarak bir set linki vereyim. BSA nin ölcüleride yaziyor.

(link)

(link)

(link)

Umarim yanlis anlasilmadan sonra bu bilgiler isinize yarar.
hocam bu mesajınızı baya geç gördüm siz bu işle uğraşıyorsunuz galiba ben sadece kendime bir kadro yapmayı düşünüyorum maksadım kendi emeğimin geçtiği bir şeyler yapabilmek bu işle uğraşabilirsem sizi rahatsız ederim hocam :D teşekkürler bilgilendirdiğiniz için.

Murat Cömez

Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
hocam bu mesajınızı baya geç gördüm siz bu işle uğraşıyorsunuz galiba ben sadece kendime bir kadro yapmayı düşünüyorum maksadım kendi emeğimin geçtiği bir şeyler yapabilmek bu işle uğraşabilirsem sizi rahatsız ederim hocam :D teşekkürler bilgilendirdiğiniz için.
Sorun degil beni herzaman rahatsiz edebilirsiniz, ben bu isle sadece hobi olarak kendi bisikletlerimde ugrasiyorum. Yani dükkanim falan yok ve baskasi icinde is yapmiyorum. Fotograflardaki görülen yer koleksiyonumun oldugu evimin önündeki garaj. :)

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato