Kadro kulağı değiştirme

Hikmet Ataman

Daimi Üye
Tepki
30
Arkadaşlar merhabalar,
Kullandığım fixed bisikletimin kadrosunun kulakları oldukça yıpranmış. Kulakları değiştirmeyi düşünüyorum.
Aşağıdaki kulakları kullanabilirim diye düşünüyorum, çünkü şu anki kulaklar bisikletin kadro borularına girmiş şekilde. Yani geçme değil.
(link)
(link)

Bu işlemi daha önce yapmış arkadaşlar var mı acaba? Bu işlemin sarı kaynak ile yapıldığını biliyorum ama alternatif olarak gümüş kaynak da kullanılabiliyor sanırım. Açıkçası bu iki işlemi de benim burada yapmam ya da yaptırmam zor.

Bunun yerine paslanmaz çelik işiyle uğraşan bir tanıdığım var, o paslanmaz çelik kaynağında 1,5-2mm kalınlığında gümüş renkli teller kullanıyor. Bu tarz kaynakla sağlıklı bir sonuç elde edebilir miyim?

Hertürlü ipuçu ya da farklı bir teknik varsa açığım, teşekkürler şimdiden

Scudo

Levent_K

Forum Bağımlısı
Tepki
2.594
Bisiklet
Trek
Tanıdığının yaptığı kaynak argon kaynağı muhtemelen.
1-2mm kalınlığındaki gümüş teller(paslanmaz dolgu teli aslında) kaynayacak iki malzemede paslanmaz olduğunda kullanılır.
Senin kadro ve kulak aynı malzemeden olmalı kaynatılabilmesi için.
Diyelimki ikiside alüminyum, o zamanda alüminyum dolgu teli (gördüğün tellerin alüminyum olanından,renkleri yine gümüş ama alümüinyum tabiki, rengi yanıltmasın, hepsi aynı değildir.) kullanarak kaynak yapılabilir.
Kadro ve kulak çelikse, çelik için olan dolgu teli[çelik dolgu teli ama rengi bakır renginde(bronz), telin üzerinde kaplama var.] kullanılacak.

Hepsi içinde aynı olan ise usta bir argon kaynakçısı. :)

Hikmet Ataman

Daimi Üye
Tepki
30
@Levent_K

Yardım için teşekkürler, ikisi de çelik, uğrayıp soracağım elinde çelik dolgu teli var mı diye. Çelik dolgu teli de eritilerek mi uygulanıyor peki?