Kadro geometrisi?

Konu, 'Kadrolar' kısmında Levent Kırça tarafından paylaşıldı.

 1. Levent Kırça

  Levent Kırça Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  19 Kasım 2009
  Mesajlar:
  596
  Beğeniler:
  261
  Şehir:
  Bursa
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Arkadaşlar şimdi kadro var kadro var. Yapılan materyalini geçtik açı muhabbeti söz konusu birde. Açılı kadro şöyle kadro böyle kadro. Ben şuanda 17" bir kadro kullanıyorum. Salcano assos-x. Salcano artık bu modeli üretmiyor. Ben bisikletin kadrosundan gayet memnunum. Hatta kadro boyu ile ilgili bir konu açmıştım 1"lik fazlalık söz konusu değiştirmeye gerek var mı diye. Zaten vücudun sana değiştirmen gerektiğini belli eder gibi bir sonuç çıktı ki şimdilik bir ağrım sızım yok.

  Ancak açı olayına kafam takıldı.

  Şimdi bu açılanmalar neye göre yapılıyor. Yani şurası uzun burası kısa şöyle açılı bir kadro şu amaçla kullanılır. Ya da şöyle şöyle açılı bir kadro bu amaç için idealdir. Bu şekil bir kadro kesinlikle şu karekterde kullanılmaz gibi bir ayrım var mı? Bu arada Freeride ve Downhill'i konu dışında tutuyorum onların zaten bariz bir tipi falan var. Onların ayrımına girmeye gerek yok.

  Forumda kadro geometrisi şeklinde arattım ama tam birşeyler elde edemedim.

  Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
   
 2. caner ünsal

  caner ünsal Bisikletkolik

  Kayıt:
  1 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.154
  Beğeniler:
  502
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  https://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=72974
  https://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=52071
  https://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=53717

  Belki yukarıdaki linklere sizde rastladınız ama sorunuza yeterince cevap bulamadınız ama ben yinede diğer arkadaşlara faydalı olabilir diye hatırlatmak istedim.

  Benim okuduklarımdan anladığım. dağ bisikletleri ön arka göbek(TEKER) mesafesi daha fazla, üst boru ile sele borusu kesişim noktası yere daha yakın, alın borusu da daha geniş lastiklerin takılabileceği çatalların (oversize?) monte edilebileceği kadar geniş.
  Birde gidon yüksekliği ne kadar rahat kullanıma izin veriyorsa o kadro gezi, hobi kullanımına uygun, ne kadar aerodinamik kullanıma zorluyorsa yarış-karşılaşma amaçları için üretilmiş oluyor.
   
  Levent Kırça bunu beğendi.
 3. #3
  Levent Kırça

  Levent Kırça Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  19 Kasım 2009
  Mesajlar:
  596
  Beğeniler:
  261
  Şehir:
  Bursa
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Teşekkürler. Ben ingilizce aratmıştım tabi tr bulamam diye. mtbtr'den alınmış o konularda ve verdiğiniz 1-2. linkler aynı konuyu içeriyor.

  Şimdi gidip kendi bisikletimiz bir geometrisini çıkarayım bakayım. Açılar ölçüler ne. Daha önceden ölçüleri bir yere yazmıştım ama açı hesaplamamıştım ve biraz gelişi güzel ölçmüştüm. :)
   
 4. YELKENCI

  YELKENCI Üye

  Kayıt:
  2 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  71
  Beğeniler:
  75
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  Bravo gerçekten iyi bir çalışma.
   
 5. Soner YAMAN

  Soner YAMAN Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  4 Nisan 2007
  Mesajlar:
  741
  Beğeniler:
  52
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  profesyonel bisiklet markaları geometrileri belirlerken kullanım alanlarına göre direnç ve sürücü kontrolü açısından en uygun ölçüleri temel alarak üretiyorlar

  Misal MTB bir kadro sürüş alanı arazi ,iniş ,çıkış, sürücünün uygulayacağı pedal kadansı ,sürücünün, boyu, kilosu gibi değerlerle açıları en fazla direnç ve en iyi performans alınacak şekilde en uygun açıları kullanırlar .

  Yol bisikletinde genelde şehir içi ve düz zeminlerde yollarda kullanılacağı için fazla zorlamaya maruz kalmayacağını düşünürsek ona göre açı kullanırlar .

  yYani genel olarak her tarz bisiklet kullanımına kullanım şartlarına göre en iyi diren ve ergonomi temel alınarak en uygun açı ile imalat yapılır .

  Teşekkürler
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-11-16_14-21-34.png
Bu sabah @emrah9700, kullanmaya başladığı güç ölçerle ilgili bir iki soru iletmişti whatsapp'tan. Astigmat başlangıcı nedeniyle telefondan okuyup yanıt yazmam zor. Sorularını buradan yanıtlamaya...
upload_2017-3-26_11-42-18.png
Her şey demek olmasa da, düzenli aralıklarla FTP tespiti yapıp, çalışma programını buna uyarlamak sistematik çalışmanın anahtarıdır, diyebilirim. Kaç çeşit FTP tespiti yapılabilir? 2004 yılında...
604136_10151528665302769_722716731_n.jpg
Bisiklet almak için sayısız sebep bulunabilir :) Kilo vermek de popüler sebeplerden biri... Ben, ilk yol bisikletimi aldığımda 3 ayda 11 kilo vermiştim. [ATTACH] Yeme alışkanlığımda da hiçbir...