Kadro çatlağı kaynak olur mu?

dumenb

Üye
Tepki
4
sd761 kadromun üst borusu yan taraftan çatladı, darbe geldi.
acaba kaynak yaptırsam idare edermi? kaç paraya kaynaka yaparlar acaba ?yoksa yeni bi kadro mu alayım??

Scudo

Nevzat KÖSEOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
593
aliminyumlara özel bi kaynak yapımı var ondan yaptırman gerkiyor oksijen kaynagıydı galiba eskisi gibi ferformans vermez gene çatlayabilir en mantıklısı kadroyu degiştirmek

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Darbeyle icine girerek catladiysa boru aslinda kaynak sorunu halledebilir. Ama aluminyum öyle bir madde ki, kaynagi yedigi yerden gücsüzlesiyor. O nedenle kaynagi yapacak usta, gercekten "usta" olmali.

Fotografi var mi acaba kadronun? Bir görseydik...

Bozcan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.047
Kadro tamiratı konusunu uzun suredir arastırıyorum. Çelik ve cromoli kadrolar cok güzel bir sekilde tamir edilebiliyor. Fakat aliminyum kadrolarda boru ustune kaynak yaparsanız kaynak cevresi kırılganlasıyor. Yapılmaz değil. Fakat yapıldıgında baya güç kaybı oluyor yaptırmasan neredeyse daha iyi. O yuzden aliminyum kadrolar butun kaynaklarda tamir edilemez olarak geciyor.

Karbon kadroların da tamemen tamir edilebildiğini ögrendim ağzım acık kaldı. Hatta dünyada sadece karbon kadro tamir eden firmalar varmış. Firmanın bir tanesi 2000'den fazla karbon kadro tamir ettiğini iddaa ediyor.

Resimde tamir görmüş bir karbon kadro var. 12k karbon desenin arasındaki 3k karbon desene dikkat.

http://www.calfeedesign.com/images/RepairWilierBeforeAfter.JPG

eksozcu

Üye
Tepki
2
arkadaşlar egerki sanayici diliyle konuşcak olursak kırık kadrolar 1000 derece gibi bir ısıyla kaynıyor yalnız bisiklet teknolojisinde yapılan aluminium parçalar tek kaynaga dayanıklıdır ikinci kaynak sadece zorlu olmayacak koşullarda ayakta kalır ben aluminium kaynagı yaptırıyorum konya da kendim metal kaynakcısıyım ama kimseye kaynagı önermem birde karbona yapılan tamirler olumlu oluyor ama bisiklette degil tekne ve araba parçalarında bisiklette titresim ve yük bir arada unutmayalım

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
Evet kaynak yapılabilir. Ancak eskisi kadar güçlü olmaz. Çünkü aşırı ısınıp soğuyan kısım heat-treated özelliğini kaybeder, zayıflar.

Daha önemlisi, eğer farklı bir aluminyum alaşımı kullanılmışsa, kaynattıramayabilirsiniz. (Skandium, magnezyum vs..)

dumenb

Üye
Tepki
4
hepinize teşekkürler arkadaşlar , fotoğrafını da ihşallah pazartesi koyarım.

paramedik34

Forum Bağımlısı
Tepki
819
anadolu yakasında kartal sanayi sitesine gidip kaynak yaptır.. döküm imalat dışında her türlü metale kaynak yapan iki kaynakçı var orada.. yani adamlar motor bloklarını kırılmış difransiyel dişlilerini kaynak yapıyor.. 20 - 25 ytl ye patlar sana.. sırf bu iki kaynakçıyı bilenler taa izmirden envai çeşit parça getiriyorlar kaynak için.. biraz boya sorunun olur o kadar..

dumenb

Üye
Tepki
4
göztepe sanayi'ye götürsem orda da yaparlarmı , iyi usta varmıdır ?? göztepe daha yakında

karaburga

Daimi Üye
Tepki
98
Bisiklet
Trek
@dumenb
burak sedona ile bu konuda irtibata geçtinmi belki bir fikir verebilirler hatta belki yardımcı olabilirler denemekte fayda var!

dumenb

Üye
Tepki
4
gittim aslıya(aldığım yere) geliş fiyatına veririm dedi 130 euroya yani. normal de 200 euro muş.
velespit de geliş fiyatına veriyo :)) bi daha sedona almam, kimseyede önermem

emrea

Üye
Tepki
68
Eğer bisikletiniz önemli bir darbe aldı da çatladıysa lütfen kimseye kızmayın ama durduk yere veya ufak bir düşmeyle çatladıysa o ayrı mesele...

• Beğen
Tepkiler: el Cezeri

dumenb

Üye
Tepki
4
kızma nedeni bana doğru bilgi verilmemesi, eğer gerçek fiyatı söylenseydi tepkim böyle olmazdı.
ve çatlak da evimde tüp patlamasından oldu , konuyu anlattım yardımcı olmadı sedona

• Üzgün
Tepkiler: el Cezeri